Polskie Radio

Muzyczne emocje i nowości kulturalne. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 17:00
Relacje z Festiwalu Wiosna Jazzowa w Zakopanem - w Jedynce oraz transmisje jazzowego koncertu: Dominik Strycharski Core oraz Orkiestra Dęta Fabryki "Ursus" - w Dwójce. W Czwórce wieczorem zagra za to Marcelina! Zapraszamy! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Proshkin Aleksandr

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Gość w Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych i Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci - Dorota Minta, psychoterapeuta, psycholog dziecięcy powie o przemocy wobec dzieci w czasie pandemii, o tym, gdzie szukać pomocy czyli np. Niebieskiej Linii, o tym dlaczego kary cielesne z dzieciństwa zostawiają ślad na całe życie. Także o przemocy będzie mówić Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kick-boxingu i boksie, dziś prowadząca szkolenia i warsztaty, która ma złe doświadczenia z przemocą z dzieciństwa. Przypomnimy o ostatnim dniu rozliczania PIT 2020 – co i jak można zrobić na ostatnią chwilę, rozlicznie przez internet, jakie grożą kary spóźnialskim.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Piątkowe wydanie z Andrzejem Piasecznym! Tydzień przed premierą najbardziej tanecznego albumu w karierze, "50/50", porozmawiamy z artystą o powodach jego decyzji artystycznych i samopoczuciu w pandemii. Przede wszystkim zaś, posłuchamy nowej muzyki - z singlową piosenką "Przedostatni" na czele. Wywiad nadamy o godzinie 14.20; później - relacje Marcina Kusego z Festiwalu Wiosna Jazzowa w Zakopanem.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni. 

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W Międzynarodowy Dzień Jazzu w "Poranku Dwójki" od godz. 7. do 10. wyłącznie jazz - w warstwie muzycznej oraz w spotkaniach z gośćmi. O znanych, ale i o mniej oczywistych wydarzeniach, które dały impuls do rozwoju jazzu w Polsce porozmawiamy z dziennikarzem Tomaszem Szachowskim. Jakie są obecnie realia startu i jakie szanse zaistnienia muzyków jazzowych w Polsce i za granicą - m.in o tym będziemy dyskutować z Tomaszem Handzlikiem - dyrektorem Festiwalu Jazz Juniors, Jerzym Szczerbakowem - prezesem Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJazz oraz z Pawłem Tomaszewskim - pianistą, kompozytorem i aranżerem. Początek o godz. 9.30. W audycji opowiemy też o Jazzahead. Jak przekłada się na karierę muzyczną prezentacja polskich muzyków na tym święcie miłośników jazzu, łączącym formułę festiwalu, targów i konferencji branżowej? Natomiast w Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński spotka się z Martą Król, aby porozmawiać o najnowszej albumie artystki - "All about me"- płycie bardzo osobistej, zawierającej własne kompozycje i będącej realizacją marzeń związanych z pasją do języka włoskiego.

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" / Monteverdi Meets Jazz

wyk. Roberta Mameli – sopran, Emanuele Cisi – sopran, saksofon, Fausto Beccalossi – akordeon, Alberto Lo Gatto – kontrabas, Donato Stolfi – perkusja, La Venexiana. 

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Sonata c-moll nr 7 op 30, wyk. Frank Peter Zimmermann – skrzypce, Martin Helmchen – fortepian. 

12.05-12.45 - Grzegorz Gerwazy Gorczycki Litaniae de Providentia Divina, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak.  

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Komeda we wspomnieniach przyjaciół, opr. Andrzej Zieliński. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Jan Tomasz Adamus - szef Capelli Cracoviensis, która nagrywa symfonie Haydna na płytach winylowych. Spotkamy się z także z Kryspinem Plutą - autorem filmu “Kapitan” pokazywanym na Mini Przeglądzie Filmów Morskich w Gdyni, porozmawiamy z Pawłem Kleszczewskim - autorem filmów animowanych i odwiedzimy wystawę "GRUPA ZERO 61: 1961–2021" w CSW w Toruniu. W cyklu „Literackie witaminy” – prof. Michał Paweł Markowski. 

17.30-19.00 - "W Międzynarodowy Dzień Jazzu" - prowadzą Andrzej Zieliński i Roch Siciński

19:00-21.30 - "Teraz jazz" - początek koncertu godz. 19.30

Transmisja ze Studia im. W. Lutosławskiego w Warszawie – koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. 

I część: Dominik Strycharski Core (premiera koncertowa): Dominik Strycharski – flety proste, wokal, elektronika, Barbara Drążkowska – fortepian preparowany, Wojciech Jachna – trąbka, Zbigniew Kozera – kontrabas, Paweł Szpura – perkusja

II część: Dominik Strycharski Core + Orkiestra Dęta Fabryki "Ursus" (pod dyr. Karola Węclewskiego) grają "Symfonię Fabryki URSUS"

Autorzy: Jacek Hawryluk, Bartek Chaciński

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Dwie samotności - o Mario Vargasie Llosie i Gabrielu Garcii Marquezie, aut. Anna Lisiecka 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Perły", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 24.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Różewicz "Opowiadania", czyta Adam Ferency, odc. 2 (PREMIERA).

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski

02.00-03.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Adam Makowicz - retransmisja koncertu zarejestrowanego w studiu im. Agnieszki Osieckiej 17 marca 1993 roku. 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda  

Rusza długi weekend. Wielu Polaków tradycyjnie wybierze się do lasów. Te w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Jakie nowe atrakcje czekają na nas w lasach oraz jak bezpiecznie w nich wypoczywać? W ostatnim czasie rośnie popyt też na jachty. Nie ma się czemu dziwić, oferują nam one możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, a dodatkowo ich ceny często są niższe od kamperów czy obleganych ostatnio ogródków działkowych. Czy jacht to dobra inwestycja? Powiemy także m.in. o tym, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na dniach wydał komunikat o przekroczeniu w benzopirenu w wybranych miejscach w Polsce. Na jego podstawie gminy zakazują rozpalania grilla nawet do końca roku (np. w Warszawie zakaz dotyczy siedmiu dzielnic, w pozostałych dziewięciu wciąż można grillować). Czy to koniec tradycyjnego grilla? Czy można organizować grilla mimo obostrzeń sanitarnych? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Z drem Arturem Bartoszewiczem i Marcinem Roszkowskim porozmawiamy o odmrażaniu kolejnych branż gospodarki czy o ostatnim dniu składania PIT-ów. W RTG czyli Rozmowa Trójkowo-Gospodarczej - prof. Filip Szymański, dziekan Collegium Medicum UKSW. 

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

Międzynarodowym Dniu Jazzu porozmawiamy z publicystą Jerzym Szczerbakowem, a o tym jak muzyka jazzowa wpłynęła na twórczość - z Marią Sadowską. W "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Athiną Theodosjadu ze Szkoły Wajdy. Pretekstem do tego spotkania fakt, że do niedzieli będzie można oglądać online najlepsze filmy młodych polskich reżyserów. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o tym, że bankowość elektroniczna nie należy do tanich. Zwłaszcza w dobie praktycznie zerowych stóp procentowych. Okazuje się, że banki skrzętnie ukrywają oferty korzystne dla klientów. Banki nie reklamują wielu atrakcyjnych dla klientów produktów, gdyż to im się nie opłaca. Stosunkowo niewielu młodych wie też o „triku”, dzięki któremu wiele osób starszych ma teraz oszczędności oprocentowane na poziomie 3-4% rocznie. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

W audycji m.in. o tym, że Rada Ministrów ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy. Do 30 kwietnia również inne państwa członkowskie UE mają przedstawić Komisji Europejskiej swoje Krajowe Plany Odbudowy.  Sprawdzimy również jak wygląda sytuacja pandemiczna w Niemczech. Czy Polacy mogą jechać na weekend majowy do naszych sąsiadów? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. To właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Senatorskiej, miało miejsce zaprzysiężenie tego dokumentu o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale również w historii powszechnej. Gościem Polskiego Radia 24 będzie  Izabela Witkowska-Martynowicz z Dział Promocji Zamku Królewskiego. 

Zaprosimy również do Narodowego Centrum Kultury na wyjątkową wystawę dwóch znakomitych polskich artystek żydowskiego pochodzenia. Urzekające figurki zwierząt Magdaleny Gross i przekuwające uwagę portrety Geli Seksztajn, stworzone w czasach okupacyjnej gehenny i holocaustu, które wypełniły przestrzeń Kordegardy, Galerii NCK, przypominają o obchodzonej 19 kwietnia 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. 


logo

06.00-09.00 – "Najlepszy dzień tygodnia" – Kuba Marcinowicz

Opowiemy o tym, jak powstał klasyk hip hopu i rapu, czyli "If I Ruled The World" nowojorskiego rapera Kurtisa Blow. Ukazał się w 1985 roku i jest jednym z pierwszych utworów w historii, w którym wykorzystano sampler.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Zbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które zasługuje także na sportową oprawę i dlatego w audycji opowiemy o nadchodzących wydarzeniach biegowych, które mimo iż nazywane są biegami, wcale nie muszą biegiem być. Ważne, aby była to aktywność wykonywana z użyciem siły mięśni.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Pora na trochę mody męskiej. Skąd wzięły się pinrolle, czyli trend na podwijanie nogawek. Jak to zrobić, aby wyglądać stylowo? Wygodne jeansy, luźne joggery czy uniwersalne chinosy – jakie spodnie są najlepsze? Jakie dziś są trendy w męskiej modzie?

17.00-18.00 - "Teraz k-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Długi weekend przed nami... A jak lepiej wypoczywać i bawić się - niż z najlepszymi k-popowymi hitami? Zapraszamy na przegląd najbardziej energetycznych koreańskich piosenek. Do tego, jak co tydzień, będziecie mogli wygrać albumy w konkursie "Co to za idol"?

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu: Marcelina

Marcelina wydała swój debiutancki album w 2011 roku zatytułowany po prostu: Marcelina, za który była nominowana do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Od tamtej pory nagrała już 4 solowe albumy, udzieliła się też na kilku innych płytach np. Panny wyklęte, Happysad, June. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - z okazji Ogólnopolskiego Dnia Koni przyjrzymy się dyscyplinom sportowym z końmi, opowiemy o koniach w służbie człowieka i poszukamy koni w powiedzeniach. 

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - o tym, jak kiedyś fabryka samochodów osobowych na Żeraniu była centrum polskiej motoryzacji, a także o polskich autach w rajdzie Monte Carlo.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - ​Wiosna w języku polskim. Dlaczego mówi się "kwiecień plecień"? Skąd wzięły się nazwy miesięcy i dlaczego wiosna to wiosna...?
Przyjrzymy się wszelkim wiosennym zagadnieniom i przysłowiom, jakie mamy w języku polskim.

21.00-22.00 - "Strefa rodzica" - Każdy z nas ma silne strony, a jednak wielu z nas przez wiele lat nie potrafi ich nazwać... dlaczego? Na czym polega idea budowania na swoich silnych stronach? Czym różnią się silne strony dorosłego od silnych stron nastolatka i dzieci do 10 roku życia. 10 talentów nastolatków - porozmawiamy o każdym z nich choć chwilę- jak zrobić test i co to daje? O dziecięcym teście Gallupa opowie Dominika Łysio, twórczyni marki Tropiciele Talentów, która odkrywa talenty Gallupa wśród nastolatków i młodzieży uczącej się, a także wspiera rodziców w budowaniu rodzicielstwa opartego na mocnych stronach.​

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Piotr Bogutyn, muzyk sesyjny, gitarzysta, aranżer, kompozytor i producent muzyczny. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami. 28 czerwca 2019 r. jako gitarzysta związał się z Budką Suflera, wziął udział w nagraniu partii gitary w premierowym utworze „Gdyby jutra nie było” i „W kinie tak jest” oraz jesiennej trasie koncertowej Budki Suflera wraz z gościnnym udziałem Izabeli Trojanowskiej, Urszuli i Felicjana Andrzejczaka. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​ 



.


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

Wysłuchamy Walca Des-dur op. 64 nr 1 w interpretacji Aleksandra Michałowskiego, Mazurków op. 17 nagranych przez Dmitria Alexeeva, Sonaty fortepianowej c-moll op. 4 wykonanej przez Marię Wiłkomirską, a na fortepianie historycznym zabrzmi Ballada F-dur w interpretacji Wojciecha Świtały.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - zaprasza Magdalena Sawicka

Ostatnia audycja z cyklu poświęcona Triu fortepianowemu g-moll op. 8 Fryderyka Chopina. W najbliższym odcinku Trio zabrzmi w wykonaniu "tria marzeń" Dawida Ojstracha, Światosława Knuszewickiego i Lwa Oborina. W programie usłyszymy również słynne Trio B-dur op. 97 "Arcyksiążęce" Ludwiga van Beethovena.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Piosenki, które mają w tekście Chopina. Wysłuchamy m.in. Si Chopin Les Bel Canto oraz Beethoven o Chopin Baustelle.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU