Polskie Radio

"Źródła" i "Chop-in-pop". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 19:00
O historii odkrycia i ocalenia obrazu "polskiego" El Greca. Z okazji śmigusa-dyngusa przyjrzymy się wodzie w różnych postaciach - tej zamkniętej w lodowcach, tryskającej z islandzkich gejzerów i gromadzonej w studniach kopanych w Afryce. Zapraszamy!
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika. Śmigus-dyngus to jeden z najbardziej dziś rozpowszechnionych i popularnych zwyczajów wielkanocnych
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika. Śmigus-dyngus to jeden z najbardziej dziś rozpowszechnionych i popularnych zwyczajów wielkanocnychFoto: PAP/Jan Morek
logo

09.00 - Transmisja uroczystej mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

16.05-17.00 - Aleksander Fredro - 145 rocznica śmierci

W tym roku obchodzimy 145 rocznicę śmierci Aleksandra Fredry. To stało się przyczynkiem do rozmowy Anny Stempniak z reżyserem i pisarzem Maciejem Wojtyszką o sile jego, nie tylko komediowego, dzieła i ciągłej potrzebie nowych inscenizacji tego genialnego pisarza. Program ilustrowany fragmentami komedii i innych dzieł Fredry.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

"Tętniące serce", powieść pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla (w roku 1909) opowiada o wielkiej ojcowskiej miłości, ocierającej się o szaleństwo. Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku na szwedzkiej wsi. Kiedy ukochana córka dzierżawcy Jana przeprowadza się do Sztokholmu, ten pogrąża się w świecie marzeń, w którym jego córka jest cesarzową, a on sam cesarzem Portugalii. Jako cesarz zaczyna kwestionować relacje społeczne panujące w okolicy…

23.50 - od 15 marca do 5 kwietnia - Józef Korzeniowski "Wyprawa po żonę" - dowcipnie napisany moralitet i zarazem dokument epoki. Nagranie z XXI wieku - Zbigniew Zapasiewicz. RADIOBOOK. 

 
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Historia odkrycia i ocalenia obrazu El Greca to opowieść o zmaganiach dwóch inwentaryzatorek, niewysłuchanych, niedocenionych, których przez długie lata nikt nie chciał potraktować poważnie. To opowieść o niezwykłej pasji dwóch młodych kobiet, które ani na chwilę nie zwątpiły w to, co podpowiadała im intuicja. To także podróż po powojennej Polsce, pełnej zniszczonych i ograbionych kościołów, ubogiej i nieufnej - mówi reżyserka i autorka scenariusza filmu "Polski El Greco" - Katarzyna J. Kowalska. Główną bohaterką tego fabularyzowanego dokumentu jest dr Izabella Galicka, historyk sztuki, która wraz z Hanną Sygietyńską-Kwoczyńską i fotografem Witalisem Wolnym w 1964 roku dokonała zdumiewającego odkrycia. Film jest fascynującą panoramą powojennej Polski, zniszczonej przez totalitaryzm niemiecki i zniewolonej przez sowiecki, gdzie ocalenie i ochrona dziedzictwa kultury stają się dla niektórych życiową misją. Spotkanie z Katarzyną J. Kowalską w Poranku Dwójki o godz. 9.30.

W audycji zaprosimy także na koncert Piotra Beczały w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Usłyszymy znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra TWON pod batutą Łukasza Borowicza. Koncert dostępny na VOD. W Poranku także  ks. dr Krzysztof Niedałtowski - gdański duszpasterz środowisk twórczych opowie o filmowych wizerunkach Jezusa Chrystusa i ekranowych wizjach zmartwychwstania.​

10.00-14.00 - "Wielkanocne śniadanie przy muzyce" - prowadzi Marcin Majchrowski

Proms Archive 2003 - Georg Friedrich Händel Saul - oratorium w trzech częściach HWV 53 (Londyn, 24.08.2003), wyk. Susan Gritton - sopran (Merab), Deborah York - sopran (Michal), Mark Padmore - tenor (Jonathan), Paul Agnew - tenor (Arcykapłan / Witch of Endor), Tom Phillips - tenor (Abner), Angus Smith - tenor (an Amalekite), Andreas Scholl - kontratenor (Dawid), Neal Davies - bas-baryton (Saul), Jonathan Lemalu - bas-baryton (Duch Saula), Gabrieli Consort & Players, dyr. Paul McCreesh

14.00-15.00 - "Poszukiwacz muzycznych skarbów" - spotkanie z Reinhardem Goeblem - prow. Jakub Kukla

15.00-16.00 - "Źródła" - prowadzi Magdalena Tejchma

Retransmisja koncertu wielkanocnego Joszka Brody

16.00-18.00 - "Muzyczna Wielkanoc" - prowadzą Michał Nagy i Andrzej Sułek

18.00-21.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Misteria Paschalia 2021 - koncert Natalii Kawałek i Capelli Cracoviensis (Kraków, Centrum Kongresowe ICE)
Natalia Kawałek - mezzosopran, Capella Cracoviensis, kier. art. Robert Bachara
Antonio Vivaldi Koncert C-dur na 2 trąbki RV 537; Jerzy Fryderyk Haendel Furie terribiliVo far guerra (Rinaldo HWV 7); Dietro l'orme fugaci… A crudele (Armida abbandonata HWV 105); Antonio Vivaldi Koncert D-dur na 2 trąbki RV 781; Antonio Vivaldi Ombre vane (Griselda RV 718); Antonio Vivaldi Armatae face (Juditha triumphans RV 644); Jerzy Fryderyk Haendel Volate amori (Ariodante HWV 33)

21.00-22.00 - "Urodziny Mariana Hemara" - aud. Anny Lisieckiej


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

04.00-06.00 - "Poranny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan / Redakcja Katolicka 

Współczesne śpiewy wielkanocne w tradycji chrześcijańskiej, spotkanie z Bartłomiejem Izbickim - prowadzącym zespół Jerycho. Muzyka m.in. z płyty "Surgit Leo Fortis" oraz Liturgicznego Ośrodka Dominikańskiego. 

08.00-10.00 - "Trójkowy śmigus muzyczny" - Małgorzata Łukowska 

10.00-15.00 - "Trójkowy dyngus kulturalny" - Piotr Łodej 

Jak wygląda w te pandemiczne Święta "Polska Jerozolima", czyli Kalwaria Zebrzydowska? Spacer reporterki po dróżkach kalwaryjskich, tj. po wpisanym na listę UNESCO zespole architektoniczno-parkowym z Bratem Bernardynem. Poza tym powiemy m.in.: czym są kury ozdobne i czy znoszą też "ozdobne" jajka, przyjrzymy się regionalnym tradycjom Poniedziałku Wielkanocnego w wersji pandemicznej i wyemitujemy ekskluzywną rozmowę z Piotrem Beczałą nagraną przy okazji jego marcowego występu w Operze Narodowej. Koncert zostanie udostępniony na platformie VOD Teatru Wielkiego. 

15.00-17.00 - "Wielkanocne baby" - Tomek Żąda 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Dariusz Urbanowicz 

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Akordy alterowane" - Archie Shevsky (Konrad Biliński) 

20.00-21.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

Obraz polskiej przyrody w fotografii: zaproszenie na wieczorny, wirtualny spacer po najpiękniejszych miejscach w Polsce, lecz nie tylko... Naszymi przewodnikami będą niezwykli fotografowie  przyrody, ludzie pełni pasji, ale też dostarczający swoją pracą wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Goście: Paulina Surniak - członek zarządu Głównego Związku Polskich Fotografów Przyrody, laureatka wielu prestiżowych konkursów fotograficznych oraz Jerzy Grzesiak też członek tego związku. Również laureat wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych, w tym: wyróżnienia w najważniejszym konkursie fotografii przyrodniczej na świecie Wildlife Photographer of the Year (jako drugi Polak w historii).  

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

 

logo


22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - Jakub Moroz

W audycji o tym, jak ważne wydarzenia historyczne i polityczne znajdują odbicie w dziełach kultury. 


logo

Płyta tygodnia - BISZ / KOSA - Blady Król

Nowa płyta Bisza to współcześnie brzmiący koncept album, na którym melancholia splata się z wewnętrznym buntem. Album w całości wyprodukował znany z "Zim" czy "Idąc na żywioł" Kosa. Płyta do zdobycia codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

09.00-10.00 - "Numer Raz, wita Was" - Michał Witak  

Świąteczna playlista zostanie poszerzona o gatunek muzyczny, który nie pojawia się na co dzień wśród propozycji autora, czyli Gospel. To muzyka, która dla wielu jest żywiołem, radością, sposobem na poznanie siebie i otwarcie na innych.

12.00-13.00 - "Nie lejemy wody!" - Oliwia Krettek

Audycja, w której przyglądamy się mechanizmom, przez które woda wyrzucana jest z określoną siłą. Jak powstaje gejzer? Z jaką mocą woda wypływa z węża strażackiego? Czy ciśnienie wody z fontanny można porównać do tej z pistoletu na wodę?

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Kacper Kowalczyk

W tym świątecznym czasie porozmawiamy o ludzkim obliczu zwierząt. W świecie zwierząt istnieją zjawiska i zachowania, które przypisujemy wyłącznie ludziom. Zwierzęta kochają i tworzą rodziny, cenią wspólnotę, cieszą się i podziwiają piękno. Są wśród nich wrażliwi artyści, przywódcy, odkrywcy i tchórze. Mamy zwierzęce troskliwe matki i zazdrośników. Zapraszam na podróż do tajemniczego świata zwierząt.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Wodne opowieści - z okazji śmigusa-dyngusa przyjrzymy się wodzie w różnych postaciach - tej zamkniętej w lodowcach, tryskającej z islandzkich gejzerów i gromadzonej w studniach kopanych w Afryce. Co świadczy o tym, że lodowce żyją? Czy woda z nich nadaje się do picia? Jaka temperatura panuje w gorącym źródle? I jakie odległości trzeba pokonać, żeby zaczerpnąć wody z afrykańskiej studni? Opowiedzą glacjolog, dr Jakub Małecki i mieszkająca w Islandii Katarzyna Paluch.

22.00-23.00 - "Strefa Dread" - koncert zespołu Łąki Łan

Zespół gra muzykę z pogranicza elektroniki, rocka i funku. Ostatni album formacji zatytułowany Raut wyszedł pod koniec 2019 roku. Koncert został zarejestrowany w Polskim Radiu w 2020 roku. Zaprasza Maken. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

11.00-12.00 - w roku Stanisława Lema "Solaris" (cz.3.) - słuchowisko nagrane w 1996 roku w Teatrze Polskiego Radia. "Solaris" to jeden z najważniejszych utworów Stanisława Lema, należy do kanonu nie tylko polskiej, lecz i światowej fantastyki.



logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Początek rzeki może przybierać formę źródła lub obszaru źródliskowego, choć zdarza się, że rzeka powstaje z połączenia kilku mniejszych potoków lub wypływa z jeziora, bagna lub lodowca. O tych i innych "rzecznych" ciekawostkach w Poranku.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - W poniedziałek wielkanocny pozostaniemy w temacie dnia, który aktualnie obchodzimy, czyli śmigusa-dyngusa. Opowiemy skąd właściwie wzięło się to święto, dlaczego obchodzimy je akurat w poniedziałek wielkanocny i jak obchodzone jest w różnych regionach Polski, a w tym pomogą nam nasi słuchacze.​ 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak radzimy sobie z zachowaniem równowagi psychicznej po roku  życia w pandemii, czy po  stabilizacji płynnie wrócimy do zachowań i nawyków sprzed pandemii, czy dystans społeczny zdystansuje nas na stałe? Jakie nowe nawyki już wyrobiła w nas pandemia? Do wstępnej stabilizacji, którą WHO przewiduje na 2025 rok, jeszcze sporo czasu, więc jeszcze wiele może się zmienić zarówno w naszej psychice jak i kontaktach międzyludzkich, ale też kulturze.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik. Targowisko opowieści" Rocha Urbaniaka.


.

09.00 - "Audycja specjalna" - Małgorzata Pęcińska

Audycja specjalna Małgorzaty Pęcińskiej na "lany poniedziałek". W programie muzyka suto wodą podlewana - fontanny, jeziora, rzeki, strumyki, akwaria, morze, wodospady... a nawet powódź! Usłyszymy utwory m.in. Haendla, Smetany, Czajkowskiego, Debussy’ego, Ravela, Respighiego i Chopina.

19.00 - "Romantyczne brzmienia - Impresje Wielkanocne" - Klaudia Baranowska

Nagrania koncertów z radiowego archiwum. W tym odcinku dzieła Antonio Vivaldiego, Georga Friedricha Haendla, Georga Philippa Telemanna oraz Antonine’a de L'Hoyer. W programie zabrzmi m.in. Concerto for 2 violins in D major RV 512 Vivaldiego oraz Concerto for recorder and flute TWV 52:e1 Telemanna w wykonaniu Lee David DQ, Ensemble Matheus, pod dyrekcją Jeana Christophe’a Spinosiego. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Ktoś powie poniedziałek wielkanocny, inny rzuci - II dzień świąt wielkanocnych, a dla kogoś jeszcze to lany poniedziałek albo po prostu - wolne od pracy, święto! Tak czy inaczej w audycji świętujemy na całego. A skoro tak, to poszukamy wspólnie w świecie muzyki popularnej takich utworów, które będą pasowały nastrojem i wymową do tego szczególnego dnia, kiedy dzwony biją, woda leje się strumieniami, rodziny się spotykają, mazurki pachną, a życie płynie jakby troszkę spokojniej i lżej. Będzie świąteczny wypiek mazurkowy od zespołu Lechistan, Tie Break przywiodą Łukasza i Kleofasa, Kwadrofonik wskaże, gdzie był Fryderyk, jakiś jazzowy króliczek przykica na pewno, wody do polewania nie zabraknie, nie zabraknie też spiritual jazzu, aby i na duchowe potrzeby odpowiedzieć, a to nie wszystko. Będzie bogato i różnorodnie, jak to przy świątecznym stole.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU