Polskie Radio

Urodziny, koncerty pasyjne i oratoria. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:00
Tajemnica św. Graala, a także gdzie w dzisiejszej rzeczywistości szukać oparcia i nadziei. Polskie Radio Dzieciom świętuje szóste urodziny, a w Radiu Chopin - specjalne koncerty na czas Wielkiego Tygodnia. Zapraszamy!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Halfpoint

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Święta coraz bliżej - chcemy porozmawiać ze słuchaczami o tym, jaką siłę daje zwykła rozmowa - zwłaszcza seniorom. W rozmowę włączy się gość, przedstawiciel Stowarzyszenia Mali Bracia ubogich Joanna Mielczarek. Oprócz tego zrobimy dźwiękowy przegląd spotkań wielkanocnych dla potrzebujących - jak wyglądają w czasie pandemii? 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Święty Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich. Natomiast wedle tradycji kościelnej kielich z Wieczernika znajduje się od XV wieku w katedrze w Walencji i nie jest nazywany Graalem. Jak to naczynie trafiło do Hiszpanii i czy można łączyć te dwie narracje? Goście: prof. Jerzy Pysiak i dr Mateusz Wilk z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. "Radiobook". 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Jarosław Thiel. Z wiolonczelistą i dyrygentem - zaprosimy na najbliższą "Domówkę z Dwójką". W Wielką Sobotę zabrzmi muzyka podkreślająca atmosferę tego dnia. Pomyślałem, że poza prezentacją wiolonczeli, na której gram, przedstawimy również kompozycje poświęcone dwóm Mariom: Marii Magdalenie i Maryi Matce Bożej - zapowiada Jarosław Thiel. Początek rozmowy o godz. 9.30. O godz. 8.30 spotkamy się z profesorem Wiesławem Łukaszewskim - wybitnym psychologiem, autorem książki "Niewielka suma szczęścia". Wspólnie zastanowimy się, gdzie w dzisiejszej trudnej rzeczywistości szukać oparcia i nadziei. Święta Wielkiej Nocy są radością zmartwychwstania, ale też triumfem życia, odradzania się. Czym jest rozpoczynanie "od nowa" - szczególnie w kontekście czasów, w jakich żyjemy. Ponadto w audycji odwiedzimy najstarszy klasztor Benedyktynek na ziemiach polskich - opactwo Benedyktynek w Staniątkach.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Barokowe oratoria, atrakcyjne kazania muzyczne

11.10-12.00 - Antonin Dvořák Stabat Mater op. 58, wyk. Eri Nakamura - sopran, Elisabeth Kulman - kontralt, Michael Spyres - tenor, Jongmin Park - bas, Czeska Orkiestra Filharmoniczna, Chór Filharmonii Praskiej, dyr. Jiří Bělohlávek

12.05-12.45 - Jan Sebastian Bach Jesu, meine Freude BWV227, wyk. Capella Cracoviensis, dyr. Fabio Bonizzoni

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Navigatio Mors - koncert pasyjny z cyklu Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne, retransmisja z kościoła św. Marcina w Krakowie (17.03.2021).

Magdalena Kaczmarek - sopran, Aleksandra Szerocka - sopran, Agnieszka Dynek - alt, Matylda Staśto-Kotuła - alt, Krzysztof Michalski - tenor, Dawid Bonk - tenor, Piotr Brajner - bas, Krzysztof Kmieć - bas, Chór Polskiego Radia, dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka

Paweł Łukaszewski Responsoria Tenebrae, Carlo Gesualdo da Venosa Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia - wybór, James McMillan Miserere (Psalm 51)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który rusza dziś w Krakowie. Porozmawiamy także o przedstawieniach ostatniej wieczerzy w malarstwie, odwiedzamy Kościół Mariacki w Gdańsku po jego renowacji i komentujemy wyniki międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci "Jasnowidzę". W cyklu "Literackie witaminy" - Marian Kisiel.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Lekarz czy ksiądz? - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Filharmonia Narodowa - Sala Koncertowa - TRANSMISJA

Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44, Krzysztof Penderecki I Kwartet smyczkowy, II Kwartet smyczkowy, III Kwartet smyczkowy "Kartki z nienapisanego dziennika", IV Kwartet smyczkowy, wyk. Aleksandra Świgut - fortepian, Kwartet Śląski (w składzie: Szymon Krzeszowiec - skrzypce, Arkadiusz Kubica - skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela)


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Robert Walser "Jakob von Gunten", czyta Michał Klawiter.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 9.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 4.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański, Michał Migała, Łukasz Szwed 

W audycji m.in. o tym, o co chodzi dowcipach? Prowadzący rozłożą to na czynniki pierwsze i wytłumaczą popularne żarty. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gościem Artur Dziambor, Konfederacja.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna 

Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego porozmawiamy o pięcioleciu programu 500+, inflacji oraz o roku 2020 - udanym dla giełdzie mimo pandemii. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o modzie na śpiewanie piosenek od tyłu oraz o tym - czy i jak świętuje się prima aprilis za granicą? O francuskim zwyczaju tzw. "kwietniowej ryby", polegającym na przyklejaniu na plecach "ofiary primaaprilisowego żartu" papierowej ryby - tak, by dana osoba tego nie spostrzegła
a także o 59. urodzinach Programu Trzeciego. 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar  

W audycji m.in. o starcie żeglugi pasażerskiej na Odrze. Rozpoczął się nowy sezon, ale kto i w jakich warunkach może korzystać z rejsów? Dzisiaj rozpoczyna się też Narodowy Spis Powszechny - jak zatem będzie wyglądał? W spotkaniu z reportażem - o tym, jak będą wyglądać święta wielkanocne drugi raz podczas pandemii w Kościele katolickim. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Porozmawiamy o Unii Europejskiej - z udziałem Dariusza Sobkowa – byłego ambasadora tytularnego Polski przy Unii Europejskiej, Bernarda Margeuritta, redaktora polskiej i francuskiej prasy oraz historyka Romana Rybickiego, który przypomni nam skąd się wzięli w Europie i w naszych mediach – naziści. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Szkiełko i oko" - Dorota Kania

W najbliższą niedzielę Kościół katolicki będzie świętował Niedzielę Wielkanocną. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa widzianych i przeżywanych przez Jego uczniów. Gościem Doroty Kani będzie prof. Barbara Strzałkowska, biblistka i teolog z Instytutu Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego UKSW. 

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym posiada bogate i różnorodne zbiory malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego oraz wiele okazów przyrodniczych z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, także pamiątki i dokumenty historyczne. Ekspozycje muzealne mieszczą się w zabytkowych niejednokrotnie unikalnych budowlach. Obecnie Muzeum posiada sześć oddziałów - cztery w Kazimierzu Dolnym, m.in. Dom Kuncewiczów oraz dwa oddziały zamiejscowe. Ostatnio przybyły dwie nowe placówki muzealne: Muzeum Koguta i Muzeum Klocków. O ich działalności opowie Monika Januszek-Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów.

logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Zielone włosy, tatuaże na twarzy i złote zęby - niby nic nowego, ale jeśli to atrybuty robota-rapera, to już jest coś. Kim (czym?) jest FN Meka i czy przyszedł już czas na solową karierę bota?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Prima Aprilis po łacinie, bo z tego języka pochodzi nazwa tego dnia, to pierwszy kwietnia. Jak ten dzień jest obchodzony na świecie? Gdzie 1 kwietnia nazywa się "Dniem Głupców" a gdzie "Dniem Kwietniowej Ryby"?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Święta poza domem? Wśród obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce, są studenci programu Erasmus+. Większość z nich zostanie w Polsce na czas Wielkanocy. Jak ją spędzą?

17.00-19.00 - "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - BANGER - początkowo określenie oznaczało świetny utwór muzyczny, piosenkę, której słuchamy z uśmiechem na ustach. Jednak z czasem słowo poszerzyło swoje znaczenie i odnosi się do czegoś naprawdę wartego naszej uwagi. Co dokładnie oznacza?

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Grubson

Jak na 1 kwietnia przystało, nie zabraknie w programie żartów oraz powodów do uśmiechu, a dobry nastrój u słuchaczy podtrzyma również ulubiona muzyka wybrana przez autora (m.in. niezawodni A Tribe Called Quest).


logo

Polskie Radio Dzieciom świętuje szóste urodziny! Przez cały dzień będzie można zdobyć upominki urodzinowe.

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Specjalne zabawy i atrakcje dla słuchaczy w audycji prowadzonej przez Martynę Chuderską i Smoka Adasia. W audycji pojawi się gość specjalny - Marcin Pałasz, autor słuchowiska "Złota rybka: reaktywacja", który opowie o kulisach jego powstawania. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Co czwartek na naszej antenie rozgrywa się prawdziwa walka o miejsce na szczycie. Oczywiście szczycie Listy Przebojów. Za nami już ponad 100 notowań, tysiąc piosenek na Liście Przebojów i jeszcze więcej głosów oddanych przez naszych wspaniałych słuchaczy, którzy głosując, tworzą naszą decyzję i decydują o tym, które piosenki zasługują na zwycięstwo. Z okazji naszych szóstych urodzin postanowiliśmy zapoczątkować nową tradycję i stworzyć Listę TOP Przebojów Polskiego Radia Dzieciom, czyli zestawienie piosenek, które najdłużej gościły na szczycie Dziecięcej Listy Przebojów!

Lista TOP Przebojów to też wspomnienia najbardziej emocjonujących momentów, rozmowy z artystami i dwie godziny NAJLEPSZEJ muzyki! Ale to nie koniec atrakcji! Na nasze 6. urodziny zaprosiliśmy specjalnego gościa, pierwszego prowadzącego Listę Przebojów - Marcina Kusego!

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wraz z Nelą Reporterką odbędziemy podróż do najdalszych zakątków mórz i oceanów. Odkryjemy stworzenia żyjące na rafach i w niezbadanych morskich głębinach. Dowiemy się, jak wyglądają podróże Neli i jak to jest być takim młodym reporterem opowiadającym o najdalszych zakątkach świata, a także jak powstają książki Neli.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Złota rybka: reaktywacja" Marcina Pałasza w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, z udziałem Ewy Wawrzoń, Sławomira Packa i Damiana Łukawskiego. Słuchowisko Teatru Polskiego Radia z 2009 r. Czas trwania: 26 min.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” Rocha Urbaniaka.


.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W audycji usłyszymy nagrania zmarłego w ubiegłym roku Fou Ts’onga (Mazurek c-moll op. 56 nr 3), Alfreda Cortota (Ballada f-moll i As-dur, Etiudy op. 25) oraz Louisa Lortie (Walc Ges-dur op. 70 nr 1).

Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia - nagrania koncertów z radiowego archiwum

15.00 - Romantyczne brzmienia - Impresje Wielkanocne Klaudii Baranowskiej

Oratorium Isacco, figura del Redentore Niccola Jommelli (wyk. Yuriy Mynenko, Vassilis Kavayas, Carlo Lepore, Lucia Cirillo, Roberta Mameli, I Barocchisti, Capella Cracoviensis Choir, dyr. Diego Fasolis)

19.00 - Romantyczne brzmienia - Impresje Wielkanocne Róży Światczyńskiej

M.in. oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej" Ludwiga van Beethovena (wyk. Fabrice Dalis, Simona Houdova-Saturova, Piotr Nowacki, Chór PR w Krakowie, Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, NOSPR, dyr. Lawrence Foster) oraz Stabat Mater Gioacchina Rossiniego (wyk. Simona Saturova, Lucia Duchonowa, Corby Welch, Burak Bilgili, Chór PR w Krakowie, Górecki Chamber Choir, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Rolf Beck).


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU