Polskie Radio

NATO ustaliło datę wyjścia z Afganistanu. Zadeklarowało także solidarność z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 06:52
To były dwa główne tematy wczorajszej wideokonferencji z udziałem ministrów obrony i spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Osobiście uczestniczyli w niej w kwaterze głównej NATO w Brukseli amerykański sekretarz stanu Antony Blinken i szef Pentagonu Lloyd Austin.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Wycofanie wojsk NATO z Afganistanu rozpocznie się 1 maja, a zakończy 11 września, w 20. rocznicę ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, które sprowokowały reakcję sojuszników i doprowadziły do wysłania wojsk do Afganistanu.

Czytaj także:
Donbas FREE 1200.jpg
Konferencja ministrów państw NATO. Tematem koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą

- Razem uniemożliwiliśmy Afganistanowi bycie bezpieczną przystanią dla ataków terrorystycznych na nasze kraje. Od zamachów 11 września nie było żadnego ataku na sojuszników zorganizowanego w Afganistanie. Pomogliśmy też zbudować od początku afgańskie siły bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że wszyscy sojusznicy weszli razem do Afganistanu i razem z niego wyjdą.

- To nie jest łatwa decyzja i wiąże się z ryzykiem - przyznał szef NATO. Ale, jak dodał, alternatywą dla wyjścia z Afganistanu byłoby długoterminowe pozostanie wojsk NATO-wskich w tym kraju i potrzeba zwiększania sił.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:50 11019960_1.mp3 NATO ustala datę wyjścia z Afganistanu, deklaruje solidarność z Ukrainą. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Sytuacja na Ukrainie 

Czytaj także:
pap_20210128_1HZ (4) (1).jpg
Ukraiński ekspert: Zachód musi położyć na stole ostre sankcje. "Rosja nie może blokować nam wejścia do NATO"

Ministrowie Sojuszu rozmawiali też o Ukrainie i wezwali Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk z granicy i z nielegalnie zaanektowanego Krymu.

- Ministrowie z każdego kraju wyrażali zaniepokojenie największą koncentracją wojsk Rosji przy granicy Ukrainy od 2014 roku - mówił amerykański sekretarz stanu. Antony Blinken podkreślił, że jeśli Rosja podejmie działania militarne przeciwko Ukrainie, to poniesie koszty.

jbt

Czytaj także

Proces pokojowy w Afganistanie. Sekretarz obrony USA spotkał się z prezydentem Ghanim

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 17:14
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin spotkał się w Kabulu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim. Jak poinformowała strona afgańska, rozmowy dotyczyły przebiegu procesu pokojowego oraz nasilenia się walk w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie szczyt USA-Rosja? Ekspert: celem Stanów Zjednoczonych jest ustabilizowanie sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 19:30
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaproponował wczoraj prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zorganizowanie w najbliższych miesiącach szczytu na terytorium państwa trzeciego. Biały Dom podał w komunikacie, że w trakcie spotkania miałby zostać omówiony pełen zakres problemów, przed którymi stoją oba państwa.
rozwiń zwiń