Polskie Radio

Sprawdzone informacje i najlepsze koncerty. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 18:00
O potrzebie szkolenia społeczeństwa w rozpoznawaniu dezinformacji i stworzeniu dobrych systemów rozpoznających pochodzenie informacji. Postęp technologiczny i rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy oraz wpływ doniesień z frontu na naszą codzienność. Zapowiedź charytatywnego koncertu symfonicznego "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury.
Studio emisyjne Trójki
Studio emisyjne TrójkiFoto: A. Bołdaniuk
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy wydarzenia w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00, 14.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - Krzysztof Świątek i Daniel Wydrych

Gośćmi audycji: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Daniel Obajtek, prezes Orlenu

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Mila Jovovitch, Vera Farmiga, Mila Kunis, a u nas Weronika Marczuk - czyli znane osoby o ukraińskich korzeniach: jak się zachowują podczas wojny, w jaki sposób pomagają swojej ojczyźnie? Rozmowa na żywo z Antonem Marczynskim z Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. W audycji także rozmowa z Aleksandrą Hołubenną - tłumaczką z Tarnopola, który stał się przystankiem tranzytowym dla uciekinierów z Kijowa i wschodniej Ukrainy, o pomocy w tłumaczeniu dokumentów, w tym medycznych oraz o sytuacji mieszkańców Tarnopola przyjmujących pod swój dach przesiedleńców.

Powiemy również o małej wiejskiej szkole w Szumowie w województwie podlaskim, w pow. zambrowskim, która ma już kilkanaścioro ukraińskich uczniów. Jak się aklimatyzują, jak szybko uczą się polskiego, gdzie mieszkają i skąd przybyli? O tym porozmawiamy z dyrektor Małgorzatą Sówką. Poza nauką języka i szkolnym świadectwem - dzieci z Ukrainy potrzebują przede wszystkim czasu, by zrozumieć, co tak naprawdę stało się w ich życiu. Gdyby nie było wojny Olga miałaby teraz matematykę w Żytomierzu. Teraz jej szkoła już nie istnieje. Olga z mamą trafiła do Gdańska. O tym, jak po ataku Rosji na Ukrainę wygląda sytuacja w gdańskich szkołach, opowiadały naszej reporterce ukraińskie dzieci, ich nauczyciele i rodzice.

Polacy we Francji też pomagają - rozmowa z Ludwikiem Waśniewskim, mieszkającym na zachodzie Francji od 42 lat, który organizuje duże transporty medyczne i żywnościowe z miasta Chatelaillon Plage, do partnerskich Skierniewic. Z kolei Polak z Belfastu, dr Paweł Bogusz, przyjechał do Polski i pomaga na granicy.

Ukraińcy mieszkający w Polsce nie zapominają o swojej Ojczyźnie - tak jest w przypadku Denisa Wołoszyna, urodzonego na Krymie, mieszkającego ostatnio w Tarnopolu, a od 7 lat pracującego w Siedlcach - wysyła 2 razy tygodniowo transporty medykamentów i środków opatrunkowych do swojego miasta. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Płyn Lugola. Działanie i skutki uboczne. Wynaleziony przez francuskiego lekarza Jeana Lugola tradycyjnie używany był, jako środek uzupełniający niedobór jodu w organizmie. Podawany po katastrofie elektrowni atomowej w  Czarnobylu w 1986 roku, miał chronić tarczycę przed skutkami działania substancji radioaktywnych. Jak obecnie stosowany jest w medycynie? O tym powie gość: dr Wojciech Szypowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Autoimmunologicznych.

* Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej. Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia, jak jest obecnie? Gość: dr Marek Grajek.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Naszyjnik królowej" Aleksandra Dumasa. Słuchowisko z 1969 roku, w jednej z głównych ról - Jerzy Nowak.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach serii "Radiobook".

23.50 - "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. Nagranie z 2000 roku.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Mirka Szychowiak "Kup mi las" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Józef Elsner Sonata na skrzypce i fortepian  F-dur  op. 10 nr1, wyk. Christoph  Heidemann – skrzypce, Beni Araki – fortepian, Stanisław Moniuszko Sonety krymskie, wyk. Aleksander Kunach – tenor, Chór Polskiego Radia, kier. Maria Piotrowska – Bogalecka, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Dirk Vermeulen

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Gabriel Fauré, Johannes Brahms, Igor Strawiński, Wolfgang Amadeus Mozart, Einojuhani Rautavaara, Joseph Touchemoulin, Louis Spohr, Georges Bizet, Andreas Hammerschmidt, György Ligeti, Gioachino Rossini, Antonio Vivaldi, Karl Goldmark

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Ignacy Feliks Dobrzyński Duo As-dur, op. 47, wyk. Roman Widaszek – klarnet, Joanna Domańska – fortepian; Jacek Szczurowski Litania D-dur, wyk. Zespół muzyki dawnej Diletto, dyr. Anna Moniuszko; Antoni Stolpe Allegro appasionato, wyk. Stefan Łabanowski - fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Jesteśmy całym sercem po stronie ofiar rosyjskiej agresji. W pełni solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy, którzy tracą bliskich, pracę, domy, dorobek całego życia, poczucie bezpieczeństwa. Trudno opisać słowami tragedię tej wojny. W Polsce bardzo dobrze pamiętamy traumatyczne doświadczenia wojny i okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dziś dołączamy do wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków, którzy z niezwykłym poświęceniem pomagają Ukraińcom. Dokładamy naszą drobną cegiełkę - symfoniczny koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu znakomitych artystów, zorganizowany w szczytnym celu wsparcia potrzebujących. Serdecznie zapraszam do zakupu biletów - cegiełek - mówi prof. Rafał Wiśniewski - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, gość Poranka Dwójki. Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie - barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję - dołącza Polskie Radio, które wraz z NCK zaprasza na charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Szczegóły po godz. 8.30 w rozmowie z prof. Rafałem Wiśniewskim.

Godzinę później połączymy się z młodą polską dyrygentką - Zofią Kiniorską. Artystka jako jedna z sześciu została wybrana do Conductors' Academy z Paavo Järvi. Ponadto w audycji: Krzysztof Kwiatkowski o tytułowej roli w spektaklu "Don Juan" w reż. Piotra Kurzawy w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana i "Młoda szkoła" - projekt skupiający najmłodsze pokolenie polskich reżyserów. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Claude Debussy Nokturny, wyk. Orkiestra Filharmoniczna Radia France, Chór Radia France, dyr. Mikko Frank

11.10-12.00 - Johannes Brahms Sekstet smyczkowy G-dur op. 36, wyk. Belcea Quartet, Tabea Zimmermann - altówka, Jean-Guihen Queyras - wiolonczela

12.05-12.45 - Ralph Vaughan Williams Fantazja na temat Thomasa Tallisa, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

12.45-13.00 - Zapiski ukraińskie: Andrij Pawłyszyn - opr. Kinga Michalska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert 10. Warszawskich Spotkań Muzycznych (09.05.1996 Studio S-1, Warszawa)

Jurij Łaniuk Muzyka kameralna na 21 instrumentów; Igor Szczerbakow Wers pokutny na skrzypce i orkiestrę; Edward Sielicki Koncert na fortepian i orkiestrę; Witold Lutosławski Chantefleurs et Chantefables na sopran i orkiestrę

Wyk. Olga Pasiecznik - sopran, Wirtuozi Lwowa, dyr. Roman Rewakowicz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla  

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod dyrekcją Kazuki’ego Yamady, solistka: Marie-Nicole Lemieux – kontralt (Monako, 22.09.2019)

Victor de Sabata Juventus, Sir Edward Elgar Sea Pictures op. 37, Camille Saint-Saëns III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa”

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Mariusz Wilczyński - aut. Monika Zając 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Przypadki Bacha" - prowadzi Ewa Pobłocka   

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz 

Bohaterem audycji Lech Sidor - Mistrz Polski w tenisie, reprezentant kraju w Pucharze Davisa, obecnie komentator i ekspert tej dyscypliny, zresztą doskonale znany od lat z anteny Trójki. Zapowiada się tenisowa uczta, bo gość z rzadko spotykaną swadą i jednocześnie fachowością opowiada o dyscyplinie. W audycji rozmowy o jego karierze, ale i o sprawach bieżących. W Kalifornii trwa prestiżowy i świetnie opłacany turniej w Indian Wells. Jak na razie świetnie radzą sobie tu i Iga Świątek i Hubert Hurkacz, który zresztą w trakcie audycji powinien grać z Rosjaninem Andriejem Rjublowem o ćwierćfinał turnieju. À propos Rosjan poruszymy kwestię, że tenis jest jednym w niewielu sportów gdzie reprezentanci tego kraju mogą nadal rywalizować indywidualnie. 

02.00-03.00 - "Od Punka Do Franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar  

05.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara  

W audycji o wpływie informacji z frontu na naszą codzienność. Naturalnie, będziemy się też łączyć z naszymi dziennikarzami, którzy zrelacjonują ostatnie działania polityczne. Powiemy również o Ukrainkach, które uciekły z okolic ostrzelanego poligonu w Jaworowie. Z dwoma z nich o bestialskim ataku, emocjach i nadziejach porozmawiał nasz reporter. Będzie też o amerykańskich żołnierzach, którzy nagrywają utwory o pokoju dla i o Ukrainie. Pozyskane poprzez wyświetlenia środki chcą przekazać na pomoc broniącym się Ukraińcom. Odwiedzimy również jeden z punktów pobytowych dla uchodźców z Ukrainy.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji odwiedzimy Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, który prowadzi akcję "Projektantki_ci dla Ukrainy". Instytut zbudował już ogromną bazę osób i firm z branż kreatywnych, które zaoferowały pomoc w znalezieniu pracy mieszkańcom Ukrainy. Zaprosimy także na "Wieczór ukraiński" - pokaz specjalny filmów ze Studia Munka i spotkanie z ich twórcami. Produkcje zrealizowane zostały w ramach wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu "30 minut". Powiemy również o akcji "Solidarni z Ukrainą" - pod takim hasłem Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny organizuje cykl wydarzeń w trakcie których odbędą się zbiórki na rzecz Ukrainy. W programie: pokaz filmu Atlantyda oraz koncert polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. Zaprosimy także na dyskusję "Sacrum i Profanum" z serii spotkań "Napięcia kulturowe" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in. o stanowczym NIE dla zabijania dzieci - dzieci Zamojszczyzny napisały w imieniu ofiar II wojny światowej list sprzeciwu do ambasadora Federacji Rosyjskiej S. Andreeva. Podpisało go wiele zamojskich instytucji. Powiemy również o polskich sieciach handlowych, które wycofują ze sprzedaży produkty pochodzące z Rosji i Białorusi. Produkty te bojkotują również klienci. Poznają je po kodach kreskowych. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia". Gościem Paweł Szefernaker - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prowadzący: Bartłomiej Graczak. 

18.45 - Reportaż w Trójce. Tym razem nagranie Martyny Kozak z jednej z podkrakowskich miejscowości. 12 kilometrów od Krakowa mieszkańcy Bolechowic aktywnie działają na rzecz pomocy uciekającym przed wojną. Część ludzi otworzyła swoje domy, inni jeżdżą z transportem na granicę, grupa młodych mężczyzn szuka, remontuje i wyposażą pomieszczenia, aby przystosować je do przyjęcia uchodźców. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik  

20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Czy NATO grozi wojna z Rosją? O tym gość audycji - Jacek Bartosiak (Strategy & Future) analityk polityki i strategii. 

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" Justyna Grabarz 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Czy studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce? Na jakich zasadach będzie się to odbywało? Pierwsi uczniowie i studenci pojawili się już w polskich szkołach i na uczelniach. Co z barierą językową? Jakie kierunki studiów są najbardziej oblegane?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Krótka historia haute couture. Co dokładnie oznacza ten termin i czy faktycznie moda nie może bez niego funkcjonować?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

"Think out of the box" to projekt studentek architektury Politechniki Poznańskiej. Został wybrany spośród 112 prac z całego świata i otrzymał wyróżnienie honorowe w międzynarodowym konkursie Sensory Museum Design. Czym jest ten projekt i jakie są jego założenia?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Mateusz Kulik

Stopy procentowe w Polsce po raz kolejny rosną. Co może zrobić osoba, która ma kredyt, aby przed wzrostem rat się bronić? Nadpłacać, skracać okres kredytowania? Szukać dodatkowej pracy czy może przewalutować kredyt?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jak działają na nas złe wiadomości? Doomscrolling lub doomsurfing to czynność polegająca na spędzaniu nadmiernej ilości czasu w sieci na przyswajaniu negatywnych wiadomości. W obecnej sytuacji nieustannie jesteśmy na nie narażeni. Jak na nas wpływają? Jak się przed nimi chronić? 

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak

W działaniach cyberwojennych Rosja ma duże doświadczenie, a wojna dezinformacyjna jest zaplanowana na długo. Zachód musi nauczyć się wojować tą bronią lepiej. Potrzebne jest szkolenie społeczeństwa w rozpoznawaniu dezinformacji czy stworzenie dobrych systemów rozpoznających pochodzenie informacji - twierdzą eksperci z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym mogłoby polegać takie szkolenie i o jakich systemach mowa?

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

Zbliża się start nowego sezonu Formuły 1. Zmienione przepisy i nowe bolidy sprawiają, że może to być sezon pełen niespodzianek. O nadchodzących wyścigowych emocjach opowie komentator wyścigów F1 Mikołaj Sokół.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta.  Opowiadanie "Stały pacjent" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.


logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - ​Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Osobę, która wykonuje z niego różne rzeczy nazywamy stolarzem. Dowiemy się dziś o przedmiotach z dawnych czasów, związanych z pracą stolarza i o tym, czym różni się cieśla od stolarza. Dzień Stolarza obchodzimy 19 marca.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Znaczenie imion, śmieszne zdrobnienia imion, rzadkie i trudne do wypowiedzenia imiona.​ 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​Porozmawiamy o świetlicach szkolnych i pracy wychowawcy świetlicy. Wiadomo, że dla wielu rodziców korzystanie ze świetlicy to absolutna konieczność, dzieci spędzają tam dużo czasu i często - jest to czas bardzo wartościowy. Jak powinna wyglądać świetlica i co w niej warto robić, żeby ten czas był dla dzieci bogaty poznawczo, ale jak też zaprogramowane aktywności zbilansować z potrzebą swobody i odpoczynku dzieci, jak zapewnić im ruch, jakie sprzęty czy zabawki są dla świetlicy najcenniejsze. Co, oprócz wspólnego z dziećmi spędzania czasu, mogą wnosić w życie szkoły wychowawcy świetlicy, jakie powinni mieć kwalifikacje? O tym wszystkim porozmawiamy z autorką programu wychowawczego dla świetlic, ale też wieloletnią wychowawczynią - panią Beatą Maciołek, a o świetlicach powstających poza murami szkoły opowie Rafał Miłkowski.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko PRD - "Chlorofil​ka z błękitnego nieba" w adaptacji Emilii Stawskiej, w reżyserii Jana Warenyci. Teatr Polskiego Radia z 1988 roku. Wystąpili: Jerzy Tkaczyk, Jan Tesarz, Anna Skarżyńska, Aleksandra Rojewska, Włodzimierz Nowakowski, Tomasz Minichowski, Marta Lipińska, Julia Korejwo, Antonina Girycz, Aleksandra Ford-Sampolska, Magdalena Celówna, Marek Bargiełowski.

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska 

Bohaterką audycji będzie Kate Liu - laureatka III nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. W wykonaniu artystki zabrzmią m.in.: Scherzo cis-moll op. 39, Mazurek C dur op. 56 nr 2 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W najbliższej audycji Dorota Kozińska opowie m.in. o niesłusznie pomijanym wpływie pieśni i utworów wokalno-instrumentalnych Franciszka Schuberta na twórczość Fryderyka Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Interpretator muzyki, jak filozof, zaangażowany jest w niekończące się poszukiwania  sensu ludzkiego życia – twierdził czeski pianista Rudolf Firkušny. W drugiej poświęconej mu audycji posłuchamy, jaki sens odnajdywał w wielkiej Fantazji C-dur Schumanna, kameralistyce Brahmsa (z samym Williamem Primrosem), utworach Janáčka, Debussy'ego i Mozarta.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

85 lat Programu 2 Polskiego Radia - sprawdź, co przygotowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 15:00
Dokładnie 1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę datę przyjmujemy za dzień powstania Programu 2 Polskiego Radia. Z okazji urodzin Dwójka przygotowała specjalny program, który swoją kulminację rozpoczyna już w poniedziałek 28 lutego. Świeczki na torcie zdmuchniemy 1 marca podczas dnia wypełnionego kompozycjami – także jubilata – Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska muzyka wybrzmiewa w Czwórce: Onuka, DakhaBrakha, Luna, Kozak System i Fat Frumos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:00
Od początku wojny w Ukrainie Czwórka prezentuje muzykę artystów z Ukrainy. Na naszej antenie można usłyszeć m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrali Luna, Onuka, Kalush, Kozak System, DakhaBrakha, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, INAIA, a specjalny set zaprezentował Fat Frumos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 19:00
Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie – barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję – dołączyło Polskie Radio, które wraz z Narodowym Centrum Kultury zorganizowało charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Zapis transmisji z koncertu jest dostępny w artykule. Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Młynarski, mistrz lirycznego kpiarstwa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 18:41
Był twórcą absolutnie wyjątkowym, obserwatorem niezwykle wyczulonym na "rzeczywistość, która coraz bardziej nas otacza", jak mawiał prof. Kazimierz Rudzki. Tworzył teksty satyryczne, ale też liryczne, dla siebie i dla innych. Sam o sobie mówił, że jest "tekściarzem", rzemieślnikiem, który pisze teksty na zamówienie, tak jak szewc robi buty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halowe MŚ w Lekkiej Atletyce. Relacje na antenie Programu 1 PR

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 10:00
W Belgradzie rozpoczęły się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. Polskę reprezentuje dwadzieścia pięć osób. Relacje z rywalizacji codziennie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń