9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - Roman Czejarek
W okresie przedświątecznym wiele osób poszukuje wyjątkowych i atrakcyjnych prezentów gwiazdkowych. Wybór coraz częściej pada na gadżety elektroniczne, wśród których prym wiodą smartwatche.
Ponadto tradycje chrześcijańskie świąt Bożego Narodzenia - opowieść o szopce, kolędach i kolędowaniu, gościem audycji będzie ks. profesor Józef Naumowicz z UKSW. Poradniki: językowy Małgorzaty Tułowieckiej i Agaty Hąci oraz "Koronawirus - co musisz wiedzieć". Codzienne konkursy "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego".
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy
Goście: Halina Mlynkova - singiel świąteczny "Aniołowie". PŁYTA TYGODNIA: "Nocna Cisza. Kolędy" - Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.
21.00-22.00 - "Kulturalna Jedynka" - Moje książki - Magdalena Mikołajczuk
"Opowieść wigilijna" Dickensa czy raczej "Ominąć święta" Grishama? Wigilia z "Chłopów" Reymonta czy "Boże Narodzenie w Lost River" Fannie Flagg? A może wydane właśnie "Fantastyczne opowieści wigilijne" różnych autorów?
W magazynie "Moje książki" przypomnimy fragmenty najpopularniejszych gwiazdkowych książek, a słuchaczy zapytamy o to, do jakich tytułów najczęściej wracają w czasie świąt.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.
21.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016).
Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.
23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek
Gościem "Poranka Dwójki" będzie Eliza Rycembel. Porozmawiamy o wyczekiwanym głośnym już serialu "Osiecka" ilustrującym fascynującą biografię artystki. Tło stanowią artystyczne, obyczajowe i polityczne realia drugiej połowy XX wieku.
Widzowie - jak zapowiada TVP - zobaczą spektakularne sukcesy oraz porażki Osieckiej w walce z cenzurą, ale też i związane z życiowymi wyborami. Więcej o serialu w rozmowie z Elizą Rycembel, która zagrała Agnieszkę Osiecką ze wczesnych lat jej życia - od studiów do pierwszej działalności w STS-ie.
Zapraszamy na spotkanie z Elizą Rycembel w Poranku Dwójki. Początek o godz. 9.30.
Ponadto w audycji:
- wystawa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości "Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach";
- studenci łódzkiej Szkoły Filmowej zaangażowani w akcję "Animujemy dla Białorusi";
- proces tworzenia bombek choinkowych.
10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - prowadzi Magdalena Łoś
Jerzy Fryderyk Haendel Mesjasz (fragmenty), wyk. Rachel Redmond - sopran, Damien Guillon - kontratenor, Nicholas Mulroy - tenor, Matthias Winckhler - baryton, La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dyr. Jordi Savall
11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
Święta w barokowej Alzacji - "Tag Und Nacht war gleich entfernet" (Śpiewnik ze Strasburga, 1697), wyk. Spielleyt, zespół muzyki dawnej we Fryburgu; Barokowe święta w Lipsku - Johann Kuhnau Magnificat, wyk. Solomon’s Knot; Au Cainct Nau - święta w dawnej Francji, wyk. Ensemble Clement Janequin, Dominique Visse, Trio Musica Humana, La Camera delle Lacrime, dyr. Bruno Bonhoure, Aradia Ensemble, dyr. Kevin Mellon
W drugiej godzinie: Gdańskie Królestwo Kantat - Kantaty na Boże Narodzenie, wyk. Goldberg Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Mikołaj Szadejko
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Anna Przedpełska-Trzeciakowska
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek
Święta u Świętej Agnieszki (21.12. 2020, Klasztor św. Agnieszki, Praga)
Arcangello Corelli Concerto grosso op. 6 nr 8; Wolfgang Amadeus Mozart Exultate, jubilate K 165; Jan Vaclav Vorisek Symfonia D-dur op. 33
Wyk. Orkiestra Praskiego Radia, dyr. Marek Sedlvy
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem będzie Ewa Ciepielewska - tegoroczna laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro. Zapowiemy także premierę spektaklu "Rycerz gwiazdy wigilijnej" w Teatrze Lalka, spotykamy się z Beatą Szałwińską i Aleksandrem Anisimovem, którzy opowiedzą o sytuacji w europejskich teatrach operowych i porozmawiamy o digitalizacji oraz udostępnianiu zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu.
W cyklu "Literackie witaminy" - Bohdan Urbankowski.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Co robimy z wolnym czasem w pandemii? - prow. Michał Szułdrzyński, gościem będzie Łukasz Kobeszko - filozof i dziennikarz.
19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks pod dyrekcją Herberta Blomstedta, solistka: Julia Leżniewa - sopran (Monachium, 18.12.2020)
Wolfgang Amadeus Mozart Exsultate, jubilate KV 165, Franciszek Schubert Symfonia C-dur D 944 "Wielka"
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Europejczyk w podróży - aud. Doroty Gacek
"Europejczyk w podróży" - Rober Byron to jeden z najwybitniejszych pisarzy i podróżników XX wieku, mistrz takich autorów jak Bruce Chatwin i Colin Thubron, autor kultowej książki "The Road to Oxiana". Właśnie ukazuje się pierwsza w Polsce jego książka "Europa w zwierciadle", o której autorka audycji rozmawia z Dorotą Kozińską i Markiem Zagańczykiem.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - Nowa Polska - Ewa Szczecińska
Chór Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka; Crux Christi Salva Nos, wyk. Jan Jakub Monowid - kontratenor, Piotr Kwinta - baryton, zespół instrumentalny (waltornie, kontrabasy, perkusja), chór Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Szymon Wyrzykowski
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Zofia Wojtkowska "Saga rodu Czartoryskich", czyta Tomasz Borkowski, odc. 3. opr. Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 18 (powtórzenie, FINA).
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Sławomir Mrożek "Opowiadania" czyta Grzegorz Małecki, odc. 2 (powtórzenie, FINA)
00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
02.00-04.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann
04.00-06.00 - "Trójka budzi / soul, funk, r’n’b" - Aleksandra Kaczkowska
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji porozmawiamy m.in. o świątecznych tradycjach i o tym, jakie jest ich pochodzenie;
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem będzie Adam Niedzielski, minister zdrowia.
09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Małgorzata Łukowska
09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz
10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
11.15 Czwarty z cyklu filmów w ramach akcji Muzeum Niepodległości "Muzealna Opowieść Wigilijna". Wigilia w X Pawilonie i na Syberii;
12.30 Zamek Królewski w Warszawie przygotował nową wystawę o niecodziennej tematyce - Porcelana z polskim orłem.
Zastawa jest częścią ekspozycji Sali Rycerskiej zamku, w której od wieków gościły głowy państw;
15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko
16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
W audycji m.in.:
16.50 Renifery. Czy w Polsce jest hodowla tych zwierząt? Jakie mają zwyczaje? Co lubią, czego nie tolerują?
18.10 Stajenka betlejemska. W wielu kościołach już stoją, w wielu właśnie są budowane. Jak wyglądało miejsce narodzin Jezusa? Co wiemy na temat tej stajenki? Była z drewna, jak na pocztówkach, czy raczej w formie groty skalnej? Gdzieś na uboczu, czy może w jakiejś części czyjegoś domu?
19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"
19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron
20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska
WIGILIA W PLECAKU lub PATRIOTYZM POD LODEM
Podtrzymanie polskich tradycji jest ważniejsze niż okazjonalne trudności. Na przekór śniegom, mrozom, wiatrom – wigilia musi odbyć się wedle odwiecznej tradycji. Jak o to dbali polscy himalaiści? Jak w najtrudniejszych warunkach "rekonstruowali" polski wigilijny obyczaj?
Poza tym – o tym, jak w świecie postrzegany jest patriotyzm? Czy przyznawanie się do polskości i hołdowania narodowym obyczajom to coś nieprzystającego do współczesności? Są kraje i miejsca, gdzie przywiązanie do kraju ojczystego uchodzi za wyjątkową zaletę. A nawet jest się za to odznaczanym. Tak jak Monika Rogozińska.
Gość: Monika Rogozińska, polonistka, kulturoznawczyni, podróżniczka, taterniczka, himalaistka, ex-ratownik TOPR, wielka promotorka Polski, autorka książek m.in. "Polowanie na Matkę", "Lot koło Nagiej Damy".
23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski
W programie kolędy i utwory bożonarodzeniowe w przepięknych aranżacjach słynnych jazzmanów – polskich i zagranicznych: m.in. Manhattan Transfer, Diany Krall, Wyntona Marsalisa, Herba Alperta, Dikandy, rodziny Steczkowskich – oraz fragmenty płyty z opracowaniami słynnych polskich kolęd i pastorałek opracowanych przez Witolda Lutosławskiego.
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).
Ostatnia szansa ma wygranie nagród w konkursie Czwórka PREZENTuje - do godziny 15.00 w środę na stronie Czwórki jest dostępny quiz. Do wygrania adaptery umożliwiające odbiór DAB+ w samochodach.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - słowo kolędy pochodzi od "calendae", co w przedchrześcijańskim Rzymie znaczyło: pierwszy dzień miesiąca. Jaka jest historia tego słowa w Polsce?
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - jak świętować bezpiecznie? Jak okazywać miłość i czułość w czasie pandemii, kiedy mamy unikać przytulania i zachowywać dystans? Jak przeżyć czas świąt nie narażając siebie i bliskich na zachorowanie? Podpowie dr Michał Sutkowski - prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
17.00-19.00 - "TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem" - Kuba Marcinowicz sprawdzi, co na dzień przed świętami jest najczęściej wpisywane do wyszukiwarki: przepisy na świąteczne dania, prezent na ostatnią chwilę zamówiony via internet czy może piosenki świąteczne?
19.00-20.00 - "RAUdycja" - RAU przygotował kolekcję oczywistych świątecznych hitów oraz mniej oczywistych eksperymentów z tematem świąt, posłuchamy również niezapomnianych świątecznych przebojów m.in. Mariah Carey czy Paula McCartneya oraz kilka muzycznych niespodzianek okraszonych jak zwykle błyskotliwym komentarzem autora audycji.
22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - w audycji pojawi się dużo tanecznej elektroniki, a także płytowe premiery z kraju i zagranicy. Nie zabraknie też orientalnej elektroniki, m.in. z Izraela. Zaprasza Kacper Ponichtera.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Daria Druzgała i goście z zespołu Singin' Birds (Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska, Dominika Dulny). O ich świątecznym koncercie "Skrzydlata kolęda". W repertuarze znalazło się siedem pastorałek z tekstami Wandy Chotomskiej i muzyką Teresy Niewiarowskiej.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Skąd pochodzi Święty Mikołaj? Z Laponii, Grenlandii, a może z... Turcji? O to, gdzie mieszka Święty Mikołaj, spiera się kilka miejsc na świecie. Odwiedzimy je.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z Emilią Kiereś, autorką książki "O kolędach. Gawęda" porozmawiamy o tych, świątecznych zwyczajach w naszych domach, ale przede wszystkim o tym, co się śpiewa w czasie świąt - o dobrze znanych nam wszystkim kolędach.
Czy jednak na pewno tak dobrze znanych? Zwykle je przecież śpiewamy, a nie czytamy uważnie, analizując każde słowo. Zresztą nie wszystkie słowa napisane dawno temu są dla nas dzisiaj jasne. Postaramy się lepiej zrozumieć teksty kolęd, zobaczyć w nich najprawdziwsze opowieści i przekonać się, jak wiele się w nich dzieje.
Dla rodziców:
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie kojarzą się z jedzeniem. Przygotowujemy potrawy na stół wigilijny, a później staramy się, aby przez dwa świąteczne dni również nie zabrakło pyszności. O wigilijnych i świątecznych potrawach porozmawiamy z blogerami, mamami, babciami...
Jakie dania królują w tym czasie w ich domach? Trzymają się tradycji, czy wprowadzają nowe elementy do świątecznego menu?
23.00-01.00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Z kolędą po całym świecie. Kolędy z Ameryki i Meksyku - The Mavericks i Los Lobos, De Phazz - z Niemiec, Nils Landgren - szwedzki trębacz i jego 7. świąteczny album "Christmas with my Friends". Kolędy z całego świata w tym w języku angielskim pięknie zaśpiewana "Gdy śliczna Panna" (Listen to my Lullaby).
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki". Akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia. Przechodząc z miejsca na miejsce, smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze.
Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży. Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu.
Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia, zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.
Reżyser: Krystian Tyrański. Obsada (aktorzy i dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom): Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Konik pieniński), Krystian Tyrański (Chrząszcz), Wojciech Słupiński (Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.
19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.
12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski
W premierowym odcinku audycji prezentuje nagrania: Mazurka C-dur op. 24 nr 2 (Józef Śmidowicz), Preludium Fis-dur op. 28 nr 13 (Wojciech Świtała), Scherza h-moll op. 20 i Nokturnu H-dur op. 62 nr 1 (Ewa Pobłocka), a także Etiud op. 25 (Maurizio Pollini).
18.00 - "Chopina osobistego" - zaprasza Róża Światczyńska
Bohaterką audycji będzie Ewa Pobłocka. W interpretacji artystki usłyszymy m.in. Balladę As-dur op. 47 nr 3, Mazurki op. 41 nr 1-4, Fantazję na tematy polskich pieśni ludowych op. 13 z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Jacka Kaspszyka, a także wybrane walce Fryderyka Chopina.
21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski
#24 - skupia się na GŁOSACH, a więc wokalne i wokalno-instrumentalne odczytania muzyki naszego Patrona, z tekstem lub bez, z efektami elektronicznymi i bez, jazzowo i popowo, tanecznie i refleksyjnie: zaśpiewa m.in. zespół Me Myself & I, będzie John Link Project, a także Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Maureen McGovern, jak również Natalia Kukulska. Kobieco i polsko, dla Ciebie Polsko. Muzycznie - raczej łagodnie i przystępnie.