09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
Dzień Kawy - Jakie dobre właściwości ma kawa, a jakie negatywne? Ile można pić dziennie? Czy każdy może, w jakiej ilości? I jaką - parzona, z expressu, rozpuszczalna? Z dodatkami czy bez? Na jak długo dodaje energii? Czy to prawda że wypłukuje magnez, skoro sama go zawiera? Czy faktycznie odchudza i zmniejsza ból mięśni?
Gość - Alicja Kalińska, dietetyk, doradca żywieniowy, specjalistka z zakresu nauki o żywieniu człowieka. Kawa nie tylko do picia - do których potraw dodawana jest kawa? Kawa tylko w deserach? Co daje żucie czy podgryzanie kawy? Zapraszamy na materiał Patryka Bedlińskiego.
Ponadto: Poradnik Językowy - Małgorzata Tułowiecka i dr Agata Hącia, również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz Turystyczna lista przebojów PL.
10.00-17.00 - Senioralia 2021 / Tomaszów Mazowiecki, Arena Lodowa - relacje Red. Publicystyki co godzinę w trakcie trwania wydarzenia
23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / Moje Książki - zaprasza Magdalena Mikołajczuk
O książce "Dziwne jest serce kobiece - tom 2 Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa" Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej. To kontynuacja wydanego w 2019 tomu "Dziwne jest serce kobiece - Wspomnienia galicyjskie".
Autorka, urodzona w toku 1881 przedstawia barwne dzieje swojej rodziny na tle ważnych wydarzeń historycznych. Wiesław Myśliwski tak pisze o tej książce: "To niemal gotowy scenariusz na film czy serial obyczajowo-przygodowy. Barwne, soczyste postaci, zaskakujące losy bohaterów, a życie Autorki bogate w dramatyczne i zaskakujące zdarzenia". Rozmowa z wnukiem autorki Rafałem Skąpskim.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "Czerwone i czarne" Stendhala w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Biograficzny film "Papcio Chmiel", kandydat do Oscara "Aida/Quo Vadis, Aïda?", "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza", "Demons in Paradise" poświęcony wojnie na Sri Lance - te i wiele innych filmów pokazujących najnowszą historię w sposób artystyczny można będzie zobaczyć na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.
O szczegóły programu zapytamy Arkadiusza Gołębiewskiego, dyrektora i pomysłodawcę festiwalu. Początek rozmowy o godz. 9.30.
Ponadto w audycji:
- wystawa fotografii Erazma Wojciecha Felcyna w gdańskiej Galerii ZPAP zatytułowana "Felcyn versus Felcyn". W gdańskiej Galerii ZPAP zobaczymy m.in. efekty współczesnych eksperymentów w zakresie obrazowania cyfrowego
- książka "Zabójcze aplikacje. Jak smartfony zmieniły nasz świat". Na Słuchaczy Poranka Dwójki czekają egzemplarze książki Michała R. Wiśniewskiego
- plany repertuarowe Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska
10.00-11.00 - Szkocja
11.10-12.00 - Jan Sebastian Bach Kantata Ich habe genug, BWV 82, wyk. Matthew Brook, Dunedin Consort, dyr. John Butt
12.05-12.45 - Płyta na lato / Chopin, Bach, Mozart, Beethoven - Alexei Lubimov
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Wielki konkurs: bohaterowie i świadkowie
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi prowadzi Róża Światczyńska
Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, Ludomir Różycki Stańczyk - scherzo symfoniczne op. 1, Henryk Wieniawski I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14, César Franck Symfonia d-moll
Wyk. Jakub Jakowicz - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Marek Pijarowski (22.05.2016 Warszawa, Studio koncertowe PR im W. Lutosławskiego)
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
V Sopockie Konsekwencje Teatralne - to ogólnopolski przegląd małych form scenicznych, na który zapraszane są zarówno sceny zawodowe, teatry nieinstytucjonalne oraz grupy i twórcy amatorzy. Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest minimalna scenografia i maksymalnie trójka aktorów. Tematyka, rodzaj i forma są dowolne.
W tym roku do udziału w Konkursie dopuszczonych zostało 9 spektakli, o których na antenie opowie Adam Nalepa, dyrektor artystyczny Fundacji Teatru BOTO. Ponadto w audycji zapowiedzi premier: Kopciuszka w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i Orfeusza w Piekle w Operze Krakowskiej, wystawa plakatów Konkursów Chopinowskich w Warszawie i prezentacja online światowej premiery Nieszporów Isabelli Leonardy.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Januszem Marynowskim - aut. Andrzej Sułek
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
Edinburgh International Festival 2021 - koncert zespołu Il Pomo d’Oro pod dyrekcją Zefiry Valovej, solistka: Joyve DiDonato - sopran (Edynburg, 23.08.2021)
Luigi Rossi Sinfonia grave a cinque voci, Claudio Montevetdi Illusstratevi o cieli - aria z opery Powrót Ulissesa, Pietro Antonio Cesti Intorno all’idol mio z opery Orontea, Claudio Monteverdi Sinfonia I aria Addio Roma z opery L’incoronazione di Poppea, Georg Friedrich Händel Uwertura do opery Ariodante, Johann Adolf Hasse Molte con fiero aspetto z opery Antonio e Cleopatra, Georg Friedrich Händel Piangerò la sorte mia z opery Giulio Cesare, Jean-Philippe Rameau Sarabande, Air en rondeau, Air très vif z tragedii Zoroastre, John Dowland Come again! Sweet love doth now invite, Jean-Philippe Rameau Orage z Les indes galantes, Georg Friedrich Händel Dopo notte z opery Ariodante
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Jerzy Waldorff "Wielka gra. Rzecz o konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.
00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka - Aleksander Gołębiewski
04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji m.in.:
6: 15 – Zostały ostatnie 24 godziny na wzięcie udziału w spisie powszechnym. Kto tego nie zrobił może dostać karę - nawet 5 tysięcy złotych;
6: 50 - Dentyści nie narzekają na brak pracy - wszystko za sprawą mody na hulajnogi. Użytkownicy często ulegają mniej lub bardziej poważnym wypadkom, podczas których najczęściej dochodzi do urazów zębów czy twarzoczaszki;
08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Tadeusz Cymański, Solidarna Polska.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji m.in.:
10: 30 XI edycja Warsaw Gallery Weekend. To największy cykliczny przegląd nowej sztuki w Polsce, odbywający się w prywatnych galeriach sztuki współczesnej;
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
11.15 Forum Inteligentnego Rozwoju. Biorą w nim udział przedstawiciele nauki, biznesu i samorządów z całej Polski. O mądrym promowaniu nauki, która dzięki temu może wpływać na rozwój kraju;
11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
1669 - W katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego. Jak można ocenić okres panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego?
1938 - Podpisano układ monachijski zezwalający III Rzeszy na aneksję części Czechosłowacji.
Jakie były konsekwencje tego układu?
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
W audycji m.in.:
16: 40 W światowym dniu kawy porozmawiamy o Fair trade, – co to takiego? Czy warto zwracać uwagę na produkty, które mają takie oznaczenie? Czy i jak nasi rodzimi producenci żywności oznaczają polskie produkty i przejmują się losem rolników/hodowców – rozmowa ze Zbigniewem Szalbotem z Fundacji Fairtrade Polska;
18: 10 Za dwa dni początek roku akademickiego. Jak będą pracować uczelnie? Większość otwiera się na obecność studentów na wykładach, ale są już pierwsze zmiany, przejście z trybu stacjonarnego na zdalny;
18: 45 Reportaż „Dom na Nowolipiu” – Antoni Rokicki
Do 2 października trwała niezłomna walka Powstańców Warszawskich. Na Nowolipiu mieści się Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Jak wygląda praca wolontariuszy tego domu? Co młodemu pokoleniu chcą przekazać Powstańcy w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko
20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Polski express" - Michał Kirmuć
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska
POWSTAŃCZE NUTY
Kończą się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy mierzyli się z dwiema potęgami: Niemiecką Rzeszą okupującą Polskę i ZSRR, planującym sowietyzację i wasalizację Polski. Nie będziemy dyskutować o zasadności tego zrywu, co od lat pozostaje przedmiotem gorących polemik.
Zastanowimy się, jakie znaczenie miała muzyka podczas tych dwóch miesięcy? Co grano wówczas „od ręki”, spontanicznie, przez zawodowych muzyków i amatorów? Jakie utwory zagrzewały do walki, dodawały otuchy, pozwalały na chwilę relaksu i zapomnienia o rzeczywistości?
Gość: prof. Karol Radziwonowicz, pianista, wykładowca, prezes Towarzystwa. Im. Ignacego Paderewskiego
23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Skrajnie różne osobowości literackie zrecenzują książkę "Mistrzowie. Spotkania z twórcami" Philipa Rotha, czyli klasyka amerykańskiej literatury w dialogu z pisarzami i malarzem, których dzieło i postawa były dla niego inspiracją. Razem z Marzeną Mróz Bajon zajrzą też do "Domów pisarzy". Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?
23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek
Warto być wrażliwym na insulinę. Brak tej wrażliwości może z czasem prowadzić do cukrzycy typu II. Życie z insulinoopornością. Czym jest, jak ją rozpoznać i jak z nią normalnie funkcjonować? Gościem Anny Popek będzie aktorka Anna Powierza, która cierp na insulinooporność.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Co wspólnego ma dzbanek z kawą z pierwszą na świecie kamerką internetową?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Europejska cyfrowa legitymacja studencka - dostępna we wszystkich językach Unii, ważna w całej wspólnocie. Jakie daje możliwości, co ułatwia, co można dzięki niej załatwić i sprawdzić?
17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu przedpołudniem" - Janek Olejniczak
Bolid studentów z Rzeszowa z kolejnymi sukcesami! Jest naprawdę szybki - Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli aż pięć statuetek podczas zawodów na torze FS Alpe Adria w Chorwacji.
19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"
Tym razem w RAUdycji rządzić będzie stara, dobra polska muzyka i utwory takich wykonawców jak Maanam, Vox, Lady Pank, a nawet Karin Stanek. Czy RAU-ek z gitarą będzie dla Was parą?
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Zaproszenia do Szkoły Myślenia Pozytywnego, autorskiego programu Fundacji "Instytut Edukacji Pozytywnej".
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja
Spotkanie z Mikołajem Staniulem - młodym żeglarzem, mistrzem Europy w klasie 49er.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Co jakiś czas powstają różnego typu wynalazki, których zastosowanie stawiane jest pod znakiem zapytania. Spora część tych projektów co prawda oferuje interesujące sposoby likwidowania napotykanych problemów, ale bardzo często utrudnienia te można w łatwy sposób rozwiązać, nawet bez nowoczesnej technologii. Czy wynalazkiem może być wszystko?
10.00-11.00 - "Co w smoku piszczy?" - Smok Adaś na tropie olbrzymiej muzyki która jego i Wojtka zawiedzie wprost do filharmonii na próbę orkiestry symfonicznej.
15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania - 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
21.00-22.00 - "Strefa Rodzica"
1. Jak nie wychować dziecka na ofiarę - Jak uczulić dziecko na to, że jego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak sprawić, aby wiedziało, kiedy dorosły przekracza granice i nie bało się reagować. Gość: Sabina Zalewska - psycholog.
2. Bój się...I działaj! - Jak w trudnych sytuacjach pokonać strach, nie rezygnować z siebie i swoich planów, zawalczyć o szczęście i spełnienie. Gość: Magda Macyszyn - coach.
23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Jesień, wcześnie zachodzące słońce, chłód i zbliżające się zimne noce doskonale współgrają z aurą tajemniczości, nostalgii i mrocznymi dźwiękami nurtów rocka progresywnego, gotyku, electro czy metalu. Muzyka zespołów reprezentujących wymienione gatunki zagości w audycji. Tłumaczenia tekstów, opowieści, podsumowanie Festiwalu Muzyki Alternatywnej Fame 2021 - w Toruniu (24-26.09) i jeszcze więcej - w księżycową muzyczną podróż.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r.
Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.
12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski
Jak brzmi Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie interpretacji m.in. Artura Rubinsteina i Janusza Olejniczaka. W audycji usłyszymy również interpretacje Marii João Pires, Maurizia Polliniego oraz Krystiana Zimermana.
17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska
W audycji będziemy kontynuować lekturę młodzieńczej poezji okolicznościowej pisanej przez kompozytora - zajmiemy się wierszykami przyjacielskimi, zrodzonymi z impulsu towarzyskiego i odzwierciedlającymi jego relacje z bliskimi.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
W swojej muzycznie zaskakującej audycji autor zaprezentuje barwne stylizacje utworów Chopina na folklor cygański w wykonaniu Nilsa Henrika Asheima i Gjertrud's Gypsy Orchestra.