Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce" i "Upiór w eterze". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:00
Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru - z tej okazji zapraszamy na specjalne słuchowiska w mistrzowskiej obsadzie i koncerty dla melomanów. Będzie też o konkursie dla twórców street artu patriotycznego - "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". 
Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie
Teatr Wielki - Opera Narodowa w WarszawieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Przemyśl - zaprasza Roman Czejarek

Krzysztof Kowalewski w roli dobrego wojaka Szwejka kolejny raz zyskał wielką sympatię słuchaczy. Dlatego zapraszamy na wyprawę tropami Szwejka właśnie. Kim był naprawdę? Skąd wzięła się taka postać i ile w niej prawdy a ile literackiej fikcji?

Będzie magiczna i pełna sekretów Twierdza Przemyśl, jedyne w Polsce muzeum wojskowych fajek (Szwejk pykał taką fajeczkę z wielkim upodobaniem) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, które zbiera wszystkie zachowane pamiątki po Szwejku i jego czasach.

Będą też inne niezwykłe miejsca w Przemyślu i okolicach. Jedyna w Polsce zachowana magiczna Gemma Bizantyjska o dużej mocy czarów, odlewnia dzwonów, wzruszająca historia II Brygady, która walczyła właśnie w tym terenie o niepodległość Polski (bo gdy myślimy o 1918 roku to każdy o I Brygadzie pamięta, a o innych już niestety nie).

Zajrzymy też do rodowej siedziby Sapiehów czyli do Krasiczyna. A tu rodowa kaplica z grobowcem, sekretne przejścia oraz plantacja polskiej kawy w Kongu. 

LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Koncerty na 2 instrumenty - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Michała Okońskiego - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Mahler II Symfonia "Zmartwychwstanie" - historia nagrań, interpretacji, etc.
Gość: Wojciech Barcikowski

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jan Ptaszyn Wróblewski - prowadzą Andrzej Zieliński i Roch Siciński.

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Maria Sławek, Piotr Różański

19.30-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Transmisja z Katowic, NOSPR

25. Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena

Ludwig van Beethoven Uwertura C-dur "Poświęcenie domu" op. 124, VII Symfonia A-dur op. 97, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Jacek Kaspszyk - dyrygent

21.30-22.45 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Witold Gombrowicz "Iwona, księżniczka Burgunda"

Prod. 1977, adaptacja Klemens Białek, reżyseria Zdzisław Dąbrowski, realizacja akustyczna Sławomir Pietrzykowski

Jadwiga Jankowska-Cieślak (Iwona), Bronisław Pawlik (Król Ignacy), Barbara Krafftówna (Królowa Małgorzata), Marek Kondrat (Książę Filip, następca tronu), Ignacy Machowski (Szambelan), Mirosława Krajewska (Iza), Wiktor Zborowski (Cyryl), Krzysztof Kolberger (Cyprian), Krystyna Królikiewicz (Dama dworu I), Alina Rostkowska (Dama dworu I),Wanda Łuczycka (Ciotka I),Ryszarda Hanin (Ciotka II),Gustaw Lutkiewicz (Żebrak), Maciej Borniński (Dworzanin)


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, prof. Andrzej Zybertowicz, Kancelaria Prezydenta, Andrzej Halicki, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

WYPRAWA PO PALMĘ NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ

Palmy i palemki polskie doceniam i lubię - nigdzie na świecie takich nie ma.

W dzieciństwie robiliśmy je sami - bazie z łąki i wstążeczka od babci.

Potem kupowałem pod kościołem a teraz, od wielu lat idę po liść prawdziwej palmy.

I właśnie Państwa zapraszam na WYPRAWĘ PO PALMĘ.

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

gość: Piotr Nowak, aktor, reżyser przedstawień teatralnych

W tym tygodniu powracamy na deski teatralne oraz na ekrany telewizorów. Podczas godzinnej audycji przyjrzymy się nie tylko działalności teatrów, które swojej sceny nie mają, czyli odkryjemy kulisy pracy teatrów objazdowych, lecz także zobaczymy z czym wiąże się praca aktora drugoplanowego serialu codziennego.

Z aktorem i reżyserem Piotrem Nowakiem porozmawiamy o działalności teatrów w dobie pandemii, o reżyserowaniu i pisaniu spektakli oraz o grze w serialach telewizyjnych.

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

- Aresztowanie polskich aktywistów na Białorusi. Dlaczego Polska jest wrogiem numer 1 dla reżimu Łukaszenki?

- Bułgaria – afera szpiegowska w Ministerstwie Obrony. Bułgarscy wojskowi działali na rzecz wywiadu Rosji.

- Wybory parlamentarne w Izraelu. Co się zmieni w kraju po wyborach? Jaki wpływ ma na to proces w sprawie korupcji, defraudacji i nadużycia zaufania, toczący się przeciwko premierowi Benjamina Netanjahu?

- Problemu zatkanego kanału sueskiego – jakie ma to znaczenie dla globalnego transportu i jakie są skutki gospodarcze blokady? Jak wygląda proces odblokowywania kanału?

Goście: dr Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz, prof. Andrzej Grzelakowski

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

PALMOWA I HANDLOWA

Jutro dzień w roku szczególny: połączenie święta katolickiego i „święta” konsumpcyjnego. Niedziela Palmowa (Kwietna, Wierzbowa) to święto ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Od tego dnia rozpoczyna się Wielki Tydzień.

Tradycje wykonywania i święcenia palm wielkanocnych zapoczątkował od VII wieku Kościół francuski. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona  jest od średniowiecza. Jej nieodłącznym elementem są palemki wielkanocne. Ich podstawowym budulcem są wierzbowe witki, jako że to drzewo najwcześniej budzi się po zimie do życia, symbolizując zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Dekorowanie palemek też ma tradycje, odmienne w różnych regionach, co w wielu miejscowościach łączy się z konkursami na najpiękniejszą palmę.

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą zazwyczaj była niedzielą handlową. Jak będzie w tym roku?

Pandemia zmusza nas do coraz większych obostrzeń, utrzymywania reżimu sanitarnego i przestrzegania limitu klientów we wszystkich sklepach. Wymuszone ograniczenia w zakupach mają niemal symboliczny wymiar: w Wielki Poniedziałek Chrystus wypędził kupców ze świątyni.

Francuski Łącznik splecie obydwie tradycje – kościelną i komercyjną.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00-20.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

19.00 – 20.00 Koncert – Jan Ptaszyn Wróblewski z okazji 85 urodzin

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo


08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Cotygodniowa rozmowa przedstawiająca życiorysy najbardziej zasłużonych Polek, które swoją działalnością społeczną, polityczną i kulturalną przyczyniły się do umacniania polskiej państwowości. Bohaterką najnowszej odsłony audycji będzie postać Heleny Modrzejewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich aktorek, która specjalizowała się w rolach szekspirowskich i tragicznych​.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

STUDIO teatr­ga­le­ria to pra­cow­nia arty­styczna, miej­sce twór­czych poszu­ki­wań pro­wa­dzo­nych przez arty­stów róż­nych dzie­dzin sztuki. W nawią­za­niu do swo­jej awan­gar­do­wej tra­dy­cji, z Wit­ka­cym jako patro­nem, STUDIO jest prze­strzenią wol­nej wypo­wie­dzi, w któ­rej prze­ni­kają się różne dys­cy­pliny: teatr, sztuki wizu­alne, muzyka, film. Zgod­nie z myślą autora teo­rii Czy­stej Formy zapra­szani do współ­pracy twórcy będą mieli tu moż­li­wość pro­wa­dze­nia eks­pe­ry­men­tów este­tycz­nych. O działalności Teatru "Studio" będą mówiły Dominika Biernat i Natalia Korczakowska.​


logo

09.00-11.00 - "Sobotologia" - Patryk Kuniszewicz

Historii można uczyć się nie tylko z podręczników. Udowadnia to Jarosław Fabiś z Babimostu, który od wielu lat maluje patriotyczne murale. Spod jego ręki wyszły już ścienne graffiti upamiętniające walki polskiej husarii, Powstanie Wielkopolskie i Powstanie Warszawskie.

A Ministerstwo Obrony Narodowej chce teraz pomóc twórcom street artu patriotycznego i ogłasza konkurs - "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Nawet półtora miliona złotych może dostać zwycięzca wybranego projektu. Mural ma przedstawiać polskie wojsko - od średniowiecza do współczesności. Jakie jeszcze warunki musi spełniać praca? Do kiedy i w jaki sposób można zgłosić się do konkursu? Zapytamy przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Postać syreny w herbie Warszawy - czy zawsze wyglądała tak jak dzisiaj - pół kobieta, pół ryba? Gdzie umieszczano herb, kto mógł się nim posługiwać? Jaką funkcje pełnił wizerunek syreny na różnych dokumentach? Jaka jest historia pomników syreny?

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

Są takie utwory, przy których sobotnia, popołudniowa kawa smakuje najlepiej. Takich właśnie kompozycji nie zabraknie w najbliższym Muzycznym Biurze Podróży! Spotkanie rozpoczniemy od utworu Stinga i Herbie Hancocka. Natalia Lafourcade zabierze nas do Meksyku. Projekt Les Discrets, David Numwami, Malik Djoudi będą urzekać utworami po francusku. Nie zabraknie również grupy Tamikrest - mistrzów saharyjskiego rocka.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Jamaican Jerk Chicken - podstawową kwestią w przygotowywaniu tej potrawy, jest odpowiednio długie marynowanie kurczaka w pikantnej zalewie. Zaleca się nawet do 48 godzin. Marynata składa się z wielu składników ale nie może zabraknąć w niej ziela angielskiego, gałki muszkatołowej, tymianku i oczywiście chilli. W audycji podamy dokładny przepis i spróbujemy wspólnie przyrządzić potrawę.

00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"

Po północy w BASSTIONIE bas podkręcą i rytmy połamią Londyńczycy Silk Salvo i Lukid, będzie także niezawodny Calibre, a na czym polega muzyka tech-funk przypomni Meat Katie.  

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Hinduskie święto wiosny Nawaratri i Holi czyli bajki z różnych rejonów Indii.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - 7 graczy, murawa, kafel, tłucze, młot i możemy rozegrać czarodziejski mecz. Opowiemy, jak należy się przygotować do gry w quidditcha i na czym ona polega w wersji naziemnej.

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - W Międzynarodowym Dniu Teatru Kulfon i Monika opowiedzą słuchaczom o tym, jak teatr wygląda za kulisami, o osobach, które w teatrze pracują, a których na scenie podczas spektaklu nie widać, sprawdzą co dzieje się w teatrze gdy przedstawienie się skończy a na scenie zgasną już światła i postarają  się wytłumaczyć, jak powinien wyglądać idealny scenariusz teatralny. ​

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Teatr elżbietański - teatr angielski z czasów królowej Elżbiety I. Za jego umowną datę powstania przyjmuje się rok 1576. Wtedy to przedsiębiorca James Burbage wybudował pod Londynem pierwszy gmach przeznaczony wyłącznie do prezentacji widowisk teatralnych. Nazwał go The Theatre i rozpoczął wystawianie pierwszych sztuk.

Wkrótce pojawiły się dwa kolejne teatry - The Curtain i The Rose - a po nich przyszły następne (Globe Theatre). The Globe był najważniejszym teatrem elżbietańskim, gdzie wystawiano sztuki Szekspira, w 1621 rozpoczęto pierwszy seans. Więcej ciekawostek historycznych przedstawi Dominik Gac, krytyk teatralny.​

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Nowy Sącz i okolice. Wybierzemy się m.in. na Górę Zabełecką - punkt widokowy na Nowy Sącz, Zamek Królewski w Nowym Sączu - Baszta Kowalska, Muzeum Ziemi Sądeckiej czy przepiękny skansen. W skansenie znajduje się kilkadziesiąt drewnianych budynków takich jak: dwór szlachecki, zagrody chłopskie, wiatraki, kapliczki, studnie, pasieki, folwark dworski oraz świątynie - kościoły i cerkwie.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Historia twórczości Toma Jonesa, prezentacja pierwszej i trzeciej płyty artysty z odpowiednio 1965 i 1966 roku, debiutancki album Steely Dan z 1972 roku.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

W najbliższej audycji zabrzmi muzyka Mauro Giulianiego, Niccolo Paganiniego, Isaaca Albéniza i Fryderyka Chopina.

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

Główną atrakcją audycji będzie Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65 Fryderyka Chopina w wykonaniu Orazio Ferrariego i Marco Sanny. W programie również m.in. muzyka Giovanniego Bottesiniego - zwanego „Paganinim kontrabasu”.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

W najbliższej audycji muzyka z filmu "Lara" w reż. Jana-Ole Gerstera. To historia kobiety, która w swoje 60. urodziny mierzy się z przeszłością. Oto jej syn, wschodząca gwiazda koncertowej pianistyki, daje recital. Lara była jego nauczycielką. Sama też pragnęła grać. Film Gerstera pokazuje tę dynamikę pragnień, obowiązków, rzeczywistych działań niespełnionej pianistki, nauczycielki, matki.

Ponieważ to film z fortepianem w tle - nie mogło zabraknąć Chopina, będzie też Beethoven, Schumann, a także oryginalna muzyka skomponowana do filmu przez Arasha Safaiana. Świetni wykonawcy: Alice Sara Ott i Światosław Richter, a także Deutsches Kammerorchester Berlin.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU