Polskie Radio

Słuchowiska, Osiecka i czekolada. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 21:15
"Głosy cz. 1" to słuchowisko stworzone w ramach kursu Fundacji Szkoła Wajdy i PR S.A. Z kolei "Isola, znaczy Wyspa" – to premierowe słuchowisko z Danutą Stenką i Jackiem Braciakiem. A w smakowitą podróż w Trójce ruszymy tym razem szlakiem czekolady. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Freebird7977
logo

w niedzielę:

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Możemy być dumni, że jesteśmy pierwsi w Europie, a ściślej - historia MIGANA, realizowana przez wrocławską Fundację Fonis, która pierwsza na starym kontynencie dokumentuje historię opowiadaną przez osoby niesłyszące lub słabosłyszące. Fundacja istnieje już 5 lat, a w swoim projekcie ma również kursy, pokazy i warsztaty. Jak działa w zmienionej przez pandemię rzeczywistości, opowiedzą: Małgorzata Królewicz i Elżbieta Gorgoń z fundacji FONIS. Nie zabraknie też gawęd: kabaretowej od Teresy Drozdy i muzycznej od Kazimierza Kowalskiego. Gościem audycji będzie Małgorzata Królewicz i Elżbieta Gorgoń z fundacji FONIS.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Ireneusz Iredyński - "Głosy cz. 1"

Praca zbiorcza. Realizacja akustyczna A. Szczepańczyk 

"Głosy cz. 1" to słuchowisko stworzone w ramach kursu Fundacji Szkoła Wajdy i PR S.A. "Interdyscyplinarne kształcenie kadr realizacji form dźwiękowych - kurs reżyserii radiowej" zbiorowego autorstwa uczestników kursu. W "Głosach cz.1" zostały wykorzystane trzy miniatury słuchowiskowe Ireneusza Iredyńskiego: "Niemowa", "Ibis", "Rytuał". "Niemowa" - adaptacja i reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska. Obsada: Ewa Kania, Krzysztof Kwiatkowski. "Ibis" - adaptacja i reżyseria: Kamil Maria Banasiak. Obsada: Stanisław Brudny, Arkadiusz Bazak, Stefan Knote. "Rytuał" - adaptacja i reżyseria: Anna Siek. Obsada: Andrzej Mastalerz, Paweł Krucz, Ryszard Jabłoński, Paweł Drzewiecki. Muzyka - Mateusz Kobiałka. Reżyser dźwięku: Paweł Szaliński. Opieka artystyczna: Janusz Kukuła​. 

Ireneusz Iredyński (1939-1985), polski prozaik, dramaturg, poeta i autor kilkudziesięciu słuchowisk. Obyczajowy prowokator i skandalista, przedstawiciel tzw. nurtu "anarchistycznego cynizmu i nihilizmu" w literaturze polskiej, ale znakomity pisarz. Legendarny Kisiel pisał o nim "Trochę bandyta, trochę wariat, duży alkoholik. Ale niesłychanie zdolny chłopak". Słuchowisko powstało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z FINA, Polskim Radiem i Fundacją Szkoła Wajdy.

22.00 - "Kulturalna Jedynka" - Magdalena Mikołajczuk

O kolejnym tytule udostępnionym w internecie w ramach cyklu "Radiobook": "Tętniące serce" Selmy Lagerlof, w interpretacji Włodzimierza Pressa. To powieść z 1914 roku, autorstwa szwedzkiej laureatki Nagrody Nobla, opowiadająca o ojcowskiej miłości, która prowadzi do szaleństwa. Opera online czyli: premiera "Nabucco" Verdiego w Operze Wrocławskiej (6 lutego), z użyciem nowoczesnych technik (można sobie wybierać obrazy z różnych kamer) oraz propozycje online Opery na Zamku w Szczecinie i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. "Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości" - wystawa w warszawskiej Galerii W-Z, z okazji rocznicy powstania styczniowego. Warszawski Teatr Współczesny online - felieton Ewy Heine.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" wg powieści Wilkiego Collinsa.

20.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

w niedzielę:

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Festiwal Sundance - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Jan Tomasz Adamus - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Michael Laub "Dziennik upadku", Włodek Goldkorn "Osioł Mesjasza" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - Party-tur - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" Ireneusz Iredyński "Jasełka moderne", prod. 2009, adaptacja i reżyseria Henryk Rozen, realizacja Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn

Obsada: Mariusz Benoit - Reżyser, Małgorzata Kożuchowska - Maria, Kazimierz Kaczor - Józef, Henryk Talar - Komendant, Leon Charewicz - Henryk, Grzegorz Damięcki - Jan, Łukasz Simlat - Herod, Zbigniew Suszyński - Michał, Jan Jurewicz - Strażnik, Krzysztof Szczerbiński - Dziecko


logo

w niedzielę:

00.00-04.00 - "Od punka do Franka, weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka / Agnieszka Trzeciakiewicz 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Tym razem o "Zero waste" - czyli jak się ograniczać i żyć bez śmieci. O tym porozmawiamy z Kasią Wągrowską. 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

W audycji o stratach wojennych i odnalezionych arcydziełach - o tym porozmawiamy z Tomaszem Śliwińskim. Z kolei pytanie: co artyści robią podczas pandemii - skierujemy do Andrzeja Mastalerza.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

W smakowitą podróż ruszymy tym razem szlakiem czekolady. Ta znana nam jest wynikiem niezwykłego małżeństwa – wierzeń i obyczajów przedkolumbijskiego Meksyku i Europejskiego zauroczenia. W tajemniczy świat przedkolumbijskiej czekolady poprowadzi nas Katarzyna Lewicka, przewodniczka po Meksyku, cukiernik i znawca czekolady Dawid Makurat poradzi jak czekoladę wybierać i na co zwracać uwagę, a Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku zdradzi czego o tajnikach czekolady dowiedział się od kucharza króla Belgii. Słodka i jedwabista, gorzka i wyrazista pasuje doskonale nie tylko do deserów ale także do mięs, a nawet owoców morza. W "Podróżach ze smakiem" niezwykłe czekoladowe historie i przepisy. I piosenki inspirowane czekoladą. 

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

Miron Białoszewski jako wielki reformator języka polskiego. W magazynie także: aktualności kulturalne - w tym o premierach teatralnych realizowanych online oraz kontynuacja wspomnień snutych wokół tematów poruszanych w serialu TVP "Osiecka" - tym razem rozmowy z Przemysławem Bluszczem, grającym rolę cenzora oraz Wiktorją Gorodecką grającą rolę Józefiny Pellegrini. Ponadto – jak zwykle - dźwiękowa zapowiedź wieczornego słuchowiska w ramach Sceny Teatralnej Trójki. Gośćmi audycji będą: prof. Adam Poprawa oraz prof. Piotr Sobolczyk. Audycja powstaje w współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN. 

14.00-15.00 - Audycja muzyczna - Jędrzej Kodymowski

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Piotr Majewski, Katarzyna Cygler

Jej życie to prawdziwe love story. Historia miłości niespełnionych. "Króliczek goniony" był przez nią przez całe życie, całe, bo w dzieciństwie także nie zaznała uczucia, jakiego pragnęła. Nikogo nie mamy prawa osadzać, może po prostu, cała ta historia wzięła się z pragnień, którym nikt nie był w stanie sprostać. Jej serce było zbyt pobudliwe. 

Historia Agnieszki Osieckiej, opowiedziana w serialu, dobiega końca. Przed nami odcinek 11. I my powoli zaczynamy odzwyczajać się od cotygodniowych spotkań z Agnieszką Osiecką.

W tym, zamykającym styczeń 21. wydaniu MBK, z uczuciem ulgi otworzymy na nowo galerie i muzea, teatrów niestety – jeszcze nie.

Zaistniała od ubiegłego marca sytuacja nie była w stanie przeszkodzić inauguracji roku 2021 pod patronatem: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza.

W części pierwszej wydania MBK zainaugurujemy, jakkolwiek by to brzmiało, Rok Czterech Patronów.
22 stycznia na warszawskim Powiślu, na ogromnej ścianie przy ulicy Solec (tuż, przy nasypie kolejowym) został uroczyście odsłonięty mural, na którym widnieje, odwzorowana przez Bartosza Kosowskiego z fotografii, podobizna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To pierwszy z Patronów Roku.

Upamiętnienie 100. rocznicy urodzin poety, stanowiło zarazem pretekst otwarcia Roku Czterech Patronów. W niewiele tydzień później i my, w MBK, symbolicznie inaugurujemy ów rok nadziei na powrót do "normalności".

Mural przy ulicy Solec został odsłonięty dzięki inicjatywie Narodowego Centrum Kultury. Zaprosiliśmy naturalnie godną reprezentację NCK do MBK oraz dyrektora Instytutu Książki – Dariusza Jaworskiego.

Wielka poezja, patronująca rokowi, może onieśmielać, ale już Lem stanowi bezdyskusyjny argument, by uznać ten rok za wystarczająco atrakcyjny.

Zapraszamy do wspólnej przygody i wyprawy w rok 2021!

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin 

"Ale" – czwarty studyjny album Doroty Miśkiewicz - to garść delikatnej elektroniki połączonej z podróżą w przeszłość, do krainy retro. Artystka zaprezentowała go w Muzycznym Studiu Polskiego Radia we wrześniu 2012 roku, a my przypomnimy ten klimatyczny koncert na antenie Trójki już w najbliższą niedzielę 31 stycznia o godz. 19.05.

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - red. Piotr Majewski  

"Isola, znaczy Wyspa" – premiera słuchowiska (autor - T. Man, reżyseria - A. Brzoska, muzyka Sambor Dudziński, Występują: Danuta Stenka i Jacek Braciak). Kiedy, wiosną 2020 roku, w sposób szczególny doświadczana była "kolebka kultury śródziemnomorskiej" i, kiedy naiwnie łudziliśmy się, że istnieją na mapie świata miejsca bezpieczne, więc ewentualnie będzie dokąd uciekać, powstał pomysł, by ten rok zakończyć symbolicznie sztuką na temat "wyspy szczęśliwej". Stało się jednak inaczej. Włoska "isola" okazała się symbolem nieidyllicznego stanu, który trwa, mimo że rok 2020 ponuro już się zakończył. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

w niedzielę:

09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - spotkanie z Ignacym z Japonii - jest rodowitym Japończykiem, który uczy się polskiego od 2016 roku. Przez rok mieszkał w Polsce i był wolnym słuchaczem na polonistyce na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na swoim youtubowym kanale dodaje filmiki o Japonii, Polsce, języku japońskim i polskim. Skąd u Japończyka takie zamiłowanie do Polski?

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel porozmawia z Mariuszem "ManieQ" Dziarmagą, komentatorem e-sportowym o najważniejszych turniejach oraz o pracy komentatora. Nie zabraknie także przeglądu najważniejszych imprez e-sportowych, które zostały nominowane do Nagród Sportowych Polskiego Radia w kategorii Wydarzenie e-sportowe. 

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Kasia Cygler przedstawi w audycji: Kamila Koprowskiego - reżysera, absolwenta Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie; Klarę Klasę, znaną na Instagramie przede wszystkim jako @makeklaraup oraz Mateusza Miszczyńskiego "Miszcza" - reżysera teledysków oraz filmów dokumentalnych i fabularnych, który ma na swoim koncie teledyski dla polskiej kompozytorki - Hani Rani - oraz dwa zrealizowane dla legendy brytyjskiej muzyki i współtwórcy trip-hopu - Trick’iego.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - "Ósmy kontynent" to podróż biegiem dookoła świata, opowieść o pasji biegania, związanej z nią działalności charytatywnej i filozofii życia. Mariusz Szeib i jego goście opowiadają, jak wyglądają maratony m.in. na Antarktydzie, Murze Chińskim, Mount Evereście, Saharze czy Wyspach Wielkanocnych.​ Autor będzie gościem Agaty Nowotnik.  

17.00-19.00 - "Funkadelia" - m.in. Marvin Gaye i reedycja jego legendarnego albumu "What's Going On", krajowy producent RTN, który opowie o swoim nowym krążku "2020", Polak Sosky i jego wyborne klubowe "Rytmy Frasowane", Madlib i jego nowy materiał z pomocą Four Teta, holenderska soulowo-jazzowa grupa Floatmonki, na styku broken beatu, jazzu, soulu i house'u zagrają Duke Hugh (Dance Regular), Cody Currie (Toy Tonics) oraz Argentyńczyk Karmasound, garage'owy DJ Q w remiksach, bas podkręci polski duet Wavy. Będzie się działo i fajnie grało. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.


logo

w niedzielę:

12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Sławni Polacy. Jakimi dziećmi byli? Jak to się stało, że stali się sławni? Sprawdzimy jakim dzieckiem był Mikołaj Kopernik czy Maria Curie - Skłodowska.

​17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Premiera spektaklu "Kwiat Paproci" w reżyserii Justyny Zar. To pierwszy spektakl online w historii Teatru "Pinokio" w Łodzi. Goście: Łukasz Batko (gra Jasia) i Anna Sztuder-Mieszek (wciela się w Czarnogłowa). 

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Gościem programu będzie Joanna Szulc dziennikarka i redaktorka magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Rozmowa o tym jakie aktywności, które można znaleźć na łamach książek, czasopism i najróżniejszych periodyków trenują jakie dziecięce kompetencje. Co warto dzieciom proponować, jak śledzić ich postępy. Mnóstwo ciekawych wątków.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - W programie utwory ze złotych i platynowych płyt artystów m.in zagości Amy Winehouse, Foo Fighters, Baranovski i Mrozu.  


..


w niedzielę:

12.00 - "Wokół wielkiego konkursu" - Artur Bielecki

W Jury III Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1937 zasiadło grono najwybitniejszych ówczesnych pianistów. Jacy mistrzowie słuchali gry uczestników III Konkursu? Bohaterami audycji będą wielcy pianiści - jurorzy Konkursu: Wilhelm Backhaus i Lazare Levy. W ich wykonaniu usłyszymy utwory Chopina i Mozarta.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem audycji będzie Shura Cherkassky - jedna z największych pianistycznych indywidualności XX wieku. Artystę usłyszymy w repertuarze chopinowskim i nie tylko.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera" - Marta Jankowska

W audycji przyjrzymy się postaci Marka Hambourga - pianisty porównywanego do takich postaci jak Anton Rubinstein czy Ferruccio Busoni. Jan Weber opowie o rozwoju jego kariery pianistycznej, roli Ignacego Jana Paderewskiego oraz Teodora Leszetyckiego w jego kształceniu, a także o wyjątkowym występie, po którym sam Brahms wzniósł toast na cześć pianisty. Przed nami szereg ciekawych i bardzo oryginalnych interpretacji dzieł głównie patrona naszej anteny - Fryderyka Chopina wybranych dla słuchaczy przez red. Webera.

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU