09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / 45. Bieg Piastów w Jakuszycach - zapraszają Sława Bieńczycka i Daniel Wydrych
Poza relacjami ze sportowego wydarzenia opowiemy też o turystycznych atrakcjach regionu takich jak m.in. Wodospad Kamieńczyka, Borowy Jar, Śnieżne Kotły czy Dolina Pałaców i Ogrodów. To właśnie te miejsca słuchacze Programu 1 Polskiego Radia zgłosili do Turystycznej Listy Przebojów.
17.00-19.00 - relacje Marka Soleckiego i Andrzeja Grabowskiego z Oberstdorfu, z mistrzostw świata w narciarstwie w konkurencjach klasycznych. Konkurs indywidualny na dużej skoczni.
19.00-22.00 - relacje Cezarego Gurjewa i Rafała Bały z Torunia, z halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce.
21.00-22.00 - "Teatr Polskiego Radia" - Mateusz Tracz "Piekło z harnasiami"
90-lecie śmierci Karola Szymanowskiego
Reż. Mateusz Tracz, real. akust. Agnieszka Szczepańczyk, oprac. muz. M. Tracz
LITERATURA W JEDYNCE:
20.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.
23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.
Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebooku, a także w serwisach z audiobookami.
10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Piazzolla - prowadzi Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / prof. Jerzy Eisler - prowadzi Robert Mazurek
13.00-15.00 - "Duża czarna" / 555 Sonat Domenica Scarlattiego - prowadzi Przemysław Psikuta
Różni goście: 5x5 - historia nagrań i interpretacji
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jerzy Janicki - prowadzą Andrzej Sułek i Beata Kwiatkowska
Polski pisarz, dramaturg i scenarzysta związany ze Lwowem i Bieszczadami jest jednym z pomysłodawców, twórców i scenarzystów słuchowiska Matysiakowie. Przypomnijmy, że słuchowisko to zostało zapoczątkowane w sobotę 15 grudnia 1956 roku na antenie Programu 2 i jest najstarszym i najdłużej kontynuowanym słuchowiskiem w Polsce. W początkowych latach emisji powieści słuchało 12 milionów osób.
Współpracę z Jerzym Janickim wspominał będzie m.in. Andrzej Mularczyk. Jerzy Janicki napisał ponad 30 scenariuszy filmowych, jest m.in. autorem scenariusza do serialu "Dom". O jego doświadczeniach filmowych i osiągnięciach na tym polu porozmawiamy z Jackiem Bromskim. Gościem w audycji będzie także Alicja Kocan z Towarzystwa Miłośników Lwowa, którego jednym z założycieli był Jerzy Janicki.
17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Ewy Szczecińskiej, Doroty Kozińskiej i Wojciecha Michniewskiego
Béla Bartók - Koncert na orkiestrę
19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Bester Quartet
19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Joseph Conrad "Jutro"
Prod. 2007, adaptacja i reżyseria Julia Wernio, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko
Obsada: Aleksander Bednarz (Kapitan Hagberd), Stanisław Brudny (Jozue Carvil), Krzysztof Banaszyk (Harry Hagberd), Monika Krzywkowska (Bessie Carvil)
20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski
George Bizet - Carmen - opera w czterech aktach (Państwowa Opera Wiedeńska, 21.02.2021)
wyk. Anita Rachvelishvili - mezzosopran (Carmen), Piotr Beczała - tenor (Don Jose), Erwin Schrott - bas-baryton (Escamillo), Vera-Lotte Boecker- sopran (Micaela), Slavka Zamecnikova - sopran (Frasquita), Szilvia Voros - mezzosopran (Mercedes), Chór i Orkiestra Opery Wiedeńskiej, dyr. Andres Orozco-Estrada
23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - prowadzą Łukasz Kozak i Łukasz Modelski
Bohaterką audycji będzie Krystyna de Pizan. Ta urodzona w 1364 roku w Wenecji Francuzka uznawana jest za pierwszą europejską zawodową literatkę i działaczkę na rzecz praw kobiet. To także jedna z pierwszych kobiet tworzących dyskurs feministyczny, która protestowała przeciwko mizoginii i dominacji mężczyzn w społeczeństwie oraz promowała udział kobiet w nauce, polityce i sztuce.
O fascynującym życiu i twórczości Krystyny de Pizan opowie prof. Anna Loba z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl.
00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym
04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Gośćmi audycji: Paweł Szrot, szef gabinetu Prezydenta RP (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Marcelina Zawisza (Lewica, Razem).
10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
POKUSZENIE
Diabeł w Poście kusi - flaszeczką, babeczką, kusą spódniczką lub cukierniczką. Każdy ma jakieś swoje słabości i słabizny. W tym tygodniu zebrałem piosenki o pokuszeniach i o tym jak się przed nimi obronić.
11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki
goście: Filip Kosior i Marcin Zbyszyński, grupa teatralna Potem-o-tem
W tym tygodniu w świecie performatywnym odwiedzimy krainę teatru niezależnego, a konkretnie teatr Potem-o-tem. Scenę tą założyli młodzi absolwenci szkoły teatralnej, którzy nie chcieli być skazani na pracę w dużej instytucjonalnej lub komercyjnej placówce.
Chcieli realizować swoje wizje. Z przedstawicielami teatru Potem-o-tem porozmawiamy o tym jak wygląda edukacja w szkole teatralnej, jak zakłada się teatr oraz jakie wyzwania w dobie pandemii stoją przed młodymi aktorami.
12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda
13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska
Tematem dzisiejszego programu „Gorąca Płyta” będzie koreańska kiszkonka – Kimchi. Kimchi można przygotować praktycznie ze wszystkiego co nam przyjdzie do głowy. W krajach Azji to danie jest serwowane jako dodatek, ale także jako przekąska albo nawet danie główne. Tylko od wyobraźni kucharza zależy, czy z kimchi skorzysta jako z „sałatki” czy też może zamieni je w… zupę.
Jakie są drogi łączące nasze polskie kiszonki z azjatyckim kimchi, co różni te dwa rodzaje kiszenia, a co łączy? Na te – oraz wiele innych pytań odpowiedzi poznamy już w sobotę. Ponadto słuchacze Trójki będą mogli obejrzeć materiał wideo z przepisem na kimchi. Wideo ze wspólnego kiszenia Adriany z Grzegorzem będzie dostępne na mediach społecznościowych Trójki tuż po zakończeniu audycji na antenie.
Gość: Grzegorz Łapanowski – szef kuchni, juror kulinarny, propagator kimchi w Polsce.
14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski
W audycji m.in.:
- Węgry opuściły Europejską Partię Ludową w Parlamencie Europejskim. Jakie będą tego konsekwencje dla Budapesztu i systemu partyjnego w PE;
- Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata za korupcję. Czy rzeczywiście trafi za kratki? Jeśli tak to będzie to pierwszy taki przypadek w V Republice;
- Papież Franciszek w Iraku. Niezwykła pielgrzymka w bardzo trudnym czasie. Chce dać nadzieję chrześcijanom którzy jeszcze zostali w Mezopotamii. Jeszcze na początku XXI wieku było ich około 1,5 miliona – teraz to 250 tysięcy chrześcijan mieszkających głównie na Równinie Niniwy;
Goście: Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych
Jarosław Guzy, dział zagraniczny Polska Agencja Prasowa
Bartosz Rutkowski, Orla Straż, fundacja wspierająca chrześcijan w Iraku.
15.00-18.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron
18.00-19.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
W audycji m.in.:
- 71 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie: podsumowanie pierwszej tegorocznej części festiwalu (wyłącznie online), najważniejsi laureaci, zapowiedź drugiej stacjonarnej części Berlinale (9-20.06.2021) – rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą;
- Premiera polska - animacja: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego - wypowiedzi twórców;
19.00-20.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
"Bo to zła kobiet była…”
Zbliża się Dzień Kobiet – święto bardziej lubiane przez panów, niż same solenizantki. To zawsze pretekst, żeby – pod parasolem goździka czy tulipana – mieć wymówkę do wychylenia kilku kielichów ponad normę, co jakiś czas pokrzykując „Za zdrowie pań!” Tak było za PRL-u – a wtedy dochodził jeszcze całus w dłoń i w niektórych zakładach produkcyjnych czy w biurach – extra prezent: rajstopy, ręczniki, paczka herbaty.
Podobnie fetowano damy, dziewczyny i panienki w czasach poprzełomowych, choć z prezentowej puli pozostał tylko tulipan. Dopiero pandemia położyła kres gorliwości, z jaką płeć męska rada była świętować Dzień Kobiet.
Czy wszystkim niewiastom panowie składali szczere życzenia? Obawiam się, że były i są takie, którym mężczyźni raczej dosypaliby arszenik do pierwszego toastu. Bo są kobiety z natury złe, specjalizujące się w dręczeniu biednych chłopców. O nich właśnie, o tych femme fatale, będzie dzisiejsza audycja.
20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat i Tomasz Dudek
23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
8.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Cotygodniowa rozmowa przedstawiająca życiorysy najbardziej zasłużonych Polek, które swoją działalnością społeczną, polityczną i kulturalną przyczyniły się do umacniania polskiej państwowości. Bohaterką najnowszej odsłony audycji będzie lekarka i działaczka społeczna Bronisława Dłuska, siostra Marii Skłodowskiej-Curie, żyjąca w latach 1865-1939.
20.06 - "Aria czy barbaria" - zaprasza Magdalena Piejko
Na ulicach polskich miast można zauważyć billboardy oraz plakaty przedstawiające w pozycji embrionalnej ludzki płód ułożony w kształt serca. Plakatowa akcja prolife Fundacji Nasze Dzieci, której celem jest promowanie idei ochrony życia poczętego, wyraża sprzeciw wobec aborcji.
Na temat tego projektu, a także o nowej książce Chantal Delsol "Czas wyrzeczenia"i nowym numerze magazynu "LUKA" będą mówić Krystyna Gorgolewska, red. nacz. magazynu "LUKA" oraz grafik Wojciech Korkuć.
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska
Samuel Sosnowski jest twitcherem. Może się spakować i przejechać kilkaset kilometrów, by obserwować ptaki. Twitchersi to poszukiwacze ciekawych okazów. Za rekordzistę uważa się pewnego angielskiego ornitologa, który obserwował 9 z 10 tysięcy gatunków.
13.00-14.00 - "Podcasty Czwórki" - Piotr Firan
Przegląd najciekawszych podcastów tygodnia przygotowanych przez dziennikarzy Czwórki: Kuba Jamrozek rozmawia z Rekordzistą, czyli Wojtkiem Sobierajskim, który pobił rekord w chodzeniu na rękach, ciągnąc auto! Martyna Matwiejuk natomiast przedstawi Sposób na Draculę - wampir, upir, wąpierz… w wierzeniach Słowian nie brakowało określeń na krwiopijcze kreatury. W tym podcaście sprawdzamy, skąd wywodzi się motyw wampiryczny obecny w naszej kulturze.
Więcej podcastów do posłuchania na podcasty.polskieradio.pl.
14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej
Skąd się wzięły Piątek, Koło, Zduńska Wola? Albo Kędzierzyn-Koźle, Koluszki i Puck? Gdzie swoją genezę mają nazwy polskich miast i miejscowości? W cyklu "Historie z tej ziemi" - Zygmuntowo.
16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Patryk Grabowski
Najbliższą audycję rozpoczniemy od wysłuchania piosenki zapowiadającej nagrany w całości w Londynie album BRUT Moniki Brodki. Następnie przeniesiemy się do Belgii i posłuchamy fragmentu najnowszej płyty zespołu Balthazar. Z Belgii przeniesiemy się do Urugwaju, a tam czeka na nas zespół Onda Vaga ze swoim nowym krążkiem Tempera Mental. Sprawdzimy także, co muzycznie słychać w Portugalii i Francji.
17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik
Tadżin to tradycyjne marokańskie danie, które - z racji nietuzinkowej kompozycji przypraw - ma niezwykły smak. Jak przygotować to danie i jakich składników użyć?
Retransmisje koncertów
SnowFest, czyli największy festiwal sportów zimowych i muzyki w Polsce w tym roku odbędzie się w formie online. W sobotę zaplanowane są występy DJ-ów oraz koncerty zarejestrowane specjalnie na potrzeby tego wydarzenia w pięknych i wyjątkowych okolicach Szczyrku, m.in.: na Skrzycznem oraz skoczni narciarskiej. Sety będzie można zobaczyć na profilu FB Czwórki oraz usłyszeć na antenie:
Po 20.00 - "Prywatka" - retransmisja koncertów GOORAL, Novika & Mr. Lex, iRobot.
Po 22.00 - "Kluboteka" - retransmisja koncertów: Dj Noz i Last Robots.
Po 00.00 - "Basstion" - retransmisja koncertów: Dj Ros i Ginee.
10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Dzień Olimpijczyka. Gościem będzie Szymon Staśkiewicz, zawodnik pięcioboju nowoczesnego, srebrny medalista mistrzostw Europy i olimpijczyk z 2012 roku. Opowie o tym, jak wyglądają codzienne treningi i jakie to uczucie reprezentować kraj w najważniejszych wydarzeniach sportowych na świecie.
12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Marzec, marzec, marzec w ogrodzie. Marzec to już ten miesiąc, w połowie którego będziemy siali pomidory, ale na to przyjdzie jeszcze czas. W dzisiejszej audycji wysiejemy marchewkę, rzodkiewkę, szpinak. Zrobimy to na antenie krok po kroku. Powiemy o właściwościach tych pysznych warzyw. Jeżeli chodzi o świat kwiatów - wysiejemy aksamitkę, która z jednej strony, będzie strzegła naszych kwiatów i warzyw przed szkodnikami, z drugiej zaś będzie mogła zostać częstym gościem naszej kuchni, ponieważ jest kwiatem jadalnym.
15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Historia komunikacji miejskiej. 123 lata temu, w 1898 roku, na ulice Poznania wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Poprzednikami autobusów w drogowym transporcie pasażerskim były dyliżanse i omnibusy ciągnięte przez konie. W niektórych krajach już w XIX wieku rozpowszechniły się także omnibusy o napędzie parowym, jednak konieczność wożenia dużych zapasów wody oraz paliwa nie sprzyjała ich popularności.
W Anglii w 1865 r. rozwój parowych omnibusów zablokowała tzw. ustawa o czerwonej fladze (Red Flag Act), praktycznie zakazująca ich używania. Tak zaczęła się historia komunikacji miejskiej na świecie. Gość: Marcin Żabicki, wiceprezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.
Dla rodziców:
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz odwiedzą Dolinę Roztoki. Tak - tę od Rogasia Marii Kownackiej. Poszukamy tam śladów jelonków (a odnajdziemy jastrzębie), pojeździmy na nartach na stoku FIS (jednym z najlepszych szkoleniowych stoków kadry narciarskiej w Polsce). Porozmawiamy z instruktorem narciarskim i będziemy jeść tutejsze przysmaki.
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - 40. rocznica zdobycia za oceanem pierwszego miejsca na liście przez zespół Reo Speedwagon i ich dziewiątej w dyskografii płyty "Hi Infidelity" (ich największe osiągnięcie). Do tego, w Pół Pięknej Płyty, historia Anity Ward i jej przeboju "Ring My Bell" wraz z prezentacją całego debiutanckiego albumu z "Songs Of Love" z 1979 roku, prezentacja LP - debiutu solowego Glorii Estefan "Cuts Both Ways" z 1989 roku- trudne początki życia osobistego gwiazdy, zarys historyczny rozwoju jej wczesnej kariery.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera
W kolejnej audycji osnutej wokół pierwszego pobytu Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 r. (uświetnionego debiutanckim koncertem), autorka zaprasza na premierowe spotkanie z muzyką Josepha Maysedera.
17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz
W premierowej audycji posłuchamy m.in. nokturnów, mazurków i ballad Manuela de Falli, czyli utworów z gatunków, których mistrzem był Fryderyk Chopin.
18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka
Autorka zaprasza na premierowe spotkanie z klasyką klasyki: Opus 33 Haydna, czyli cykl kwartetów smyczkowych znanych zazwyczaj pod nazwą "kwartety rosyjskie" - zadedykowanych wielkiemu księciu Pawłowi, późniejszemu carowi.
Zapraszamy!