Polskie Radio

Koncerty, słuchowiska, wywiady - Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:30
Odkrywanie nowych światów i portrety patronów roku 2021. Wśród słuchowisk - proza Akunina i  Dürrenmatta; muzycznie, m.in.: koncert rodziny Brodów w Polskim Radiu Dzieciom, rozmowa z Pawłem Domagałą w Czwórce i muzyczny portret Anny Jantar w Jedynce. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mayk.75
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Nawet jeśli emerytura już za rogiem to nie znaczy, że nie można odkrywać nowych światów, tak jak historyk i prawnik Przemysław Słowiński, który podejmuje dzieło życia: zaczyna pokazywać nam wielkich polskich odkrywców i wynalazców. Czy może być coś bardziej krzepiącego na początku roku - po miesiącach pandemicznych niepokojów - niż świadomość tego jak wiele zawdzięcza ludzkość naszym rodakom? A poza tym znakomicie się to czyta.

W audycji również opowieść o książce "Królewski dar. Co Polacy dali światu" autorstwa Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego.

16.10 - "Zapomniane, przypomniane" - Dariusz Michalski

Muzyczny portret Anny Jantar - część 1.: szkoła muzyczna, kluby studenckie, Waganci, Jarosław Kukulski, festiwale studenckie w Krakowie i Świnoujściu.

21.00-22.00 - słuchowisko w radiowej Jedynce - Friedrich Dürrenmatt, "Proces o cień osła"

słuchowisko w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, tłumaczenie - Jacek Fruhling, realizacja akustyczna - Maciej Kubera, muzyka - I. Zalewski.

22.00-23.00 - "Kulturalna Jedynka" - Michał Montowski

Michael Willman "Encore!" i "Opus minor" - po sukcesie we Wrocławiu dzieła "śląskiego Rembrandta" pokazywane będą w Nowym Roku w Warszawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz w Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obrazy religijne barokowego mistrza Willmana powstały w większości w klasztorze OO.Cystersów w Lubiążu, gdzie żył, tworzył, zmarł i został pochowany najwybitniejszy malarz barokowy naszej części Europy - niesłusznie zapomniany.

Wystawy są częścią projektu scalającego i porządkującego imponujący dorobek Willmana. Zostały otwarte przed świętami, ale dostęp wstrzymano z powodu pandemii. Poza tym - prezentacja strony Mój Dramatyczny, czyli wirtualnego archiwum Teatru Dramatycznego w Warszawie. Ale poza materiałami i opisami udostępniane będą archiwalne spektakle Teatru Dramatycznego i zapowiedź kolejnego etapu konkursu dramaturgicznego "Dramatopisanie" oraz wypowiedzi autorek nagrodzonych dramatów - Antoniny Grzegorzewskiej oraz Moniki i Gabrieli Muskały.

W cyklu "Trzy minuty o teatrze" Ewy Heine - o spektaklu "Metafizyka dwugłowego cielęcia" wg.Witkacego w reżyserii Natalii Korczakowskiej w Teatrze Studio. Spektakl dostępny on-line. Witkacy napisał "Metafizykę dwugłowego cielęcia" po tropikalnej podróży, którą odbył z Bronisławem Malinowskim. To historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei. Witkacy wierzył, że natura może być źródłem doświadczenia metafizycznego.

Premiera w Teatrze Studio miała miejsce 15 lutego 2019.

 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Tomasz Szachowski

10.00-11.00 - "Cafe Muza" - Jose Maria Florencio - aud. Andrzeja Sułka

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

Krzysztof Fedorowicz jest autorem powieści biograficznej "ZAŚWIATY. Opowieści o nieprzemijaniu". To rzecz o Auguscie Gremplerze - legendzie winiarstwa Grunbergu z XIX wieku i twórcy najpopularniejszego wina musującego Niemiec. Fedorowicz jest zarazem zielonogórskim winiarzem i odtwórca Grempler Sekt. Łukasz Modelski rozmawia z Krzysztofem Fedorowiczem o historii winiarstwa w Grunbergu, o książce i o musującym Grempler Sekt.

12.30-13.00 - "Czytelnia" - Podsumowanie roku 2020 - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Iwona Rusek, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

Giulio Meneghini Concertone C-dur, wyk. Accademia dell’Annunciata, dyr. Riccardo Doni; Jan Sebastian Bach Schau, lieber Gott, wie meine Feind BWV 153, wyk. Sally Bruce-Payne – alt, James Gilchrist – tenor, Peter Harvey – bas, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner; Johann Georg Albrechtsberger Concertino Es-dur, wyk. wyk. Albin Paulus – drumla, Enrico Baiano – klawesyn, Piccolo Concerto Wien, dyr. Roberto Sensi; Jan Ladislav Dussek Kwintet fortepianowy f-moll op. 41, wyk. Olga Pashchenko – fortepiano, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch – skrzypce, Riitta-Liisa Ristiluoma – altówka, Jukka Rautasalo – wiolonczela, Anna Rinta-Rahko – kontrabas; Franciszek Schubert (opr. Fernando Riscado Cordas) Sonata fortepianowa A-dur D 664, wyk. Fernando Riscardo Cordas i Izhar Elias – gitary

15.00-16.00 - "Płytomania" - prowadzi Jacek Hawryluk

16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Róża Światczyńska

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Borys Akunin, "Mewa"

Słuchowisko wyprodukowane w 2012 roku. Adaptacja i reżyseria - Igor Gorzkowski, realizacja - Andrzej Brzoska, muzyka - Piotr Tabakiernik. Występują: Halina Skoczyńska (Irina Nikołajewna Arkadina), Stanisław Brudny (Piotr Nikołajewicz Sorin), Wiktoria Gorodeckaja (Nina Michajłowna Zariecznaja), Krzysztof Gosztyła (Ilja Afanasjewicz Szamrajew), Sławomira Łozińska (Polina Andrejewna), Olga Omeljaniec (Masza), Andrzej Mastalerz (Siemion Siemionowicz Miedwiedienko), Krzysztof Wakuliński (Borys Aleksiejewicz Trigorin), Henryk Talar (Jewgienij Siergiejewicz Dorn)

20.00-22.00 - "Dawno, niedawno" - prowadzi Marcin Majchrowski

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta


logo

00.00-04.00 - "Od punka do Franka, weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

08.00- 09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

O feriach online na Wawelu i w Malborku oraz o słynnych polskich przedsiębiorcach z przeszłości.

Goście: Andrzej Betlej – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, Agnieszka Kowalska – z-ca Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku

12.00-13.00 "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska                         

Niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię aż po Indie, Turcję i Węgry „Podróże ze smakiem” zaczynają Nowy 2021 rok. To szlak wyznaczony przez… papryczkę chili, który w istocie jest szlakiem wielkich odkryć geograficznych. Europa poznała ostry smak chili za sprawą pomyłki Krzysztofa Kolumba, który szukał drogi do Indii a odkrył Amerykę. Ojczyzną ostrych papryczek jest bowiem Meksyk. Dlaczego w europejskich kronikach przeczytać można, że Indie?

O fenomenie i niezwykłej  ostrej papryczki, która zawojowała świat opowie Jarosław Molenda, dziennikarz, pisarz, podróżnik. Katarzyna Lewicka przewodniczka po Meksyku przedstawi różne rodzaje meksykańskich ostrych papryczek od piekielnego habanero przez najbardziej popularne jalapeno, i chipolte po łagodniejsze anachi i pasilla.

Waldemar Sulisz, Dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku, udowodni, że ostre papryczki znakomicie komponują się nie tylko z mięsem ch9oćby w gulaszu czy chili con carne ale także ze słodyczami. O tym, jak chili inspirowała nie tylko podróżników i kucharzy lecz także muzyków

14.00-15.00 Audycja muzyczna – Jędrzej Kodymowski 

15.00-17.00 Do trzech razy nuta – Roman Dziewoński 

17.00-18.00 Magazyn Bardzo Kulturalny – Piotr Majewski 

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych na polskim rynku sztuki: teatralnej, muzycznej i księgarskiej.

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin

Retransmisja koncertu Madeleine Peyroux z 4 maja 2014 roku

20.00-21.00 Scena Teatralna Trójki - red. Piotr Majewski 

Perły Archiwum Polskiego Radia - "Morze w czasach zarazy" - słuchowisko realizowane przez Radiową Trójkę w koprodukcji z Radiem Gdańsk zostało w sobotę zarejestrowane w Wejherowie. Spektakl radiowy łączy w sobie wątki kaszubskie, różnice pokoleniowe, tożsamościowe i ekologiczne.

Autorem scenariusza jest sopocki poeta Wojciech Fułek, spektakl wyreżyserował Romuald Wicza-Pokojski, a gospodynią radiowej sceny teatralnej była dziennikarka Trójki Barbara Marcinik.

W spektaklu zagrali Maria Seweryn, Andrzej Żak i Magdalena Żulińska. W spektaklu można usłyszeć także Krzysztofa Gordona i - grającego w języku kaszubskim - Tomasza Fopkę.

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska


logo

09.00-11.00 - "Tędy po trendy - Mateusz Kulik

Zapraszamy w podróż do świata kulinariów - polskich i nie tylko… oraz na spotkanie z Szymonem Dudkiem – Człowiekiem od Jedzenia, który „je, bo bardzo dobrze je”. Co znajdziemy na jego kanale?

12.00-13.00 - "Strefa gamingu"

Ostatnio z profesjonalnego grania w CS:GO zrezygnowało blisko 200 graczy. Dlaczego najpopularniejsze gry e-sportowe tracą popularność wśród graczy oraz kibiców i w jaki sposób można temu zapobiec? Łukasz JeffreJ Chmiel z Mateuszem Ognowskim mają na to kilka rozwiązań.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia"

Podsumowanie roku bez węchu i smaku? Ansomia towarzyszy ludziom na stałe lub tymczasowo, w 2020 roku okazała się także objawem choroby Covid-19. Czy brak smaku i węchu wzmaga kulinarną kreatywność? Na rozmowy m.in. o mistrzu kuchni, któremu w karierze nie przeszkodził nawet rak języka i czasowy brak smaku zaprasza Beata Kwiatkowska.

20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa"

W audycji spotkanie z Pawłem Domagałą, aktorem, piosenkarzem a nawet kabareciarzem. Jakie są jego muzyczne korzenie, czym jest dla niego muzyka, o czym będzie pamiętał wspominając rok 2020, a także co zaplanował dla swoich fanów w nowym roku? O muzycznych inspiracjach z Pawłem Domagałą rozmawiać będzie Przemysław Goławski.


logo

09.00-10.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony"

O śladach Trzech Króli opowiedzą goście: Hounake Eric Kossi, Shel Almeida i ks. K Bardski.

18.00-19.00 - retransmisja koncertu z 30 grudnia 2019 roku "Źródełko-rodzinne kolędowanie", który odbył się w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.

Wystąpili: Józef Broda, Katarzyna Broda-Firla, Joszko Broda oraz zespół w składzie: Jan Broda, Maciej Broda, Tomasz Broda, Mikołaj Broda, Jeremi Broda, Iwo Broda, Maria Broda, Roch Broda, Józef Broda junior, Debora Broda, Marcin Hałat, Dawid Broszczakowski, Maria Bienias;

WoWaKin Trio w składzie: Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak, Bartłomiej Woźniak, gościnnie Justyna Piernik;

Wesołe Mazurki z Pragi: Zuzanna Wlazło, Nina Gutowska, Zuzanna Wnukowsk, Łucja Dąbrowska, Antonina Zagórska, Karolina Pryc, Zofia Grochowska, Wojciech Tretter, Antoni Korycki, Gaja Jarkowiec, Martyna Koc, Oliwia Kołecka, Helena Kostrzewska.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica"

Na audycję gdzie będzie królować funk, disco i r'n'b - zaprasza Damian Sikorski. W trakcie dwugodzinnej audycji nie zabraknie piosenek polskich i zagranicznych artystów. W repertuarze m.in Bartek Królik, Quincy Jones, Mark Ronson, Bruno Mars, Renata Lewandowska i grupa P.Unity. 

 

. .

17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach

W audycji dwie sonaty Sergiusza Prokofieva w interpretacji Światosława Richtera (VI Sonata A-dur op. 82, VIII Sonata B-dur op. 84).

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - Danuta Gwizdalanka

W audycji zabrzmią walce, polki, a nawet tango. Usłyszymy kameralne dzieła m.in. Luigiego Boccheriniego, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Głazunowa, Antoniego Dworzaka oraz Dymitra Szostakowicza.

22.00 - "Z archiwum Polskiego Radia" - Dariusz Marciniszyn

W audycji druga część pianistycznego podsumowania roku 2020 - m.in. Alexey Lubimov, Dimitri Alexeyev, Alexander Kantorov. 


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU