Polskie Radio

"Smaki polskie" i "Muzyczny Lunch". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 18:00
O zdrowotnych postanowieniach noworocznych, a także o tym - czy organizowanie Świąt to obowiązek tylko kobiety. Ponadto - czy rodzicielstwo kiedykolwiek się kończy i wszystko o komunikacji niewerbalnej. Wieczorem Ennio Morricone i John Williams.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PrinceOfLove
logo


9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - Agnieszka Kunikowska

Dieta w kontekście świąt Bożego Narodzenia i zdrowotne postanowienia noworoczne. Gość: Marta Pawłowska, dyrektor Biura Profilaktyki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia. 17 grudnia to dzień rozmów twarzą w twarz. W dobie pandemii i najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś "twarzą w twarz". O komunikacji, także niewerbalnej, gość: Aneta Załazińska z UJ, językoznawca, specjalista od komunikacji niewerbalnej oraz gestów towarzyszących mowie. Ponadto "Smaki polskie" Małgorzaty Raduchy - przedświąteczna gorączka kulinarna oraz poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć".

23.00-24.00 - Wieczór z Jedynką - zaprasza Paweł Sztompke

Muzyczne spotkania z Ennio Morricone i Johnem Williamsem. Ich słynne tematy filmowe, ale wykonane już współcześnie przez wybitnych muzyków należących do świata tzw. muzyki klasycznej, zagrają między innymi Anne-Sophie Mutter i Yo-Yo Ma.    

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.


logo


Maraton Beethovenowski

Drugi z dwóch dni urodzinowych Ludwiga van Beethovena - wielkie dzieła kompozytora w znakomitych interpretacjach polskich artystów lub z polskich festiwali.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek

Naszym gościem będzie prof. Henryk Skarżyński - światowej sławy otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, ale także wielki miłośnik twórczości Ludwiga van Beethovena. Z miłości do muzyki kompozytora powstaje książka "Powrót Beethovena". Jako lekarz profesor jest przekonany, że w obecnych czasach postępujący niedosłuch wirtuoza można by wyleczyć. Jakie utwory skomponowałby wtedy? - to pytanie zadaje sobie powieściowy Henryk będący alter ego profesora. Jednocześnie profesor Skarżyński pokazuje paralelę losów głuchego kompozytora i swoich niedosłyszących pacjentów. Tylko podczas gdy jego pacjenci po wszczepieniu implantu zaczynają rozwijać swoje zdolności - nie tylko te związane z rozwojem słuchu i mowy, lecz także muzyczne, bo wielu z nich zaczyna grać na instrumentach czy śpiewać - postępująca utrata słuchu u Beethovena nieuchronnie prowadzi do końca jego kariery jako wirtuoza i dyrygenta.​ Zapraszamy na rozmowę z profesorem Henrykiem Skarżyńskim w Poranku Dwójki. Początek o godz. 9.30.​ Z kolei po 8.30 połączymy się z Jagodą Engelbrecht, aby porozmawiać, jak 250 rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena świętowana jest w Niemczech. Ponadto w audycji: o spektaklu "Ława przysięgłych" w Teatrze Ateneum, a także o pierwszym w historii komiksie o dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu.​ 

10.00-12.45 - "Kanon Dwójki" - Maraton Beethovenowski - Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Ludwig van Beethoven

Koncert skrzypcowy D-dur op.61, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Tadeusz Strugała (15.02.1980 Filharmonia Narodowa, Warszawa)

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven 

Dzieła Prometeusza - uwertura op. 43, wyk. Orkiestra Tonhalle z Zurychu, dyr. Paavo Jarvi (14.04.2019, Filharmonia Narodowa, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena); IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58, wyk. Artur Rubinstein - fortepian, WOSPR, dyr. Jan Krenz (24.02.1960, Katowice)

12.05-12.45 - Ludwig van Beethoven 

V Symfonia c-moll op.67, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jerzy Semkow (17.04.2011, Filharmonia Narodowa, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawa)

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Grudzień '70. - Aleksandra Łapkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - Maraton Beethovenowski - Klaudia Baranowska

Ludwig van Beethoven III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, wyk. Światosław Richter – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki (1954-11-05), VI Symfonia F-dur Pastoralna, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jerzy Semkow

16.00-18.00 - Filharmonia Dwójki: Maraton Beethovenowski - Andrzej Sułek

Ludwig van Beethoven VIII Symfonia, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Michael Tabachnik (1982.04.30), Ludwig van Beethoven V Koncert fortepianowy, Claudio Arrau – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki, (1977-03-25)

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - Joanna Grotkowska

Ludwig van Beethoven Koncert potrójny C-dur op. 56, wyk. Piotr Paleczny - fortepian, Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Roman Jabłoński - wiolonczela, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, dyr. Jerzy Maksymiuk (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 27.02.1976); IX Symfonia d-moll op. 125, wyk. Teresa May-Czyżewska - sopran, Jadwiga Rappé - alt, Wiesław Ochman - tenor, Leonard Andrzej Mróz - bas, Chór Filharmonii Śląskiej, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, dyr. Witold Rowicki (Centrum Kultury, Katowice, 25.02.1984)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Maraton Beethovenowski: Urodzinowy tort na 250 świeczek - audycja Andrzeja Sułka z udziałem Doroty Kozińskiej i Łukasza Borowicza

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 14 (powtórzenie, FINA).

19.10-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 8.


logo


00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" Michał Margański

"House Music Box (Past Present No Future)" - to tytuł najnowszej płyty legendarnego didżeja i producenta. W audycji DJ Hell i jego powrót do korzeni. Album ukazał się pod koniec listopada i jest swoistym powrotem do początków kariery tego producenta. Znamienny wydaje się również tytuł tego wydawnictwa-płyty, której przysłuchamy się podczas spotkania w Potrójnym Paśmie Przenoszenia. Muzyka opublikowana ostatniego dnia listopada zostanie przedstawiona w kontekście wcześniejszych nagrań. To jednak nie wszystko. Szczegóły tuż po północy.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o tym - w jaki sposób muzyka dzisiaj znana jako "poważna" stała się muzyką poważną? Przecież dla ówcześnie żyjących ludzi była muzyką rozrywkową. Jak długi czas musi upłynąć od powstania utworu aby z muzyki rozrywkowej stał się muzyką klasyczną? W cotygodniowym cyklu podróżniczym Marka Zalewskiego - zaprosimy do najdziwniejszego kraju na świecie - Dżibutti. Spróbujemy też odpowiedzieć w jaki sposób wybrać prezent dla dziecka w XXI wieku? Czym w ogóle dzisiaj bawią się dzieci i czy rzeczywiście elektroniczna rozrywka wiedzie prym?  Nie zabraknie też wspomnienia o Agnieszce Osieckiej, o której powstaje film TVP.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Henryk Kowalczyk z PiS.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Małgorzata Łukowska

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. rozmowa z autorem książki o izraelskich wynalazkach zmieniających świat "I będziesz się rozwijał", która ukazała się właśnie w Polsce. Autorem jest Avi Jorisch z prestiżowego American Foreign Policy Council. Książkę przetłumaczono na 25 języków. Powiemy też o teatrach on-line - specjalnej stronie poświęconej teatralnym wydarzeniom kulturalnym, stworzonej przez pasjonata teatru. W "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński porozmawia z Joanną Stankiewicz z Festiwalu "Animator w sieci" oraz z Joanną Pieciukiewicz, reżyserką filmu dokumentalnego "Grudzień nasz i Wasz". Film opowiada o buncie robotników z Grudnia'70, który wybuchł na Wybrzeżu po ogłoszeniu przez władze PRL podwyżek na podstawowe produkty spożywcze. Odpowiedzią komunistycznego reżimu były serie z broni maszynowej, aresztowania, katowanie zatrzymanych. W spotkaniu z reportażem - o wydarzeniach z 17 grudnia 1970 roku, kiedy w tzw. "Czarny czwartek" w Gdyni zginęło 18 młodych mężczyzn. Wśród nich był 18-letni Zbyszek Godlewski, bohater „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Naocznym świadkiem tego wydarzenia był znany w Gdyni wynalazca, pracownik stoczni Tadeusz Kul. To on przyniósł drzwi, na których potem niesiono ciało Zbyszka w pochodzie. Jak pamięta tamten czas?

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji powiemy m.in. o biodegradowalnych maseczkach, które opracowano na Politechnice Łódzkiej. Te maseczki zanikną w środowisku kompostu po 6 tygodniach od wyrzucenia. Opatentowane już maseczki mają właściwości bakteriobójcze. Powiemy też o ostatnim locie Iskry w Szkole Orląt. Po 60 latach Iskry trafią do Muzeum Sił Powietrznych. TS-11 Iskra nazywana jest damą polskiego lotnictwa. W tym roku minęło 60 lat odkąd po raz pierwszy wzbiła się w powietrze. Przez dziesięciolecia wyszkoliło się na niej tysiące polskich pilotów wojskowych. 

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19-20 - "Czy już Państwo słyszeli? - Justyna Grabarz

20-21 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21-22 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

Tematem audycji - Grudzień 1970: tragedia totalitaryzmu czy moment zwrotny w samoorganizacji społecznej? Ponure wydarzenia sprzed 50 lat na Wybrzeżu pokazały powtarzalność kryzysów społecznych, które regulowały życie PRL. Kolejne ekipy obiecywały naprawę „błędów i wypaczeń”, powrót do istoty idei marksistowskiej po czym same powtarzały błędy poprzedników. Wypadki grudniowe potwierdzały ten schemat. Czy jednak samoorganizacja robotników w Gdańsku i Szczecinie nie była krokiem naprzód w kierunku demontażu systemu? Czy dramatyczne wydarzenia nie były szkołą politycznej świadomości dla pokolenia, które potem stanie na czele Solidarności? Ile było w działaniach stoczniowców Gdańska i Szczecina odreagowywania krzywd sytemu a ile szybko wzrastającej pod wpływem wypadków samoświadomości własnej siły? Czy nie popełniamy błędu wspominając głównie masakrę demonstrantów a zapominając o samoorganizacji komitetów strajkowych? Gośćmi będą historycy: Robert Spałek, Jan Żaryn i Artur Kubaj.

23.00-00.00 - "Gitarą i piórem" - Janusz Deblessem


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo


Konkurs Czwórka PREZENTuje
 - w jednej z popołudniowych audycji konkurs SMS-owy, w którym można wygrać tym razem głośniki bluetooth.


13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - w cyklu "Był sobie numer…" Marcin Hubert zdradzi kulisy powstania utworu "Kochanie" Jareckiego i BRK.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" Mikołaj wcale nie mieszka na biegunie, ale w swojej własnej wiosce. Położona jest w Napapiiri - 8 km na północ od Rovaniemi. Dlaczego Mikołaj mieszka właśnie tam? Jak żyje się na "końcu świata"? Jak wygląda wioska świętego Mikołaja i czy umie on mówić po polsku?

17.00-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka : bump. Czy rzeczywiście taki komentarz pomaga w zdobywaniu zasięgów lub widoczności posta? Komu dajemy bumpy i dlaczego? Czym bump różni się od up?   

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Na całym świecie działa ponad 170 systemów metra. Najwięcej odcinków podziemnej kolei znajduje się w Chinach – ich łączna długość to blisko 4 tys. km. Wśród miast dysponujących najbardziej rozbudowanymi sieciami tego typu jest też wiele miast europejskich, w tym Londyn, gdzie istnieje najstarsze metro na świecie. W dzisiejszy Poranku zapraszamy do podróży metrem i innymi rodzajami pociągów w miastach na całym świecie.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dlaczego warto rozmawiać? Dzień rozmów twarzą w twarz. Postaramy się udowodnić, dlaczego rozmowy na żywo, są bardziej wartościowe od tych tekstowych czy telefonicznych i dlaczego warto czekać na moment, aż znowu będziemy mogli spotkać się i porozmawiać właśnie twarzą w twarz. A po 16.00 Lista Przebojów PRD.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Czy rodzicielstwo kiedykolwiek się kończy? W jaki sposób dbać o jakość w rodzinie? Kto ponosi konsekwencje braku konsekwencji? Granice czy wolność - czego potrzebują nasze dzieci? Poszukamy odpowiedzi na te pytania i dowiemy się, jakie są granice rodzicielstwa i w którym momencie należy dziecko wypuścić wolno i ograniczyć obowiązki rodzica, zaufać dziecku i temu, czego je nauczyliśmy.

2. Temat: Czy organizowanie Świąt to obowiązek tylko kobiety? Oczywiście, że nie. Niestety napięcie związane z przygotowaniami często doprowadza do frustracji, która odrzuca pomoc. Nasz gość podpowie, jak z godnością przyjąć pomoc, a nawet o nią poprosić i nie generować napięć i konfliktów w rodzinie przed tak radosnymi Świętami. Gość: Izabela Antosiewicz - prowadzi warsztaty, wykłady, sesje coachingowe i mentoringowe. Autorka strony "Przytulam" poświęconej relacjom rodzinnym​.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki". Akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia. Przechodząc z miejsca na miejsce, smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze. Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży. Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu. Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia, zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.

Reżyser: Krystian Tyrański. Obsada (aktorzy i dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom): Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Konik pieniński), Krystian Tyrański (Chrząszcz), Wojciech Słupiński (Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski 

Wytrawny chopinista i pedagogiczny wnuk Fryderyka Chopina Maurycy Rosenthal w Etiudzie Ges-dur op. 10 nr 5, Mazurki op. 59 w wykonaniu Janusza Olejniczaka oraz porównanie Etiudy As-dur op. 10 nr 10 na instrumencie historycznym i współczesnym w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska

W swojej audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Leci liście z drzewa Chopina do słów Wincentego Pola. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Aleksandry Kurzak, Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Stefanii Woytowicz. Całość dopełnią Etiuda c-moll op. 10 nr 12 pod palcami Vladimira Horowitza i Polonez fis-moll op. 44 w interpretacji Artura Rubinsteina.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

W audycji sylwetka Roberta Casadesusa. Wysłuchamy m.in. miniatur Claude’a Debussy'ego, Etiud symfonicznych op. 13 i Fantazji C-dur op. 17 Roberta Schumanna oraz Chopinowskich Ballad (nagranych dla wytwórni Sony w 1996 roku).

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU