Polskie Radio

Historia, koncerty i słuchowiska. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 19:00
Na wszystkich antenach będziemy wspominać rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Czy technlogia VR na stałe przeniknie do współczesnego gamingu, a oprócz rozgrywki będzie wykorzystywana w zawodowym e-sporcie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/VLADIMIR VK
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

Gość będzie Lucyna Olejniczak. To kobieta, która książki zaczęła pisać dopiero na emeryturze, a ma teraz około 70 lat. Jest wyjątkowo energiczna, na emeryturze także zdała egzamin DELF z języka francuskiego. Przezabawna, uwielbia rozmawiać z ludźmi, ma mnóstwo przyjaźni na całym świecie.

Jej najbardziej znana seria książek (aż 6 części - "Kobiety z ulicy Grodzkiej"), teraz natomiast napisała do nich tzw. prequel, czyli "przedopowiadanie" - "Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca".

Powieść zaczyna się od epidemii cholery w podkrakowskiej miejscowości. Dodatkowo, wszystkie kreacje bohaterek przedstawiają niesamowitą niezłomność natury kobiecej, w trudnych dla nich historycznych czasach - czytamy o rewolucji, o powstaniu krakowskim, o zmaganiach kobiety, która marzy, żeby zostać lekarzem; o spełnianiu marzeń, o macierzyństwie, a nawet o niepełnosprawności dziecka.

Felietony K. Kowalskiego i T. Drozdy.

15.10 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Daniel Obajtek - Prezes PKN Orlen

18.00-19.00 - Jedynka dzieciom - Dzieci bliżej historii: Iwona Rusek, "Panna S"

Scenariusz: Iwona Rusek, reżyseria: Ewa Małecki, muzyka: Grzegorz Łapiński, realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk.

Występują: Anna Grycewicz (Zofia Kamińska), Dariusz Wnuk (Jacek Kamiński), Joanna Halinowska (Halina Zielińska), Olga Cybińska (Ania Kamińska), Jakub Strach (Pawełek Zieliński).

Bohaterami spektaklu jest małżeństwo Kamińskich: Zofia i Jacek oraz ich córka Ania, którzy wśród rozmów i śmiechów spędzają wieczór 12 grudnia 1981 roku. Niespodziewanie pojawia się u nich Halina (siostra Zofii) wraz z synem Pawełkiem. Kobieta jest pełna obaw o losy męża, działacza opozycji, który prosił, by na kilka dni schroniła się u rodziny.

13 grudnia zostaje wprowadzony stan wojenny i wydarzenia nabierają tempa: na ulicach pojawia się wojsko, demonstrujący ludzie oraz okrzyki: "Solidarność! Solidarność! Solidarność!". Bohaterowie wiedzą, że od tej chwili ich życie już nigdy nie będzie takie samo;

wiedzą też, że na przekór okolicznościom, znajdą w sobie odwagę, by pokonać lęk i ocalić swe człowieczeństwo. Ich wspólnotowe credo wypowiada Pawełek: "Trzeba wierzyć w ludzi, bo jak się w nich wierzy, to oni są razem i wtedy jest solidarność. A jak jest solidarność, to jest wolność, a jak jest wolność, to jest Polska".

LITERATURA W JEDYNCE: 

20.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy"Stan wojenny - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza": Krzysztof Urbański - prowadzi Andrzej Sułek

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

O książce "Havel od kuchni" Michaela Žantovský'ego porozmawiamy z kucharzem i restauratorem - Zbigniewem Kmieciem.

12.30-13.00 - "Czytelnia"Katherine Mansfield "Opowiadania", Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk 

Henrich Ignaz Franz von Biber Battalia à 10, wyk. La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dyr. Jordi Savall; Romantyczna trąbka – fragmenty płyty, wyk. Frank Anepool - trąbka, Vaughan Schlepp - fortepian; Francesco Petrini I Koncert harfowy op. 25, wyk. Masumi Nagasawa - harfa, Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens; Christoph Graupner Hebet eure Augen auf gen Himmel GWV 1102/40, wyk. Hanna Herfurtner - sopran, Franz Vitzhum - alt, Georg Poplutz - tenor, Dominik Wörner - bas, Sergio Azzolini - fagot, Kitchheimer BachConsort, dyr. Florian Heyerick

15.00-17.00 - "Filharmonia Dwójki"- prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Symfoniczny w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (premiera)

wyk.: Marcin Zdunik - wiolonczela, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Michał Klauza - dyrygent Krzysztof Penderecki Adagio z Raju Utraconego; Mieczysław Weinberg Fantazja na wiolonczelę op.52; Dymitr Szostakowicz Symfonia kameralna op. 110a (orch. R. Barshai)

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem"Feliks Netz "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską", prod. 2006 (Radio Katowice), reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Jacek Kurkowski, muzyka Jan "Kyks" Skrzek. 

Obsada: Kinga Preis (Kinga Naleźniok), Krzysztof Kolberger (narrator), Anna Dereszowska (Żaneta), Adam Woronowicz (Darek), Sława Łopuszańska (Ciocia Gosia), Bernard Krawczyk (Ojciec Kingi), Adam Bauman (Nieznajomy), Artur Święs (Mąż Kingi), Ireneusz Spruch (Dowódca ZOMO), ZOMO-wcy: Anna Sojka, Artur Palion, Marcin Liber, Andrzej Kroczyński, Marcin Gaweł, Kamil Bochniak; Alicja Poczachowska (Dziecko)

20.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Transmisja z Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana)
{oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Martyna Pastuszka
Arcangelo Corelli Concerti grossi op. 12 (Concerto 7-12)


logo

00.00-04.00 - "Od punka do Franka, weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan

Rozmowa z Arturem Dąbrowskim o książce abp Fultona Sheena "Droga do pokoju serca". Powiemy też o nowych single muzyków chrześcijańskich, rozmowa z zespołem JADAH o nowej płycie „Tylko Ty”, muzyka z płyty.

08.00- 09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Gościem będzie Wojciech Widłak - pisarz, z którym porozmawiamy o Ogólnopolskim Konkursie „Pandemia oczami Dzieci” oraz porozmawiamy o tym jak dorośli powinni postępować by zasłużyć na Order Uśmiechu (wypowiedzi m.in. Anna Dymna, Ewa Błaszczyk). Poza tym o tym jak dojść do sukcesu porozmawiamy z Yvette Żółtowska-Darska – autorką wielu biografii znanych sportowców dla dzieci.

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

Gośćmi: prof. Wojciech Polak, dr Bohdan Urbankowski, Anna Chodakowska - wspomnienia o stanie wojennym.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Bez ich korzennego słodkiego zapachu trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia, Jednak są wymagające, by ich nie zabrakło za przygotowania trzeba się zabrać odpowiednio wcześnie. Pierniki. Nie są wynalazkiem nowożytnym. Pierwsza znana receptura korzennego ciastka pochodzi z Grecji z 2400 roku p.n.e. Znali je Chińczycy, a w średniowieczu podbiły europejskie stoły. Królowa Elżbieta I swoim kucharzom kazała robić piernikowe karykatury dworzan i dostojników. Z pysznych pierników słynęła matka Geogrea Washingtona, która swój przepis podała markizowi de Lafayette i stąd wziął się słynny francuski specjał… W sarmackiej kuchni jadano je na śniadanie ale też jako zakąskę do wódki. Ale znacznie wcześniej piernikowymi stolicami Europy stały się Norymberga i Toruń. O tych tradycjach opowiedzą goście programu Anny Kwiatkowskiej „Podróże ze smakiem” Maria Schmidt – Holzhauser – z Norymbergi, Aleksandra Kleśta-Nawrocka z Muzeum Piernika w Toruniu oraz Izabela Rabehanta - mieszkająca we Francji od lat autorka bloga "Moja Alzacja". Niezwykłe przepisy na mięsa i zupy w towarzystwie piernika przedstawi Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku. Pierniki to nie tylko smaki ale także inspiracje, które znalazły odzwierciedlenie w poezji i muzyce.

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

Z okazji 39 rocznicy wybuchu stanu wojennego audycja poświęcona drugiemu obiegowi lat osiemdziesiątych. Gościem audycji będzie m.in. Łukasz Ossowski, dyrektor biblioteki IBL-u w latach 80-tych, drukarz działający w ówczesnym podziemiu wydawniczym. W audycji wystąpią również prof. Mikołaj Sokołowski i prof. Jerzy Kandziora. Audycja powstaje we współpracy z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

14.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - wyd. specjalne, Ryszard Jaźwiński

Głównym tematem podsumowanie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn Bardzo Kulturalny" - Piotr Majewski

W Magazynie – Racine, Szekspir i … Jakubowski czyli wielka literatura w świetnym przekładzie oraz oryginalny dramat współczesny. „Klasyczną” część wydania uświetni (niestety na łączach) wyrafinowany oraz bardzo atrakcyjny rozmówca, tłumacz, reżyser, krytyk, pisarz – Antoni Libera. Część „współczesną” – atrakcyjny także ( i również on-line) , myślący i słynny dramatopisarz – Jarosław Jakubowski. Antoni Libera w 1998 roku wziął udział w konkursie znanego wydawnictwa, debiutując powieścią pod tytułem „Madame”. I zdobył szczyty. Dziś przypominamy tylko, że tytułowa „Madame” to – pani profesor języka francuskiego, która wraz ze swoją klasą udaje się do teatru na przedstawienie Commedie Francaise na „Fedrę” Racine’a. W realu Antoni Libera zaczął przed laty przekładać Racine’a (pozostając wciąż najsłynniejszym tłumaczem Becketta). Przełożył także „Fedrę”, a Grzegorz Wiśniewski wystawił ją na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. „Fedra” rozpoczęła przed tygodniem Warszawskie Spotkania Teatralne on-line, a już wcześniej była nagradzana, nade wszystko za rolę tytułową, graną przez Katarzynę Figurę. WST trwają, a my korzystamy z pretekstu i z Antonim Libera będziemy rozmawiali o jego najświeższych przekładach, bo nie tylko Racine’a, ale także „rzymskich” sztuk Szekspira. Okrutny antyk „przyda się” nam, gdy w części drugiej wydania będziemy rozmawiali z Jarosławem Jakubowskim o jego „Generale”. W 39 rocznicę niesławnego polskiego Grudnia 81 przedstawimy po raz pierwszy w Trójce słuchowisko p.t. „Generał. Komedia polska”(patrz: zapowiedź STT). Podsumowując ten temat, przypominamy, że najpierw była wersja teatralna „Generała” w Teatrze IMKA w Warszawie (kwiecień 2011), potem – telewizyjna oraz radiowa (grudzień 2011). Dzięki teatrowi oficjalny wizerunek generała został wzbogacony o prywatny, choć i ten w obu wersjach (IMKI i TVP oraz TPR) jest różny. Z panem Jarosławem Jakubowskim spotkamy się w MBK, gdyż w paśmie STT (20.05.- 21.05.) uda nam się tylko, poza słuchowiskiem, zamieścić krótką wypowiedź reżysera – Waldemara Modestowicza. Kłaniając się zatem klasyce europejskiego dramatu, oddamy zarazem głos współczesności, gdy serwisy ogólnopolskie będą przypominały niechlubną rocznicę 13 grudnia 1981. Będzie tak, jak w pogodzie: między bielą opadów śnieżnych, a pluchą roztopów, czego jesteśmy właśnie świadkami.

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin

Retransmisja koncertu grupy Raz Dwa Trzy z 2007 roku.

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski

W audycji "Generał" Jarosława Jakubowskiego w reż. Waldemara Modestowicza. 21 kwietnia 2011 roku w Teatrze IMKA w Warszawie odbyła się prapremiera tego dramatu. Wyreżyserowali go Aleksandra Popławska i Marek Kalita. Spektakl został uznany za wydarzenie sezonu 2010/11. Otrzymał niemal wszystkie możliwe nagrody. Marek Kalita, w roli tytułowej, stworzył kreację, za którą otrzymał między innymi Nagrodę Miesięcznika „Teatr” im. Aleksandra Zelwerowicza. Powstała także wersja telewizyjna przedstawienia oraz słuchowisko dla Programu I PR, które swoją premierę miało tuż przed 30 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Reżyserem wersji radiowej był Waldemar Modestowicz. W roli tytułowej wystąpił Olgierd Łukaszewicz i jego Generał został zagrany w innej tonacji. Generał Marka Kality, przypominający marionetkę, szeptał automatycznie frazy, które Olgierd Łukaszewicz wypowiadał, jak człowiek targany emocjami, wyrzutami sumienia, wątpliwościami , nękany strachem przed czekającym go, jak sądził, procesem. „Generał” na Scenie Teatralnej Trójki zostanie przedstawiony po raz pierwszy 13 grudnia o 20.05. w 39 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Dłuższe spotkanie z autorem sztuki – w MBK – przed 18.00. oraz krótka wypowiedź reżysera – tuż przed emisją słuchowiska.

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

logo

Konkurs Czwórka PREZENTuje

Do 24 grudnia słuchacze Czwórki mogą wygrywać atrakcyjne nagrody: słuchawki bezprzewodowe, głośniki bluetooth, radioodbiorniki i urządzenia umożliwiające odbiór DAB + w samochodach. Aby wygrać, wystarczy uważnie słuchać audycji, śledzić media społecznościowe oraz zaglądać na stronę czworka.polskieradio.pl. 

Przez najbliższy weekend zabawa rozgrywa się na stronie Czwórki na Facebooku. Ogłoszenie zwycięzców w poniedziałkowej audycji "Pierwsze słyszę".


09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - w "Porannym kąciku duchowym" Numer Raz i jego komentarz do dwóch haseł: "Nie spoczywaj na lajkach" oraz "Daj drugą szansę pierwszemu wrażeniu". W kilkuminutowych interpretacjach tych haseł dowiemy się, komu Numer Raz dał drugą szans​ę oraz czy kiedyś spoczął na lajkach? Opowiemy również o akcji #RealInfluencers, czyli przejmowania kont instgramowych m.in. Dawida Kwiatkowskiego i Maffashion przez ratowników medycznych.

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - wraz z nową generacją konsol nastała nowa generacja technologii VR. Coraz więcej polskich deweloperów decyduje się na wykorzystanie tego rozwiązania w swoich grach.  Czy VR, który do tej pory stanowił swoistą ciekawostkę, na stałe przeniknie do współczesnego gamingu oraz oprócz rozgrywki będzie wykorzystywany w zawodowym e-sporcie? Zaprasza Łukasz JeffreJ Chmiel.

15.00-16.00 Hrapkowidz - "Cyberpunk 2077" to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier wideo ostatnich lat. O nawiązaniach do filmowej i literackiej klasyki w grze Błażej Hrapkowicz porozmawia z Michałem Walkiewiczem, redaktorem naczelnym Filmwebu.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - nowy album The Avalanches, 30 urodziny debiutanckiego krążka Brand Nubian, muzyka soul (Kelly Finnighan, Lee Fields & The Expressions), Khruangbin i ich pyszne "Late Night Tales", funkujący Cory Wong, Jessy Lanza w remiksach oraz mnóstwo drumandbassowo-jungle'owych nowości od Harpera. 


logo

 

11.00 - "Źródełko" - w audycji usłyszycie o wygrzewaniu się na piecu, rozmaitych piecach, piecuchach i piecuszkach. Sprawdzimy, jak mierzono czas dawniej na wsi i o co chodzi z tymi kurami powiedzenia "chodzić spać z kurami".

​​16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Mikołaj i Jeremi zaprosili do rozmowy nauczyciela roku 2018 Przemka Staronia, którego zapytają o to, dlaczego zdecydował się zostać nauczycielem, czy praca z dziećmi i młodzieżą jest trudna i jak zostaje się nauczycielem roku.

Dla dorosłych:

21.00 - "Kulturalna Strefa" - Gościem będzie laureatka Nagrody Feniks 2020. Porozmawiamy o książce "Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej".

​22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - 13 grudnia 1959 urodził się Pat Torpey, perkusista grupy Mr. Big. Wcześniej był najlepiej opłacanym perkusistą studyjnym w Stanach Zjednoczonych. W audycji nie zabraknie piosenek legendarnej grupy Mr.Big z jej różnych okresów, ale będą też kompozycje muzyków sesyjnych, którzy nagrali swoje solowy albumy, także tych, którzy je zapowiadają.


logo

9.00 - "Weekendowe potpourri" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

"Pogodne oblicze geniusza" - druga część specjalnego dyptyku z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. W programie radosne i optymistyczne utwory znanego z burzliwego temperamentu ostatniego klasyka (m.in. Koncert potrójny C–dur op. 56 i Wariacje F-dur na temat "Ein Mädchen oder Weibchen"). 

W szczególności zapraszamy na drugą część cyklu audycji specjalnych poświęconych artystom nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii muzyka.

11.00 - Andrzej Zieliński opowie o saksofoniście jazzowym Zbigniewie Namysłowskim.

15.00 - Marta Jankowska przedstawi sylwetkę dyrygenta i byłego dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasza Borowicza.

16.00 - Dorota Kozińska poświęci swój program tegorocznemu laureatowi Nagrody Mediów Publicznych w kategorii muzyka, światowej sławy tenorowi Piotrowi Beczale.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - zaprasza Danuta Gwizdalanka

W specjalnej audycji na 13 grudnia omówi sylwetki: jednego z największych pechowców w historii muzyki - Luigiego Boccheriniego (w programie m.in. jego Kwintet smyczkowy C-dur) - oraz Antonina Dworzaka, który z kolei na brak szczęścia w życiu narzekać nie mógł (Kwartet F-dur "Amerykański").


Zapraszamy!