10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski
Wśród wielu gwiazd francuskiej piosenki wyróżniał się przydomkiem: francuski Frank Sinatra. Naprawdę nazywał się Szahnur Aznavurian i pochodził z rodziny ormiańskich emigrantów. Świat pokochał go za takie przeboje jak "Isabelle", "La boheme", "La mamma" czy "She", i za to, że miał w swoim repertuarze XVIII-wieczną pieśń ormiańskiego poety.
Jego imieniem nazwano największy plac Erywania. O tym, jak ważny jest dla świadomości narodowej Ormian Charles Aznavour opowie Ormianka mieszkająca w Polsce Lilit Karapetyan. Z kolei Kazimierz Kowalski przypomni arię z operetki "Księżniczka cyrkówka", a Hanka Bielicka swoim brawurowym monologiem wprowadzi nas w klimat Dnia Kobiet.
17.00-19.40 - "Przy muzyce o sporcie"
W audycji relacje Marka Soleckiego i Andrzeja Grabowskiego z Oberstdorfu, z mistrzostw świata w narciarstwie w konkurencjach klasycznych. W niedzielę rozgrywany jest konkursu drużynowy na dużej skoczni. Natomiast Cezary Gurjew i Rafał Bała będą śledzić zmagania zawodników na halowych mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce w Toruniu.
LITERATURA W JEDYNCE:
20.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.
23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.
Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebooku, a także w serwisach z audiobookami.
10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Janusz Wawrowski - prowadzi Beata Kwiatkowska
11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski
11.30-12.30 - Muzyka w kadrze" - prowadzi Mariusz Gradowski
12.30-13.00 - "Czytelnia" / Sally Rooney "Rozmowy z przyjaciółmi", Naoise Dolan "Ciekawe czasy" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Andreas Romberg IV Koncert skrzypcowy C-dur, wyk. Chouchane Siranossian - skrzypce, Capriccio Barockorchester; Ludwig van Beethoven Sonata na fortepian i wiolonczelę F-dur op. 5 nr 1, Steven Isserlis - wiolonczela, Robert Levin - fortepian; Johann Kaspar Mertz Introdukcja i Rondo brillante op. 11, wyk. Raphaëlla Smits - gitara; Louise Farrenc Kwintet fortepianowy a-moll op. 30, wyk. Ironwood
15.00-16.00 - "Płytomania" - prowadzi Jacek Hawryluk
16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Róża Światczyńska
17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba
19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Bezimienne dzieło"
Prod. 2019, adaptacja i reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Maciej Kubera, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski
Obsada: Mirosław Zbrojewicz (Cynga), Marian Opania (Grabarz), Mariusz Jakus (Girtak), Piotr Kozłowski (Plazmonik Blodestaug), Leon Charewicz (Giers), Monika Kwiatkowska (Klaudestyna), Katarzyna Dąbrowska (Róża), Elżbieta Kijowska (Księżna), Elżbieta Gaertner (Baronowa), Piotr Bajtlik (Padoval), Damian Damięcki (Dr Blodestaug), Marcin Troński (Oficer/Głos)
20.00-22.00 - "Dawno niedawno" - prowadzi Magdalena Łoś
Josquin Des Prez - nowy album Stile Antico; Marin Marais Troisième Livre de Pièces de Viole, wyk. L’ACHÉRON, kier. art. François Joubert-Caillet (viola basowa)
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta
00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko
03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe"
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska
11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko
O recepcji twórczości Dantego w roku 700. rocznicy śmierci poety.
Goście: Mikołaj Sokołowski, Maria Maślanka-Soro
13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"
13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska
Portugalskie smaki. O historii portugalskich odkryć geograficznych. Wyspa Goa i jej smaki. Goście: Krzysztof Mich, Jacek Stasiński, Waldemar Sulisz.
14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński
16.05-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski
7 marca – mija rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej, w programie dźwięki archiwalne;
W środę odszedł szekspirolog, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – prof. Jerzy Limon. Wspomnimy Go wraz z prof. Jackiem Kopcińskim oraz z krytykiem Tomaszem Domagałą.
W części 2 wydania otworzymy oficjalnie Rok Stanisława Lema, łącząc się z Krakowem. Usłyszymy głos pisarza z archiwum MBK.
17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz
Audycja sportowa
19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin
Retransmisja koncertu AGNES OBEL (Dania) z 10.10.2016 roku
20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski
Na Scenę Teatralną Trójki powraca słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane – Mairovitza „Wojna Światów 2050”. Miało ono swoją premierę w Programie III w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że „przyszłość jest dziś”, choć przewidywania Goerge’a Friedmana – specjalisty think tanku - nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.
W pozostałych dziedzinach przepowiednie – te katastroficzne – wydają się właśnie spełniać. Słuchowisko powtarzamy, myśląc o rozpoczętym właśnie Roku Stanisława Lema.
Twórcy tej „Wojny Światów” przywołują Stanisława Lema obok Orsona Wellesa i samego Friedmana.
Większość słuchowisk, po które powtórnie sięgamy, w obecnej sytuacji nabiera szczególnej wymowy. Słuchowisko zaplanowane na pierwszą niedzielę marca 2021, jest wyjątkowe, ze świetną, choć zaledwie dwuosobowa obsadą, nagrodzone za muzykę Dominica Muldowney’a na Festiwalu Dwa Teatry 2018. Uhonorowana została także nagrodą reżyseria dźwięku Andrzeja Brzoski, którego poprosiliśmy o krótki wstęp, poprzedzający prezentację słuchowiska.
21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor
O kulisach zawierania umów gazowych z Rosją po upadku ZSRR i roli, jaką odgrywał w tym procesie Aleksander Gudzowaty, polski przedsiębiorca i jeden z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku, będzie mówił Wojciech Jakóbik z serwisu BiznesAlert.pl.
22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
W cyklicznej audycji dotyczącej szeroko rozumianej literatury prowadzący poruszają nie tylko kwestie związane z nowościami na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim zagłębiają w meandry biografistyki, filozoficzne konteksty w twórczości literackiej autorów i badają trendy w najnowszej literaturze. Tym razem do rozmowy dołączy gość. Będzie nim pisarz Wojciech Chmielewski, który opowie o swojej książce "Jezioro Dargin".
09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik
Gośćmi audycji po godz. 10.00 będą Albert Mierzejewski i Adam Machaj, prowadzący na YT kanał "Raport z Państwa Środka".
14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz
W kinach "Obiecująca. Młoda. Kobieta", porozmawiamy więc o kobiecym kinie zemsty. W audycji również relacja z festiwalu Berlinale.
16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik
Wszyscy zgadzają się, że w ich kraju panuje wszechobecna samotność. Byli też rozmówcami Katarzyny Tubylewicz w trakcie tworzenia jej reportażu "Samotny jak Szwed?". Kiedy samotność jest jeszcze wyrazem wolności i indywidualizmu, a kiedy zaczyna być uciążliwa? Zapraszamy na spotkanie z autorką książki.
17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"
Sporo żwawych i jeszcze gorących klubowych nowości spod znaku broken beat, breakbeat, 2-step i UKG. Na plejliście: WheelUp, nowa składanka londyńskiej firmy CoOp Presents, Rosjanin Lay-Far, niepublikowane nowe nagrania Denham Audio i Boraia, czyli zaprzyjaźnionej z Funkadelią brytyjskiej ekipy Club Glow, DJ Q, Escape Earth, Paradox, czyli mistrz łamania beatów itd. itp.
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Kaziuki w Wilnie - od 400 lat w dzień św. Kazimierza w tym mieście odbywa się wielki jarmark odpustowy. Opowie o nim Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie.
13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - W programie będziemy przemierzali morskie i oceaniczne głębiny w poszukiwaniu ośmiornic. To stworzenie nie tylko jest fenomenalnie inteligentne - tak inteligentne, że potrafi samo wykombinować sposoby na wydostanie się z niewoli, ale ma też zaskakującą liczbę ramion, umiejętność zmiany koloru i kamuflażu, możliwość strzelania atramentem, by zmylić drapieżnika. Zmarły niedawno zoolog Martin Wells, który studiował tę tematykę, był pod tak wielkim ich urokiem, że sądził, iż ośmiornice mogą być obcymi z innego świata - nowe badania w pewnym sensie przyznają mu rację. Jednym słowem - fascynująca opowieść o ośmiornicach.
17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Każdy z nas kojarzy baśń braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy pod tytułem "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" jest autorską wariacją aktorów Teatru im. H.Ch. Andersena na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, korzystając przy tym z klasycznych Baśni braci Grimm: "Wilk i lis", "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i siedem koźlątek". W "Kulturotece" relacja z premiery.
Dla rodziców:
22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - zaprasza Damian Sikorski
7 marca 1997 roku w szpitalu w Warszawie, w wieku 61 lat, zmarła Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów wielu popularnych piosenek, wybitna osobowość świata polskiej kultury. W audycji piosenki z tekstami Agnieszki projektu Bibobit/Osiecka. Ponadto nowości z Polskiej sceny muzycznej od Kaśki Sochackiej i zespołu Max Bravura.
09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska
Bach, Boccherini, Brahms - te trzy nazwiska zdominują najbliższą premierową audycję, zabierając nas w podróż od baroku, przez klasycyzm, do późnego romantyzmu.
15.00 - Audycja specjalna z okazji 110. rocznicy urodzin Stefana Kisielewskiego - Małgorzata Gąsiorowska
21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej
Dobrze znamy wykonania 24 Preludiów op. 28 Marthy Argerich czy Maurizia Polliniego. Interpretacja Benno Moiseiwitscha nie tylko im nie ustępuje, ale w niebanalny sposób wydobywa to, co Chopin zawarł w tym "mikrokosmosie wrażeń". W kolejnych Romantycznych Weberianach Redaktor przypomni nam ten cykl miniatur utrwalony z okazji 100. rocznicy śmierci patrona naszego radia, w 110. rocznicę ukończenia tych małych arcydzieł. W audycji Jan Weber opowie nam również o tym, jak Wielka Brytania stała się dla pianisty drugą ojczyzną i kto określał go mianem "Mr. Englishman".
Zapraszamy!