Polskie Radio

Muzyka, wywiady i słuchowiska. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 18:30
Zapraszamy na słuchowiska "Epifanie" James'a Joyce'a i "Guatemala Hobby Shop" oraz do wysłuchania rozmowy z Mariuszem Patyrą - gościem Cafe Muza w Dwójce. W Trójce przypominamy koncert legendarnego zespołu KLAN.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - prowadzi Zbigniew Krajewski

Czy przejście na emeryturę musi oznaczać przekroczenie granicy aktywności, bycia potrzebnym i zauważanym w społeczności lokalnej? Tamara Rusaczyk z Bielska Podlaskiego jako nauczycielka postanowiła dać sobie pół roku na odpoczynek, a potem zaczęła nowe życie, tworząc Uniwersytet III wieku.

Śpiewają, występują, piszą i kultywują lokalne zwyczaje i obrzędy - to wszystko ludzie zarażeni pasją swojej szefowej, która opowie i o działalności Uniwersytetu, i o swojej wielopokoleniowej rodzinie. Nie zabraknie perełek kabaretowych z archiwum Teresy Drozdy i arii wybranej przez Kazimierza Kowalskiego.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "Epifanie" James Joyce (70 rocznica śmierci). Adapt i reż. Karolina Kowalczyk, real. akust. Agnieszka Szczepańczyk, oprac. muz. M. Kubera, tł. M. Słomczyński

22.00-23.00 - "Kulturalna Jedynka" - prowadzi Anna Stempniak 

W audycji:

- Radiobook - "Lata nauki Wilhelma Meistra" Johann Wolfgang von Goethe czyta Marek Bargiełowski;
- Ferie po królewsku online - propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych rezydencji królewskich;
- Muzeum Warszawy - wyprawa szlakiem zwierząt warszawskich - XVIII Festiwal Teatrów dla Dzieci (od 04.01.2021 do 15.01.2021)
- Felieton teatralny Ewy Heine "Rycerz Gwiazdy Wigilijnej" - Teatr Lalka, premiera internetowa oraz inne internetowe propozycje teatralne;
- zgłoszenia publikacji do Nagrody Literackiej Zakopanego​. ​

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 i 11.35 - słuchowisko z roku 1994 wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci z Danutą Stenką, Stanisławą Celińską, Boguszem Bilewskim, Katarzyną Łaniewską i innymi. Od 4 do 15 stycznia.

20.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016). 

Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.

23.50 - "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, (powtórzenie) Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik". Od 06.01 do 21.01.2021 roku.


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy": Filmowa twarz Tony'ego Halika - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza"Mariusz Patyra - prowadzi Róża Światczyńska

12.30-13.00 - "Czytelnia"Pedro Lemebel "Drżę o ciebie matadorze", Andrés Barba "Świetlista republika" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem": PREMIERA: Jarosław Jakubowski "Guatemala Hobby Shop", reżyseria Andrzej Mastalerz, realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne Agnieszka Szczepańczyk
Obsada: Andrzej Mastalerz, Wiktoria Gorodeckaja, Sławomir Orzechowski, Antoni Domin, Jakub Strach

20.00-22.00 - "Dawno niedawno" - prowadzi Magdalena Łoś

Najlepsze z 2020 - płyty, których razem słuchaliśmy.

logo

00.00-04.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

Porozmawiamy o naszych sąsiadach Czechach i zdemaskujemy niektóre mity na ich temat. Gościem będzie Rafał Geremek- dokumentalista autor filmu na temat Czech.

Jako że w kościele prawosławnym trwa czas Bożego Narodzenia rozmowa z Angeliką Korczynską- Górny na temat świat i tego jak dawniej w ZSRR nie wolno było przyznawać się do wiary, posłuchamy też kolęd w jej wykonaniu.

I jeszcze zajrzymy na Mazury do Wandy Kwietniewskiej i dowiemy się, jaki jest jej sposób na covidowy  marazm.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Przywożę Wam Indie! – tak reklamował się w Londynie, prawie dwieście lat temu, pierwszy dostawca curry. Pochodząca z Indii żółta mieszanka przypraw podbiła świat. Hindusi mówią o niej tradycyjnie – masala, bo tak właśnie określają przyprawowe mieszanki. 

Curry zaś to po prostu sos, ale także naczynie do gotowania różnych potraw w sosie. Są też liście curry – niepozornego krzewu Murraya Koenigi. Kurczak z curry, który stał się emblematyczną potrawą to tak naprawdę brytyjski specjał – Hindusi w większości są bowiem wegetarianami.

O Europejskich perypetiach curry opowiedzą dziennikarze i podróżnicy Magdalena i Sergiusz Pinkwartowie, autorzy blogów Keep calm and travel oraz Smakowite Historie. W podróż do Indii, niewiarygodnych i wielokulturowych poprowadzi przewodnik, pilot wycieczek i podróżnik Jacek Stasiński.

Od Radżastanu przez Agrę po Orissę i Goa przybliży sekrety i smaki subkontynentu. Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku zdradzi tajemnicę polskich niezwykłych przypraw i przyprawowych mieszanek. Chrzan, bluszczyk kurdybanek, macierzanka. Będzie egzotycznie.

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

14.00-15.00 - "Audycja muzyczna" - Justyna Grabarz

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn Bardzo Kulturalny - do trzech razy sztuka" - P. Majewski

18.00-19.00 - "Trzecia Strona Medalu" - 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin

Legendarny zespół KLAN - będzie to retransmisja koncertu z 1.IX.2013 roku.

20.00-21.00 - "Scena Teatralna Trójki" - Piotr Majewski

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

logo

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz JeffreJ Chmiel zapyta Paulinę Nowak - psychologa sportu i e-sportu o to, jak zagospodarować sobie czas wolny oraz przy jakich grach można wspólnie, dobrze się bawić w rodzinnym gronie.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - czy twórcy filmowi potrafią przepowiadać przyszłość? W 1982 Ridley Scott w "Łowcy androidów" wyobrażał sobie, że w roku 2019 roku ludzie piją słodkie gazowane napoje. W filmie pojawia się też azjatycki street food. Czy Ridley Scott miał rację, wyobrażając sobie w latach 80. 2019 rok? Na rozmowę o kulinarnych futurologach zaprasza Beata Kwiatkowska.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - "Stewardesy. Cała prawda o lataniu" - to tytuł książki Krzysztofa Pyzi i temat rozmowy z autorem, na którą zaprasza Agata Nowotnik. 

17.00-19.00 - "Funkadelia" - nowości z Polski (Żyńy dla U Know Me, SATL jako Nowheretobefound dla firmy Pets duetu Catz 'N Dogz), nowa muzyka electro (DMX Krew, Client_03), breakbeatowe świeżynki od firmy WNCL (Justice, West Norwood Cassette Library, Mani Festo), a także utwory ze świata muzyki jungle i drum & bass (Crypticz, Calculon, Clipz, Calibre, Doc Scott jako Nasty Habits w nowych remiksach). Oj, będzie się działo i fajnie dudniło. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.


logo

 

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Wizyta w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.

​17.00-19.00 - "Kulturoteka" - Piosenki do domowego śpiewnika młodego odkrywcy inspirowane światem. Projekt "Muzyka z planety" to twórczy tandem małżeństwa artystów, w którym autorem muzyki oraz tekstu jest Aleksander Golor-Baszun - współlider zespołu Retrospektakl, od wielu lat związanym z nurtem piosenki artystycznej, zaś malarskie ilustracje w tle są dziełem Iwony Golor-Baszun.

"Muzyka z planety" to powrót do wartościowych, wrażliwych i poruszających piosenek dla dzieci, utrzymanych na wysokim poziomie muzycznym i artystycznym, obecnych w naszym i naszych rodziców dzieciństwie, za którymi dzisiaj tęsknimy nie tylko my.


Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Alternatywna Lista Lektur jest otwartym projektem powstałym we współpracy Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, portalu BUKBUK oraz Fundacji EDICO. Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole - może być pasją! Alternatywna Lista Lektur zawiera tytuły książek bliskich dzieciom i młodzieży, odwołujących się do ich codzienności, doświadczeń i problemów. Znaleźć na niej można pozycje, których nie ma na aktualnych listach szkolnych lektur, a które możemy polecić, dopasowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań czytelnika.

Są to zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem pisarskim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury.

Gość: Julia Skórzyńska-Ślusarek, portal BUKBUK.

​22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - Niedzielna audycja upłynie z hitami w klimacie r’n’b, soul, funk i pop. W Polskim Radiu Dzieciom zaśpiewają i zagrają tacy artyści jak Mark Ronson, Justin Timberlake, Pharrell Williams, Stevie Wonder, Bartek Królik, Grzegorz Hyży i Baranovski. ​


logo


18.00 - Złoty wiek muzyki kameralnej - zaprasza dr Danuta Gwizdalanka

"Schuppanzigh powiedział mi, że chociaż nie daje więcej zimowych kwartetów, jednakże będzie się starał urządzić choć jeden w czasie mojej w Wiedniu bytności" - pisał Chopin do rodziny podczas swojego pierwszego pobytu w Wiedniu w 1829 roku. W premierowym odcinku audycji zapraszamy na spotkanie z kwartetami Beethovena i Pleyela.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - zaprasza Marek Bracha

Bohaterem audycji po raz drugi będzie jeden z największych pianistów XX wieku - Wilhelm Kempff.

21.00 - Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera - zaprasza Marta Jankowska

W premierowym odcinku audycji przyjrzymy się pierwszemu z przedstawicieli szkoły brytyjskiej - Haroldowi Bauerowi. Audycja ta otworzy cykl zatytułowany Wieczory Chopinowskie, w których Jan Weber przybliża słuchaczom sylwetki wybitnych, choć nie zawsze znanych pianistów wykonujących utwory naszego rodaka.

Ciekawe, często zaskakujące interpretacyjnie wykonania okraszone błyskotliwym komentarzem Jana Webera. Autorka wprowadzi do tych archiwalnych spotkań krótkim komentarzem, przypomni radiowe początki Jana Webera i dalsze losy jego kariery na antenie.

Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU