Polskie Radio

Znakomita literatura i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:00
Jak stworzyć nową markę i zostać zauważonym oraz jaki wpływ ma nieustający hałas. W Dniu Pisarza sprawdzimy, co i ile czytają Polacy oraz jakie błędy językowe są najczęściej popełniane online. Wieczorem elektronika, rock, folk i techno.
Studio emisyjne Trójki
Studio emisyjne TrójkiFoto: A. Bołdaniuk

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W Międzynarodowym Dniu Pisarza zapytamy słuchaczy, jak mogłoby brzmieć pierwsze zdanie książki o "Lecie z Radiem". W felietonie Małgorzaty Abgarowicz o tym, ile i co czytają Polacy. Co się zmieniło w czasie pandemii, co obserwują eksperci z branży księgarskiej, po co ludzie najchętniej sięgają - literaturę piękną czy poradniki, tradycyjną książkę, a może e-booki czy audiobooki? O pisarskiej "kuchni" porozmawiamy zaś z Martą Guzowską (z wykształcenia archeologiem), autorką popularnych i nagradzanych kryminałów. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

W pierwszej godzinie audycji gośćmi będą Grzegorz Wilk z zespołem Navi. Muzycy zaprezentują swój nowy singiel. Przypomnimy też o wyjątkowej płycie tygodnia - "Cinema Boogie". Jeszcze do piątku można otrzymać to wyjątkowe wydawnictwo Programu 1 i Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Znane motywy filmowe w nowych aranżacjach prezentują wokaliści oraz CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND. 

21.00-21.50 - "Moje książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Rozmowa z Beatą Chomątowską o jej powieści "Andreowia". Dobiegający pięćdziesiątki Andrzej, niegdyś znany dziennikarz, syn światowej sławy medium i wnuk Pierwszej Krakowskiej Tramwajarki dokonuje rewizji swojego życia, wspominając dzieje swojej rodziny od początku XX wieku aż do współczesności. Ta autoironiczna, momentami groteskowa opowieść, utrzymana w konwencji szopki krakowskiej, jest pełna anegdot, komentarzy do polskiej rzeczywistości i barwnych postaci, w których czasami można rozpoznać te konkretne, powszechnie znane. Beata Chomątowska jest pisarką, dziennikarką i działaczką społeczną. Jej poprzednie książki uzyskały nominacje do ważnych nagród: do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w roku 2013 ("Stacja Muranów") i w 2016 ("Pałac. Biografia intymna"), a w 2019 roku do Nagrody Literackiej Gdynia ("Betonia").


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji podsumujemy aktywność widzów i działalność teatrów od czasu ich ponownego - po lockdownie - otwarcia. Jaka jest do tej pory liczba zagranych spektakli, premier, ilu widzów wybrało się do teatrów - dane te zebrała Pracownia Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Informacje stały się podstawą do przygotowania specjalnego Listu do Widzów, o czym porozmawiamy z dyr. Instytutu Teatralnego - Elżbietą Wrotnowską-Gmyz. Początek spotkania o godz. 9.30. Ponadto w "Poranku Dwójki": "Drzewa Warszawy" - publikacja, która z jednej strony jest opowieścią o rozmaitych gatunkach drzew i ich bogactwie, z drugiej esejem czy reportażem o historii i znaczeniu drzew w historii miasta; "Autobiografia Alicji B. Toklas" - książka Gertrudy Stein, która oprócz sławy przysporzyła jej wielu wrogów - również wśród znanych artystów; wizyta w Muzeum Zamkowym w Malborku, które zamierza - w ramach odbudowy Przedzamcza - stworzyć m.in. centrum badań nad dziejami zakonu krzyżackiego. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin Barkarola Fis-dur op. 60, Walc As-dur op. 34 nr 1, Mazurek c-moll op. 56 nr 3, Mazurek a-moll op. 59 nr 1, wyk. Vladimir Ashkenazy - fortepian

11.10-12.00 - Niccolò Paganini Kaprysy op. 1 (wybór), wyk. Janusz Wawrowski - skrzypce; Ferdinand Ries Sonata wiolonczelowa A-dur op. 21, wyk. Guido Larisch - wiolonczela, Robert Hill - fortepian

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Msza polska d-moll, wyk. Ewa Majcherczyk - sopran, Elwira Janasik - mezzosopran, Andrzej Lampert - tenor, Jarosław Bręk - bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Artur Bartłomiej Chmielewski

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa", Filharmonia Narodowa (23.08.2019) W.A. Mozart Koncert fortepianowy A-dur KV 488, Johann Nepomuk Hummel Koncert fortepianowy F-dur op. posth., Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11, wyk. Howard Shelley, Eric Lu, Charles Richard-Hamelin - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Howard Shelley

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Maja Iwaszkiewicz - autorka książki "Świnia na sądzie ostatecznym. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu". Będziemy dyskutować o planach wybudowania osiedla mieszkaniowego na terenie byłego obozu jenieckiego Goerlitz, porozmawiamy o "Pisarzach, serialu na krótko" Pawła Maślony i przyjrzymy się propozycjom Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W cyklu"Literackie witaminy" - Anna Butrym.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Trudne dziedzictwo - aut. Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Orchestra of the 18th Century, soliści: Alena Baeva - skrzypce, Eric Hoeprich - klarnet, Vadym Kholodenko - fortepian (15. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa", 28.08.2019)
Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Wolfgang Amadeus Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622, Fryderyk Chopin Wariacje B-dur na temat "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" op. 2

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Pierwsza aktorka Polskiego Radia - Irena Kwiatkowska - aut. Monika Pilch

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska

Aleksandra Kaca "Common ground" na zespół i elektronikę, wyk. Esbjern Ensemble, dyr. Rei Munakata; "Inner" na flety i elektronikę, wyk. Anna Karpowicz - flety; "Coal" na zespół kameralny, wyk. Hashtag ensemble

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Eseje Eustachego Rylskiego z tomu "Jadąc", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 31.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 38.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że amerykańska zabawka - "Mr Potato", będzie sprzedawana teraz pod nazwą "Potato". Co oznacza, że nie będzie Panem Ziemniakiem, tylko po prostu Ziemniakiem - po to, by zachować neutralność płciową. Jak słowo 'ziemniak' mogłoby brzmieć w rodzaju żeńskim? Powiemy też o ASMR czyli youtubowym hicie - zjawisku przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Nie dla wszystkich jednak jest to przyjemne. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. 

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W Międzynarodowy Dzień Pisarzy sprawdzimy jaka jest różnica między pisarzem i autorem np. książki kucharskiej - albo celebrytą, który wydał książkę? Czy zawód pisarza to dobry pomysł na karierę? W "Trójkowym felietonie kulturalnym" Katarzyna Cygler opowie o premierze książki "Czerwony śnieg na Etnie" Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego; w "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z filmoznawcą Bartoszem Staszczyszynem o obsypanej nagrodami pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta", a w "Akademii rozrywki" - Łukasz Szwed i Michał Migała poruszą temat ptactwa, z naciskiem na kury. Wysłuchamy piosenki Kabaretu Elita "Kurna chata", dowiemy się jak rozmnażać drób w garnku oraz wysłuchamy piosenki o bocianie.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Ruszyły próbne matury. Jak to przeżyli maturzyści? Jak będą wyglądały matury w maju? Powiemy też o projekcie naukowym "Odporni na COVID" - czyli o poszukiwaniach genu odporności na COVID-19, co ma pomóc w walce z pandemią. Na czym to polega i co z tego może wyniknąć? Zajrzymy też na szerokie tory - PKP PLK przywraca ruch na dworcu Warszawa Główna. Dworzec wraca do życia po wielu dekadach niebytu, kiedyś – do czasu budowy Centralnego - był komunikacyjnym sercem miasta i kraju. W jakim celu modernizacja i jakie zmiany szykują się w najważniejszym kolejowym węźle w kraju? W kalendarzu z kolei Światowy Dzień Słuchu. Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi ok. 1,5 mld ludzi na świecie. W Polsce sytuacja dotyczy 6 proc. populacji, a eksperci szacują, że do 2050 roku nawet 9 proc. Co raz częściej do pogorszenia słuchu przyczyniać się mogą, powszechnie używane słuchawki. 85 decybeli to według przyjętych przez Unię Europejską norm, górna granica szkodliwości natężenia hałasu. Tymczasem okazuje się, że limit głośności w niektórych modelach słuchawek sięga nawet 120 dB!

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Kiedyś okulary miały wymowę niemal symboliczną: znamionowały ludzi uczonych. Takimi uwieczniono ich na obrazach. Jednak dawne soczewki były bardzo niewygodne w użyciu. Do lat 70. i 80. ubiegłego wieku dziewczyny z oczami ukrytymi za szkłami niezbyt podobały się mężczyznom. Wiele filmów pokazuje, jednak jak z "brzydkiego kaczątka" (w okularach!) panna zamienia się w łabędzie (po zdjęciu szkieł). Natomiast mężczyzna-okularnik wydawał się bardziej seksy. Kobiety-okularnice od razu były kwalifikowane jako „sekretarki”, belferki , a nawet stare panny. Nic dziwnego, że szukano różnych sposobów, by je uatrakcyjnić. Np. wymyślono lorgnon (od franc. słowa lorgner – patrząc kątem oka), który to instrument optyczny w XIX w. stał się elementem biżuterii, kosztownym dodatkiem do stroju wieczorowego, oznaką statusu społecznego. Kiedy po raz pierwszy użyto konstrukcji z zausznikami? Jaką rolę odegrała moda, żeby…poprawić ludziom wzrok? Obecnie okulary - a raczej oprawki - stały się dziełami sztuki projektanckiej. Zdarza się, że ludzie płci obydwu noszą je dla… poprawienia urody. I nie jest to tania korekta. Gość: prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, autorka i redaktorka VII tomu z serii "Rzeczy pięknych".  

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Terlikowski na froncie" - zaprasza Tomasz Terlikowski 

Dziś Kościół - aby dotrzeć do ludzi młodych - w wielu przypadkach korzysta z nowych technologii, w tym z mediów społecznościowych. O tym sposobie ewangelizacji opowie ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Piłce. Kapłan ten zyskał miano "duszpasterza Twittera".

23.35-23.58 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Przez wieki geniusze sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje, zbyt niewiarygodne, by przekazać je otwarcie. Sekrety osobiste i historyczne, artystyczne, a czasem nawet natury kryminalnej. Czy po upływie stuleci, po wielokrotnych zmianach kodów kulturowych jesteśmy w stanie wejść w buty dawnych twórców i odkryć sekretne drogowskazy pozostawione przez geniuszy? Gościem Anny Popek będzie Joanna Łenyk-Barszcz, autorka książki "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki".


logo

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Duckshell, węgierski zespół o brazylijskich korzeniach, grający ska/folk/samba opowie o gorącej premierze ich płyty, która ma ukazać się w marcu.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Czy możemy przewidzieć kolejne mutacje koronawirusa? Znamy już południowoafrykańską i brytyjską, ale naukowcy zapowiadają, że to nie koniec i odmian będzie więcej. Czy jeżeli wiemy o tym, że się pojawią, możemy przewidzieć ich konsekwencje lub zapobiec ich rozprzestrzenianiu?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Jak stworzyć nową markę i zostać zauważonym? O sukcesie w biznesie decyduje mnóstwo czynników. Zwłaszcza obecnie, kiedy konkurencja w każdej branży jest bardzo duża, a wiele osób decyduje się na otwieranie nowych marek. Dużo zależy od tego, czy firma zostanie zauważona, doceniona i czy wzbudzi szacunek u innych osób - klientów, partnerów oraz sponsorów. Tylko jak to zrobić? Jakie kroki należy podjąć, by rozpocząć własną działalność? Odpowiedzi poszukamy wspólnie z Patrycją Rabińską - specjalistką od public relations.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Tramwaje, samochody, samoloty, sąsiedzi, imprezy i przeróżne zdarzenia generują nieustanny szum. Z danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) wynika, że co piąty mieszkaniec naszego kontynentu narażony jest w swoim najbliższym otoczeniu na szkodliwy dla zdrowia szum. Cisza staje się towarem deficytowym, bo - jak podkreślają eksperci EEA - unijny cel, by do 2020 roku ograniczyć otaczający nas hałas, nie został osiągnięty. Jaki wpływ ma na nas nieustający hałas?

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

Jakie błędy językowe najczęściej popełniamy, będąc online? Raport przygotowany przez serwis Nadwyraz.com we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl, to już trzecia taka inicjatywa, która ponownie zbadała jakość języka, jakim polscy internauci posługują się w sieci. 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

Kolejna część podróży przez obszerną i bogatą w oryginalne dźwięki dyskografię duetu Daft Punk, który w poprzednim tygodniu ogłosił zakończenie działalności. Na godzinę z dźwiękami francuskich mistrzów elektroniki zaprasza RAU.

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" Natalia Zamilska

Autorka zaprezentuje nowości płytowe - od elektroniki po rock, folk i techno. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. W Poranku zastanowimy się, czy każdy może zostać pisarzem, czy pisanie to zawód, a może hobby? Czy pisarz powinien mieć specjalne predyspozycje? Zapytamy też o ulubionych pisarzy naszych Słuchaczy.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Ludzki narząd słuchu przetwarza dwa razy więcej docierających do niego bodźców niż oczy i potrafi rozróżnić nawet do 400 000 dźwięków. Zmysłu słuchu nie da się „wyłączyć”. Jest aktywny nieprzerwanie przez całą dobę i nie jesteśmy w stanie go zamknąć, jak w przypadku oczu. Nasze uszy pozostają zawsze w gotowości, reagując na dźwięki z otoczenia, a tym samym na różne niebezpieczeństwa - nawet kiedy śpimy. W Światowy Dzień Słuchu poznamy ciekawostki związane z tym zmysłem. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czym jest programowanie i robotyka. Spróbujemy zbudować własnego robota. Goście: Monika Klepacka i Michał Boczkowski - instruktorzy robotyki i programowania dla dzieci.

Dla dorosłych:

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Podróż po światach dźwięków suki biłgorajskiej i jej właścicielki Marii Pomianowskiej. Dokończenie jubileuszowej płyty czesko-polskiego duetu Tara Fuki, muzyka World Music ze Słowenii - część II, multikulti podróż z najnowszym projektem Terri Lyne Carrington i jej nowego zespołu Social Science.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Fundacji Zaczytani.org "Nie zawracajcie mi trąby", czyta Marta Powałowska, cz.2.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem odcinka audycji będzie Wojciech Świtała. Artysta na XII Konkursie Chopinowskim w 1990 r. otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie polonezów oraz kilka nagród pozaregulaminowych. W programie usłyszymy walce patrona naszej anteny oraz Kinderszenen op.15 Roberta Schumanna.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej

W premierowym odcinku audycji zajmiemy się stosunkiem Chopina do najważniejszego współczesnego mu poety - Adama Mickiewicza. W pierwszej kolejności skupimy się na okresie warszawskim w życiu kompozytora, kiedy, nie znając jeszcze osobiście Mickiewicza, wszedł w obręb oddziaływania jego utworów i jego koncepcji estetycznych.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W swojej audycji autorka wyjdzie od pieśni Beethovena, po czym przez Symfonię smyczkową D-dur Mendelssohna i Sonatę skrzypcową F-dur nr 1 op. 8 Griega, dojdzie do Koncertu fortepianowego f-moll Chopina w świetnym wykonaniu Benjamina Grosvenora i Royal Scottish National Orchestra pod batutą charyzmatycznej Elim Chan.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU