Biografia tego urodzonego w drugiej połowie XIX wieku i tworzącego przede wszystkim w wieku XX autora i tłumacza pełna jest znaków zapytania. Przed swoją śmiercią, w listopadzie 1940 roku, Wacław Berent zniszczył prywatne archiwum, w tym korespondencję. Wiadomo, że urodził się w Warszawie i został przyrodnikiem (doktorem ichtiologii) po studiach w Monachium i Zurychu.
Za życia Berent postrzegany był jako jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych prozaików polskich. Dzisiaj jest znany i ceniony niemal wyłącznie w wąskim kręgu literaturoznawców. Przez lata uważany był za autora utworów prozatorskich o tematyce współczesnej, utrzymanych w poetyce realizmu. Był też znakomitym tłumaczem, poliglotą, a jego tłumaczenia dzieł Nietzschego czy Ibsena do dziś cieszą się uznaniem.
Projekt "Radiobook"
"Nurt", wydany drukiem w 1934 roku (wcześniej publikowany na łamach "Pamiętnika Warszawskiego" oraz "Tygodnika Ilustrowanego") odchodzi od tematu współczesności. Bohaterami opowieści w dwu częściach są wybitni Polacy z przełomu XVIII i XIX wieku: Franciszek Karpiński, Onufry Kopczyński, Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz i Jan Henryk Dąbrowski.
Berent stworzył nowatorski, pod względem formalnym, typ powieści historycznej, będącej pośrednim komentarzem do dyskusji społeczno-politycznych toczonych w latach 30. XX wieku.
Tekst "Nurtu" zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 1978, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów teatralnych i filmowych, Zbigniew Zapasiewicz.
Nurt #01 | Wacław Berent | Audiobook po polsku Profil: Radiobook
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
kk/kr