Polskie Radio

Ukraińskie tradycje wielkanocne i muzyka. Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 19:00
Ukraińskie tradycje przy polskim stole a także "Free Ukraine!" - cykl koncertów, które zjednoczą polską i ukraińską scenę muzyczną. Gry - jako szansa edukacyjna, sztuka projektowania, przekazywania treści, docierania do odbiorcy. Z okazji prawosławnej Wielkanocy uduchowiona, wyciszona muzyka wybitnych ukraińskich kompozytorów: Valentina Silvestrowa i Myroslava Skoryka. Zabrzmią m.in. Modlitwa za Ukrainę, In Memoriam na chór a capella i IV Symfonia Silvestrova, swoisty muzyczny testament istnienia,  a także Koncert kościelny Skoryka. Zapraszamy!
Zaplecze studia radiowego
Zaplecze studia radiowegoFoto: Shutterstock.com/mashurov
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Audycje specjalne w najbliższy weekend: Sygnały Dnia zamiast Wolnej Soboty, W samo południe 12.00-12.30, Audycja specjalna 17.00-18.00.


09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Pierwszy był szwedzki król Karol Gustaw, później Napoleon, a po jego przegranej - Rosjanie i międzywojenne władze Polski - wszyscy dostrzegli walor obronny kawałka ziemi u zbiegu rzek: Wisły, Narwi i Wkry. Do dziś stoi tam Twierdza Modlin choć jej charakter się zmienił. O historii i tajemnicach ale i o teraźniejszości militarnej perły Europy opowiemy w Jedynym Takim Miejscu.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Już prawie 3 miliony uchodźców wojennych z Ukrainy trafiło do Polski. Większość z nich zaczyna powoli przyzwyczajać się do nowego życia. Czy przed nami kolejny etap pomocy dla tych ludzi? A może po prostu musimy zacząć o nich myśleć jak o współobywatelach? Wielu też zaczyna dostrzegać inne potrzeby pomocy np. potrzebę ochrony zwierząt z Ukrainy. M.in. o tym porozmawiają :

- Agnieszka Odomirska - Rzecznik Prasowy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

- Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego

- Andrzej Śliwka - wiceminister w resorcie aktywów państwowych

16.00-17.00 - "Świąteczna Moja lista przebojów" - zaprasza Marcin Kusy

10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska

1/ Ukraińskie tradycje przy polskim stole. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi jest myślami z Ukrainą w trudnym dla niej czasie. Uważamy, że możemy okazać pomoc robiąc to, co dotychczas, upowszechniając i popularyzując kulturę Ukrainy.

Prezentowana wystawa to etnograficzne zaproszenie do muzealnego domu otwartego, gdzie przy wspólnym stole, symbolu domu i ciepła rodzinnego, w aranżacji ukraińskich zabytków, sala wystaw muzealnych stanie się przestrzenią ukraińsko - polską wzajemnego odkrywania kultur, platformą edukacyjną wymiany myśli. Będzie to miejsce spotkań rodzin, dzieci szkolnych, wszystkich środowisk chcących podczas zajęć tematycznych, warsztatów, wykładów, prezentacji filmowych i artystycznych, uczestniczyć w wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących własnej tożsamości.

W zbiorach Muzeum znajdują się zabytki pozyskane w okresie międzywojennym, oraz podczas wieloletniej współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Pokucia i Huculszczyzny w Kołomyi, Muzeum Etnograficznym we Lwowie, Narodowym Muzeum Ukraińskiej Ludowej Sztuki Dekoracyjnej w Kijowie i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe huculskie pisanki i ceramikę, pokuckie malarstwo na szkle, stroje z Podola i Huculszczyzny, kilimy z manufaktury w Glinianach, numizmaty.

2/ "Polskie tradycje muzyczne na Syberii" to książka poświęcona relacjom muzyki i tożsamości, kreśleniu granic lokalnych i ponadlokalnych wspólnot oraz historii migracji z tradycjami muzycznymi w roli głównej. Autor przedstawia w niej rezultaty badań, które prowadził w okolicach Bajkału w latach 2006-2018. Do publikacji dołączona jest płyta z nagraniami prezentującymi repertuar muzyczny wykonywany w badanych społecznościach. W audycji - autor - dr Łukasz Smoluch z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

3/ „Free Ukraine!” To hasło przyświeca organizatorowi cyklu koncertów, które już w kwietniu zjednoczą polską i ukraińską scenę muzyczną. Taką też nazwę przyjął sam cykl, z którego dochód zostanie przeznaczony na Polską Misję Medyczną, niosącą pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy.

Free Ukraine, w ramach którego wystąpią Troye Zillia i DAGADANA, wystartuje 24 kwietnia w krakowskim klubie Kwadrat. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów Free Ukraine jest Randan Music, twórca projektu Wygramy muzyką. Właśnie pod szyldem tego projektu odbędzie się cykl wydarzeń, w ramach których polsko-ukraińskie muzyczne połączenie zagra przeciwko wojnie i w intencji pomocy.

- Pomagać można na wiele sposobów. Jedni organizują zbiórki, inni udostępniają swoje mieszkania uchodźcom. My, włączając się w te wszystkie inicjatywy, chcemy jeszcze więcej. A tym, co jest nam najbliższe, jest muzyka. Stąd pomysł na kontynuację projektu Wygramy muzyką w tej formie – mówi Michał Sadanowicz z Randan Music - W trakcie pandemii koncerty miały dodawać otuchy, bo kontakt z drugim człowiekiem był ograniczony. Teraz mówimy, że działając i będąc razem, możemy więcej. Tworząc projekt Wygramy muzyką nie spodziewaliśmy się, że jego nazwa nabierze tak dosłownego znaczenia.

logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Grzegorz Fitelberg Trio f-moll op. 10, wyk. Warsovia Piano Trio; Anna Ignatowicz -Glińska Apotropeion, wyk. Joanna Maklakiewicz – fortepian, Marianna Żołnacz – flet, Marek Bugajski – altówka; Henryk Mikołaj Górecki Koncert klawesynowy, wyk. Elżbieta Chojnacka – klawesyn, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Kazimierz Kord; Eugeniusz Knapik Wyspy, wyk. Orkiestra miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś; Andrzej Krzanowski II Symfonia na 13 isntrumentów smyczkowych, wyk. Orkiestra miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś; Krzysztof Meyer Koncert na gitarę, kotły i orkiestrę smyczkową, wyk. Łukasz Kuropaczewski – gitara, Jerzy Mackiewicz – kotły, Orkiestra kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal; Paweł Mykietyn Klave, wyk. Elżbieta Chojnacka – klaweyn, Orkiestra kameralna miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś; Ewa Serafin Cztery obrazy z Ragnarok, wyk. Joanna Maklakiewicz – fortepian, Marianna Żołnacz – flet, Marek Bugajski – altówka; Andrzej Kurylewicz Impromptuz rozmarynem, wyk. Elżbieta Chojnacka – klawesyn; Nikola Kołodziejczyk Ransers, wyk. Tomasz Zymała – klarnet basowy, LutosAirQuintet; Maria Szymanowska Etiudy i preludia, wyk. Magdalena Lisak – fortepian; Piotr z Grudziądza -motety, wyk. Ars Cantud, kier. Tomasz Dobrzański; Paweł Łukaszewski Resurectio, wyk. Susanna Martin – sopran, Manuel Konig - tenor, Thilo Dahlmann – baryton, Orkiestra kameralna z Kolonii, dyr. Richard Mailander; Feliks Nowowiejski Uwertura do opery-baletu Król wichrów, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, dyr. Przemysław Neumann; Dariusz Przybylski Tryptyk, wyk. Krzysztof Ostrowski – organy; Fryderyk Chopin Walc Es-dur op 18, Nokturn Fis-dur op 15 nr2, Etiuda Ges-dur op 25 nr9, Mazurek D-dur op 33 nr2, wyk. Franciszek Lukasiewicz – fortepian; Cyprian Bazylik pieśni religijne, wyk. Zespoły Ars Nova, Subtilior, Cantilena Sieradz, kier. Jacek Urbaniak

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" /Zdzisława Wardejna - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Helena Merenholc i Janusz Korczak - audycja Moniki Zając i Rocha Sicińskiego

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Agaty Szymczewskiej, Ewy Szczecińskiej i Marka Czecha

Johannes Brahms - Sekstet smyczkowy B-dur op. 18

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Wojtek Rusin

Wojciech Rusin jest artystą audio-wizualnym mieszkającym w Londynie, współpracował m.in. z BBC, National Theatre i Southbank Centre. W lutym 2022-go roku wydał płytę Syphon dla wytwórni AD 93.

W miejscówce zaprezentuje eksperymentalny film muzyczny z gośćmi Jo Hellier (głos) i Emmy Broughton (głos, harfa i flet). Będą także instrumenty drukowane na drukarce 3D, animacje i dmuchane obiekty muzyczne. 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Bożena Markowska "Uwolniony od strachu - Wasyl Stus"

Prod. 1997, reżyseria Andrzej Piszczatowski, realizacja akustyczna Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Występują: Maciej Szary (Wasyl Stus), Kazimierz Wysota (Ihor Kałynec), Aleksander Trąbczyński (Polski dziennikarz), Krystyna Froelich (Głos kobiety 1), Jolanta Wołłejko (Głos kobiety 2), Sławomir  Holland (Głos męski 1 – sędzia), Sławomir Pacek (Głos męski 2), Jarosław Gruda (Głos męski 3), Ryszard Jabłoński (Głos męski 4), śpiew: Sierhij Moroz

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Andrzej Korzyński Klucz – mikroopera radiowa, wyk. Andrzej Żarnecki - Ten, Barbara Stępniakówna - Żona, Edward Pawlak - Strażnik, Czesław Mroczek - Przemytnik, Anna Malewicz - Dziewczyna, Tadeusz Bartosik - Kasjer, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Antoni  Wicherek

Richard Strauss Elektra – opera w jednym akcie (Nowy Jork, 16.04.2022), wyk. Nina Stemme – sopran (Elektra, córka Agamemnona), Lise Davidsen – sopran (Chryzotemis, córka Agamemnona i Klitemnestry), Michaela Schuster – alt (Klitemnestra), Stefan Vinke – tenor (Egistos), Greer Grimsley – baryton (Orestes), Harold Wilson – bas (Opiekun Orestesa), Thomas J. Capobianco – tenor (Młody służący), Richard Bernstein – bas (Stary sługa), Alexandra LoBianco – sopran (Szafarka), Tichina Vaughn – alt Eve Gigliotti – sopran Krysty Swann – mezzosopran Alexandria Shiner – sopran, Hei-Kyung Hong – sopran (Pięć dziewcząt), Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Donald Runnicles

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - aud. Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka

Seduliusz i jego "Carmen paschale"

Prezbiter i chrześcijański poeta łaciński Seduliusz Celiusz żył w pierwszej połowie V wieku. Jego dorobek twórczy ma charakter religijny. Składają się nań: dwa hymny, epicki poemat "Carmen paschale" oraz "Paschale opus". Seduliusz jest jednym z najwybitniejszych wczesnochrześcijańskich epików. "Carmen paschale" jest w głównej mierze oparty na Ewangelii według św. Mateusza.  

logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

W programie "W rytmie na trzy" jubileuszowe The Tempations. Będzie także nowe nagranie, od artystki na koncert której czeka wielu fanów w naszym kraju. Alicia Keys zaprezentowała nagranie „City Of Gods (Part II)”. Połączymy także soul z afrykańskimi motywami za sprawą dwóch artystek: Nneka i Ami Faku. Odpowiemy także na pytanie co łączy Justynę Kuśmierczyk i kamienie szlachetne. Pojawi się także jeden z wielkich zagubionych śpiewaków duszy Południa Ameryki czyli Geater Davis.

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi: jazz’n’bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan, Raf Uzar

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi: Robert Biedroń, Nowa Lewica, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska, Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta.

Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia

10.00-12.00 - "Audycja Muzyczna" - Tomasz Miara

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gry. To nie tylko element rozrywki. To także szansa edukacyjna. I oczywiście sztuka. Sztuka projektowania, przekazywania treści, docierania do odbiorcy. W tym tygodniu Redbad przyjrzy się tworzeniu gier planszowych dla dorosłych. Porozmawiamy o tym, jak tradycyjna rozrywka może rywalizować z nową, interaktywną sztuką oraz o tym w jaki sposób są tworzone gry. Gość: Jagoda Gandziarowska-Ziołecka, Pracownia Gier. 

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" Witold Lazar  

13.15 Mapa wojenna Ukrainy – ofensywa wojsk rosyjskich w Donbasie i Ługańsku i skuteczna obrona Ukraińców oraz znaczenie walk o Mariupol. Gość: Gen. Roman Polko.

13.30 Obraz wojny w kontekście działań dyplomatycznych i wsparcia dla Ukrainy przez społeczność międzynarodową, dostawy broni i pomocy humanitarnej. Gość: Bartosz Cichocki, ambasador RP w Ukrainie.

13.40 Sytuacja w Kijowie - human story – materiał reporterski Przemysław Lis.

13.50 Na ile Litwa, Łotwa, Estonia a przede wszystkim Polska są gotowe na potencjalny atak Rosji /w tle przewidywań Lecha Kaczyńskiego o tym , że „przyjdzie czas na kraje bałtyckie i mój kraj”. Gość: Grzegorz Kuczyński - publicysta.

14.15 Ukraina złożyła dokumenty akcesyjne – co dalej? Jak długo może trwać proces przyłączeniowy. Gość: Wojciech Cegielski.

14.30 Szwecja i Finlandia decydują o przystąpieniu do NATO – co z tego wynika – w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego? Ile to potrwa proces przyłączeniowy – materiał reporterski Michał Strzałkowski.

14.45 Wybory prezydenckie we Francji – sondaże, komentarze m.in. po środowej debacie. Gość: Stefan Foltzer.

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński

- Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022: tegoroczny laureat Nagrody Za Osiągnięcia Życia - Jerzy Skolimowski, druga tura głosowania Polskiej Akademii Filmowej
- nowy film Jerzego Skolimowskiego "Io" w konkursie głównym 75 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, rozmowy ze współpracownikami reżysera - aktorką Sandrą Drzymalską oraz autorem zdjęć Michałem Dymkiem
- 24 Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie (29.04. - 3.05.2022) - rozmowa z Jolantą Dygoś dyrektorką przeglądu, zapowiedzi programowe​
- premiera zagraniczna: "Nieznośny ciężar wielkiego talentu" w reżyserii Toma Gormicana - rozmowa z Małgorzatą Matuszewską o filmie i aktorskim dorobku Nicolasa Cage'a
- aktualności filmowe
- piosenki z filmów, muzyka filmowa

17.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański

logo


09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Prawosławna Wielkanoc bogata jest w tradycje. Jak spędzają te święta wyznawcy prawosławia?  Które ze zwyczajów i tradycji są dla nich najważniejsze?

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Najpierw przytłacza, potem czaruje. Bukareszt może uchodzić za niezbyt piękne, betonowe miasto. Z całą pewnością można stwierdzić, że jego architektom rozmachu nie brakowało. Gdy jednak damy mu szansę, odsłoni przed nami przytulne, spokojne kąty, w których znajdziemy schronienie przed całym tym ogromem. Czy po Bukareszcie nadal wałęsają się stada bezpańskich psów? Co znajdziemy w Muzeum Kiczu? I dlaczego nie trzeba jechać do Paryża, by sfotografować się z Łukiem Triumfalnym?

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Zuzia Kruczyca, uczestniczka slamów poetyckich, opowie o tym,  co się na nich dzieje, jak wyglądają pojedynki, co można na nich wygrać, kogo można na nich spotkać i poznać, na ile można je porównać do raperskich bitw na freestyle i jak doświadczenie nabyte przy wierszach sprawdza się w przypadku muzyki?

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

O języku angielskim mówi się o nim, że jest łaciną dzisiejszego świata. Posługuje się nim na co dzień około 20 proc. ludzi na świecie. Ale porozumieć się nim można w wielu częściach globu. Jeśli nie jest to wystarczającą motywacją - poszukamy jej u Arleny Witt, która w sieci znana jest jako niestrudzona nauczycielka angielskiego.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

Wyścigi konne organizowane były już od czasów starożytnych. Pierwsze nowożytne wyścigi zorganizowano pod koniec XVIII wieku w Anglii przez lorda Derby. W Polsce tradycja narodziła się sto lat później, w Warszawie. O pierwszych torach, bywalcach, dżokejach i koniach wyścigowych porozmawiamy z Witoldem Sudołem. W Galerii Tyranów pojawi się portret bizantyjskiego władcy o malowniczym imieniu Justynian Obciętonosy.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Podczas tej muzycznej podróży usłyszymy artystkę algierskiego pochodzenia, która zaśpiewa dla nas we Francji - będzie to Camelia Jordana. Potem zabrzmią afro-brazylijskie dźwięki, dzięki zespołowi Àbáse prowadzonemu przez Szabolcsa Bognára, urodzonego w Budapeszcie, mieszkającego w Berlinie pianisty i multiinstrumentalisty. W audycji usłyszymy również fragment świeżo wydanego albumu "Better in the Shade" kanadyjskiego artysty Patricka Watsona.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Paska ukraińska to tradycyjne świąteczne wielkanocne ciasto. Jest to rodzaj słodkiej i puszystej baby. Czym różni się od naszej babki wielkanocnej? Przede wszystkim kształtem, ale także sposobem przygotowania ciasta - podstawą paski jest puszyste ciasto drożdżowe.


logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Jak przyjemnie i aktywnie sportowo spędzić czas na świeżym powietrzu, wykorzystując każdą wiosenną pogodę... Taniec z wiatrem, skoki przez kałuże, rzut szyszką w płot a może łapanie mydlanych baniek? W audycji podamy Wam nowe pomysły na  rodzinne gry i zabawy na świeżym powietrzu.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - 18 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Zabytek można określić jako element dziedzictwa kulturalnego człowieka - świadectwo działalności ludzkiej dokumentujące przeszłość, a przy tym identyfikujące społeczeństwo kulturalnie, politycznie i historycznie (współtworzące jego tożsamość). Jak dokładnie rozpoznajemy i dzielimy zabytki. Dlaczego są tak ważnym elementem tożsamości narodowej. O tym w dzisiejszej audycji. Gość: Magdalena Kułakowska - Mróz, konserwator zabytków.

18.00-19.00 - "Kuferek Przyjemności" - Bohaterem audycji jest sześcioletni Szymon któremu liczenie, cyfry, matematyka sprawiają największą przyjemność. Szymon i jego mama Marta opowiedzą o tym, jak matematyka może być pasją.

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz z ekipy Dziecka w drodze zabiorą nas na Szetlandy. Ten archipelag wysp, choć należy do Wielkiej Brytanii, wciąż bardziej jest związany z tradycją Wikingów. Szczyci się też fantastycznymi widokami i niebanalną przyrodą. Odwiedzimy rozśpiewane ptasie klify Hermaness, tajemniczy Jarlshof, przejdziemy się ulicami stolicy - Lerwick i zjemy rybę z frytkami w najbardziej na północ wysuniętej brytyjskiej budce z Fish&Chips.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji trzy trudno dostępne albumy - początek prezentacji płyty "The Catch" zespołu Nazareth z limitowanego wznowienia z okazji 30-lecia wydania płyty z 2002 roku, ale przede wszystkim winyl Lizy Minelli, który był rejestracją jej występu telewizyjnego show z 1972 roku a także zapomnianej amerykańskiej formacji Bang Bang, której kariera skończyła się jedynie na niniejszym krążku, który nigdy nie doczekał się wznowienia ani wydania w innym formacie niż winyl czy kaseta magnetofonowa. Płyta "Life Part II" z 1984 roku zasługuje jednak na uwagę, brzmienie z pogranicza new wave, glam rock i new romantic, synth pop- w 2022 roku wypada wręcz zaskakująco dobrze.


..

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]  

Nasi bracia Ukraińcy, którzy w tym tak trudnym czasie wojny rozpętanej przez rosyjskich oprawców znaleźli schronienie w gościnnych polskich domach, obchodzą prawosławną Wielkanoc wg kalendarza juliańskiego siedem dni później. 23 kwietnia wypada więc wg tego kalendarza Wielka Sobota, dzień bolesnego oczekiwania na Zmartwychwstanie, duchową odnowę i nadzieję na pokój, który w kontekście wojennego barbarzyństwa ma już nie tylko symboliczną, ale realną wymowę. Z tej okazji Małgorzata Pęcińska, przygotowała okolicznościową audycję, którą wypełni uduchowiona, wyciszona muzyka wybitnych ukraińskich kompozytorów – Valentina Silvestrowa i Myroslava Skoryka. Zabrzmią m.in. Modlitwa za Ukrainę, In Memoriam na chór a capella i IV Symfonia  Silvestrova, swoisty muzyczny testament istnienia,  a także Koncert kościelny Skoryka.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

W okresie romantyzmu jednym ze szczególnie inspirujących dla artystów regionów Europy była Ukraina. Ukraińskie melodie wyzyskiwali w swojej twórczości m.in. Fryderyk Chopin i Franciszek Liszt. Narodowa muzyka ukraińska przez wiele dziesięcioleci tożsama była z muzyką ludową tego obszaru - jednak w II połowie XIX wieku sięgnęli po nią urodzenia tam kompozytorzy. Pierwszym i najważniejszym z nich był Mykoła Łysenko. Autorka zaprasza na drugą audycję wypełnioną dziełami tego kompozytora.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W ramach przypominania nagrań najbardziej klasycznych, tym razem pozycja nieunikniona: Glenn Gould w muzyce Jana Sebastiana Bacha (którego Chopin cenił ponad wszelką miarę.) Z niej zaś - w sposób konieczny - w Wariacjach Goldbergowskich. W programie również m.in. porównanie dwóch studyjnych wersji Die Kunst der Fuge - z samego początku i z samego końca kariery pianisty. Całość uzupełni Suita angielska a-moll. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU