Polskie Radio

Festiwale i kulinaria. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 19:00
Razem z leśnikami sprawdzimy przed południem przygotowania natury do kolejnej pory roku. Wieczorem - Wielkanocny Festiwal Beethovena. Po północy na powitanie wiosny: boogie, disco, electro-funk i house.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/Shutterstock

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / audycja z Celestynowa zaprasza Sława Bieńczycka

Zima za nami, więc sprawdzimy, co robią zwierzęta na wiosnę. Razem z leśnikami sprawdzimy przygotowania natury do kolejnej pory roku. Jedyne Takie Miejsce na mapie w tę sobotę to Celestynów i Centrum Edukacji Leśnej. Będą z nami przyrodnicy: Artur Dawidziuk - nadleśniczy, Róża Brytan - edukatorka, Kamil Żołądek - ornitolog, Maciej Świć - leśniczy i Justyna Milewska - ekspertka od edukacji przyrodniczej. Co ćwierka, co piszczy nie tylko w trawie i na co zwrócić uwagę w czasie leśnego, wiosennego spaceru - żeby wiosny nie przegapić?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 26 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

20.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Muzyka hiszpańska  - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Agnieszka Romaszewska - prowadzi Robert Mazurek

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Błoto

19.30-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z Filharmonii Narodowej

25. Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena - Inauguracja

Orkiestra Filharmonii Narodowej, Joanna Monachowicz - rożek angielski, dyr. Andrzej Boreyko  

Ludwik van Beethoven Uwertura op. 43  "Twory Prometeusza"; Krzysztof Penderecki Adagietto z opery "Raj utracony" na rożek angielski i orkiestrę smyczkową; Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67 


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

Tank Drum instrument to zdobywający popularność, a znany już od dawna w sztuce medytacji. Jakub Jamrozek wprowadzi nas w świat kojącej muzyki tego instrumentu w rozmowie z Bartłomiejem Kotyrą. Jacek Stasiński opowie z kolei o Sztokholmie i jego nie tak popularnych, ale równie ciekawych atrakcjach w porównaniu do typowych, turystycznych miejsc tego miasta. Ponadto Jan Pachlowski przypomni niedawno nominowanych do Oscarów 2021, zdradzi jak będą wyglądać w tym roku, jakie są przewidywania i czy będą skromniejsze w dobie pandemii. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta, Izabella Leszczyna, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Anna Maria Żukowska, Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej).

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

W tym tygodniu porzucamy deski teatralne i szklane ekrany telewizorów - na rzecz mrocznych klubów i piwnic, w których to od nocy do świtu słychać ryk głośnika. Muzykę się z niego wydobywającą wiele starszych osób nazywa kocią, choć jej oficjalna nazwa to heavy metal. Z liderem zespołu heavy metalowego Scream Maker - Sebastianem Stodolakiem - porozmawiamy m.in. o polskiej i zagranicznej scenie heavy metalowej, o sytuacji na rynku półprofesjonalnych zespołów muzycznych oraz raz na zawsze rozprawimy się ze stereotypami dotyczącymi tego gatunku muzycznego. 

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Od dawna ludzie zazdrościli ptakom możliwości napowietrznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tego wzbijania się, szybowania, oglądania świata z góry. Poczucia nieograniczonej wolności. Tym razem "Francuski łącznik" pozwoli słuchaczom poczuć emocje wzlotów, przelotów, pikowania w powietrzu oraz bezpiecznego lądowania. Przez godzinę poczujemy się ptakami. 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00-20.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo


08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie. Zmarła 8 kwietnia 1909 roku na Bay Island, przy Newport Beach w Kalifornii. Wielka aktorka, która już za życia stała się legendarną artystką, gwiazdą scen polskich i amerykańskich. W audycji przypomnimy postać Heleny Modrzejewskiej.

20.06 - "Aria czy barbaria" - zaprasza Magdalena Piejko

Kto zabił Jolantę Brzeską? Minęło 10 lat od śmierci aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną. Kino Świat, jeden z największych dystrybutorów filmów w Polsce, poinformował przy okazji rocznicy, że wkrótce do kin wejdzie film "Lokatorka" inspirowany życiem warszawskiej aktywistki. Gośćmi Polskiego Radia 24 będą reżyser Majka Dłużewska, publicysta Krzysztof Wołodźko, Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.

logo

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Zmiany pór roku miały dla dawnych Słowian, żyjących blisko przyrody, ogromne znaczenie. Zwłaszcza przy przesileniu wiosennym, kiedy świętowano odradzające się życie. Jak wyglądało żegnanie zimy i witanie wiosny w kulturze słowiańskiej? Jakie zwyczaje i obrzędy przetrwały w naszej kulturze, czy znamy ich pierwotne znaczenie?

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Patryk Grabowski

Dotrzemy na południe Afryki i wysłuchamy fragmentów wydanego w styczniu albumu zespołu Urban Village. Czeka nas również podróż do Skandynawii - zatrzymamy się w Szwecji i sprawdzimy, jak brzmi najnowsza EP’ka Linn Koch-Emmery. Nie zabraknie również kącika francuskiego, a w nim powrót po latach: zespół Feu! Chatterton i fragmenty ich nowego wydawnictwa Palais d’argile.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Cevapcici, czyli grillowane kotlety mielone na patyku, to typowe chorwackie danie. Przygotowuje się je z mieszanki wołowiny i jagnięciny. Najlepiej smakują z jasnym chlebem, ajvarem i sosem typu tzatziki.

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Po północy w BASSTIONIE na powitanie wiosny zagrają panie: boogie, disco, electro-funk i house miksować będzie DJ Holographic z Detroit, a rytm dociąży i bas podkręci Ayy Den z Manchesteru (UK funky, breaks, jungle, footwork). Czyli puszczamy beatowe wianki i ruszamy na parkiet.

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Nowruz - irańskie święto wiosny i nowego roku. Posłuchamy bajek z Iranu, Pakistanu i Kaukazu, czyli miejsc, gdzie święto to jest obchodzone.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - W programie gimnastyka... ale jaka! Gimnastyka umysłu. Warcaby, szachy to gry wykorzystywane jako trening umysłowy w przypadku wielu sportów. Długie siedzenie przy stole podczas rozgrywek nie jest zdrowe dla kręgosłupa - jak szachiści dbają o formę fizyczną?​

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Jan Brzechwa i jego twórczość. Poeta i satyryk, z zawodu adwokat, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Do historii literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci. Przyniosły mu ogromną popularność i zdobyły wielu naśladowców. Gość: Rafał Gawin, krytyk literacki, Dom Literatury w Łodzi.

Dla rodziców:

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Urodzinowe spotkanie z Jerzym Grunwaldem. Prezentacja wydanego pierwszy raz na CD albumu zespołu En Face oraz w Pół Pięknej płyty, omówienie i prezentacja w całości albumu Grunwald&Hilton, w 40. rocznicę jego wydania.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Audycja specjalna w pierwszy dzień wiosny. W programie m.in. Pieśń bez słów op. 62 nr 6 „Wiosenna” Mendelssohna, Sonata F-dur op. 24 „Wiosenna” Beethovena i Suita orkiestrowa „Wiosna w Appalachach” Coplanda.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

W najbliższej audycji Macieja Grzybowskiego posłuchamy scherz Fryderyka Chopina w interpretacjach Ivo Pogorelicia, Williama Kapella i Nelsona Freire'a.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

W najbliższej audycji zapraszam do posłuchania muzyki z filmu „Lara” w reż. Jana-Ole Gerstera. To historia kobiety, która w swoje 60. urodziny mierzy się z przeszłością. Oto jej syn, wschodząca gwiazda koncertowej pianistyki, daje recital. Lara była jego nauczycielką. Sama też pragnęła grać. Film Gerstera pokazuje tę dynamikę pragnień, obowiązków, rzeczywistych działań niespełnionej pianistki, nauczycielki, matki. Ponieważ to film z fortepianem w tle - nie mogło zabraknąć Chopina, będzie też Beethoven, Schumann, a także oryginalna muzyka skomponowana do filmu przez Arasha Safaiana. Świetni wykonawcy: Alice Sara Ott i Światosław Richter, a także  Deutsches Kammerorchester Berlin.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU