W Jedynce, na ferie zapraszamy do audycji "Cztery pory roku". We wtorki i czwartki, nasi reporterzy opowiadają nie tylko o atrakcjach i ciekawych miejscach, ale także o bezpieczeństwie w czasie zimowego odpoczynku. Relacje można usłyszeć na antenie, ale także obejrzeć na profilu Jedynki na Facebooku.
---> SŁUCHAJ TERAZ JEDYNKI <--
Audycji można słuchać również na platformie podcasty.polskieradio.pl
Prawie do końca lutego trwa specjalny konkurs Bohater naszej bajki, przygotowany we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom.
Ponadto, Jedynka w ramach cyklu o 10.35, wyjątkowo, w okresie ferii zaprezentuje aż 3 lektury:
1. od 17 do 28 stycznia - "Wyspa skarbów" - Robert Louis Stevenson
2. od 31 stycznia do 11 lutego - "Przygody Sindbada żeglarza" - Bolesław Leśmian
3. od 14 do 25 lutego - "Księga Dżungli" - Rudyard Kipling
Jest przede wszystkim muzycznie, ale także kulturalnie i literacko, bo przez ferie zapoznamy się z 12 tytułami książkowymi. W każdy wtorek i piątek w "Muzycznym lunchu" pojawiają się takie wydawnictwa, jak "30 lat polskiej sceny techno", "Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia", "Antologia polskiego rapu", "To nie jest hip-hop. Rozmowy", "Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad", "GrubSon. Na szczycie", "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka", "Encyklopedia Polskiego Reggae i Ska", "Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy", "Jeżozwierz - Tomasz 'Lipa' Lipnicki", oraz "Dzika Rzecz 1989 - 1993. Polska muzyka i transformacja".
Zimowo i sportowo jest z kolei w "Czacie Czwórki". W tej audycji raz w tygodniu pojawia się cykl materiałów "Zimowe Sporty Nieoczywiste". Przyglądamy się w nim tym dyscyplinom, których nie zobaczymy w Pekinie, a które intrygują. Wśród nich znajdą się m.in. wyścig łopat, śnieżne polo i bojery. Zaprosimy także na wywiady z "Ludźmi Zimna i Mrozu". Mieszkaniec Alaski opowie, jak wygląda życie w stanie, w którym zima naprawdę daje w kość, pracownik schroniska górskiego zdradzi, czy nadal przychodzą tam turyści, którzy chcą przenocować, a szerpa wyjaśni, kim są tragarze i przewodnicy himalajskich wypraw.
---> SŁUCHAJ TERAZ CZWÓRKI <---
W każdą sobotę w programie "In English Please" opowieści o polskich miastach. Sprawdzamy, z czego słyną Gdańsk, Zakopane, Opole, Szczecin, Łódź, Toruń i dowiemy się, jakie atrakcje warto tam odwiedzić.
Wraz z "Zaklinaczami czasu" w czasie ferii przenosimy się w najodleglejsze zakątki globu, by odkrywać prawdę o niewyjaśnionych dotychczas zdarzeniach. To zagadki, które do dzisiaj niepokoją i nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Sprawdzimy m.in., co się wydarzyło na Przełęczy Diatłowa, jaka tajemnicza epidemia porywała ludzi do tańca kilkaset lat temu i co wiadomo dziś o zatonięciu okrętu Noworosyjsk.
W "Strefie sportu" od 17 stycznia aż do 27 lutego sprawdzamy, gdzie w Polsce dzieje się coś ciekawego i dokąd warto się wybrać. Zapraszamy też na obszerne relacje z wydarzeń w Pekinie. W programie "Rozbiegani" powiemy, w których bezpłatnych treningach biegowych warto wziąć udział.
Sportowo jest także w audycji "Czwarty bieg". W cyklu #AleZjazd sprawdzamy warunki w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich w Polsce. Pojawiają się m.in. Białka, Szczyrk i Czarny Groń.
"Sobotologia" to ferie okiem studenta, czyli magiczny czas sesji egzaminacyjnej. Podpowiadamy, jak skutecznie się uczyć, ale i w jaki sposób właściwie zażywać relaksu. Radzimy też, gdzie spędzać czas wolny, i czy naprawdę warto wymieniać się notatkami. W niedzielny poranek w audycji "Tędy po trendy" sprawdzamy zaś, czego nie robić w ferie zimowe.
W Czwórce nie brakuje newsów ze świata technologii. W programie "TOP - trochę optymizmu popołudniem" zapraszamy na przeglądy narciarskich apek, czy sprawdzanie sprzętu snowboardowego. Powiemy m.in., jaką kamerkę zabrać na stok i jak mądrze korzystać z rozpraszaczy, czyli m.in. odtwarzaczy muzyki podczas zjazdów.
W "Stacji Nauka" zaś ciekawostki i newsy. Powiemy, skąd wzięły się nazwy m.in. Szklarskiej Poręby, czy Wierchomli, ale też sprawdzimy, w jaki sposób powstają zjawiska meteorologiczne takie jak zorza, szron, szadź, czy grad. Weźmiemy pod lupę takie filmy o kosmosie, jak "Marsjanin", "Grawitacja", czy "Nie patrz w górę" i sprawdzimy, ile w nich prawdy. Zaprosimy także do Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego.
W "Stacji Kultura" sprawdzamy, które wystawy warto obejrzeć. Rozpoczęliśmy też cykl "Kobiety gór", a w nim rozmowy m.in. z taterniczkami. Pytamy też, jakiej muzyki słuchają znani artyści i podpowiadamy, które książki warto przeczytać, korzystając z zimowej laby.
Polskie Radio Dzieciom przygotowało na czas ferii 2022 wiele atrakcji. Szczególnie zapraszamy i polecamy akcję "Ferie z Gwiazdami".
To cykl 10 spotkań z ulubieńcami najmłodszych słuchaczy PR Dzieciom podczas których opowiadają o swoich pomysłach na ten czas, o swoich życiowych inspiracjach, prezentują ulubione książki i przybliżają swoją twórczość .
Wywiady z ulubieńcami najmłodszych słuchaczy można usłyszeć na antenie stacji i zobaczyć na jej Facebooku oraz stronie internetowej.
Gwiazdy opowiadają m. in. o tym, jak spędzają wolny czas, co lubią robić, a także o czym marzą. Inspirują też do twórczego działania, prezentują ulubione książki, przybliżą swoją twórczość oraz zdradzą, jak spędzają ferie.
"Ferie z Gwiazdami" od poniedziałku do piątku w "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" (godz. 7.00-10.00), w "Muzycznych Podróżach" (godz.10.00-11.00) oraz w "Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom" (godz. 15.00-17.00).
---> SŁUCHAJ TERAZ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Harmonogram "Ferii z Gwiazdami":
31.01. Nela Mała Reporterka - podróżniczka, autorka książek dla dzieci;
1.02. Olek Klembalski - finalista "The Voice Kids";
2.02. Ida Nowakowska - tancerka, choreografka, dziennikarka;
3.02. Natalia Sisik - influencerka, dziennikarka internetowa, tiktokerka;
4.02. Kuba Szmajkowski – wokalista;
7.02. Katarzyna Łaska – aktorka dubbingowa i musicalowa, wokalistka, głos znany z "Krainy lodu";
8.02. Karolina Olszewska i Natan Grzybowski – laureaci 1 i 2 miejsca I edycji programu "You Can Dance - Nowa Generacja";
Które książki Karolina Olszewska i Natan Grzybowski lubią najbardziej, a po które nigdy drugi raz nie sięgną? Zobacz video.
9.02. Hejka tu Lenka – youtuberka;
10.02. Tomek Gregorczyk – wokalista;
11.02. Sara James – wokalista, zwyciężczyni 4 edycji "The Voice Kids", reprezentantka Polski w konkursie Eurowizji Junior 2021.
Podsumowanie akcji na antenie Polskiego Radia Dzieciom 13 lutego przez cały dzień.
Od poniedziałku do piątku przez najbliższe tygodnie w "Poranku" i "Popołudniku" prezentowane są przeglądy wydarzeń, warsztatów i propozycje wszelkich aktywności przygotowanych dla dzieci na czas ferii w poszczególnych województwach. W "Strefie Rodzica" dziennikarze stacji podpowiedzą, jak zorganizować dziecku ferie wypełnione interesującymi dla niego aktywnościami oraz jak zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo w tym szczególnym czasie.
Uwielbiani przez dzieci bohaterowie Polskiego Radia Dzieciom: Filip i Leopold, Miś Michaś, Smok Adaś, Kulfon i Monika oraz Magister Sprężynka i Pascal Kaczorowski pojawią się w czasie ferii na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w "Czterech Porach Roku", gdzie na najmłodszych słuchaczy czekać będą zagadki z niespodziankami.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl
Przypominamy terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.
17 - 30 stycznia 2022 r.
Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
24 stycznia - 6 lutego 2022 r.
Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
31 stycznia - 13 lutego 2022 r.
Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
14 - 27 lutego 2022 r.
Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Zapraszamy!