Polskie Radio

"Eureka" i "Znacie, to posłuchajcie". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:00
Zastanowimy się nad granicami dopuszczalnego zachowania w świecie sztuki. O tym, skąd się wzięły tzw. fuksówki w szkołach artystycznych. Wieczorem Pasja według św. Jana J. S. Bacha w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Valerka Stepankov

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

W pierwszej godzinie audycji Dorota i Henryk Miśkiewiczowie powiedzą o wspólnej płycie. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Najstarsza mapa dzisiejszych Mazur ma 500 lat. Nieznaną dotychczas światu naukowemu mapę, pokazującą drogę wodną z Rynu przez Wielkie Jeziora Mazurskie i rzekę Pisę do granicy zakonu krzyżackiego (Księstwa Prus) z Mazowszem, odnalazł w jednym z berlińskich muzeów dr Robert Klimek - znawca historii średniowiecznej Prus. Mapa ma kształt litery L, powstała po 1521 roku, kiedy upadło państwo krzyżackie. Jakie informacje zawiera? Co nowego mówi o historii regionu? Kto jest jej autorem? 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

"Tętniące serce", powieść pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla (w roku 1909) opowiada o wielkiej ojcowskiej miłości, ocierającej się o szaleństwo. Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku na szwedzkiej wsi. Kiedy ukochana córka dzierżawcy Jana przeprowadza się do Sztokholmu, ten pogrąża się w świecie marzeń, w którym jego córka jest cesarzową, a on sam cesarzem Portugalii. Jako cesarz zaczyna kwestionować relacje społeczne panujące w okolicy…

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" powrócimy do pierwszego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego. Naszym gościem będzie Laureat Nagrody Głównej, zdobywca tytułu Indywidualność Wiolonczelowa - Michał Balas. Spotkanie o godz. 9.30. Godzinę wcześniej połączymy się z reżyserką Darią Kopiec, aby porozmawiać o krótkometrażowej animacji "Własne śmieci". Jak mówi reżyserka, jest to film o relacjach w rodzinie, o mozolnej próbie znalezienia własnego głosu. Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. W audycji spotkamy się także z Moniką Kaźmierczak - gdańską carillonistką. Jednymi z niewielu koncertów, które odbywają się nieprzerwanie mimo pandemii, są te na gdańskich carillonach. ​

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Znacie, to posłuchajcie - Miserere Gregoria Allegriego, w poszukiwaniu wykonawczego ideału

11.10-12.00 - Michel-Richard de Lalande Miserere, Lamentacje, wyk. Sophie Karthäuser - sopran, Ensemble Correspondances, dyr. Sébastien Daucé

12.05-12.45 - Crux, wyk. Ensemble Peregrina, dyr. Agnieszka Budzińska-Bennett

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Maximilian Hornung – wiolonczela, Bavarian Radio Chorus, dyr. Florian Helgath (27.02.2021, Prinzregententheater, Monachium)

John Tavener Svyati; Knut Nystedt Stabat Mater; Sir James MacMillan Miserere; Francis Poulenc Quatre Motets pour un temps de penitence; Witold Lutosławski Sacher Variation; Henry Purcel Hear My Prayer, o Lord

Akademie für Alte Musik, Berlin: Christoph Huntgeburth - flet, Bernhard Forck - skrzypce, Jan Freiheit - wiolonczela, Raphael Alpermann - klawesyn (9.04.2020, Jesus Christ Church, Berlin)

Jan Sebastian Bach Sonata G-dur na flet, skrzypce i b.c., BWV 1038 Johann Jacob Froberger Tombeau fait à Paris sur la mort de Monsieur Blancheroche; Giuseppe Colombi Tromba e Ciaccona sopra il basso; Jacques Hotteterre Préludes pour la flute traversière; Heinrich Ignaz Franz von Biber Sonata X ('The Crucifixion'); Johann Heinrich Schmelzer Sonata Tertia g-moll; Jan Sebastian Bach Fantazja chromatyczna i fuga d-moll , BWV 903, Das Musikalische Opfer BWV 1079

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Józef Skrzek - lider grupy SBB, która wydała właśnie album "Z miłości jestem - live", nagrany wspólnie z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia. Zastanowimy się także nad granicami dopuszczalnych zachowań w świecie sztuki, obejrzymy dwie nowe wystawy online w Galerii Gardzienice i porozmawiamy o planach remontu konserwatorskiego oraz rozbudowie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W cyklu "Literackie witaminy" - Jarosław Ławski.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Żadnych zwierząt - spotkanie z Józefem Wilkoniem - aut. Jakub Kukla

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek (Warszawa)

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - Wrocław, Narodowe Forum Muzyki TRANSMISJA

Johann Sebastian Bach Pasja według św. Jana BWV 245, wyk. Julia Lezhneva - sopran, Terry Wey - alt, Joshua Ellicott - tenor (Ewangelista), Sascha Emanuel Kramer - tenor, Sebastian Noack - bas, Wolf Matthias Friedrich - bas (Jezus), Chór Narodowego Forum Muzyki, Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Walser - aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Robert Walser "Jakob von Gunten", czyta Michał Klawiter.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 7.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 2.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi: post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że w czeskich sklepach w asortymencie ma się znajdować co najmniej 70% krajowych artykułów. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna 

Z Marcinem Czaplickim, ekonomistą PKO BP - poruszymy temat: pandemia ograniczyła wydatki Ukraińców w Polsce; UE zainaugurowała Rok Kolei; waluty drożeją. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W całym kraju zamknięte są muzea i instytucje kultury, ale zdarzają się wyjątki. Można wybrać się na spacer, uprawiać sport albo... podciągnąć swoją wiedzę z biologii. W jaki sposób? W Zielonej Górze działa papugarnia. To miejsce, gdzie możemy z bliska obserwować ponad 20 gatunków tych ptaków. Z kolei w oknie wystawowym lwowskiej apteki "Pod złotą gwiazdą" zapłonęła pierwsza lampa naftowa skonstruowana przez farmaceutę Ignacego Łukasiewicza. Kim był Ignacy Łukasiewicz? Czym się zajmował? Czym zasłynął? Na czym polegały badania, które prowadził? Jak ważnym odkryciem była lampa naftowa? Powiemy również m.in. o naukowcach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy stworzyli w Kapsule Nowego Życia warunki niezbędne do uprawy i rozwoju roślinności na Marsie oraz w innych miejscach, w których dzisiaj jest to niemożliwe. Pionierskie badania prowadzi dwoje doktorantów. Wyniki tych badań mogą stanowić przełom nie tylko dla NASA czy Elona Muska planującego osiedlić ludzi na Czerwonej Planecie. Pomogą także walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Cztery duże polskie miasta już w tym roku będą miały strefy czystego transportu. Chodzi o Warszawę, Wrocław, Katowice i Kraków. Chce tego Ministerstwo Klimatu i Środowiska i nalega na przyspieszenie legislacji. Przepisy mają wejść w życie najpóźniej we wrześniu. Strefy mocno ograniczą transport spalinowy. Czy to szansa dla elektryków, a może na wzrost popularności transportu publicznego? W audycji sprawdzimy również m.in. sytuację epidemiczną u naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy lekarze z OIOM-ów apelują o całkowite zamknięcie kraju na 2-3 tygodnie. Co na granicach z Polską? Od dziś obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski ze Strefy Schengen. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron 

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski 

Ponad 400 osób zginęło w Birmie od czasu wybuchu protestów 1 lutego. W sobotę armia otworzyła ogień zabijając 116 demonstrantów w tym dzieci. Wydaje się że od czasu aresztowania liderki ugrupowań przeciwnych wojsku Aung San Suu Kyii siła sprzeciwu rośnie a radykalniej zachowuje się junta wojskowa, która siłą przejęła w lutym władzę. To nie jedyna odsłona protestów w tej części Azji. Protestowano w tym roku w Bangkoku przeciwko skorumpowanemu królowi, a demostracje przeciwko Pekinowi w Hongkongu domknęło nowe chińskie prawo odbierające w zasadzie quasi autonomię tego miasta. Czy te protesty wykorzystują Chiny umacniając się w tym regionie by ostrzej rywalizować ze Stanami Zjednoczonymi? Goście: dr Michał Lubina, Uniwersytet Jagielloński, autor biografii Aung San Suu Kyii oraz Michał Bogusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, autor bloga Za Wielkim Murem. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Gościem audycji będzie mistrz portretu, znakomity fotograf Krzysztof Gierałtowski. Ryszard Kapuściński napisał o nim: jest jednym z nielicznych w Polsce, a także jednym z nielicznych w świecie, który poświęcił się portretowi tak świadomie i z taką konsekwencją. Człowiek jest jego pasją wyłączną. I to nie człowiek w stosunku do innych ludzi, ale w stosunku do samego siebie, sam w sobie ciekawy i ważny. Tak potraktowany, tak wyodrębniony, ten człowiek osobny wypełnia cały obraz. Krzysztof Gierałtowski fotografuje od 1961 roku. Robił zdjęcia modowe, reklamowe, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych, jednak to portret przyniósł mu największą sławę. W ramach projektu toruńskiej Fundacji For Photography w wirtualnej Galerii 21 Wieku trwa właśnie wystawa "Remake" powstała podczas Festiwalu Kultury "Passage Oost - Europa" jesienią 1990 roku.


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Finansowe YOLO, czyli "zetki" i "igreki" na minusie. Średnie zadłużenie młodego człowieka to prawie 5 tys. zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Czy wydajemy za dużo i nie potrafimy gospodarować pieniędzmi?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Polski zespół zdobył 4. miejsce w światowym konkursie Moon Base Design Contest. Drużyny z całego świata projektowały habitat księżycowy, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie. Jak będzie wyglądać ziemska baza na księżycu?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

(Prze)MOC szkoły - nie cichną doniesienia dotyczące sytuacji przemocowych w szkołach artystycznych. Porozmawiajmy o tym, skąd się wzięły fuksówki, jak wyglądają dzisiaj, jak wspominają je absolwenci różnych szkół artystycznych. Podpowiemy, gdzie studenci mogą szukać pomocy w razie trudnych dla nich sytuacji. 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Od 11 lat obowiązuje nas zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. Teraz w Warszawie trwa głosowanie nad paleniem na balkonach. Niepalącym przeszkadza zapach dymu przenikającego do mieszkań nawet przez zamknięte okna, palacze czują się dyskryminowani. Na Litwie zakaz wprowadzono. Czy uda się to w Warszawie?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Zapraszamy na miks, który przygotował Mytron, czyli Jacek Janiszewski, do niedawna połowa duetu Mytron & Ofofo. Artysta nagrywa i wydaje dla renomowanych wytwórni - Bordello A Parigi, Razor & Tape czy Feiner Tier.

00.00-02.00 - "Folk off" - Maciej Szajkowski

Tym razem Maciek Szajkowski porozmawia z Grubsonem - naszym redakcyjnym kolegą, współtwórcą audycji "TŁUSTY Czwartek" nadawanej w czwartki po godz. 22.00 - o życiu, muzyce, radiu.

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Zające to zwierzęta, które uwielbia niemal każdy. Są symbolem Świąt Wielkanocnych, a według niektórych tradycji to właśnie one przynoszą dzieciom drobne podarunki w Wielką Niedzielę. Są płochliwe i przez to ciężko je obserwować. Zarazem są jednymi z najlepiej kojarzonych polskich ssaków, a zatem... poznajcie najciekawsze fakty o zwierzęcym symbolu Wielkanocy w Poranku PRD. 

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Tradycje wielkanocne oczami dziecka. Myszka Fela porozmawia z Karoliną, Jankiem, Madzią i Sonią o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czym są murale? I jak je rozróżniamy od zwykłych aktów wandalizmu i ściennych bazgrołów? Czy każdy może zostać autorem murala? Poznamy najbardziej znane obecnie malowidła w Polsce. Gość: Dariusz Paczkowski - grafficiarz, performer, animator życia kulturalnego.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Czerwony Kapturek" Braci Grimm w adaptacji Piotra Szwedowskiego. TPR z 1994 r. Wystąpili: Aleksandra Rojewska, Ewa Rączy, Tomasz Marzecki, Sylwester Maciejewski, Henryk Machalica, Jarosław Gruda i Krystyna Froelich.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” Rocha Urbaniaka.

.

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska

W swojej audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Narzeczony Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary czy Iwony Sobotki. Całość dopełnią: fortepianowa transkrypcja pieśni autorstwa Ferenca Liszta (m.in. w mistrzowskim wykonaniu Sergiusza Rachmaninowa) i Sonata b-moll Chopina pod palcami Alfreda Cortota.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W audycji autorka zaprezentuje m.in. Poloneza cis-moll op. 26 nr 1 i Mazurka e-moll op. 17 nr 2 Fryderyka Chopina w interpretacji Maryli Jonas, Koncert fortepianowy C-dur Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Krystiana Zimermana z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod dyrekcją Simona Rattle'a, a także Sonatę skrzypcową A-dur op. 47 Beethovena w wykonaniu Isabelle Faust i Alexandra Melnikova.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W galerii pianistycznej autora tym razem prezentacja wycinka dokonań fonograficznych jednego z największych tytanów dwudziestowiecznej klawiatury - Jorge Boleta. W programie obok dzieł Chopina (Andante spianato i Grande Polonaise brillante Es-dur op. 22 oraz Polonezy op. 40), m.in. także III Sonata fortepianowa Johannesa Brahmsa, Images (zeszyt 2) Claude’a Debussy’ego oraz V Koncert fortepianowy Beethovena (Radio-Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Moshe Atzmona).


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU