Polskie Radio

Bach, Penderecki i emocje piłkarskie. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:00
Jak ograniczyć swoje potrzeby oraz jak ciekawie opowiadać dzieciom o architekturze. Dlaczego się obrażamy i jak możemy z tym walczyć? Wieczorem eliminacje mistrzostw świata w piłce nożnej - transmisja meczu Polska-Anglia. Zapraszamy!
Reprezentanci Polski podczas treningu
Reprezentanci Polski podczas treningu Foto: PAP/Leszek Szymański

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

W pierwszej godzinie audycji - pogotowie porządkowe. Jak przygotować się na zmiany: od wyrzucania rzeczy po zmiany wewnętrzne, nieprzywiązywanie się do przedmiotów i ograniczenie swoich potrzeb. Zamiast maksymalizacji - minimalizacja. Gość: Agnieszka Witkowska, zajmująca się sprzątaniem i organizowaniem przestrzeni m.in. w domu.

20.40-23.00 - Eliminacje mistrzostw świata w piłce nożnej. Transmisja meczu Anglia-Polska.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

Urodziny Jana Sebastiana Bacha

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gośćmi audycji będą dramaturg, pisarz Remigiusz Grzela i reżyserzy Piotr Konstantinow oraz Maciej Kowalewski - twórcy dokumentu "Krafftówna w krainie czarów". W tym filmie poprzez biografię aktorki opowiedziana została historia Polski XX i XXI wieku - ucieczka ostatnim transportem z Wołynia, nauka w czasie wojny w tajnym studiu teatralnym przy Tamce 5 (vis a vis nazistowskiej organizacji Todt), Powstanie Warszawskie, czasy stalinowskie (Krafftówna mieszkała z przyjaciółką, której rodzice byli w stalinowskim więzieniu, mieszkanie stale było przeszukiwane, a one obie nękane). W dokumencie zilustrowane są losy aktorki w barwnych latach 60. kiedy była filarem i gwiazdą Kabaretu Starszych Panów czy kabaretu Pod Egidą Jana Pietrzaka. Z kolei - w latach 70. miała kontakty z prymasem Stefanem Wyszyńskim i Komitetem Prymasowskim, w latach 80. wyjechała do Ameryki grać „Matkę” Witkacego po angielsku (którego nie znała, a mimo to dostał ważną amerykańską nagrodę Drama Logue), reżyserował Leonidas Dudarew-Ossetyński, nauczyciel i guru Marilyn Monroe, i została tam ćwierć wieku. Nigdy nie straciła niczego ze swojej "młodości", dziecięcych poszukiwań, jak Alicja w Krainie Czarów. W wędrówce przez życie wciąż zadaje pytania i biegnie za zagadką. Ta metafora czyni film uniwersalnym i zrozumiałym dla każdego. ​Rozmowa o dokumencie "Krafftówna w krainie czarów" o godz. 9.30. O 8.30 spotkamy się z jednym z najlepszych polskich akordeonistów - Maciejem Frąckiewiczem. Porozmawiamy o nominowanej do Nagrody Muzycznej Fryderyk płycie z kompozycjami Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto, spotykamy się z poetką Krystyną Lenkowską, a także sprawdzamy, jak czas pandemii i zamknięcia instytucji kultury wykorzystuje poznański Teatr Animacji.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Muzyka Jerzego Fryderyka Haendla

11.10-12.00 - Giovanni Battista Pergolesi Stabat Mater, wyk Sandrine Piau - sopran, Christopher Lowrey - kontratenor, Les Talens Lyriques, dyr. Christophe Rousset; Gesu Cristo Negato de Pietro - oratorio 1719, wyk. Ars Antiqua Austria, dyr. Gunar Letzbor

12.05-12.45 - Johann Balthasar Christian Freislich Passio Christi - Pasja według św. Mateusza do tekstu B. H. Brockesa, wyk. Goldberg Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Szadejko

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Maria Grazia Schiavo - sopran, Romina Basso - alt, Patrizia Bovi - sopran, Pino de Vittorio - tenor, Cappella della Pieta de' Turchini, dyr. Antonio Florio (7. Festiwal Misteria Paschalia, Intorno Allo Stabat, Kraków, Kościół św. Katarzyny, 29.03.2010 )

"Intorno Allo Stabat"

Oratio Benevoli Salve Regina; Leonardo Leo Miser agnosce te, Stabat Mater; Donatello Coya Versetti sopra il miserere di dennice; Francesco Provenzale Pange lingua

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Zbigniew Libera, który wydał właśnie drugi tom "Art of Liberation. Studium prasoznawczego". Porozmawiamy także z Jadwigą Rodowicz-Czechowską o publikacji "Inne no", odbędziemy wirtualny spacer po wystawie "Krew i cukier" Bogny Burskiej, prezentowanej na stronie internetowej gdańskiej Galerii 4G, zastanowimy się, jak opowiadać dzieciom o architekturze i spotkamy się z Karoliną Jaklewicz - dolnośląską malarką i kuratorką. W cyklu "Literackie witaminy" - Joanna Kornaś-Warwas.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - Filharmonia Narodowa - Sala Koncertowa - TRANSMISJA

Krzysztof Penderecki Chaconne z Polskiego Requiem, Kadisz, Toru Takemitsu Death and Resurrection, Samuel Barber Adagio, wyk. Iwona Hossa – sopran, Gerald Edery - kantor, Sławomir Holland - narrator, Chór Męski Filharmonii Narodowej, Sinfonietta Cracovia, dyr. Jurek Dybał - dyrygent

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Jacek Stwora "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane"


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Robert Walser "Jakob von Gunten", czyta Michał Klawiter.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 8.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 3.


logo

00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o tym, że Polacy stworzyli aplikację, dzięki której możemy znaleźć w pobliżu nas chętnych do grania np. w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę. Program wyszukuje osoby zainteresowane grą i proponuje np. boisko gdzie mogłyby odbyć się rozgrywki. Oprócz tego w aplikacji mogą promować się trenerzy i właściciele hal sportowych. Sprawdzimy też ile pieniędzy trzeba wydać na dziecko by w przyszłości zostało zawodowym piłkarzem? Ile kosztują treningi, sprzęt i strój sportowy? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Piotr Müller, Rzecznik Rządu.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

O rekordowo słabym złotym porozmawiamy z ekonomistą - Sławomirem Horbaczewskim. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o tym, że na Litwie rozpoczęły się "Idy Teatralne" - tradycyjny festiwal organizowany przez Polski Teatr "Studio. Mimo pandemii festiwal, choć w ograniczonej formie, prezentuje nowe spektakle. Powiemy też, że na aukcjach w Polsce i za granicą obrazy znanych twórców osiągają ostatnio zawrotne ceny. Czy to miłość do sztuki czy sytuacja na rynkach finansowych skłania inwestorów do lokowania oszczędności w sztuce? 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Od kwietnia w Warszawie będą obowiązywać nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Opłaty będą powiązane ze zużyciem wody. Niedawno Sąd Administracyjny podważył zasadność wielkości podwyżek w Stolicy. Jak jest w innych miastach? Czy podwyżki też są tak drastyczne? Kiedy można się spodziewać zatrzymania trendu i co może na to wpłynąć? Z kolei już dziś o 20.45 mecz Polska –Anglia. Nie zagra kontuzjowany L. Lewandowski, a u kilku kluczowych zawodników stwierdzono koronawirusa. Jak ten pojedynek – jeszcze przed starciem – komentują brytyjskie media? Jak nastroje w obozie Anglików?

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

W Wielką Środę - dzień poprzedzający Ostatnią Wieczerzę i ostatnie spotkanie Jezusa z uczniami zostało opisane w Nowym Testamencie, zaś relacja o przebiegu przygotowań do posiłku oraz relacje z jego przebiegu znalazły opisy w czterech ewangeliach. Z tego czerpali inspiracje artysci różnych epok. Jaka wizja Ostatniej Wieczerzy jest najbliższa współczesnym ludziom? Goście: prof. Agnieszka Bender, historyk sztuki, dyplomata, znawczyni kultury włoskiej, wykładowca KUL, była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie; Elżbieta Zawistowska, historyk sztuki, uczestniczka ruchu kultury niezależnej, autorka kalendarium wystaw w książce Aleksandra Wojciechowskiego "Czas smutku, czas nadziei"; Tadeusz Boruta, artysta, autor tekstów o sztuce i filozofii, kurator wystawy "Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.". 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Terlikowski na froncie" - Tomasz Terlikowski 

Przed nami najważniejsze dla chrześcijan święta. O tym, jak należy dobrze się przygotować do przeżycia Triduum Paschalnego i świąt Wielkiejnocy na antenie Polskiego Radia 24 będzie mówił rzecznik prasowy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze o. Michał Legan.

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

O tradycjach wielkopostnych, bogactwie liturgii i zwyczajach domowych związanych z wielkim postem opowie Małgorzata Dziura, etnograf z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.


logo

09.00-10.00 - "Wszystko Gra" - Ula Kaczyńska

Gościem w audycji będzie Natalia Szroeder. Artystka wydała nowy singiel, który jest bardzo osobistą i intymną opowieścią. Otwiera on nowy rozdział w życiu artystycznym piosenkarki.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

W cyklu "Kultura natury" - Wielkanoc w rozkwicie. Święta wielkanocne są bogate w roślinną symbolikę. Typowa wielkanocna roślina to bukszpan wieczniezielony - symbol nieśmiertelności. Jego gałązkami można udekorować np. koszyczek wielkanocny oraz talerze z pisankami. Do czego jeszcze możemy wykorzystać bukszpan?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Zbyś, Franek, Michael i Traper - to bociany, które wracają do Polski z Egiptu. Naukowcy znają dokładne szlaki migracji bocianów dzięki nadajnikom GPS. Wiadomo już jakie miejsca ptaki omijają podczas swojej wędrówki. Co jeszcze wiemy o wędrówkach bocianów?

15.00-16.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Od 2 kwietnia producenci chipsów, batonów czy ciastek będą musieli zmienić skład swoich produktów albo wycofać je ze sprzedaży. Wchodzą bowiem w życie przepisy dotyczące zawartości w tych produktach niezdrowych składników. Czy od 2 kwietnia niezdrowe przekąski znikną ze sklepowych półek? Jakie składniki będą zabronione?

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek

Dlaczego się obrażamy? Dlaczego czujemy się urażeni i co możemy z tym zrobić? Czy jest to potrzebne uczucie? Są osoby wrażliwe, które obrażają się częściej, są też takie, które trudnej urazić. Jak się zachować w sytuacji, w której zranimy czyjeś uczucia? Czy jeśli wiemy, że obrażamy się zbyt często, możemy z tym walczyć?

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - Anja Kraft

W audycji pojawią się najnowsze elektroniczne wydawnictwa - będzie techno, electro - z Polski i nie tylko. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Biurowy, na śmieci, grzybowy, pleciony, wiklinowy, do koszykówki... W Poranku przyjrzymy się różnego rodzaju koszom, koszykom i koszyczkom. Poszukamy też ciekawostek związanych z tematem. Czy wiecie, że ponad 130 lat temu Wilhelm Bartelmann wyplótł pierwszy kosz plażowy? Ponoć wielkim fanem wynalazku był Tomasz Mann, który kupił go za pieniądze z Nagrody Nobla.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 1 kwietnia obchodzimy 6. urodziny. Porozmawiamy i przypomnimy sobie audycje, które w ciągu 6 lat pojawiały się na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

08.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak wygląda nauka gry na banjo, czy długo trwa, jak ten instrument współbrzmi z innymi, a może lepiej wykonywać na nim utwory tylko solo? Gość: Piotr Bułas, muzyk, który gra na banjo.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W pierwszej godzinie Sebastian Krajewski (syn Seweryna) - o pogodzeniu z przeszłością, wewnętrznych rozliczeniach, o związku z Matką Ziemią, harmonią. W drugiej godzinie swój debiutancki album przedstawi Katarzyna Miller, psycholożka i psychoterapeutka, która opowie też o problemach, jakie niesie pandemia, o swoich świątecznych planach i jak przygotować się duchowo do spędzenia tego czasu w momencie lockdownu. Do tego nowe płyty od rodziny Miśkiewiczów, a także "Cinema Boogie".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Czerwony Kapturek" Braci Grimm w adaptacji Piotra Szwedowskiego. TPR z 1994 r. Wystąpili: Aleksandra Rojewska, Ewa Rączy, Tomasz Marzecki, Sylwester Maciejewski, Henryk Machalica, Jarosław Gruda i Krystyna Froelich.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” Rocha Urbaniaka.

.

12.00 - Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? - Marcin Majchrowski

Jak brzmi Polonez g-moll Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym, dowiemy się na przykładzie interpretacji Philippe’a Giusiano (pianista wykonał utwór na Stainwayu oraz na Erardzie). W audycji usłyszymy również Alfreda Cortota (Etiudy op. 10 oraz Ballada g-moll i F-dur), a także Louisa Lortie (Walc h-moll op. 69 nr 2).

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Autorka zaprezentuje różnorodny repertuar. Usłyszymy m.in. Impromptu As-dur op. 29, Fis-dur op. 36, Ges-dur op. 51 oraz Preludium Des-dur op. 28 Chopina w interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego, Symfonię D-dur op. 23v J.V. Vořiška (wyk. WDR Sinfonieorchester, dyr. Reinhard Goebel), a także Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena w wykonaniu Dmitry Sinkowsky’ego z towarzyszeniem Musica Viva pod batutą Alexandra Rudina.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji Chop-in-pop muzyka Chopina na instrumentach klawiszowych innych niż fortepiany i pianina, czy to historyczne, czy współczesne. Inne klawiatury to w tym przypadku organy piszczałkowe, organy Hammonda i elektryczny fortepian Fendera Rhodesa, któremu będziemy przysłuchiwać się najbardziej. Obok nowych wersji utworów Chopina (m.in. Grand Valse Brillant i Nokturn Es-dur), zabrzmi Dancin' Feet Oscara Petersona i Tako Rzecze Zarathustra w elektrycznej wersji Deodato. A to nie wszystko!


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU