Polskie Radio

Gwiazdy z cienia. Jak film "The Commitments" nadał rozpędu karierze The Corrs

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 08:50
14 sierpnia 1991 roku miał premierę film "The Commitments". Obraz w reżyserii Alana Parkera zyskał status kultowego i przyczynił się – choć w nieco przewrotny sposób – do wielkiej kariery grupy The Corrs.
Kadr z filmu The Commitments
Kadr z filmu "The Commitments"Foto: Forum / Image Capital Pictures

Film "The Commitments" opowiada o grupie młodych ludzi z robotniczych dzielnic Dublina, którzy - zafascynowani twórczością takich artystów jak Otis Redding, Marvin Gaye czy Percy Sledge - postanawiają założyć zespół soulowy, który podbije świat. Reżyser Alan Parker obsadził w głównych rolach młodzież bez aktorskiego doświadczenia, ale oswojoną ze sceną za sprawą wcześniejszej działalności muzycznej.

Zwiastun filmu "The Commitments", źródło: YouTube / WorleyClarence

Na castingi zgłosiły się setki chętnych z całej Irlandii, spośród których John Hughes, muzyczny koordynator projektu, musiał wybrać tych najodpowiedniejszych do obsadzenia ról. Skontaktował się on również z Jimem Correm, starym kumplem, z którym grał kiedyś w zespole, i zaproponował mu udział w przesłuchaniach. Ten zgodził się, pod warunkiem, że będzie mógł zabrać ze sobą swoje trzy siostry.

Cała czwórka rodzeństwa ostatecznie zagrała w "The Commitments", choć ich role trudno byłoby uznać za pierwszoplanowe. Jedynie Andrea, jako młodsza siostra jednego z głównych bohaterów, wypowiada na ekranie jakąkolwiek kwestię. Z kolei Caroline (późniejszą perkusistkę The Corrs) można wypatrzeć jedynie, jeśli mocno wytęży się wzrok, została ona bowiem wmieszana w grupę fanów obserwujących tytułowy zespół The Commitments podczas wykonywania utworu "I Never Loved A Man".

Nawet tak skromne popisy aktorskie Corrów wystarczyły jednak Hughesowi, żeby dostrzec potencjał drzemiący w rodzeństwie. Wziął ich pod swe skrzydła i jako menadżer The Corrs pomógł grupie zostać jedną z największych gwiazd irlandzkiej muzyki przełomu wieków. Zespół sprzedał ponad 40 milionów płyt i wylansował mnóstwo przebojów, na czele z "Breathless", "Dreams" i "What Can I Do". – Sądzę, że "The Commitments" to był katalizator. Ale my i tak mieliśmy ambicję i determinację, żeby coś osiągnąć, niezależnie od tego, co byłoby katalizatorem. Mogło nim być wiele innych rzeczy – mówił po latach Jim Corr.

The Corrs - "Breathless", źródło: YouTube / The Corrs

Sam film Parkera spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami krytyków, zdobył też sporo nagród, m.in. cztery British Academy Film Awards. Choć nie stał się kasowym hitem, zyskał status kultowego, podobizny głównych bohaterów trafiły na irlandzkie znaczki pocztowe, a wielu występujących w nim aktorów z powodzeniem kontynuowało karierę w branży muzycznej i filmowej. Jednym z nich był Glen Hansard, późniejszy zdobywca Oscara za piosenkę do filmu "Once", w którym zagrał główną rolę. Żaden jednak nie dorównał popularnością grupie The Corrs, której członkowie w trakcie kręcenia "The Commitments" pozostawali w cieniu głównych gwiazd.

kc

Czytaj także

Pożegnalne "We Are the Champions". 35 lat od ostatniego koncertu Freddiego Mercury'ego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:46
9 sierpnia 1986 roku grupa Queen wystąpiła w Knebworth na zakończenie trasy "Magic Tour". Był to ostatni koncert zespołu z udziałem Freddiego Mercury'ego, który zmarł na AIDS pięć lat później.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z metalowego getta na rockowy Olimp. 30-lecie przełomowej płyty Metalliki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 10:50
Jedni nazwali ich zdrajcami metalu, inni dowiedzieli się o ich istnieniu – wszystko za sprawą wydanego 12 sierpnia 1991 roku "czarnego albumu", dzięki któremu członkowie zespołu Metallica wskoczyli do grona największych gwiazd muzycznej sceny końca XX wieku.
rozwiń zwiń