Polskie Radio

Nie będzie obowiązkowych szczepień w służbie zdrowia. Brytyjski rząd zmienia decyzję

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 23:45
Brytyjski rząd wycofał się w poniedziałek z planu wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników służby zdrowia w Anglii. Minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział, że sprawa zostanie jeszcze raz poddana konsultacjom.
Nie będzie obowiązkowych szczepień dla służby zdrowia na Wyspach Brytyjskich
Nie będzie obowiązkowych szczepień dla służby zdrowia na Wyspach BrytyjskichFoto: Ilyas Tayfun Salci/ Shutterstock

Obowiązek szczepień dla pracowników publicznej służby zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami, miał wejść w życie 1 kwietnia, ale jeśli ktoś nie przyjął jeszcze ani jednej dawki szczepionki, to aby zachować wymagany okres między nimi, ostatecznym terminem na zgłoszenie się po pierwszą dawkę miał być najbliższy czwartek.

Zgodnie z ogłoszoną w grudniu zapowiedzią, osoby, które nie będą w pełni zaszczepione, będą musiały albo odejść z pracy, albo zmienić stanowisko na niewymagające kontaktu z pacjentami.

Kontrowersje

Jednak sprawa budziła duże kontrowersje, a niedawno w Londynie odbył się spory protest personelu służby. Podnoszone były obawy, że dalsze forsowanie tego wymogu może spowodować odejście z pracy nawet 77 tys. osób, co jeszcze pogorszy sytuację kadrową w publicznej służbie zdrowia, w której już teraz jest 100 tys. nieobsadzonych stanowisk.

W szczególności, że władze Szkocji i Walii nie planowały wprowadzać takiego obowiązku, co dawało niezaszczepionym możliwość przeniesienia się tam.

Javid bronił swojej wcześniejszej decyzji o wymaganiu szczepień, wskazując, że wobec zaczynającego się wówczas rozprzestrzeniać wariantu Omikron koronawirusa, było to uzasadnione. Ale powiedział posłom, że istnieje potrzeba rozważenia wpływu tego na zasoby kadrowe służby zdrowia, "zwłaszcza w czasie, gdy mamy już niedobór pracowników i prawie pełne zatrudnienie w całej gospodarce". Wskazał też, że dzięki szczepieniom więcej ludzi ma ochronę, a zakażenie Omikronem ma zwykle lżejszy przebieg niż Deltą.

Poinformował, że termin 1 kwietnia przestaje obowiązywać, a sprawa zostanie poddana dalszym konsultacjom. Wyjaśnił, że dotyczyć one będą także pracowników opieki społecznej, których już od listopada zeszłego roku dotyczy obowiązek szczepień.

Czytaj również:

dz

Czytaj także

"Lockdownowe" imprezy zaważą na pozycji Johnsona. Do kancelarii premiera trafił raport

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:55
Od raportu w sprawie "lockdownowych" przyjęć na Downing Street zależy przyszłość polityczna szefa brytyjskiego rządu. Dokument trafił już do kancelarii premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niektóre z zachowań są trudne do usprawiedliwienia". Jest raport nt. przyjęć w biurze brytyjskiego premiera

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 17:00
"Niektóre zachowania trudno jest usprawiedliwić" - czytamy w raporcie dotyczącym afery z lockdownowymi przyjęciami na Downing Street. Mowa jest o "nadmiernej konsumpcji alkoholu" i nadużywaniu ogrodu przylegającego do siedziby brytyjskiego premiera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagrożenie omikronem. Niepokojące dane ws. nowego podwariantu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 16:56
Badanie, które zostało przeprowadzone przez duńską agencję kontroli chorób zakaźnych (SSI) wykazało, że podwariant BA.2 omikronu jest bardziej zakaźny niż poprzednik BA.1. Wynika z niego również, że potrafi on łatwiej infekować osoby zaszczepione. - Nowy podwariant zdominował zakażenia SARS-CoV-2 w Danii w drugim tygodniu stycznia - informowała agencja Reutera.
rozwiń zwiń