Polskie Radio

Koncerty, wywiady i propozycje literackie. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:30
Rozmowy o zdrowiu - m.in. w "Czterech porach roku" oraz w "Pierwsze słyszę" i w "Strefie prywatnej", w Czwórce. Wyprawa na Spitzbergen - w "Eurece", wieczorem w Jedynce. Poza tym - koncerty Actus Humanus w Dwójce. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/NadyGinzburg
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W cyklu realizowanym w ramach programu Narodowej Strategii Onkologicznej - o badaniach cytologicznych o czym w rozmowie z ginekologiem i onkologiem, prof. Pawłem Blecharzem. W audycji także kilka przedświątecznych tematów, m.in. : jak zaangażować dzieci w przygotowania do Świąt (materiał Małgorzaty Abgarowicz) oraz rozmowa o mądrych, kreatywnych zabawkach pod choinkę. W cyklu Małgorzaty Raduchy "Smaki polskie" - o daniach z łososia. 

19.00-19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka 

Fale tsunami o wysokości ponad 100 metrów w Arktyce?  Niestety takie zjawisko jest tam coraz częściej odnotowywane. Jego źródłem nie są jednak trzęsienia ziemi, ale odrywające się olbrzymie masy skalnych klifów, które z impetem wpadają do wody. Do niedawna nie było takiego zagrożenia, ponieważ wybrzeża polarne skute były lodem i wieczną zmarzliną. Ocieplenie klimatu, cofanie się lodowców, wyższy poziom mórz - to wszystko powoduje erozje brzegów. Jakie ma to konsekwencje dla mieszkających tam ludzi?  Takie właśnie procesy bada dr Mateusz Strzelecki - z  Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego kierownik Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego UWr na Spitsbergenie.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Robert Byron - pisarz, podróżnik, który określany jest ojcem brytyjskiej literatury podróżniczej. W pierwszą podróż po Europie wybrał się z przyjaciółmi automobilem w 1924 roku. Owocem tej wyprawy jest "Europa w zwierciadle". O książce porozmawiamy z jej tłumaczką, krytyk muzyczną i operową związaną z Programem Drugim Polskiego Radia - Dorotą Kozińską oraz pisarzem, eseistą, redaktorem z wydawnictwa Próby Markiem Zagańczykiem. Początek spotkania o godz. 9.30. Ponadto w audycji: relacja z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni​, wizyta w Tarnowie w Teatrze im. Ludwika Solskiego, gdzie trwają przygotowania do premiery spektaklu opartego na tekstach Edwarda Stachury - "Po co jest noc", przegląd mniej znanych arcydzieł hiszpańskiej kinematografii - "Mistrzowie Kina Hiszpańskiego - Obras Maestras" w Ninatece. W tym roku tematem przewodnim są kobiety, ich życie codzienne i role społeczne w Hiszpanii lat 60. i 70.​

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" 

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek 

Polscy artyści i ich nagrania nominowane do nagród ICMA Piotr Beczała i Aleksandra Kurzak. Po 12 - Gabriel Chmura - z radiowych nagrań Mistrza. 

12.45-13.00 - "Zapiski z przeszłości" - Katarzyna z Mycielskich de Thieulloy, opr. Anna Lisiecka 

Gościem cyklu "Zapiski ze współczesności" będzie Katarzyna z Mycielskich de Thieulloy, która opowie m.in. o rodzinnym dworze w Wiśniowej na Podkarpaciu, o wzrastaniu w Krakowie lat 60. i 70., o swoich babkach i ciotkach i obyczajach przeniesionych z dawnych czasów, ale też o rodzinnej decyzji emigracji w 1976 roku.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - Joanna Grotkowska 

Archiwa Promsów - Royal Albert Hall (Londyn, 25.07.2007) Ludwig van Beethoven Uwertura Leonora III op. 72b, Samuel Barber Koncert skrzypcowy op. 14, Aaron Copland III Symfonia, wyk: James Ehnes  skrzypce, Bournemouth Symphony Orchestra, dyr. Marin Alsop. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - Jakub Kukla 

Gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką" jest duet ElettroVoce, który powstał w wyniku współpracy dwojga kompozytorów: Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. Ponadto w audycji: rozmowa z malarzem prof. Stanisławem Bajem, laureatem Nagrody im. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego za rok 2019, spotkanie z Lilianną Stawasz na festiwalu Actus Humanus oraz rozmowa z Bożeną Kostuch, autorką książki "Czarodziej z Łysej Góry". W "Literackich Witaminach" o swoich literackich fascynacjach opowie Natalia Małek. ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Michał Szułdrzyński

Święta Bożego Narodzenia w naszej tradycji to radosny i magiczny czas, spędzany w gronie bliskich i przyjaciół. Jednak nie zawsze mamy z kim i chcemy wspólnie świętować. W audycji zastanowimy się czy można okres świąteczny spędzić samotnie. 

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - Magdalena Łoś

Transmisja z Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana, od godz. 20.00)

Royal Baroque Ensemble, dyr. Lilianna Stawarz. Francesco Geminiani Concerti grossi (after Corelli op. 5) (1-6)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - Dorota Gacek 

Gościem audycji będzie Joanną Gromek-Illg, autorka wydanej właśnie książki "Szymborska. Znaki szczególne". Przy pisaniu biografii, pisarka korzystała z niepublikowanych dotychczas listów Szymborskiej i kierowanej do niej korespondencji. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - Zacznij od Bacha – prowadzi Ewa Pobłocka 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - W.G. Sebald "Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka", czyta Szymon Kuśmider, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko. 


logo


00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

House music potomkiem disco? Wszystko wskazuje na to, że tak. Gdyby zagadnieniu przyjrzeć się dokładniej, okaże się, że obie stylistyki wywodzą się z funku. Podczas spotkań w Potrójnym Paśmie Przenoszenia często prezentujemy taneczną muzykę elektroniczną. Jej najbardziej radosnymi i energetycznymi wcieleniami są wspomniane disco i muzyka house, która na dobre zagościła w klubach w drugiej połowie lat 80. Co łączy te gatunki? Jaką rolę w przejściu jednego w drugi pełniła słynna akcja Disco Demolition wreszcie, kiedy rytm perkusji zamieniono na syntezator o tym opowiemy Państwu w audycji Michała Margańskiego. Początek kilka minut po północy ze środy na czwartek.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

Film "Geniusze" - międzynarodowa produkcja, która już zaczęła święcić sukcesy na zgarnianych festiwalach filmowych, ostatnio na 35. Fort Lauderrale Film Festiwal. Film przybliżający postać Stanisława Ulamy - polskiego współtwórcy pierwszej bomby wodorowej urodzonego przez wojną we Lwowie. W audycji też Europa widziana oczami architektów, czyli najnowszy przewodnik Pascala już w Polsce. Nie zabraknie też przedświątecznego pytania: choinka - żywa czy sztuczna? Sztuczne choinki kiedyś wypierały prawdziwe, a teraz się to zmienia. Polacy myślą o ekologii i co z tego wynika dla sadowników i producentów sztucznych drzewek. Odwiedzimy też Petersburg, z jego perłą Ermitażem.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem minister Łukasz Schreiber

