Na scenie Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła najpierw Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, a następnie Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W pierwszej części orkiestra wykonała 11 utworów będących połączeniem muzyki klasycznej i popularnej w aranżacjach Stefana Rachonia, w drugiej zaś Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski i Czesław "Mały" Bartkowski wraz z Agnieszką Wilczyńską oraz Robertem Majewskim przypomnieli najbardziej znane filmowe kompozycje Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
"Dobra muzyka jest taką niezależnie od gatunku"
- Koncerty z cyklu "To, co najpiękniejsze…" są wypełnianiem misji mediów publicznych - podkreślił Krzysztof Czabański. Jak podkreślił, wynika to z faktu, że składają się z dwóch bardzo dobrze uzupełniających się części. - Najpierw Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie gra utwory poważnych kompozytorów, ale w lżejszym wydaniu, a następnie mamy muzykę popularną, rozrywkową, ale ambitną - dodał.
"To, co najpiękniejsze". Rachoń i Matuszkiewicz w zimowej odsłonie
- Chcemy przez to pokazać, że dobra muzyka jest taką niezależnie od gatunku. Jeżeli jest dobra, to trafia do słuchacza, staje się dla niego interesującą ofertą. Dlatego właśnie Rada Mediów Narodowych przyznała honorowy patronat koncertom "To, co najpiękniejsze..." i cieszę się, że Polskie Radio ten cykl kontynuuje - podkreślił Krzysztof Czabański.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "To, co najpiękniejsze...". Andrzej Rogoyski: trzeba promować polską muzykę
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych zaznaczył, że bardzo trafionym pomysłem było wybranie na tegoroczny "zimowy" koncert z serii "To, co najpiękniejsze..." utworów muzyki klasycznej i popularnej w aranżacjach Stefana Rachonia. - Choćby dlatego, że przecież Stefan Rachoń jest wielką postacią właśnie Polskiego Radia. Współpracował z nim przez kilkadziesiąt lat, a związany był z tym medium jeszcze w czasach przedwojennych. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci zajmujących się muzyką w Polskim Radiu, stał się jednym z jego muzycznych symboli. Myślę, że wybór utworów Stefana Rachonia był wyborem naturalnym - powiedział Krzysztof Czabański.
Popularyzacja polskiej i światowej muzyki
"To, co najpiękniejsze..." to seria koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 r. Ich celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym klasycznej, wśród odbiorców, którzy nie są koneserami, ale poszukują kontaktu z kulturą wysoką. Ideą cyklu jest także promocja Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
bb