09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych
W audycji o ulubionych i znienawidzonych zajęciach domowych. Także o wyższości wspólnej pracy - koło gospodyń wiejskich. Poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć, a także konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".
19.00-19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
"Janek Wiśniewski padł"... - ten wers ze słynnej ballady opisującej śmierć Zbyszka Godlewskiego - to hasło emblemat wydarzeń Grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. W zamieszkach i starciach z milicją zginęło 41 osób, ponad tysiąc zostało rannych. Rewoltę robotników przede wszystkim w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie wywołała zapowiedź podwyżek cen żywności. Strajki, akcje protestacyjne i demonstracje trwały 8 dni i zostały brutalnie stłumione przez władze.
14 grudnia mija 50 lat od wybuchu protestów na Wybrzeżu. Kontekst tych wydarzeń przypomni Andrzej Trzeciak - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, kierownik Wydziału Muzealno-Archiwalnego ECS.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.
21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.
To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.
W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.
23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Kilka dramatycznych dni, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka. Wydarzenia grudniowe są tu pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie. W Poranku Dwójki opowiemy o spektaklu Teatru Telewizji Cena władzy. Naszymi gośćmi będą reżyser - Arkadiusz Biedrzycki oraz scenarzysta - Robert Miękus. Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji także:
- podsumowanie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
- W Historii Pewnego Utworu - IX Symfonia Ludwiga van Beethovena;
- "Odsłona" wystawa prac Alicji Bielawskiej - artystki, która w swojej twórczości dotyka względności naszej percepcji i roli pamięci. Do swoich prac wprowadza również elementy choreografii i performansu.
10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": Moritz Moszkowski Koncert fortepianowy E-dur op. 59, (fragm.) wyk. Piers Lane - fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra dyr. Jerzy Maksymiuk; Franz Xaver Scharwenka II Symfonia c-moll op. 60 (fragm.), wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz; Adolf Schulz-Evler Rapsodia rosyjska, wyk. Ludmił Angełow - fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Vladimir Kiradjiev
12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
Roman Statkowski IV Kwartet smyczkowy Es-dur op. 38, wyk. Kwartet Camerata
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Grudzień 70. - aut. Aleksandra Łapkiewicz
Ogłoszona w grudniu 1970 roku informacja o "regulacji cen", która w praktyce oznaczała zapowiedź podwyżki cen wielu artykułów spożywczych, wywołała falę strajków. Według oficjalnych danych w wyniku zbrojnej pacyfikacji protestów śmierć poniosło 45 osób, a 1165 zostało rannych. W cyklu audycji opartych na radiowych archiwach przypomnimy wydarzenia Grudnia '70, odwołując się do nagrań i relacji, które zbierali dziennikarze walczący o prawdę i pamięć. Wspomnieć tu należy: Danutę Drzewińską, Konrada Tatarowskiego i Alinę Grabowską z RWE, Milę Szczęsną, Jerzego Farnera, Bogusława Czajkowskiego z PR oraz Zbigniewa Kosiorowskiego z Rozgłośni Szczecińskiej. Sięgniemy też po archiwalne komunikaty z Rozgłośni Gdańskiej, nagrania SB, oficjalne wypowiedzi rządzących i propagandowe komentarze. Szczególnie ciekawym dokumentem jest nagranie z konferencji prasowej z uczestnikami wydarzeń i rodzinami ofiar, która miała miejsce w grudniu 1980 roku, po uroczystym odsłonięciu Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek
Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce: Francis Poulenc Sekstet na flet, obój, klarnet, fagot, waltornię i fortepian, York Bowen Fantazja, Reinhold Glière Duety an dwoje skrzypiec op. 49, wyk. kameraliści NOSPR. W drugiej godzinie retransmisja z S-1 10.03.2019 Moniuszko - Uwertura do opery "Paria", Felix Mendelssohn IV Symfonia A-dur Włoska op. 90; wyk.: Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem będzie reżyser najlepszego filmu tegorocznego FPFF w Gdyni. Porozmawiamy także z laureatami nagród edytorskich Pióro Fredry 2020 i Dobre Strony 2020, przyglądniemy się sytuacji w Operze i Filharmonii Podlaskiej i opowiemy o tym, jak w czasie pandemii funkcjonują teatry operowe w Europie Zachodniej. W cyklu "Literackie witaminy" - Krzysztof Varga.
17.30-18.00 - Ślady pamięci - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Rzeczypospolite: Grudzień ’70 - aud. Antoniego Dudka
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie).
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 6 (powtórzenie, FINA).
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 26, ostatni (powtórzenie).
00.00-02.00 - "Nie do powiedzenia" - Agnieszka Furtak-Bilnik
02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda
10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar
19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"
19.00-20.00 - "AnagramMargana" - Michał Margański
20.00-21.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska
21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina
23.00-00.00 - "Dzika karta / Serdeczne Dźwięki" - Mateusz Krautwurst
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).
Płyta tygodnia - "Na dobrym kursie" zespołu Myasta, laureata tegorocznego konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Myasta łączą pozytywną wibrację reggae z innymi stylami.
Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Klara, to nie tylko wdzięczne imię, ale również solarny samochód stworzony przez studencką grupę badawczą z Politechniki Poznańskiej.
19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - o granicach twórczego świata porozmawia Jurek Przeździecki i obiecuje, że nie zabraknie wyselekcjonowanej muzyki takich twórców jak Temudo, Donato Dozzy czy Facta.
Po północy - "Wolę starsze, wolę młodsze" - fragmenty koncertu zespołu Riverside z 2015. Riverside, to jeden z tych polskich zespołów, który rozpoznawalny jest za granicą i należy do czołówki współczesnego prog rocka. Nagrania, które zostaną zaprezentowane, pochodzą z europejskiej trasy koncertowej promującej album „Love, Fear and the Time Machine”, ostatniej z oryginalnym gitarzystą i współzałożycielem zespołu - Piotrem Grudzińskim.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.
17.00 - "Skarbonka" - Zakupy przez internet. Czy wiecie, że dzieci do lat 13 nie mogą nic kupować przez internet? Transakcje przez nie zawarte są nieważne! O tym i kilku innych przepisach dotyczących poruszania się przez dzieci w Internecie i robienia tam zakupów usłyszycie w audycji.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pan Bartosz Popczyński, przyrodnik i miłośnik jazdy na rowerze postanowił, że odwiedzi wszystkie polskie parki narodowe i zrobi to, jadąc na rowerze. Dziś odwiedza Filipa i Leopolda, aby opowiedzieć o wrażeniach z pobytu w Narwiańskim Parku Narodowym, Czy rower nie zawiódł a przyroda, jak zwykle przygotowała dla pana Bartka niespodzianki? Posłuchajcie dzisiejszej audycji.
Dla rodziców:
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Wystąpienia publiczne to jedna z fundamentalnych kompetencji przyszłości. Przydaje się niezależnie od tego, w jakim zawodzie pracujemy, w jakiej branży i na jakim stanowisku. Uczy zwięzłego formułowania myśli, retoryki i oratorstwa. A nade wszystko sztuki komunikacji. Tylko po co ona dzieciom? Czy powinniśmy uczyć je wystąpień publicznych? Jak robić to poprawnie? Skąd czerpać na ten temat wiedzę? I po co to wszystko? Czym jest i co wspólnego z dziecięcymi wystąpieniami publicznymi ma TEDxKIDS? Naszym gościem będzie Ewa Turek, organizatorka tego wydarzenia i trenerka przygotowująca dzieci do wystąpień na scenie TEDx Kids.
W drugiej części audycji z Małgorzatą Berwid porozmawiamy o tym, jak ciekawie opowiedzieć dzieciom o Bożym Narodzeniu. O tym, jaką literaturę dotyczącą tego tematu rodzice mogą zaproponować dzieciom opowie Ciotka Książkula.
23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Jubileusz Turbo i rocznicowa płyta, Stillnox. Muzyczne pojawią się J.Wise, Ariana Grande, Maria Sadowska, Kasia Cerekwicka, Melody Gardot i Sting. Świąteczne nowości od Mariusza Kalagi, Maddie& Tae, HalfLight, Rebekki Bakken. Zapowiedzi płyt na 2021 rok od Dance Like Dynamite, Edyta Strzycka.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
06.30 - Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.
Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.
Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.
12.15 - "Bajkowy kącik" - Leszek Filipowicz opowie bajkę pt. "Niewielka jak Kropelka".
14.00 - Słuchowisko "Przygody Niepyłki i Apolinki" - Bohaterkami opowieści są dwie gąsienice, siostry Apolinka i Niepyłka Ich celem jest jedzenie i przybieranie na wadze. Jednak pewnego dnia porzucają swe codzienne życie i wybierają się w pełną przygód wyprawę. Po drodze spotykają mieszkańców Pienińskiego Parku Narodowego. Czeka na nie wiele niebezpieczeństw, jednak nic nie jest w stanie ich rozdzielić i zawsze zostają razem. Obsada: Marta Powałowska, Martyna Chuderska, Wojciech Słupiński, Krystian Tyrański, Zbigniew Kozłowski, Magda Glapińska, Leszek Filipowicz.
19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.
12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski
W programie autor skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w wykonaniach Dang Thai Sona. W programie również Witold Małcużyński w Koncercie f-moll kompozytora.
19.00 - "Romantyczne brzmienia" - zaprasza Magdalena Łoś
W premierowym odcinku audycji autorka zaprezentuje materiał różnorodny. W audycji zabrzmią: Preludia op. 28 Chopina w interpretacji Rafała Blechacza, V Koncert skrzypcowy a-moll op. 133 Johanna Wenzela Kalliwody w wykonaniu Ariadny Daskalakis i Kölner Akademie pod dyrekcją Alexandra Willensa, Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna w wykonaniu Fazila Say’a i Casal Quartet, a także Sonata A-dur op. 13 Gabriela Fauré w interpretacji Bomsori Kim i Rafała Blechacza.
21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski
Tym razem w audycji zabrzmią wiązanki dzieł Chopina w wykonaniu takich artystów jak Armando Trovajoli, Marcel Worms czy Sophie Rivard. Posłuchamy także Nokturnu Des-dur op. 27 nr 2 w interpretacji Armando Sciascia Orchestra.
Zapraszamy!