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Małgorzata Łukomska

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. o tym, że w okresie pandemii śpiew ptaków wprawia nas w lepszy nastrój niż podwyżka w pracy. Dlaczego i w jaki sposób niemieccy naukowcy udowodnili swoją tezę. Powiemy również o przesłuchaniach do konkursu krasomówczego organizowanego przez Muzeum Niepodległości i Warszawskie Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Spojrzymy w nową mapę nieba, ukazującą setki tysięcy dotychczas nieznanych galaktyk, została stworzona przez międzynarodowy zespół astronomów. W projekcie duże zasługi przypisuje się polskim badaczom z UJ i UMK i przyjrzymy się Silver gaming czyli grom dla starszych osób, dla osób głuchych czy niewidomych. Wg badań socjologów taka aktywność pomaga starszym lub niepełnosprawnym lepiej funkcjonować w społeczeństwie i oswajać się z cyfrowym postępem. W "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w spotkaniu z reportażem - "Żeglarz Mateusz" - Katarzyny Handerek. To historia 30-letniego Mateusza, którego całe życie i osobiste, i zarobkowe związane było z morzami i oceanami. Dzięki kursom zarabiał na życie, zwiedzał świat, nie miał nawet na lądzie własnego mieszkania. Na żaglach poznał ukochaną, przyjaciół, nauczył się języków, odkrył 2 zapomniane przez świat wyspy. Nawiązał z tubylcami kontakt. Był wszędzie. Gdy dowiedział się o pandemii, postanowił rzucić wszystko, wynająć mieszkanie w Polsce i na pierwszej linii frontu pomagać ludziom. Pomógł mu oczywiście kurs ratownika medycznego, który zrobił w młodości. Wtedy myślał o pomocy pasażerom, z którymi pływał. Teraz wykorzystał umiejętności, by walczyć z covidem. Nie zrezygnuję- mówi. Niedawno zmarł mój przyjaciel z karetki. Jestem świadomy zagrożenia, ale czuję, że całe moje życie zmagań z żywiołami- burzami, morzem, chorobami egzotycznymi- było po to, by teraz pomóc moim rodakom w Polsce. Bo mimo braku domu, zawsze pozostałem Polakiem.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Rozmowa z ministrem Michałem Dworczyk, szefem KPRM, o konsultacjach społecznych wokół rządowej strategii szczepień. W audycji odwiedzimy także V Międzynarodową Konferencję "Słyszałem, że sieć 5G powoduje… o rozwóju mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji". Gdzie szukać prawdziwych informacji na temat sieci 5G, jak nie dać się nabrać na fakenews, np. informacje tworzone przez booty? Powiemy o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz o okresie przedświątecznym, w którym Polacy szczególnie chętnie angażują się w akcje dobroczynne. Czas Adwentu to czas, w którym nie tylko myślimy więcej o potrzebujących, ale tez chętniej pomagamy. W Poznaniu z pełną para ruszyły akcje, których celem jest wsparcie bezdomnych – zbierane są datki, odzież, żywność. Akcje koordynują zarówno wielkie organizacje charytatywne, jak np. Caritas, organizacje przykościelne, ale także małe oddolane inicjatywy. A w kalendarzu - 75. Rocznica urodzin Marka Grechuty: na czym polega fenomen jego głosu, który po 14 latach od śmierci artysty wciąż inspiruje nowe pokolenia wykonawców poezji śpiewanej. W "Bardzo ważnym projekcie europejskim" - Beata Płomecka i Andrzej Sadowski.

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19-20 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

20-21 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21-22 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński

W audycji prof. Piotr Jaroszyński, filozof z KUL oraz red. Robert Tekeli. Porozmawiamy o sympozjum zatytułowanym "Ekologia - nauka czy ideologia", z cyklu "Przyszłość cywilizacji Zachodu", oraz ostatnie spotkanie naukowców w Warszawie WSKSiM w Toruniu, Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki UKSW oraz Fundacji "Lubelska Szkoła Filozofii" i Adler - Aquinas Institute (USA) stały się przyczynkiem do zaprezentowania niektórych przewodnich myśli naukowców uczestników tego spotkania.

23.00-00.00 - "Gitarą i piórem" - Janusz Deblessem

W Szczecinie wspomnienia Grudnia '70, mimo upływu 50. lat​, mają zupełnie inną temperaturę niż w Warszawie, ale też inną niż w Gdańsku. W audycji usłyszymy piosenki z koncertu „Ballady Grudniowe w Fiharmonii”…, wśród nich - słynną piosenkę "Ochroń nas Boże" do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, którą można znaleźć nie tylko na płytach "Sklepu z Ptasimi Piórami", ale również na pierwszej, wydanej przez Polskie Radio płycie "Gitarą i piórem". 


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo



13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - 
wywiad z duetem Skalpel, który wydał właśnie reedycje albumu Transit  oraz pierwsza odsłona cyklu Był sobie numer…- czyli cyklu poświęconego kulisom powstawania współczesnych utworów znanych z Czwórki. Zaczynamy od GrubSona i utworu "Na szczycie".

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - w jaki sposób bezpiecznie odbierać przesyłki kurierskie? Co robić, gdy zawartość nie zgadza się z zamówieniem albo towar jest uszkodzony - czy można to sprawdzić, otworzyć przy kurierze? Jakie są zasady odbioru zamówionej paczki?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - konkurs Czwórka PREZENTuje – odsłona smsowa. Tym razem do wygrania słuchawki bezprzewodowe.

17-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka: memy łączą i dzielą - przy niektórych praktycznie wszyscy wybuchną śmiechem, inne znajdą tylko garstkę fanów. Do tych drugich należą hanuszki. Jak rozpoznać hanuszkę?


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

logo

 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" Potrafią zmieniać kolor oczu, widzą w ultrafiolecie i stały się inspiracją dla powstania fińskiej jednostki miary "poronkusema". Okazuje się także, że święty Mikołaj do zaprzęgu powinien wybierać raczej samice. A to nie wszystko! Dużo więcej o reniferach dzisiaj w Poranku.

10.00-110.0 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna podróż po magicznym świecie poematów symfonicznych i muzyki programowej. Pojawią się: Ferenc Liszt, Antoni Dvořák, Piotr Czajkowski, Camille Saint-Saëns, Wojciech Kilar. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Łukasz Bożycki, doktor nauk biologicznych, fotograf, dziennikarz, autor programów przyrodniczych, scenarzysta. Dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (praca pt. "Żabowisko" została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography) opowie o swoim zawodzie i fotografii przyrodniczej.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​Lekcje religii i etyki (jakie jest ich miejsce w szkole, jaki program, jakie cele, jakie narzędzia itp.). Gośćmi będą: ks. Marek Studenski, zastępca przewodniczącego Rady Szkół Katolickich i konsultorem Komisji Wychowania Katolickiego KEP i dr Jacek Frydrych z Wydziału Filozofii KUL, który w ramach ORE robił komentarz do podstawy programowej z etyki. W drugiej godzinie audycji rozmowa z twórcami portalu Katecheza 2.0, który oferuje nieodpłatne narzędzia do nowoczesnego nauczania religii oraz o prowadzeniu lekcji w oparciu o serię książek "Bajki filozoficzne" Michela Piquemala. To doskonały materiał na etykę i nie tylko, również dla rodziców, czy na godziny wychowawcze. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka "Świat który stanął na głowie” odc. 4". W Bajkowym Kąciku na falach sennego oceanu na statku z żaglami z chmur odkrywamy niezwykły świat. Świat, który stanął na głowie. Świat w którym wszystkie zegary wskazują inną godzinę, świat w którym miasta, miasteczka, wsie zamiast piąć się ku niebu, wszystko stoi do góry nogami. Istoty, które zamieszkują ten świat od tak dawna żyją w takiej rzeczywistości, że zapomnieli, że kiedyś było normalnie. I też chodzą do góry nogami. Z Bellą maskotką, czeka nas bardzo ważna misja, żeby postawić na nogi świat, który stanął na głowie.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

W audycji ciąg dalszy prezentacji chopinowskich interpretacji Marthy Argerich z nowych płyt wydanych przez amerykańską wytwórnię DOREMI oraz NIFC (argentyńska artystka na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1965 r. oraz na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2010 r.). W programie m.in. Koncert fortepianowy e-moll op. 11 zarejestrowany w Filharmonii Narodowej w Warszawie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - zaprasza Magdalena Łoś

W dzisiejszej premierowej audycji zaprezentuje m.in. Koncert fortepianowy g-moll op. 25 nr 1 Feliksa Mendelssohna w interpretacji Ronalda Brautigama z towarzyszeniem Die Kölner Akademie pod batutą Michaela Alexandra Willensa, Nokturny op. 62 Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza, a także II Symfonię B-dur  D125; Franciszka Schuberta (wyk. Rafał Blechacz, Basel Chamber Orchestra, dyr. Heinz Holliger). 

21.00 - "Na Jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie Andrzej Jagodziński Trio. W jazzowej aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, Adama Cegielskiego oraz  Czesława "Małego" Bartkowskiego usłyszymy m.in. Preludium e-moll op. 28 nr 4 oraz Walc Des-dur Fryderyka Chopina. W programie zabrzmi również Koncert fortepianowy g-moll Andrzeja Jagodzińskiego (wyk. Andrzej Jagodziński Trio, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Wojciech Zieliński).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU