Polskie Radio

Koncerty, konkursy, słuchowiska. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:00
Gorąca niedziela ze świąteczną licytacją "Trójka pomaga", konkursem Czwórka PREZENTuje oraz z finałem "Gwiazdkopisania" - konkursu Polskiego Radia Dzieciom. Do tego propozycje literackie, słuchowiska i koncerty - w tym "Kobiety mojego życia" wg Osieckiej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitri Ma/shutterstock.com
logo


10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

O potrzebie gromadzenia wspomnień o naszych bliskich, dzieleniu się rodzinnymi historiami i wartości międzypokoleniowych rozmów przy świątecznym stole. Rozmowa z psycholożką i psychoterapeutką Anną Resler, w kontekście ponownego pojawienia się na rynku albumów "Opowiedz mi Babciu", "Opowiedz mi Dziadku", "Ukochanej Babci", "Drzewo rodowe naszej rodziny" i gry planszowej "Jak to wtedy było". Wszystkie albumy i gra zachęcają i inspirują do spędzania czasu z najbliższymi na co dzień i od święta: dzielenia się rodzinnymi opowieściami, historiami i anegdotami, celebrowania wspólnych chwil, gromadzenia wspomnień rodzinnych dla kolejnych pokoleń. Wspólne wypełnianie albumów jest nie tylko wspaniałą zabawą i sentymentalnym powrotem do przeszłości, ale pozwala także budować więzi i stworzyć pamiątkę, która może być przekazywana dzieciom, wnukom i prawnukom. Wypełnione przez seniorów albumy stają się najdroższą rodzinną pamiątką, która na pewno będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Olga Tokarczuk - "Skarb"

Adapt. i reż.: Julia Mark, real. akust.: A. Brzoska, opr. muz.: J. Mark.

LITERATURA W JEDYNCE: 

20.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.

logo


08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy"60 lat "Niewinnych czarodziejów" - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Piotr Paleczny - Róża Światczyńska

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - Łukasz Modelski

O nowych książkach kucharskich i okołokulinarnych rozmawiamy z Małgorzatą Mintą.

12.30-13.00 - "Czytelnia" - Literatura dla dzieci i młodzieży: Jenny Jagerfeld "Comedy Queen", Boguś Janiszewski i Max Skorwider "Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią", Claire Lebourg "Ptyś" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta.

17.00-19.00 - "Party-tur" - Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / PREMIERA - Fiodor Sołogub "Mały bies", przekład Rene Śliwowski, adaptacja i reżyseria Przemysław Ostrowski, realizacja Andrzej Brzoska, muzyka Karol Osman; obsada: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepanik, Zuzanna Saporznikow, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Szymon Kuśmider, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press

20.00-22.00 - "Dawno niedawno" - prowadzi Magdalena Łoś

"Muzyka na Boże Narodzenie" - koncerty Programu 2 dla słuchaczy Euroradia (Dni Specjalne EBU 1998, 2003, 2008)

Schola Cantorum Gedanensis - Polski Chór Kameralny, Concerto Polacco, dyr. Łukaszewski Jan (21.12.2003, Gdańsk, Dwór Artusa) - Świąteczne kompozycje Józefa Zeidlera, Andrzeja Hakenbergera, Wojciecha Dankowskiego

Chór Polskiego Radia, dyr. Włodzimierz Siedlik, zespół Il Tempo, dyr. Agata Sapiecha (21.12.2008, Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego) - Polskie kolędy; Aldebrando Subissati Sonaty ze zbioru Sonate per violino solo e basso continuo; Arcangelo Corelli Concerto Grosso g-moll op.6 nr 8 „Fatto per la Notte di Natale”

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak (20.12.1998, Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego) - Arvo Pärt Magnificat; Mikołaj Zieleński Magnificat

