Polskie Radio

"Dajesz Radę" i "Moje przeboje". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 18:00
O zagrożeniach cyberprzemocy wobec dzieci, o skutkach hazardu i wszystko o seniorach za kierownicą. Wieczorem zapraszamy na reportaż o kobietach w policji i uwspółcześnioną muzykę PRL-u, szczególnie lat 60.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam
logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji między innymi: patostreamy, sexting, grooming, FOMO i cyberprzemoc to nowe zagrożenia, przed którymi niełatwo uchronić dzieci. I rosną one w siłę - co potwierdzają badania. Zapytamy ekspertów o to, jak uchronić dziecko przed takimi sytuacjami w sieci i jakie to niesie ze sobą konsekwencje (psycholog Igor Rotberg, autor badan m.in. o FOMO), oprócz tego będzie słowniczek pojęć dot. zagrożeń sieciowych i dźwiękowy poradnik, jak założyć ewentualną blokadę, której nie pokona dziecięca ciekawość. Ponadto, poradnik koronawirusowy i kolejny odcinek powieści "Kobieta w bieli" oraz Turystyczna Lista Przebojów. Felieton, w którym nie zabraknie superfoods dla mózgu - zdrowa głowa, czyli co jeść, żeby poprawić myślenie? Oprócz tego stałe elementy: konkursy "Gdzie ja jestem?" i "Od małego dla dużego", a także propozycje słuchaczy związane z jubileuszem "Lata z Radiem" (50 lat).

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Czarodziejki z "The Voice Senior", siostry Elżbieta, Jolanta i Krystyna Szydłowskie. Zwyciężczynie pierwszej edycji show The Voice Senior przedpremierowo zaprezentują piosenki, które zarejestrowały na debiutanckim albumie zatytułowanym "Siostry Szydłowskie", którego premierę zaplanowano na 5 lutego br. Doskonałe, swingowe interpretacje klasyków z repertuaru m.in. Alibabek, The Andrews Sister, czy Dolly Parton uprzyjemnią piątkowe popołudnie w Programie 1 Polskiego Radia, a po premierze z pewnością zagoszczą na półkach i w odtwarzaczach wielu naszych słuchaczy. Przypomnimy też nagrania z płyty tygodnia - "Czarno-białe ślady" - BOŃCZYK/KRZYWAŃSKI/NOWAK. 

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" - zapraszają Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Audycję poświęcimy tematowi seniorów za kierownicą. Maria Dąbrowska-Loranc, Kierownik Centrum Bezpieczeństwa Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego udowodni, że seniorzy to bezpiecznie prowadząca samochody grupa kierowców. Dowiemy się także, kiedy kierowca przechodzi do grupy seniorów. Dr Marcin Radkowski z Kliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii i Reumatologii przedstawi statystki dotyczące zwiększającej się liczby seniorów w Polsce i Europie, jak zmienia się sprawność psychiczna i fizyczna wraz z rosnącym wiekiem, co najbardziej wpływa na możliwość prowadzenia pojazdu i jakie działania można podjąć, aby wydłużyć sprawność człowieka. Dr Anna Maria Ambroziak z Centrum Okulistycznego Świat Oka poinformuje o chorobach oczu zmniejszających zdolność prowadzenia pojazdu i profilaktyce. O cechach idealnego samochodu dla seniora opowie Jerzy Krassowski redaktor naczelny miesięcznika Automobilista. 

19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Dzień składanek i łamigłówek. Międzynarodowy Dzień Puzzli. Rozwiązywanie składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Jest więc dobra okazja, żeby poświęcić im trochę czasu. 

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Michał Montowski

"O fenomenie sztuk wizualnych... i meandrach ich ochrony". Prof. Iwona Szmelter, artystka - konserwatorka dzieł mistrzów flamandzkich, renesansowych i współczesnych: El Greca, Canaletta, Jana Tarasina, Wojciecha Fangora, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow - jest cenionym w świecie autorytetem ochrony dziedzictwa sztuk wizualnych. W swej najnowszej książce uznanej przez krytykę za przełomową, w sposób barwny i sugestywny opowiada o sztuce wizualnej. Przedstawia jej ponadczasowość, identyfikując ją według filozofii i historii, a przede wszystkim dzięki najnowszym metodom badawczym. Na przykładach znanych dzieł, jak: "Sąd  ostateczny", "Salvator mundi", "Grupa Laokoona", przedstawia najnowsze odkrycia wynikające z ich analizy w procesie konserwacji oraz zmiany w dziedzinie ich badania i ochrony.​

23.10 - PREMIERA reportażu "Policjantki" Grażyny Wielowieyskiej

Kiedy w lutym 1925 roku, na pierwszy kurs Policji Kobiecej, zapisało się 30 pań, nikt nie przypuszczał, że 95 lat później będzie ich tam zatrudnionych prawie piętnaście tysięcy. Można je spotkać we wszystkich służbach, pracują w prewencji, wydziałach kryminalnych, drogowych, policji konnej i rzecznej, są negocjatorami. Dlaczego wybierają tak ciężką pracę, jak udaje im się godzić służbę i obowiązki domowe. O tym opowiedzą cztery z nich.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" według powieści Wilkiego Collinsa.

Słuchowisko wg powieści "Kobieta w bieli" powstało w 1974. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalki, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. "Kobieta w bieli" to powieść napisana w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

21.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Ta płyta jest obietnicą i… przypadkiem. Obiecałem sobie, że gdy przekroczę magiczną linię 50 lat, to nagram wreszcie swój autorski album. Mimo że moja dyskografia sięga blisko stu tytułów, wciąż nie miałem tej jednej - swojej płyty. Tak o swoim pierwszym autorskim albumie opowiada Bernard Maseli -  wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent i pedagog. I dodaje: Drifter jest więc spełnieniem obietnicy i prezentem, jaki zrobiłem wszystkim osobom wspierającym mnie przez ponad trzydzieści pięć lat. Jednocześnie chciałbym moją pracą zachęcić i wesprzeć młodych adeptów sztuki gry na melodycznych instrumentach perkusyjnych do odwagi we własnych poszukiwaniach. Jest to bowiem piękna przygoda zdecydowanie warta przeżycia… Jedenaście utworów, blisko trzydziestu wykonawców - jeżeli chociaż jedna z kompozycji zostanie z Państwem na dłużej, będzie to dla mnie największa nagroda.​ Spotkanie z Bernardem Maselim w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30. W audycji także: "W Jazzowej Rozmowie" - Michał Wilczyński; "Ożenek" w reżyserii Nikołaja Kolady; premiera  najnowszego i ostatniego albumu Papcia Chmiela "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" Sonata skrzypcowa nr 1 F-dur op. 8 w wersji Koncertu skrzypcowego (oprac. na skrzypce i orkiestrę H. Kraggerud, B.S. Lund), wyk. Henning Kraggerud - skrzypce, Tromso Chamber Orchestra 

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Józef Haydn 45 Symfonia fis-moll "Pożegnalna", nowe nagranie Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini

12.05-12.45 - Jan Sebastian Bach II Tom Das Wohltemperierte Klavier (wybór), nowe nagranie Piotra Anderszewskiego (fortepian)

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Teresa Żylis-Gara

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek

Bronisław Gimpel - w 110 rocznicę urodzin. Kącik Chopinowski - Stanisław Bunin (cz. 2)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Hazard to nie kremowa kulka tocząca się po kole ruletki, to nie as w rękawie, to nie kumulacja. Hazard to przegrane życia, niespłacalne kredyty, rozbite rodziny, samotność i głód. "Hazard. Gra o życie", to zbiór przejmujących historii, o których porozmawiamy z autorką książki - Beatą Biały. Ponadto w audycji zapowiemy inaugurację Roku Norwida na Mazowszu, przedstawimy relację ze spotkania autorskiego Zofii Posmysz poświęconego nowemu wydaniu jej dramatów. Omówimy wystawę Ko-lekcja wyborów. Jest to projekt, w którym prace prezentowane na wystawie zostały wskazane przez widzów poprzez platformę ko-lekcjawyborow.u-jazdowski.pl. W "Literackich witaminach" - prof. Jerzy Limon.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą"/ Spotkanie z Jakubem Piątkiem i Bartoszem Bielenią - aut. Beata Kwiatkowska

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński

Kazimierz Jonkisz

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Jacek Rabiński - Serenata per archi; Ralph Vaughan Williams - Concerto Accademico; Mikołaj Rimski - Korsakow (opr. A Duczmal) - Suita symfoniczna  "Szeherezada" op. 35 wyk. Jarosław Żołnierczyk - skrzypce, Orkiestra Kameralna PR "Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki - poeta w poszukiwaniu miejsca - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

 

LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry" - "Kiedy się miłość śmiercią stała - Rok Baczyńskiego w Dwójce".

11.00-11.10 - "To się czyta" - Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 8.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 15.


logo

00.00-04.00 - "Trzecia strona księżyca" Marek Starzyk, Grzegorz Połatyński i DJ Luna

Skrzypiący śnieg, przenikliwy mróz, przysypane białym puchem drzewa, jaśniejący na niebie księżyc w pełni i muzyka jednego z najciekawszych zespołów lat dziewięćdziesiątych z Królestwa Niderlandów. W takiej scenerii odbędzie się nasze pierwsze w tym roku spotkanie po "Trzeciej stronie księżyca". W piątek tuż po północy dowiemy się też, jakie nagranie zyskało największe uznanie słuchaczy i zostanie uhonorowane tytułem "Pieśni księżycowej roku 2020". 

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o ginących zawodach: czy potrzebujemy jeszcze fachowców, czy jednak Polak sam potrafi naprawić wszystko? Zawody wyjątkowej specjalizacji, które na przestrzeni lat przestały być potrzebne, gdyż rzeczy, które można kiedyś było naprawić dzisiaj… Po prostu wyrzucamy i kupujemy nowe. Rozmową z parasolkarką, renowatorem luster oraz z zegarmistrzynią posiadającą własny zakład. Cechy rzemiosła oraz droga od początkującego stażysty przez czeladnika do mistrza – jak to wyglądało kiedyś i jak wygląda dzisiaj? Czy żeby być dobrym fachowcem, takim jak kiedyś, trzeba przebyć całą tę drogę, czy też można iść na skróty? Czym są odrodzone Hufce Pracy? Rozmowa z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych. Przyjrzymy się temu, jak w XXI wieku wygląda praca zecera, introligatora czy też właściciela kafejki internetowej? Czy te usługi, niegdyś wykonywane przez wykształconych fachowców, z wieloletnim doświadczeniem - są jeszcze potrzebne w XXI wieku? Sprawdzimy też kim są węglarze, zwani także "palaczami"? Na czym polega ich praca, ilu jeszcze ich pozostało w Polsce i jak żyją? Sprawdzimy też nowe zawody, także w branży rozrywkowej: czy to znak czasu i są wymagane, aby tę branżę rozwijać? Jakie nowe zawody pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat oraz w jaki sposób wpłynęły one na polską rozrywkę - rozmowa z Januszem Józefowiczem i Tomaszem Bagińskim (nominowany do Oscara za film krótkometrażowy) twórcami musicalu "Metro" oraz zapowiedź materiałów dotyczących rocznicy powstania musicalu "Metro", emitowanych w późniejszych programach. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o fenomenie musicalu "Metro". Jak to się stało, że na taką skalę zawładnął sercami Polaków opowiedzą najwierniejsi fani, a zjawisko spróbuje wytłumaczyć kulturoznawca. Jak rodził się najbardziej znany i najchętniej oglądany przez trzydzieści lat musical opowiedzą jego twórcy: Janusz Józefowicz i prof. Janusz Sosnowski - scenograf. Porozmawiamy też z młodymi aktorami, odtwórcami głównych ról w musicalu "Metro" - Magdą Dąbkowską i Kubą Józefowiczem. Jak to jest być częścią fenomenu, który powstał przed ich urodzeniem, jak zmienia się odbiór "Metra", i jak to wygląda od strony sceny. Z kolei w "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Krzysztofem Pastorem, szefem Polskiego Baletu Narodowego, o inscenizacji "Burzy" Shakespeare’a w Teatrze Wielkim w Warszawie (inscenizacja online o bardzo kinowym wymiarze). Po 14, z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, autorką bloga "Zwierz popkulturalny" - porozmawiamy za to o nowych serialach, które warto zobaczyć.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

37 miast w Polsce wprowadzi niedługo zakaz poruszania się samochodów z silnikiem diesla. Jakie to miasta? Co mają zrobić użytkownicy takich aut? Z kolei we Wrocławiu jeździ pierwszy autobus wodorowy – co to oznacza dla podróżnych i czy taka innowacja ma przyszłość? Powiemy też o polskich misjonarzach w Burkina Faso: seminaria są przepełnione, jest nadmiar chętnych do bycia księdzem, a w kraju jest bardzo niebezpiecznie. Przedstawimy także premierę Agencji Muzycznej Polskiego Radia: singiel zespołu Kosmodrom. 

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Patrycja Soliman. 


logo

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" podpowiemy, w jaki sposób oddzielić pomieszczenie bez budowania ściany. Podsuniemy pomysły, jak w niedrogi sposób wydzielić miejsce do pracy lub nauki zdalnej i oddzielić tę część za pomocą zasłony, ścianki ażurowej czy rolety.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - od klasycznej Chanel, przez Jane Birkin, po bagietkę Carrie Bradshaw, czyli jak kształt torebek zmieniał się z biegiem lat i co obecnie jest modne? Sprawdzimy, jakie są triki na dobranie właściwej torebki do sylwetki, bo można ją dopasować do swojej figury.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - ile powinien spać sportowiec, jakie procesy chemiczne zachodzą w organizmie w nocy? Co się dzieje, kiedy skracamy czas nocnej regeneracji? Czy rzutuje to na osiągane sportowe rezultaty? Jaki wpływ ma sen na siłę, tkankę tłuszczową i samopoczucie? Piotr Galus poszuka odpowiedzi na te pytania.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop" K-hip hop, czyli koreański hip hop miesza się z K-popem. Dziś przyjrzymy się raperom, którzy zmienili brzmienie tego stylu muzycznego i których karierom warto się przyjrzeć. Na kim wzorują się rapujący idole? Zaprasza Klaudia Tyszkiewicz.

19.00 - "Będzie Głośno" - retransmisja koncertu Bitamina

Zespół Bitamina został założony w 2005 roku przez Amara i Mateusza. Niedługo potem dołączył do nich Piotr. Od tego czasu, nieprzerwanie tworzą kolektyw pod nazwą Bitamina, mimo że Mateusz na co dzień mieszka w Niemczech, gdzie spełnia się jako aktor i reżyser. Od stycznia Mateusz, czyli Vito Bambino, dołączył do zespołu Czwórki i na zmianę z GrubSonem jest gospodarzem audycji "TŁUSTY CZWARTEK: GrubSon X Bambino". Przeżyjmy jeszcze raz koncert, który odbył się 28.05.2018 r. w studiu Czwórki.

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński zaprasza na spotkanie z zespołem Grupa Kormorany, który tworzy uwspółcześnioną muzykę minionej epoki - szczególnie inspiruje ich PRL i lata 60..

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - w audycji pojawi się muzyka house w różnych odmianach. Nie zabraknie nowych nagrań polskich twórców tanecznej elektroniki. Od północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.​


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Dziś Dzień Łamigłówek, więc będziemy łamać sobie głowy nad zagadkami Misia Michasia i Justyny. 

15.30 - "Słowo do słowa" - Opowieści o frazeologii, czyli o stałych powiedzonkach, które mamy w języku. Czasami są bardzo barwne, a cechują się tym, że nie mają znaczenia dosłownego. W audycji związki frazeologiczne ze słowem "woda".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Psychologia rozwojowa nastolatków i młodych dorosłych. Gość: dr Karolina Appelt, Wydział Nauk Społecznych UAM w Poznaniu.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem będzie Olga Barej. Głos, uśmiech i naturalna sceniczna osobowość Olgi potrafią oczarować każdego słuchacza. Wie, jak stworzyć na scenie wyjątkowy, intymny klimat, lecz nieobce są jej też mocne, rockowe dźwięki. O Oldze Barej usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2011 r., gdy wygrała program Szansa Na Sukces. Już wtedy zachwyciła widzów i znawców muzyki swoim wokalem. Uczestniczka tegorocznej, VII edycji Voice Of Poland. Podczas przesłuchań w ciemno, pokazując swój temperament, brawurowo wykonała I Say a Little Prayer. Oczarowała trzech trenerów. Łamiąc serce Piaskowi, dołączyła do drużyny idolki z dziecinnych lat - Natalii Kukulskiej.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

08.00 - "Laureaci Nagrody PR i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich" - zaprasza Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Maurizio Pollini - zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1960 r., uhonorowany nagrodą  specjalną Prezydium Rady Narodowej Miasta stołecznego  Warszawy. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena (wyk. Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej, dyr. Karl Böhm) oraz Romanzę z Koncertu e-moll op. 11 Fryderyka Chopina (wyk. Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Jerzy Katlewicz).

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W audycji muzyka Chopina na instrumentach klawiszowych innych niż fortepiany i pianina, czy to historyczne, czy współczesne. Inne klawiatury to w tym przypadku organy piszczałkowe, organy Hammonda i elektryczny fortepian Fendera Rhodesa, któremu będziemy przysłuchiwać się najbardziej. Obok nowych wersji utworów Chopina (m.in. Grand Valse Brillant i Nokturn Es-dur), zabrzmi Dancin' Feet Oscara Petersona i Tako Rzecze Zarathustra w elektrycznej wersji Deodato. A to nie wszystko!

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Tym razem odwrotnie: białe na czarnych... gdyż klawiatury klawesynu z reguły mają tak właśnie odwrócone kolory. Porównamy - wyjątkowo - dwa nagrania Wariacji Goldbergowskich: fragmenty rejestracji uznanego pianisty wyznającego nowoczesne, XX-wieczne podejście do muzyki Bacha oraz najnowszą płytę Marcina Świątkiewicza, klawesynisty już sławy światowej, grającego... no właśnie, jak? Na razie powiedzmy tyle: prawdziwie, z pełnym przekonaniem - i z odwagą, na którą nie stać chyba nikogo innego.

 

Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU