Polskie Radio

Słuchowiska, koncert i mecz. Niedziela z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 19:45
Na Dzień Specjalny Euroradia - Muzyka na Wielki Tydzień - transmisja z Amsterdamu. Ponadto, o najtrudniejszych aspektach produkcji gier i o Cyprze - wyspie trzech ojczyzn. Emocje sportowe zapewni piłka nożna: wieczorem mecz Polska-Andora.
Robert Lewandowski
Robert LewandowskiFoto: Shutterstock/MaciejGillert

logo

20.40-23.00 - Transmisja meczu Polska-Andora, w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 15 do 28 marca - "Czarna góra" Andrzeja Pilipiuka, Wydawnictwo Fabryka Słów Sp. z o.o.

Tytułowe opowiadanie z tomu czyta Andrzej Ferenc (patronat Jedynki). Bohaterem opowiadania jest jedna z postaci często pojawiających się w prozie Pilipiuka: Paweł Skórzyński, wybitny lekarz, syn syberyjskiego zesłańca. W "Czarnej górze" poznajemy 16-letniego Skórzyńskiego, który już wie, że chce być lekarzem i w 1872 roku styka się na Syberii z pewną tajemniczą, śmiertelną chorobą.

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Obiecująca. Młoda. Kobieta - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Jan Łukaszewski - prowadzi Andrzej Sułek

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" / Nietypowe przepisy na potrawy wielkanocne - prowadzi Łukasz Modelski

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Eustachy Rylski "Jadąc", Joan Didion "Dryfując do Betlejem" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

13.00-16.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Dzień Specjalny Euroradia - Muzyka na Wielki Tydzień - transmisja z Amsterdamu
Jan Sebastian Bach Pasja według św. Mateusza BVW 244, wyk. Maximilian Schmitt - tenor, Florian Boesch - bas, Dorothee Mields, sopran, Eva Zaïcik, mezzosopran, Mauro Peter - tenor, Krešimir Stražanac - bas, Netherlands Children's Choir, Collegium Vocale Ghent, Royal Concertgebouw Orchestra

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-19.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Andrzej Piszczatowski "Spowiedź"

Prod. 2004, reżyseria Henryk Rozen, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski
Obsada: Adam Ferency (Jan), Damian Damięcki (Ksiądz), Marek Barbasiewicz (Lekarz), Wojciech Zeidler (Profesor), Ryszard Jabłoński (Policjant 1), Jan Kulczycki (Policjant 2), Łukasz Gil (Chłopiec)

19.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Dzień Specjalny Euroradia - Muzyka na Wielki Tydzień

Marco Antonio Ingegneri Le Lamentazioni del profeta Geremia
Lamentacje Proroka Jeremiasza, wyk. De Labyrintho, dyr. Walter Testolin


logo

00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka

„KRAKOWSKI WIELKI TYDZIEŃ”

W pierwszą rocznicę śmierci prof. K. Pendereckiego, która wypada w połowie Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego przywołamy wspomnienia

E. Pendereckiej o zwyczajach rodzinnych od Niedzieli Palmowej po Wielkanoc. Przypomnimy sylwetkę K. Pendereckiego i zaprosimy na koncerty festiwalowe, które w tym roku dedykowane są Profesorowi.

W drugiej godzinie posłuchamy opowieści J.K. Pawluśkiewicza o tworzeniu misterium męki Pańskiej - PRZEZ TĘ ZIEMIĘ PRZESZEDŁ PAN

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar 

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

Twórczość Elizy Orzeszkowej.

Goście: dr Iwona Wiśniewska – Instytut Badań Literackich PAN, dr hab. Magdalena Kreft-Świetlik – Uniwersytet Gdański, prof. Mikołaj Sokołowski – Instytut Badań Literackich PAN

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

Wielki tydzień. Biczownicy z Taxco – Katarzyna Lewicka–Waldek potrawy na Wielki Tydzień

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.05-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski 

Światowy Dzień Teatru 2021.

Wspomnienie Stanisława Lema.

Goście -dyrektor Instytutu Teatralnego – Elżbieta Wrotnowska; w części drugiej – 2-osobowa delegacja z Klubu Komediowego – Michał Sufin i Karolina Nurkiewicz (+ we wstępie – głos/wiersz Adama Zagajewskiego i Stanisława Lema)

Justyna Lipko Konieczną oraz Jakuba Drzewieckiego z Teatru 21- będziemy rozmawiać na temat Teatru, jego nowych form, działań, przyszłosci.

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Marek Niedzielski - Transmisja na antenie

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

Słuchowisko pt.: „Kosmonauci” oraz rozmowa z autorem Jarosławem Jakubowskim oraz reżyserem słuchowiska Waldemarem Modestowiczem

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo


20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor 

W niedzielnej audycji gościem Piotra Nisztora będzie Tomasz Chalimoniuk, przez lata menadżer z branży hazardowej. Rozmowa będzie dotyczyła tematu afer hazardowych (pierwszej - za czasów rządów SLD - i drugiej, w którą zamieszany był biznesmen Ryszard Sobiesiak zeznający przed komisją śledczą, powstałą w celu zbadania sprawy).

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

W cyklicznej audycji dotyczącej szeroko rozumianej literatury prowadzący poruszają nie tylko kwestie związane z nowościami na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim zagłębiają w meandry biografistyki, filozoficzne konteksty w twórczości literackiej autorów i badają trendy w najnowszej literaturze. Tym razem do rozmowy dołączy gość. Będzie nim pisarz Marek Harny, który opowie o swojej książce "Dziecko września".


logo

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Zapraszamy na rozmowę z Bartem Oskrobą, najbardziej utytułowanym zawodnikiem hulajnogi wyczynowej w Polsce. Gościem programu będzie też Zuzanna Witych. W szwajcarskim ośrodku Verbier narciarka zajęła czwarte miejsce w finałowych zawodach Freeride World Tour, ale co najważniejsze w klasyfikacji generalnej stanęła na podium. Dla polskiej rajderki to debiut we freeridowym Pucharze Świata. W rozmowie z Czwórką Zuza opowiedziała, w jaki sposób przygotowywane są te prestiżowe i najważniejsze zawody w świecie narciarskiego freeridu.

12.00-13.00 - "Stefa Gamingu" - Łukasz Chmiel

Na przestrzeni lat gry komputerowe wyewoluowały z klasycznej rozrywki do rangi wielkich, wysokobudżetowych produkcji. Czasami ambicje twórców są tak ogromne, że nie są wstanie im sprostać i przy okazji narażają się na krytykę graczy oraz recenzentów. Wystarczy przyjrzeć się sytuacji z rodzimym "Cyberpunkiem 2077", w przypadku którego gracze na swój sposób są współwinni finalnej jakości produktu. Deweloperzy robią wszystko by zaspokoić nasze wymagania ale i tak często to nie wystarcza. W najnowszym wydaniu Strefy Gamingu przedstawimy najtrudniejsze aspekty produkcji gier komputerowych.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Anna Hardej

"Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru". Kawa na Cyprze ma fundamentalne znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak się ją określa. "Cypryjską" pije zwolennik jedności Cypru, "grecką" zwolennik enosis, "turecką" zaś zamówi rzecznik zbliżenia z Ankarą. I tak jak rodzaje kawy, tak ojczyzny na Cyprze są trzy. Thomas Orchowski opowiada o tej małej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego z perspektywy, o której turyści zachwycający się lazurem wody nie mają zwykle pojęcia. To Cypr od wieków walczący z kolejnymi okupantami, naznaczony traumą konfliktów wewnętrznych i ścierających się nacjonalizmów. Wyspa trzech ojczyzn to reporterska relacja z podzielonego Cypru. Thomas Orchowski wyjaśnia nam jego skomplikowaną historię.

22.00-00.00 - "Off Control" - Mateusz Tomaszuk

Wrocławski zespół Oxford Drama opowie o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "What’s The Deal With Time?". 


logo

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, w związku z tym, my w DD będziemy łapać zakulisowe dźwięki. Wybierzemy się do Teatru Lalka w Warszawie, Teatru Guliwer i Teatru Polskiego Radia.

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - 1 kwietnia obchodzimy Dzień Ptaków. Skupimy się na tych ptakach, które przylatują do nas wiosną. Również porozmawiamy o budkach lęgowych, bo najwyższy czas. Jednym słowem. Przeniesiemy się do ptasiego królestwa.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Przygoda z mapami - rozmowa o tym jak powstają, do czego są przydatne. Gość: Aleksandra Deręgowska, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania - Polska Akademia Nauk.​

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Spotkanie z pisarką Agatą Romaniuk, autorką książki "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi". To pierwszy tom przebojowej serii "Kocia Szajka" autorstwa Agaty Romaniuk, znanej dzieciom jako pani Wieczorynka. 

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - O tegorocznych nominacjach w konkursie literackim "Przecinek i kropka" porozmawiamy z jedną z jurorek konkursu, panią Aleksandrą Piotrowską.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - 28 marca 1969 r. Ringo Starr ogłosił w Londynie, że The Beatles nie będą już występować na żywo. Choć John Lennon zaprzeczył temu, okazało się później, że to Starr miał rację. W audycji pojawią się piosenki Beatlesów z różnych ich twórczości. W repertuarze również nowości z Polskiego i zagranicznego rynku muzycznego.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Trzonem audycji będzie muzyka trzech klasyków wiedeńskich. Usłyszymy m.in. Trio D-dur Hob. XV:24 Haydna, Sonata fortepianowa F-dur na cztery ręce KV 497 Mozarta oraz uwerturę Leonora I  Beethovena.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Audycję wypełni muzyka kameralna Antoniego Stolpego.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

W najbliższych Romantycznych Weberianach redaktor Weber zabierze nas w podróż w czasie - w późne lata 50. ubiegłego wieku. W audycji podzieli się ze Słuchaczkami i Słuchaczami wykonaniami scherz i ballad z ostatniej chopinowskiej płyty Benno Moiseiwitscha. Jest to świetna okazja, żeby porównać te wykonania  poznanymi wcześniej w Wieczorach chopinowskich.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU