Polskie Radio

Turystyka, kulinaria i słuchowiska. Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 18:00
Odwiedzimy Lubomierz - stolicę polskiej komedii i oprowadzimy po Muzeum Kargula i Pawlaka. Co o kulturze mówią jej tabu, a także czy żyjemy w królestwie głupoty? Wieczorem muzyka dla każdego gustu. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/furtseff

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - Lubomierz i okolice - zaprasza Roman Czejarek

Nie ma w Polsce nikogo, kto choć raz nie widział filmu "Sami swoi" z Kargulem i Pawlakiem. Wiele scen i rekwizytów znamy na pamięć: karabin, z którego zamek wylata, granaty zabierane do sądu, tatowy sierp, słynne podchodzenie do płotu oraz zamianę konia z UNRRY na łownego kota. W sobotę 13 marca odwiedzimy stolicę polskiej komedii, czyli Lubomierz. Zajrzymy do Muzeum Kargula i Pawlaka. Porozmawiamy o filmach i ich bohaterach. Nieznanych kulisach nagrań oraz o wyciętych scenach. Zajrzymy też do lubomierskiego klasztoru, w którym jest największa w Polsce kolekcja sprowadzonych z Włoch... mumii!! Od niedawna to miejsce zamknięte przez ponad 50 lat znów można oglądać. Dlaczego Lubomierz stał się ulubionym plenerem filmowców? "Żelazny krzyż", "Twierdza szyfrów", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Maratończyk", "Kocham kino", "Krzyż Walecznych", "Daleko na zachodzie" oraz oczywiście "Sami swoi". 

21.00-22.00 - "Teatr Polskiego Radia" - Jerzy Andrzejewski "Popiół i diament"

Adaptacja i reżyseria Janusz Kukuła.


LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 22 lutego do 19 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Chiny w muzyce europejskich kompozytorów - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Cezary Pazura - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Święto Wiosny (Le Sacre du Printemps) - z okazji 100. rocznicy prawykonania dzieła. Gościem audycji był Wojciech Barcikowski.

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Muzyka dla radia - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla

17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka 

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Joanna Freszel i Rafał Łuc

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Wojciech Chmielewski "Kochankowie z Warszawy"

Prod. 2008, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Renata Baszun,

Obsada: Dorota Landowska (Dorota), Artur Żmijewski (Rafał), Agnieszka Judycka (kelnerka)

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Stanisław Moniuszko Hrabina - po raz pierwszy na instrumentach historycznych (Warszawa, 19.08.2020), wyk. Karen Gardeazabal - sopran (Hrabina), Natalia Rubiś - sopran (Bronia), Rafał Bartmiński - tenor (Kazimierz), Mariusz Godlewski - baryton (Podczaszyc), Jan Martiník - bas (Chorąży), Nicola Proksch - sopran (Panna Ewa), Krystian Adam - tenor (Dzidzi), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, dyr. Fabio Biondi.

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" - aud. Michała Nowaka

Tabu. Żadna kultura nie może istnieć bez tabu. To one w znacznej mierze przyczyniają się do integralności i ciągłości trwania wspólnot. Z drugiej jednak strony tabu, zwłaszcza te niejawne, mogą rodzić rozmaite problemy, lęki i zahamowania. Co o kulturze mówią jej tabu? W jaki sposób kanalizować związane z nimi napięcia? Gość: prof. Andrzej Leder. 


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o budowie grodu słowiańskiego w okolicach Tarnowa w Małopolsce. Będzie to największa rekonstrukcja takiego zespołu drewnianych konstrukcji w Europie. O tym porozmawiamy z Piotrem Kamińskim – szefem stowarzyszenia Słowian doliny Wisłoki. Z kolei Jacek Stasiński opowie o Toledo jako o celu podróży niepopularnym, ale wartym do obrania, a Jan Pachlowski o poniedziałkowej (15 marca) gali rozdania nagród Grammy. Kasia Bem opowie za to o wpływie oddechu na stres i organizm oraz co okazuje się nie być takie łatwe, jak prawidłowo oddychać.

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Krzysztof Szczerski, Kancelaria Prezydenta, Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Andrzej Halicki, Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska), Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

W tym roku wiosny nie będzie. W USA wymyślono wiosnę "klimatyczną" zamiast naszej astronomicznej i to jest łatwiejsze bo po prostu, po amerykańsku, arbitralnie uznają ze wiosna zaczyna się pierwszego marca. Podobnie jak zima zaczyna się pierwszego grudnia, lato pierwszego czerwca... no ale to w Ameryce, a w Polsce... wiosny nie będzie. I o tym ta audycja. 

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gość - Ziemowit Pędziwiatr, prezenter pogody, lektor radiowy oraz aktor. Pochodzący z Wielkopolski prezenter pogody, lektor radiowy oraz aktor udowodni nam, że sceną służącą do prezentowania swoich umiejętności może być zarówno metr kwadratowy w studiu telewizji śniadaniowej jak i najzwyklejszy mikrofon studyjny. Z Ziemowitem Pędziwiatrem porozmawiamy o kulisach pracy prezentera pogody, o tym jaka droga prowadzi do bycia lektorem reklamowym oraz odbędziemy krótki kurs panowania nad własnym głosem. 

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Goście: Joanna Sienkiewicz i Andrea Scarantino - polsko-włoska para mieszkająca w Polsce. On - Sycylijczyk, wychowany na tradycyjnym, sycylijskim jedzeniu robionym przez jego babcię bez użycia jakichkolwiek robotów kuchennych. Ona - Polka, specjalistka od chleba. Ten polsko-włoski duet zaserwuje nam opowieść o włoskich deserach, ale także o włoskich deserach z polskim "twistem". Porozmawiamy o tym, że we Włoszech jedzenie deseru na śniadanie nie dość, że nie jest traktowane jako kuchenne faux-pas, ale wręcz... jest zalecane! Poznamy także przepis na bułeczki drożdzowe z kremem ze specjalnych pistacji - Maritozzo. Wyjątkowy deser będący połączeniem tradycyjnej kuchni sycylijskiej i polskiej. Po emisji programu na antenie będzie dostępny także materiał wideo ze wspólnego gotowania Adriany, Joanny i Adrea. Zapraszamy na kanał youtube Trójki i życzymy smacznego!

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

Pierwsze wizyty sekretarza stanu nowej amerykańskiej administracji. Kierunek Seul i Tokio. Później Alaska i tam konfrontacja z delegacją z Chin. Co z tego wyniknie i czy Ameryka chce nadal ostro ograniczać wpływy Pekinu? W tym czasie Joe Biden ogłasza gigantyczny plan wsparcia dla gospodarki - bilion 900 miliardów dolarów. I zapowiada, że Dzień Niepodległości - 4 lipca - będzie "bliżej normalności" a dalej od Covid-19. Kolejne tematy: nielegalny majątek prezydenta Białorusi ujawniony - film "Łukaszenka. Złote dno" opozycjonisty Nexty obejrzało już prawie 2 miliony osób. Dlaczego doszło do wydalenia dwóch polskich dyplomatów z Mińska i czy Łukaszenka zaostrza relacje z Zachodem? Poza tym - oligarcha ukraiński Ihor Kołomojski ukarany zakazem wjazdu do USA. Kiedyś wspierał w zdobyciu prezydentury urzędującego Wołodymyra Zełenskiego. Czy to oznacza trzęsienie ziemi dla polityki ukraińskiej? A w Donbasie na wschodzie kraju coraz więcej ostrzałów i działań bojowych na pełną skalę - podaje BBC. Gośćmi: dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zbigniew Parafianowicz, dział zagraniczny "Dziennik Gazeta Prawna", Kazimierz Gajowy, prezes Fundacji Fenicja imienia Świętego Charbela w Libanie. 

15.00-18.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

18.00-19.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

19.00-20.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat i Tomasz Dudek

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo


08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Tworzyła legendarne choreografie w niespokojnym czasie przełomu epok. Występowała na scenach carskiej Rosji, modnego Paryża i Monte Carlo. Bronisława Niżyńska, jedna z najważniejszych kobiet choreografek w historii baletu XX wieku, będzie bohaterką kolejnej audycji.

20.06 - "Aria czy barbaria" - zaprasza Magdalena Piejko

Słynny wykład "O wciskaniu kitu" Harry'ego Gordona Frankfurta opublikowany po raz pierwszy w 1986 roku, a książkowo wydany niemal dwie dekady później, stał się jednym z najwyżej komentowanych naukowo bestsellerów ostatnich lat. Czy żyjemy w królestwie głupoty? Gośćmi Polskiego Radia 24 będą Piotr Tomaszuk (reżyser teatralny), ​Zbigniew Mańkowski (wykładowca gdańskiej ASP) i publicysta Miłosz Lodowski. ​

logo

09.00-11.00 - "Sobotologia" - Patryk Kuniszewicz

Odetchnijmy pełną piersią. Pogoda zmienia się powoli na bardziej wiosenną, już nawet czuć zapach tej pory roku w powietrzu - skorzystajmy z tego i zacznijmy trenować nasz oddech. Odpowiednie ćwiczenia pomogą opanować stres, podtrzymać prawidłową postawę ciała, a nawet - poprawić stan naszego zdrowia. Jak ćwiczyć?

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

W pojawiających się zestawieniach "trudnych do nauki języków" język polski zwykle znajdziemy wśród tych sprawiających najwięcej kłopotów. Ile w tym prawdy, dla kogo nasz język będzie faktycznie trudny, a kto z jego nauką poradzi sobie bez większych problemów, porozmawiamy z Romanem Tarnowskim, dyrektorem Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

W Muzycznym Biurze Podróży usłyszycie dźwięki z Senegalu, Portoryko, Okinawy czy Izraela... Pojawią się m.in. Youssou N'Dour, Angel Canales, Aris San, Takashi Hirayasu & Bob Brozman oraz Lior Shoov.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Żeby zrobić to danie, potrzebny jest długi makaron, ser, jajka, pieprz oraz mięso. Składniki nie są zbyt wyszukane, ale zrobienie idealnej carbonary wcale nie jest proste. Wymaga ugotowania makaronu al dente i wymieszania go z resztą produktów w taki sposób, by miał idealną aksamitną i kremową konsystencję. Jakie są na to sposoby?

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Po północy w BASSTIONIE niezawodna Amerykanka Octo Octa i jej imprezowy house'owo-rave'owy miks. Zabrzmi także muzyka jungle i drum & bass - zarówno ta klasyczna, jak i współczesna, a takie rytmy zapewni Irlandczyk Undadog z ekipy Jungle Boogie.

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - O kobietach w tradycji Japonii. Dzień dziewczynek i Biały Dzień.​

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Światowy Dzień Mórz, który obchodzimy 17 marca, ma na celu uświadomienie nam, że morza to nasze wspólne dobro. Jednak Światowy Dzień Mórz, będzie dla nas pretekstem, aby rozpocząć naszą pierwszą uprawę hydroponiczną, czyli uprawę warzyw, ziół, kwiatów, owoców bez ziemi. Z wykorzystaniem wody.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Dzień Klejnotów.​ Jak daleko sięgają początki jubilerstwa i skąd czerpie się wzory? Czego symbolem były klejnoty kiedyś i jakie znaczenie mają dzisiaj? ​Gość: Sławomir Szczocki z Muzeum Zamku Królewskiego. 

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Opowiemy o Kielcach i okolicach. Maga i Sergiusz odwiedzili Góry Świętokrzyskie i rozmawiali z przewodnikami z Centrum Informacji Turystycznej, a potem pojechali do Osady Średniowiecznej pod Świętym Krzyżem. W audycji relacja z całego wyjazdu.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W Pół Pięknej Płyty album "H2O" Daryla Halla i Johna Oatesa z 1982 roku, T'Pau - debiut z 1987 roku płyty "Bridge Of Spies" z wielkim i jedynym przebojem "China In Your Hand"- całość z unikalnego dzisiaj "czarnego krążka", dokończenie prezentacji albumu "The Seeds Of Love" Tears For Fears. Prezentacja pierwszego wydania na CD albumu polskiego jazz-rockowego zespołu Crash - wcześniej dostępnego tylko na kasecie magnetofonowej.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Kolejna audycja osnuta wokół pierwszego pobytu Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 r. (uświetnionego debiutanckim koncertem). Posłuchamy m.in. fragmentów jednej z pierwszych oper, na jaką wybrał się wtedy polski romantyk - Białej Damy Francois-Adriena Boïeldieu.

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

Centralnym punktem audycji będą Wariacje i fuga na temat Preludium c-moll Fryderyka Chopina op. 22 autorstwa Ferrucia Busoniego. Posłuchamy również utworów Carla Filtscha - ucznia polskiego romantyka.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

W najbliższej audycji bierzemy na warsztat muzykę fortepianową: filmową, filmem inspirowaną, ale też tę, która swoje filmowe oblicze ujawnia mimo braku bezpośrednich związków z filmem. Ta ostatnia to parafrazy Michała Sobkowiaka na temat mazurków Fryderyka Chopina. Ani jazzowe, ani „poważne” - bardzo często właśnie filmowe, obrazowe, nastrojowe. Obok nich inspirowana już bezpośrednio filmem płyta Aleksandra Dębicza „Cinematic Piano”, a w szczególności zawarte na niej muzyczne listy do Thomasa Newmana i Alexandre'a Desplata, do których Sobkowiak dołoży „List do Chopina”. A prosto ze świata filmu zabrzmi jeden z najpopularniejszych filmowych fortepianów, z filmu, który to tej audycji pasuje idealnie: „Fortepian” Jane Campion z klasyczną już dziś ścieżką Michaela Nymana, z której ułożymy suitę fortepianową. 


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU