Polskie Radio

"Zima z Radiem" i "Dym na wodzie". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:00
O historii Święta Trzech Króli i jego obecności w kulturze. W cyklu "Operowym głosem" - tajniki świata opery. Ponadto: Krzysztof Krawczyk - ponad 50 lat kariery, filmy o naukowcach i zapowiedzi koncertów online polskich i zagranicznych wykonawców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / Syda Productions
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku - Zima z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

W ramach cyklu "Domowe laboratorium" - zajrzymy do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Zdradzimy też sekrety zwierząt. Bohaterem będzie mol, o którym opowie Filip i Leopold. Z kolei Małgorzata Raducha, korzystając z podpowiedzi Słuchaczy, sugerujących jej kilka podstawowych produktów, przygotuje smakowity obiad, a Sława Bieńczycka rzuci "okiem w sieć", gdzie bez wychodzenia z domu można m.in. podglądać skarby muzeów i galerii nie tylko z Polski, ale i najodleglejszych zakątków świata. Będzie też mnóstwo konkursów, w tym ten, w którym pojawią się bohaterowie popkultury i masowej wyobraźni od Supermena po Wiedźmina, a w konkursach fantastyczne nagrody!

13.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

Autorka przedstawi między innymi jedynkową Płytę Tygodnia - album ​Horyzont" Krzysztofa Krawczyka. Codziennie wręczamy 1 egzemplarz.

Ponad 50 lat kariery, wzloty i upadki, a jednocześnie ogromna popularność wśród wszystkich pokoleń. Krzysztof Krawczyk prezentuje swój nowy i, jak mówi, najbardziej osobisty album w karierze. Tytułowy "Horyzont" to piosenka wprowadzająca i najwierniej oddająca osobisty charakter wydawnictwa. - Myśl tej piosenki towarzyszyła mnie i mojej ekipie twórczej przez 3 lata pracy nad tą płytą. Targały nami różne przeczucia, jakby coś wisiało w powietrzu. I stało się! Nastała epidemia, lecz zdążyliśmy z tą płytą! Chcemy COVID-19 pokonać nadzieją, która tli się w treści tej płyty - tak o piosence mówi Krzysztof Krawczyk.

​Wspomina też moment, kiedy poznał Macieja Świtońskiego, autora singla. - 28 czerwca 1988 roku, byłem blisko przekroczenia horyzontu życia. Wjechałem moim autem na drzewo pod Buszkowem. Ja i mój syn zostaliśmy zabrani nieprzytomni przez karetkę do szpitala w Bydgoszczy. Na ostrym dyżurze ratował mi życie młody lekarz Maciej Świtoński. A potem wraz ze swoim Ojcem walczyli o moje zdrowie i postawili mnie na nogi. Życie pisze nieprawdopodobne scenariusze. Otóż młody lekarz, który miał dyżur tego fatalnego dnia, zanim został lekarzem, skończył szkołę muzyczną! Czyż to nie jest zrządzenie losu, że akurat trafiłem w ręce lekarza-muzyka? I to on napisał potem kilka piosenek dla mnie, a teraz jest twórcą piosenki "Horyzont"! Taką piosenkę o życiu i jego przemijaniu mógł tylko napisać człowiek, którego treścią życia jest codzienna walka o życie ludzkie…

19.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Jedyna i najważniejsza wzmianka o Trzech Królach znajduje się w Ewangelii według św. Mateusza. "Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: »Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon...«"

Święto Trzech Króli zostało najwcześniej ustanowione przez Kościół. Na Wschodzie było obchodzone od III wieku. O historii Święta Trzech Króli, jego obecności w kulturze i poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, kim byli Trzej Królowie. Gościem audycji będzie dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.

23.10 - "Śpiewajcie wolność" - reportaż Katarzyny Michalak

Reportaż uhonorowany nagrodą specjalną w Konkursie o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

19 listopada 1985 roku wystąpiła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ikona amerykańskiego folku, obrończyni praw człowieka - Joan Baez. Jak sama później mówiła, "był to najszybciej zorganizowany koncert w jej karierze". Okazuje się, że kulisy organizacji koncertu są dość niezwykłe, a samo wydarzenie staje się pretekstem do opowiedzenia o nastrojach społecznych w trudnym dla Polski czasie - cztery lata po wprowadzeniu stanu wojennego i cztery lata przed odzyskaniem wolności. ​


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 i 11.35 - słuchowisko z roku 1994 wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci z Danutą Stenką, Stanisławą Celińską, Boguszem Bilewskim, Katarzyną Łaniewską i innymi. Od 4 do 15 stycznia.

21.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016). 

Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.

23.50 - "Ponad światem" autorstwa Scotta Ellswortha w tłumaczeniu Anny Berety-Jankowskiej, Burda Media Polska​. Od 29.12.2020 do 05.01.2021 r.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową Jasin Rammal-Rykała. Porozmawiamy m.in. o pierwszym w Polsce vlogu w pełni poświęconym teatrowi operowemu. Poprzez cykl "Operowym głosem" bas-baryton odkrywa przed widzami tajniki świata opery. W audycji spotykamy się też z Waldemarem Raźniakiem - dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Klawesynistka - prof. Urszula Bartkiewicz opowiada o swojej płycie z polonezami. Jak w każdy wtorek poznajemy nowe terminy językowe w felietonie "Nowa Mowa". 

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry": Rok Cypriana Kamila Norwida w Dwójce

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - prowadzi Andrzej Sułek

Karanawał czas zacząć - Wiedeń

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Co słychać w górach? - W Tatry! W drugiej godzinie: Johann Sebastian Bach Kantata "Ich hatte viel Bekümmernis" BWV 21

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Ignacy Gogolewski (powtórzenie) 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert Collegium Marianum (Czeskie Budziejowice, 20.05.2019)
Hanacco americano: morawskie i czeskie pieśni tradycyjne, barokowy repertuar z Europy i Boliwii

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą / "Odsłony Cata" - rozmowa z Agnieszką Dębską i Zbigniewem Gluzą o listach Stanisława Cata-Mackiewicza - aud. Wacława Holewińskiego

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Julian Fellowes "Belgravia", czyta Małgorzata Zajączkowska, odc. 2, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 23, (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Cyprian Kamil Norwid "Czarne kwiaty" czyta Zbigniew Zapasiewicz, odc. 1 (powtórzenie).


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja dwóch koncertów: Anny Marii Jopek z 10 października 2000 roku oraz koncertu Agi Zaryan z 21 marca 2010 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

Tematem audycji - otyłość narodowa: czy patrzymy na skład tego, co kupujemy do jedzenia? Jak zmienia się nasza świadomość tego co jemy? Powiemy też o tym, że od pierwszego lipca 2021 roku ze sprzedaży zupełnie wycofane zostaną plastikowe słomki, jednorazowe plastikowe widelce oraz talerze - wszystko w walce o lepsze jutro dla naszej planety oraz w walce ze świadomością Polaków jaki wpływ na nasze zdrowie ma wszechobecny plastik. Szukając alternatyw dla plastikowych talerzy trafiliśmy na uznany na całym świecie wynalazek naszego rodaka: jednorazowe talerze i kubki wykonane z otrębów. Rozmowa z autorem tego projektu oraz z właścicielem restauracji, gdzie te talerze są wykorzystywane od dawna - oraz o tym, jak rośnie świadomość Polaków o mnogości i różnorodności wyboru nowych ekologicznych produktów na rynku, oraz o jak przygotować domową herbatę zwiększającą koncentrację, a także o tym jak skuteczne są domowej roboty zamienniki kawy. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, od 2019 roku członek Solidarnej Polski.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji - akcja "Ferie z Trójką": w spotkaniu ze słuchowiskiem - "Przygoda Wielka Rysia Pędzelka", a podczas lekcji W-F - wprowadzenie do ćwiczeń dzieci z rodzicami; podczas lekcji angielskiego - odcinek "Pipi Pończoszanka - Rutyna Dnia". W "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Mariuszem Palejem o jego filmie "Za niebieskimi drzwiami".

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

19.00-22.00 - pasma "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

W audycji o 90 rocznicy urodzin Roberta Duvalla, jednego z największych aktorów Hollywood - choć jego kariera nie toczyła się łatwo ale za to jakie były jej efekty: "Ojciec chrzestny", "Czas apokalipsy" czy "Tender Mercies".

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć 


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - podczas ferii przeglądamy i polecamy filmy o naukowcach. Zaczniemy od "Powrotu do przyszłości" i chociaż film ten nie opowiada historii prawdziwego naukowca, z pewnością tę opowieść zna większość z nas. Dlaczego doktor Emmet Brown jest ukazany w taki właśnie sposób? Jak naukowcy są przedstawiani w popkulturze?

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - co gra w sieci? Zapowiedzi koncertów online polskich i zagranicznych wykonawców, w których można uczestniczyć, pozostając w domu oraz relacje z tych najciekawszych. W tym odcinku m.in. recenzja koncertu Jeana-Michela Jarre’a z katedry Notre Dame w Paryżu.

19.00-20.00 - "12cali na godzinę" - Miks trójmiejskiego duetu Jazxing. Projekt nagrywa m.in. dla wytwórni Polena Recordings, U Know Me i The Very Polish Cut Outs.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Poczuj kaszubskiego ducha! Sławek Cichy - wokalista, basista i lider zespołu Rod, grającego kaszubską etno-elektronikę, opowie o premierze płyty. Zaprasza Maciek Szajkowski.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragment książki pt. "Bumerang" Krzysztofa Beśka czyta Grzegorz Damięcki.


logo

Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Antenę i social media PRD opanuje Michał Kaczmarek. Będziemy mogli dowiedzieć się, co lubi, jakie ma zainteresowania i jak spędza tegoroczne ferie. Pobawimy się w "Jaka to bajka?" a słuchacze będą mieli okazję również wygrać nagrodę specjalnie przygotowaną przez artystę.

17.15 - "Bezpieczny Maluch" 

Zaczęły się ferie. W programie porozmawiamy o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, kiedy pogoda zmienia się na zimową. Mimo że tegoroczne ferie różnią się od dotychczasowych i nie skorzystamy z wielu zimowych atrakcji, przypomnimy sobie, jak zachowywać się, aby być bezpiecznymi podczas zimy i ferii.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"

Z filozofem Wiktorem Piotrowskim, w nawiązaniu do postanowień noworocznych, porozmawiamy o tym, czy da się sobie coś obiecać? Czy jeżeli obiecałem, to powinienem spełnić obietnicę? Czy mam jakieś obowiązki wobec siebie, czy może mogę ze sobą robić, co mi się chce?

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Pary w pandemii - jak sobie radzić, gdy oboje partnerzy pracują z domu? Dla wielu osób praca zdalna stała się nową, czasem trudną rzeczywistością. Nigdy dotąd nie byliśmy zmuszeni do tak intensywnego łączenia pracy z życiem rodzinnym. Dodatkowo, dla wielu par oznacza to konieczność wspólnej pracy zdalnej w jednej przestrzeni. W jaki sposób mogą skutecznie radzić sobie z tymi wyzwaniami? Gość: dr Marta Roczniewska, psycholog pracy.

2. Temat: Aktywność fizyczna w czasie pandemii. Specjaliści twierdzą, że aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, jest skuteczna zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu wielu chorób, łagodzi objawy stresu. W jaki sposób dbać o swoją i rodziny aktywność fizyczną w czasie izolacji? O tym, porozmawiamy z Anną Bałuką, trenerką personalną i mamą.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

 

13.00 - "Śpiewnik chopinowski- zaprasza Dorota Kozińska

Pieśń "Precz z moich oczu" Chopina do słów Witwickiego wykonają Mariusz Kwiecień i Nelson Goerner (NIFC, 2009), Teresa Żylis-Gara i Waldemar Malicki oraz muzycy jazzowi Grzegorz Nagórski, Henryk Miśkiewicz, Łukasz Zyta i Kuba Stankiewicz, który jest autorem opracowania.

15.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. W pierwszym odcinku punktem wyjścia dla kolejnych popkulturowych przygód Chopina jest woda, a konkretnie Preludium Des-dur op. 28. Wśród wykonawców: Guitar4mation, The Doors, Martha Argerich, Peter M. Murray. W drugim odcinku zaprezentuje wybrane utwory z płyty "The Chopin Project" Olafura Arnaldsa i Alice Sary Ott z 2015 roku.

17.00 - "Na Jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji W pierwszej części programu usłyszymy m.in. Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo w wykonaniu Jima Halla oraz Święto wiosny Igora Strawińskiego w interpretacji The Bad Plus. Drugą część programu wypełnią dzieła Chopina i Krzysztofa Komedy. Wśród wykonawców: Lena Lendoff, Tomasz Stańko Septet, Adam Pierończyk Quintet, Simple Acustic Trio oraz Krzysztof Komeda.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU