03:22 Jedynka/Ekspres Jedynki - 27.09.2021 NNW Święto kina historycznego. XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" (Ekspres Jedynki)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie kierowane do twórców oraz wszystkich osób interesujących się historią. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności zarówno narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka.
Dyrektor i twórca wydarzenia Arkadiusz Gołębiewski podkreślił, że impreza zyskała w ostatnich latach międzynarodowy charakter. - Festiwal stał się opowieścią o polskich i światowych drogach do wolności. W tym roku są aż dwa filmy z Australii, jest świetny film dokumentalny z Wenezueli czy ze Sri Lanki. To wszystko pokazuje, że temat wolności ciągle jest bardzo aktualny i opowiadany w najróżniejszy sposób, czy to w formie dokumentalnej, czy fabularnej - powiedział.
Pięć konkursów
W programie wydarzenia znalazło się pięć konkursów: Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Wideoklipów i Konkurs Radiowy.
W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych weźmie udział 15 filmów, wśród nich: "Aida" Jasmili Žbanić, "Mistrz" Macieja Barczewskiego, "Nędzarz i madame" Witolda Ludwiga, "Shindisi" Dito Tsintsadze oraz "The Flood" Victorii Wharfe McIntyre.
Jak wskazała przewodnicząca jury tego konkursu - scenarzystka i reżyserka Bożenna Intrator - wolnościowy przekaz filmów festiwalowych dotyczy również wolności wewnętrznej. - W tym roku na festiwalu przykładem takiego filmu o wolności wewnętrznej, ale też o wyzwoleniu kobiet, jest film szwajcarski "Klatka dla ptaków", opowiadający o walce o równouprawnienie, bo kobiety w Szwajcarii uzyskały prawa wyborcze najpóźniej w Europie - zwróciła uwagę.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych będą rywalizować 22 filmy. W tej sekcji zaprezentowane zostaną m.in. "1970" Tomasza Wolskiego, "Amelia & Saturnin" Daniela Zagórskiego, "Demons in Paradise" Jude'a Ratnama, "Oto dziś dzień krwi i chwały" Pawła Grajnerta, "Zimba" Joela Pizziniego i "Żydzi w Armii Andersa" Michała Szymanowicza.
- Poruszamy się po terenie całej Polski, to opowieści od okresu II wojny światowej, po głęboki PRL. Będzie trudno zdecydować, która wygra. Bo tutaj nie wygra długość czy terytorium, ale najsilniejsza osobowość. To są za każdym razem historie o osobowościach - wyjaśniła jurorka oceniająca filmy w tej kategorii, scenarzystka Marta Plucińska.
Do Konkursu Filmów Polskich zakwalifikowano 29 tytułów, wśród nich: "Marsz cieni" Lesława Dobruckiego, "Piękny dzień" Włodzimierza Krygiera, "Bożą przemytniczkę" Ewy Szakalickiej, "Ostatni wyrok podziemia" Stefana Skrzypczaka, "Terenię" Dariusza Walusiaka, "Parczew ’46. Powojenne rozrachunki" Bogny Bender-Motyki, "Operację Lato ’76" Ewy Sochackiej-Kraśko, "VI Brygadę Pani Komendant" Wojciecha Królikowskiego, a także "Z Gwiazdami podróż bez końca" Marii Dłużewskiej.
W Konkursie Wideoklipów znajdziemy 16 teledysków, m.in.: "Dla Niepodległej szli" (wyk. Zespół Wokalny Soul), "Terytorialsi" (wyk. Drużyna Mistrzów - Bosski Roman), "Battle for Independence" (wyk. Kingdom of Rock), "Niepodległa" (wyk. Agnieszka Rzążewska-Michalak), "Teddy" (wyk. Basti), "Tu w środku jest człowiek" (wyk. Cieplicka Scena Młodych przy Przystani Twórczej).
W Konkursie Radiowym o nagrody ufundowane przez Polskie Radio powalczą autorzy 13 dokumentów opowiadających o doświadczeniach świadków historii XX wieku. W tym: "To był Obywatel. Opowieść o Szymonie Pawlickim" Marzeny Bakowskiej, "Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michała Rzepiaka, "Kropla pamięci" Dominika Gila, "System zła" Tomasza Jeleńskiego oraz "Cud w oparach mgły" Czesławy Borowik i Tomasza Najdy.
Czytaj także:
Podobnie jak w poprzednich latach nacisk zostanie położony na wydarzenia rocznicowe. W Gdyni wybrzmi zarówno 40. rocznica stanu wojennego, przypomniane będzie też życie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zostaną również mocno zaakcentowane tragiczne wydarzenia z 1956 roku w Poznaniu i Budapeszcie. W roku olimpiady szczególne miejsce zajmie tematyka sportowa.
Festiwal potrwa do soboty, 2 października. Projekcjom towarzyszyć będą m.in. spotkania z twórcami, dyskusje, wystawy oraz prezentacje nowości wydawniczych. Dla tych, którzy przyjadą do Gdyni, i dla mieszkańców Trójmiasta staną dwa kina plenerowe, pokazy będą się odbywały w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym.
W poprzednim roku - mimo pandemii koronawirusa i ostrego rygoru sanitarnego - festiwal odwiedziło ponad 4 tys. widzów.
***
Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
Patronami medialnymi XIII Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24.
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzi: Patryk Michalski
Autor materiału: Karol Darmoros
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 16.25
Jedynka/IAR/PAP/festiwalnnw.pl/kk