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta


logo


Licytacja świąteczna w różnych audycjach w g. 12-16 oraz finał w g. 16-18


00.00-04.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

Ostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem obfituje w wydarzenia rocznicowe i ostatnie muzyczne nowości kolędowe. Dziś w Poznaniu odbędzie się rajd przypominający 5 rocznicę śmierci legendarnego duszpasterza, muzyka i twórcy Lednicy 2000- o. Jana Góry. Przypomnimy Jego refleksje na temat Bożego Narodzenia, wspomnimy kolędowe śpiewy z Ojcem Janem i czas kiedy Go zabrakło. Spotkamy się również z twórcami nowej płyty kolędowej Cappelli Gedanensis. Mówi się o nich, że historia kapeli pisana była właśnie kolędami. Pojawią się również nowości kolędowe, które w szerszej odsłonie usłyszymy w świątecznych audycjach.

08.00- 09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci, a poza tym - Monika Dąbrowska-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski, która pomaga także w tym świątecznym czasie ciężko chorym dzieciom leżącym w szpitalach bez mamy i taty; - popularyzator nauki Karol Wójcicki o pierwszej gwiazdce i Św. Mikołaju

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

Restaurator Wojciech Amaro - o wigilijnych potrawach nie tylko z polskiego stołu, Elżbieta Ofat z Zamku Królewskiego w Warszawie - o wystawie porcelany oraz kucharz Adam Gessler - o tradycji na polskim stole.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Polska Wigilia jest wyjątkowa: 12 potraw na wigilijnym stole, Pasterka i niezliczone świąteczne obyczaje. A jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata? Za jakimi świątecznymi smakami i obyczajami tęsknią? Gośćmi „Podróży ze smakiem” będą : Jerzy Mrożek, od z górą ćwierć wieku mieszkający w Meksyku, Zbigniew Skrzypczak, który 40 lat spędził w RPA oraz Waldemar Sulisz, który przybliży wigilijne potrawy i obyczaje z różnych regionów Polski. 

(Licytacja świątecznej akcji "Trójka Pomaga" - Witold Lazar i Piotr Łodej).

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

Tematem audycji: Jak się bawiono w czasach romantycznych. Gośćmi - panie profesor z IBL PAN: Marta Zielińska, specjalistka od polskiej literatury i kultury romantycznej, a także varsavianistka, autorka wielu książek, takich jak Mickiewicz i naśladowcy, Opowieść o Gustawie i Maryli, Warszawa – dziwne miasto. Jest także redaktorem naukowym serii Nowa Biblioteka Romantyczna wychodzącej w Wydawnictwie IBL PAN. W tejże serii ukazała się między innymi książka prof. Zielińskiej, nosząca tytuł Kłopotliwe rozrywki, o której będziemy też dziś trochę rozmawiać oraz Dorota Siwicka, także zajmuje się polskim romantyzmem. Wydała między innymi książki Zapytaj Mickiewicza oraz Mapy romantyków. Ponadto liczne artykuły poświęciła twórczości komediowej Aleksandra Fredy, co ważne, skoro mamy dziś mówić o zabawach w czasach romantycznych. Marek Barbasiewicz przeczyta ilustrujące temat fragmenty tekstów z XIX w.

(Licytacja świątecznej akcji "Trójka Pomaga" - Witold Lazar i Piotr Łodej).

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

(Licytacja świątecznej akcji "Trójka Pomaga" - Witold Lazar i Piotr Łodej).

16.00-18.00 - finał świątecznej licytacji Trójki - Witold Lazar, Piotr Łodej

Zbiórka na rzecz Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin

Agnieszka Osiecka - "Kobiety mojego życia".

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski

"Ostry dyżur". Można metaforycznie rozumieć tytuł słuchowiska Wojciecha Fulka, które tuż po premierze w Radiu Gdańsk w 50 rocznicę "czarnego czwartku", zostanie przedstawione na przedostatniej tego roku Scenie Teatralnej Trójki. Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy, ze w Radiu Gdańsk zaczynają się prace nad "Ostrym dyżurem", który to tytułowy dyżur miał pełnić w gdyńskim szpitalu 17 grudnia 1970, a pełnił przez tydzień , młody lekarz (Mirosław Baka) - główny bohater słuchowiska. Autor wyobraził sobie, bo to on przygotowywał obsadę, Marie Seweryn w roli oficer MO w Gdańsku. Marie poznał podczas realizacji w Wejherowie swojego słuchowiska "Morze w czasach zarazy" i dzieki tamtemu spotkaniu z aktorka, pojawił się pomysł, by ponownie zaprosić ja do współpracy. W efekcie, mamy wyjątkowa okazje posłuchania duetu: Maria Seweryn - Mirosław Baka. Fabuła sztuki jest naturalnie fikcyjna, okoliczności , niestety prawdziwe. Wojciech Fułek uniknął zarazem stereotypów myślenia o Grudniu 70. Dotyczy to także warstwy muzycznej, tak zawsze ważnej w jego słuchowiskach. Klimat buduje stary, dobry, anglosaski rock oraz polski blues, czyli ballady zespołu Breakout. Kolędę wykonuje syn autora - wokalista Kacper Fułek.

21.00-22.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Piotr Majewski

Grudzień 1970 i grudzień 2020. Wehikuł czasu przenosi nas do wypadków sprzed 50 lat na Wybrzeżu. Powrót z tamtej tragicznej zimy do czasu teraźniejszego byłby także wyjątkowo trudny, gdyby nie ... artyści i ich sztuka. "Ostry dyżur", zrealizowany dla Radia Gdańsk, zaprezentowany u nas tuż po gdańskiej prapremierze, zajął więcej niż zwykle czasu antenowego STT, autor słuchowiska zdążył zaledwie zapowiedzieć je. Teraz mamy szanse więcej posłuchać na jego temat . Wojciech Fułek pozostaje wiec z nami. Do części drugiej wydania, tej, pokazującej jasna stronę naszej rzeczywistości, zaprosiliśmy "człowieka orkiestrę" czyli Piotra Salabera. Pedagog, osoba utytułowana oraz nagradzana, dyrygent i ... co najważniejsze , kompozytor muzyki: teatralnej, filmowej, operowej, ale to jeszcze nie wszystko. 

22.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska


logo

Konkurs Czwórka PREZENTuje: do 24 grudnia słuchacze Czwórki mogą wygrywać atrakcyjne nagrody: słuchawki bezprzewodowe, głośniki bluetooth, radioodbiorniki i urządzenia umożliwiające odbiór DAB+ w samochodach. Aby wygrać, wystarczy uważnie słuchać audycji, śledzić media społecznościowe oraz zaglądać na stronę czworka.polskieradio.pl

Przez najbliższy weekend zabawa rozgrywa się na funpage'u Czwórki na Facebooku, do wygrania radioodbiorniki z możliwością odbioru również DAB+, a ogłoszenie zwycięzców - w poniedziałkowej audycji "Pierwsze słyszę".


12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Painkiller oraz Serious Sam, Bulletstorm oraz Left 4 Dead - produkcje nazywane często arena shooterami królowały przed laty. Wraz z Krzysztofem "NrGeekiem" Micielskim Łukasz JeffreJ Chmiel powrócą do staro szkolnej sztuki tworzenia shooterów i opowiedzą o ewolucji gatunku. 

15.00-16.00 - "Artystyczny Wybieg" - spotkanie z Markiem Kossakowskim - aktorem i reżyserem, odtwórcą roli Franza Burkla w serialu Bodo Koxa "Ludzie i bogowie". W audycji poznamy też zespół "Jeszcze": niektórzy porównują ich do The Dumplings, inni uważają, że to jeden z ciekawszych i nieporównywalnych damsko-męskich zespołów na polskim rynku muzycznym. Klaudia i Patryk to rodzeństwo. W audycji opowiedzą o tym, co studiują i o swojej płycie "Niessen".

17.00-19.00 - "Funkadelia" - muzyczny świat i oryginalne nagrania, na których The Avalanches zbudowali swój nowy krążek "We Will Always Love You", a także ponadczasowa i wciąż świetnie brzmiąca klasyka muzyki breakbeat - Nicolette i jej debiutancki album wyprodukowany przez pionierską ekipę Shut Up & Dance. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.

21.00-22.00 - "Nocne czaty" - dawniej świat widział w nim rewolucjonistę, buntownika, proroka i króla. Czy we współczesnej kulturze nie został zdetronizowany i spacyfikowany? Czy nie został zaszufladkowany w dziedzinie dewocjonaliów? "Plastikowy Jezus, świata tego król, Pokona cierpienie, nienawiść i ból” - śpiewał zespół The Analogs, a o tym, jak Jezus przedstawiany jest w rzeczywistości, Mikołaj Foks porozmawia z br. Szymonem Janowskim (OFMCap) kapucynem.


logo

"Gwiadkopisanie"

W najbliższą niedzielę 20 grudnia poznamy Laureatów Świątecznego konkursu literacko-plastycznego organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. W specjalnym wydaniu audycji "Kulturoteka" o godz. 17.00, jury w składzie Justyna Bednarek, Martyna Chuderska, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik, ogłosi werdykt 3 edycji konkursu dla rodzin na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. W tym roku na konkurs wpłynęło ok. 360 prac.


11.00 - "Źródełko" - Ogłoszenie wyników I konkursu "Nasze muzyczne źródełko". Poinformujemy naszych laureatów telefonicznie o tym, że wygrali oraz posłuchamy ich konkursowych zgłoszeń.​

​​16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Poznamy zawód charakteryzatora. O jego tajnikach opowie Katarzyna Wardzińska.

17.00-19.00 - "Kulturoteka" - Wyjątkowe, dwugodzinne spotkanie. Poznamy laureatów świątecznego konkursu literacko-plastycznego organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Jury w składzie Justyna Bednarek, Martyna Chuderska, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik, ogłosi werdykt 3. edycji konkursu dla rodzin na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. W tym roku na konkurs wpłynęło ok. 360 prac. Jurorzy mieli okazję oceniać świąteczne historie nadesłane z różnych zakątków świata, m.in. z Francji, Japonii i Niemiec. Teksty zwycięskich prac będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Dzieciom w interpretacji Olgi Bończyk, Anny Cieślak, Leszka Filipowicza i Wojciecha Słupińskiego oraz przeczytać w specjalnej przygotowanej książce elektronicznej na gwiazdkopisanie.pl.

Dla dorosłych:

​22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - W audycji poczujemy magię Świąt za sprawą piosenek tych doskonale znanych, ale również tych, które nigdy nie zdobyły list przebojów.​


logo


09.00 - Weekendowe potpourri - zaprasza Małgorzata Pęcińska

W premierowym odcinku audycji "le goût polonais", czyli kontekst polski w muzyce europejskiej (m.in. Beethoven, Telemann, Elsner, Ogiński, Chopin, Schubert). Urocze marginalia twórczości znanych kompozytorów - raczej zabawne ciekawostki, niż dzieła wiecznotrwałe, ale wciąż warte uwagi.

Zapraszamy na ostatnie już odcinki trzech audycji specjalnych poświęconych artystom nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii muzyka.

11.00 - Andrzej Zieliński opowie o saksofoniście jazzowym Zbigniewie Namysłowskim.

15.00 - Marta Jankowska przedstawi sylwetkę dyrygenta i byłego dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasza Borowicza.

16.00 - Dorota Kozińska poświęci swój program tegorocznemu laureatowi Nagrody Mediów Publicznych w kategorii muzyka, światowej sławy tenorowi Piotrowi Beczale.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - zaprasza Marek Bracha

Bohaterem audycji będzie ekscentryczny austriacki pianista Friedrich Gulda. Usłyszymy go w repertuarze chopinowskim i nie tylko. ​


Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU