Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
01.00 – 03.00 - "Muzyka nocą" - zaprasza Maciej Szajkowski
W audycji: Prof. Maria Pomianowska zaprosi na 18 edycję Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur". Ewa Gallin i Dariusz Świerczek opowiedzą o tegorocznym RÓBREGE Grand Festiwalu im. Roberta Brylewskiego. Heniek Małolepszy i Kwazar zaprezentują swoje najnowsze muzyczne dokonania i opowiedzą o zespole "Kosmiczni Warszawa". W drugiej godzinie udamy się do Owidza, gdzie Radosław Sawicki - kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej opowie o Festiwalu Mitologii Słowiańskiej.
Muzeum to również jedyne w Polsce miejsce poświęcone naszym słowiańskim duchowym i materialnym korzeniom. Impreza odbywa się na terenie zrekonstruowanego grodu słowiańskiego, w którego sąsiedztwie znajduje się rozbudowana infrastruktura (m.in karczma, audytorium oraz autentyczna osada średniowieczna). Festiwal jest także okazją do zetknięcia się z tradycyjnym rzemiosłem i rękodzielnictwem.
W tym roku, po raz pierwszy w historii Festiwalu Mitologii Słowiańskiej jego organizatorzy zdecydowali o wybraniu tematu przewodniego wydarzenia. W 2022 roku było nim hasło "Dziewczęta, kobiety, boginie".
00.35 – PREMIERA / Reportaż „Stara, nowa szkoła” – Aleksandra Dobieszewska
Pierwszego września, tak jak co roku dzieci poszły do szkoły. Tym razem z tą różnicą, że w klasach mają nowe koleżanki i nowych kolegów dużej części pochodzących Ukrainy, terenów objętych wojną. To duże wyzwanie logistyczne i dydaktyczne dla nauczycieli i dzieci, aby dostosować się do nowej sytuacji. Pojawiają się różne problemy, np. bariera językowa. A dla dzieci z Ukrainy poczucie samotności z powodu nieobecności ojców i przyjaciół z poprzedniej szkolnej ławki.
06.00 – 09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska
Goście: o godz. 7.15 prof. Wojciech Roszkowski, historyk / o godz. 8.15 Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewica.
- siatkówka po meczu Polaków / C. Gurjew
- #bezprzedawnienia - rozmowa z prof. Baranowskim „wycena strat cywilnych” / W. Banach
- zawody przyszłości - jakie są najlepiej opłacane zawody w Polsce i na jakie studia warto stawiać? / K. Porębska
12.42 - "Po hejnale / Europa Środka" - zaprasza Antoni Trzmiel
1/ Mimo nacisków Berlina, Królestwo Węgier nie pomogło Niemcom w napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. Po radzieckiej agresji na Polskę 17 września, zaczęli napływać na Węgry polscy uchodźcy: zarówno zorganizowane jednostki wojskowe, jak i cywile.
Władze węgierskie, mimo, że związane były sojuszem z Niemcami, przyjęły uchodźców. Wojskowych internowano w obozach, ułatwiając im następnie przerzut do Francji. Szacuje się, że w latach 1939-1944 na Węgrzech czasowo przebywało od 100 do 150 tysięcy Polaków.
Część cywilów, 15-20 tysięcy, pozostała tam do końca wojny. Zamieszkiwali wyznaczone przez rząd miejscowości, z których największym polskim skupiskiem był Balatonboglar. Powstała polska szkoła, prasa, organizacje młodzieżowe i kulturalne. Szczególnie wiele polscy uchodźcy zawdzięczali ministrowi spraw wewnętrznych dr Jozsefowi Antallowi. Rozmowa z Orsolyą Zsuzsanną Kovacs – ambasador Węgier w Polsce.
2/ Premier Węgier Viktor Orban podpisał dekret zapowiadający utworzenie niezależnego urzędu antykorupcyjnego w celu odblokowania 5,8 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy. Dekret został opublikowany w węgierskim dzienniku urzędowym „Magyar Kozlony”.
Nowy urząd ma „interweniować w przypadkach, gdy uzna, że odpowiednie organy nie podjęły niezbędnych kroków w celu zapobieżenia nadużyciom finansowym, konfliktom interesów, korupcji, a także innym nielegalnym działaniom lub nieprawidłowościom, które mogłyby zaszkodzić należytemu zarządzaniu finansowemu budżetem Unii Europejskiej lub ochronie interesów finansowych UE, w szczególności w odniesieniu do unijnej pomocy finansowej w ramach procedur zamówień publicznych”. Nowy urząd antykorupcyjny ma zostać utworzony do 21 listopada. Fel. Michała Strzałkowskiego.
3/ Tegoroczne lato, z pięcioma falami upałów i tylko krótkimi chłodniejszymi okresami, było najgorętsze od 1901 roku – poinformowała węgierska Państwowa Służba Meteorologiczna (OMSZ). Najwyższe temperatury przewyższały te notowane wcześniej we wszystkich trzech letnich miesiącach, osiągając w czerwcu 39,6 stopni w Berettyoujfalu we wschodnich Węgrzech oraz 41,5 stopni w lipcu w Hodmezovasarhely w południowo-wschodniej części kraju.
Wysokie temperatury skutkowały m.in. spadkiem poziomu rzek, w tym Dunaju. W połowie sierpnia węgierskie media informowały, że na wysokości miasta Vamosszabadi w północno-zachodnich Węgrzech przy granicy ze Słowacją niski poziom wody odsłonił wrak prawdopodobnie radzieckiego statku, który zatonął w czasie II wojny światowej. Korespondencja Piotra Piętki z Budapesztu.
19.30 – 20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
* Odkrycie Brazylii - przypadek czy kalkulacja
Na początku września przypada 200 rocznica uzyskania przez Brazylię niepodległości (07.09.1822). Stało się to po 322 latach zależności kolonialnej od Portugalii. W Eurece chcemy przypomnieć, jak doszło do odkrycia Brazylii w 1500 r (okoliczności do dziś są niejasne) i kim był Pedro Cabral, który ogłosił włącznie nowo odkrytego lądu do Królestwa Portugalii.
Gość: dr Agata Błoch - Instytut Historii PAN oraz Fundacja Kultury Brazylijskiej "Terra Brasilis".
* Akcja #bezprzedawnienia: straty w rolnictwie
Wojna przyniosła katastrofalne skutki dla polskiego rolnictwa. Niemcy narzucili rolnikom przymusowe kontyngenty. W czasie okupacji do Rzeszy wywieziono 1 250 tys. ton zboża. Rabunkowa gospodarka dotyczyła także cukru, kartofli, buraków, tłuszczów. Rekwirowano bydła, trzodę chlewną, owce. Drastycznemu zmniejszeniu uległ również uprawiany areał. O niemal połowę spadły zbiory pszenicy, o 1/3 żyta.
Gość: dr Janusz Gmitruk - historyk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
20.00 – 22.00 - "Tu jest muzyka" / transmisja – studio im. W. Szpilmana - Sebastian Wypych – Festiwal Tanga - zapraszają Paweł Sztompke i Maria Szabłowska
W piątek 9 września zapraszamy na specjalne spotkanie w Studiu Władysława Szpilmana i na antenie Programu I Polskiego Radia. Tuż po dwudziestej Maria Szabłowska i Paweł Sztompke poprowadzą dwugodzinną audycję poświęcona tangu. Jest to jednocześnie zapowiedź "Pierwszego Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana".
Festiwal odbędzie się w dniach 16 do 18 września w Warszawie w Teatrze Polskim. W programie znajda się koncerty Orkiestry Adria i Lali Czaplickiej, Jerzego Maksymiuka, Roby Lakatosza. Wystąpią między innymi Beata Rybotycka, Grażyna Barszczewska i Joanna Trzepiecińska. Będą również tancerze, wspomnienia ważnej miejsc dla przedwojennej Warszawy ale i muzyczna współczesność.
Zanim jednak rozpocznie się festiwal w Teatrze Polskim zapraszamy do naszego studia. Festiwal jest imienia wspaniałego muzyki, kompozytora, pianisty Warszawy, radiowca - Władysława Szpilmana. Nasze studio nosi dumnie jego imię dlatego tez zapraszamy słuchaczy na specjalny dwugodzinny program, w którym wspominać będziemy postać Pianisty, ale i słuchać muzyki, która zabrzmi na festiwalu jego imienia. Będą to nagrania studyjne, ale i muzyka grana na żywo przez gości festiwalu. Koncert poprowadzi dyrektor festiwalu muzyk, autor wielu projektów związanych z Tangiem i muzyką retro Sebastian Wypych. Zapraszamy zatem do słuchania, ale również do obecności w naszym studiu Władysława Szpilmana.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - od 1 września, w ramach Roku Polskiego Romantyzmu, "Król zamczyska" Seweryna Goszczyńskiego - fragmenty słuchowiska wg romantycznej powieści grozy z 1842 roku.
21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).
23.50 - Juliusz Słowacki "Listy do matki" w interpretacji Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza.
00.00 – 01.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Teresa Ferenc „Wiersze”, aud. Iwony Smolki
01.00 – 02.00 – "Fantazja polska" (powtórzenie) – prowadzi Karol Furtak
Grażyna Bacewicz – Kwartet na cztery wiolonczele, Arkadiusz Dobrowolski, Szymon Krzemień, Barbara Piotrowska, Konrad Bukowian; Józef Wieniawski – Koncert fortepianowy g-moll op. 20, Beata Bilińska, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz
02.00 – 06.00 – "Muzyczna noc Euroradia" – prowadzi Michał Dębski
06.00 – 07.00 – "Fantazja polska" – prowadzi Karol Furtak
Jerzy Gablenz, 6 pieśni do słów A. Waśkowskiego, Wiesław Ochman – tenor, Jerzy Gaczek – fortepian; Zygmunt Stojowski, Suita Es-dur na orkiestrę symfoniczną op. 9, Orkiestra Filharmonii Podlaskiej, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Juliusz Zarębski, Trzy tańce galicyjskie, Maria Szwajgier-Kułakowska - fortepian, Piotr Sałajczyk – fortepian;
07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Roch Siciński
10.00 – 13.00 – "Podróżnik muzyczny" – prowadzi Andrzej Sułek
10.00 – 11.00 – Miłosne sekrety: Lisa Batiashvili – skrzypce, The Philadelphia Orchestra, dyr. Yannick Nézet-Séguin
11.10 – 12.00 – Franz Schubert Grand Duo Sonata C-dur D. 812, wyk. Kammerorchester Basel, dyr. Heinz Holliger
12.05 – 12.45 – Płyta na lato – SONY
Giuseppe Verdi Quatro pezzi sacri, wyk. Deutsches Symponie-Orchester Berlin, dyr. Gijs Leenaars
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Paweł Huelle (w 65. rocznicę urodzin), aut. Małgorzata Małaszko
13.00 – 15.00 – "Dwudźwięki na 85 obrotów" – prowadzi Róża Światczyńska/Piotr Metz
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego : Bartłomiej Nizioł (I nagroda ex aequo 1991)
Z historii Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans
Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op 22; wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Poznaniu, dyr. Jerzy Katlewicz; Claude Debussy Sonata skrzypcowa g-moll, wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Andrzej Tatarski- fortepian; Karol Szymanowski Harnasie - balet-pantomima op 55; Demeter - kantata op 37bis, wyk. Krystyna Szostek - Radkowa - sopran; Andrzej Bachleda - tenor; Chór Państwowej Filharmonii w Krakowie; Chór Męski Politechniki Wrocławskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wroclawskiej, dyr. Andrzej Markowski
16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Jamrozek
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą – Wywiady Dwójki: Mariusz Kwiecień – aut. Jakub Kukla
18.00 – 19.00 – Jazz.PL – prowadzi Andrzej Zieliński
Jacek Namysłowski
Pamięci Zbigniewa Namysłowskiego
19.00 – 22.00 – "Letnia promenada" – prowadzi Magdalena Łoś
57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans – transmisja koncertu Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak (Wrocław, Katedra św. Jana Chrzciciela)
Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor), Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)
Tomáš Král – Erode (baryton), Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran), Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor), Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Maciej Gocman (tenor) – Discepoli
Alessandro Stradella oratorium San Giovanni Battista
21.30 – 22.00 – Rozmowy na lato: Strefa literatury: Powrót Rembeka, aud. Wacława Holewińskiego
22.00 – 00.00 – "Jam session" – prowadzi Przemysław Psikuta
LITERARURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Stanisław Rembek "Wyrok na Franciszka Kłosa", czyta Sławomir Orzechowski, opracowanie Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat.
21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00 – 02.00 "Trójka pod Księżycem" – Barbara Marcinik
W audycji o „Matyldzie” – przeboju West Endu i Broadway’u – prapremierowo przeniesionego do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, który na początku sezonu będzie pokazany w wersji warszawskiej w tej samej reżyserii. Gość: Jacek Mikołajczyk – dyrektor Teatru Syrena, reżyser.
W audycji ponadto o pierwszej premierze musicalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni - „Something Rotten!” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Ponadto o tym, co wydarzyło się przez 50 lat twórczości Jerzego Satanowskiego i o jesiennych planach. Usłyszymy również kolejny odcinek historii Opery Leśnej oraz o wystawie, która powstaje na ten temat, o której opowie Beata Majka.
02.00 – 04.00 "Gdzie Grabek Mówi Dobranoc" – Michał Grabkowski
04.00 – 06.00 "Trójka Budzi" – Michał Kirmuć
06.00 – 08.45 "Pora na Trójkę" – Łukasz Sobolewski
6:00 - SERWIS
6:15 - Zapowiedź tematów, które pojawią się dziś w programie
6:20 - Relacja z bieżącej sytuacji na Ukrainie. Przygotowanie: Michał Strzałkowski
6:30 – RADIONAWIGATOR
6:40 - PRZEGLĄD TREŚCI PORTALI POLSKIEGO RADIA
6:50 - Nieśmiertelność, nieskończona ilość pieniędzy czy dodatkowe umiejętności. Żeby uzyskać między innymi takie ułatwienia w grach komputerowych jeszcze do niedawna gracze używali specjalnych kodów. Kody często były udostępniane przez samych producentów gier. Czasy się jednak zmieniają i kody odchodzą w niepamięć. Większość rozgrywek odbywa się bowiem online, a ulepszenia zamiast zdobywać za pomocą kodów - po prostu można kupić. Tymczasem w Chinach do więzienia trafiła grupa osób, która oferowała szerokie możliwości oszukiwania w jednej ze znanych gier. Ich narzędzie mogło zapewnić użytkownikowi nieśmiertelność, jak również wygenerować dla niego każdy przedmiot. Producent wydawnictwa stracił na tym procederze ponad milion dolarów. Przygotowanie: Wejście prowadzącego.
7:00 – SERWIS
7:15 - Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej może pomóc konsumentom walczyć z przymuszaniem ich do ciągłej wymiany sprzętu na nowy, mimo, że stary mógłby jeszcze długo działać. Jeśli zaproponowane przez KE regulacje wejdą w życie, producenci, którzy będą chcieli sprzedawać swoją elektronikę konsumentom w UE, będą musieli dostarczać zamienne komponenty do samodzielnej naprawy ich produktów, przez co najmniej 5 lat od daty premiery danego urządzenia. Przygotowanie: Jakub Witkowski.
7:20 - Polacy nie są skłonni do naprawiania. Według najnowszego raportu przygotowanego przez Tauron, zaledwie 30 % naszych rodaków naprawia zepsute sprzęty RTV/AGD. Reszta stawia na kupno nowego urządzenia. Materiał o naszym podejściu do naprawiania zepsutych przedmiotów. Przygotowanie: Michał Fedusio.
7:30 – RADIONAWIGATOR
7:40 - WEJŚCIE SPORTOWE
7:50 - Marka, cena czy jakość? Na co Polacy - robiąc zakupy - zwracają największą uwagę? Jakie triki wykorzystują sklepy by przyciągnąć klienta? Przygotowanie: Michał Kowarski
8:00 – SERWIS
8:15 - PROMOCJA LP3 Przygotowanie: Tomasz Miara
8:20 - Zapowiedź tego, co jeszcze dziś w Trójce.
08.45 – 09.00 "Salon Polityczny Trójki" – Bartłomiej Graczak
Gość: dr Arkady Rzegocki, były ambasador RP w Wielkiej Brytanii
09.00 – 10.00 "Winien i Ma" – Wojciech Surmacz
Omówienie najważniejszych tematów ekonomicznych i gospodarczych m.in. wnioski po XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu, decyzja RPP o podniesieniu stóp procentowych, niskie bezrobocie. Materiał reporterski: Kobiety są bardziej wykształcone ale najlepiej opłacane stanowiska i tak przypadają mężczyznom. Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy wciąż jest sporym problemem. Tę tezę potwierdza ostatni raport przygotowany przez Konfederację Lewiatan. Organizacja postanowiła zanalizować różnice w sytuacji kobiet i mężczyzn na polskim rynku pracy oraz źródła gorszej pozycji kobiet na nim – M. Suszek. Goście: dr Artur Bartoszewicz, SGH / Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
10.00 – 13.00 – "Zapraszamy na Weekend" – Piotr Firan i Raf Uznar
13.00 – 15.00 "Trójkowo Filmowo" – Ryszard Jaźwiński
- seriale i filmy odnoszące się do realiów brytyjskiej monarchii i postaci Elżbiety II,
- premiera polska: "Orlęta. Grodno '39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza - wywiady z odtwórcami głównych ról w filmie - Jowitą Budnik, Feliksem Mateckim, Witem Czerneckim oraz Almirą Nawrot,
- premiera zagraniczna: "Trzy tysiące lat tęsknoty" w reżyserii George'a Millera,
- 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - kolejne zapowiedzi najważniejszych wydarzeń i imprez towarzyszących, rozmowa z Leszkiem Kopciem, dyrektorem festiwalu oraz Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym,
- polski kandydat do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy: "Io" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, komentarz Radosława Śmigulskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,
- 27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju (do 11.09 stacjonarnie, do końca miesiąca również online): propozycje filmowe na najbliższy weekend, rozmowa z Katarzyną Biernacką, dyrektorką programu filmowego,
- aktualności filmowe.
15.00 – 18.00 "Zapraszamy do Trójki" – Piotr Łodej
18.00 – 19.00 "Scena Kodyma" – Jędrzej Kodymowski
19.00 – 22.00 "Lista Przebojów Trójki" – Tomasz Miara
22.00 – 00.00 "Rocka Klasyka Według Wiernika" – Marek Wiernik
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Festiwal AFRYKAMERA to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej. Tegoroczna edycja obejmuje kino artystyczne i gatunkowe, a także spotkania z gośćmi, debaty, warsztaty, wystawa i koncerty. Gościem będzie Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny festiwalu.
07.00-09.00 – „Najlepszy dzień tygodnia” – Małgorzata Jakubowska
Zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu „Zadra” – Grzegorzem Młodą. „Zadra” to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Jednak w środowisku pełnym testosteronu ciężko o miejsce dla takich, jak ona. Film będzie miał swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
09.00-10.00 - „Rozbiegani” – Karina Terzoni
Zdobyć Tatry, nie robiąc kroku? Niepełnosprawni w drodze na szczyty dzięki akcji Szerpowie Nadziei! 2 września 50 osób z niepełnosprawnościami, ich rodzice i opiekunowie oraz grupa około 150 wolontariuszy przeszła dwudniową wędrówkę po polskiej stronie Tatr. Jak podsumowują to wydarzenie?
10.00-11.00 - „Stacja Kultura” – Kasia Dydo
17. AfryKamera odbędzie się w warszawskiej Kinotece oraz online na platformie VOD.Warszawa. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej. Sprawdzimy jaki będzie program tegorocznej Afrykamery.
13.00-14.00 – „W to mi graj” – Michał Piwowarek
Spektakle teatrów ulicznych, pantomima, działania cyrkowe oraz warsztaty – oto program festiwalu teatralnego, który po raz czwarty uczyni Garwolin miejscem tętniącym dobrymi emocjami. W tegorocznej edycji Saturatora, 9 - 11 września, swój udział zapowiedzieli m.in. Teatr Klinika Lalek, Teatr Akt, Teatr Pantomimy Mimo i Walny Teatr.
16.00-17.00 – „4 Bieg” – Piotr Galus
Jaki wpływ na naukę ma aktywność fizyczna? Czy ruch poprawia naszą pamięć, zdolność kojarzenia i przyswajania wiedzy? Czy systematyczność w treningu może uczyć systematyczności w szkole lub pracy?
17.00-18.00 – „K-pop” - Klaudia Tyszkiewicz
Co nowego wydali Kpopowi artyści w ostatnich tygodniach? Zapraszamy na przegląd nowości od takich zespołów jak TWICE, ONEUS czy MAMAMOO+. Czym jesienią zaskoczą fanów Kpopowi idole?
18.00-20.00 – „Będzie głośno!” – Damian Sikorski
W audycji zadebiutuje Unnoticed Guest - czyli Łukasz Kamiński. Wokalista i muzyk, tworzący w stylistyce: Hip-hop, Drum'n'Bass, Reggae i muzyki elektronicznej z domieszką gitar i różnych instrumentów perkusyjnych. Projekt powstał około 2010 roku, a jego nazwa odnosi się do introwertyzmu. Pojawi się również Duet Anieli z debiutancką płytą „Blask”.
07:00-10:00 „Poranek w PRD” – To zaskakujące, ale świat przyrody jest tak złożony i różnorodny, że wciąż jeszcze nie możemy uznać, że poznaliśmy go w stu procentach. Na Ziemi żyją stworzenia, o istnieniu których większość ludzi nie ma pojęcia. Ewolucja wykształciła w nich cechy, które szokują i zaskakują. O których przedstawicielach fauny mowa? Suhak stepowy, aksolotl, palczak madagaskarski, moloch straszliwy, wyrak upiorny, cyweta afrykańska, agama kołnierzasta, watussi, wielki żółw Cantora, babirussa. W Dniu Urody porozmawiamy też o kanonach piękna. Czy w ogóle warto je tworzyć? Przecież o gustach się nie dyskutuje.
15:00-18:00 „Popołudnik w PRD” – Muzeum, biblioteka, dom kultury, archiwum radiowe, czyli o miejscach, które skrywają ogromną wiedzę. Gość: Joanna Mitko, Kierownik Redakcji Informacji Multimedialnych Archiwum Polskiego Radia.
18:00-19:00 „Współpracownia” - Ubrania Dziadka Ignacego, które wyszły już z mody stają się kolejnym tematem do rozpracowania przez Misia i Smoka.
21:00-23:00 „Strefa rodzica” – Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice? Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń, spotykania nieznanego. Jak rodzice mogą im w tym towarzyszyć? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? Goście: Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i Małgorzata Stańczyk – psycholog.
23:00-1:00 „Jestem muzykiem. Jestem rodzicem” - Gościem będzie Natalia Grosiak.
To polska wokalistka i piosenkarka. Urodziła się w Bielawie, ale od lat związana jest z Wrocławiem, gdzie ukończyła Wydział Prawa oraz Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Dużą popularnością cieszyły się m.in. jej występy w Teatrze Muzycznym Capitol. Jest współzałożycielką i wokalistką popularnego zespołu Mikromusic, z którym tworzy od 2002 roku. Obecnie pracuje nad solową płytą. W czerwcu ukazał się pierwszy teledysk z nowego krążka “Damian” będący swego rodzaju hołdem dla irlandzkiego muzyka i kompozytora Damiena Rice’a. Opowie też o wakacyjnych podróżach z dzieckiem.
.
14:00 "Chopin. Uniwersum" - Dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]
Jaki gatunek najczęściej kojarzony jest z Chopinem? Wiele osób twierdzi, że nokturn. Chopinowskie „pieśni nocy” dziś zachwycają wszystkich bez reszty słuchaczy. W pierwszej połowie XIX wieku jednak, gdy Fryderyk komponował owe niepowtarzalne liryczne miniatury, odbiór nokturnów był niejednoznaczny. W jedenastej audycji z cyklu „Chopin. Uniwersum” zastanowimy się nad źródłami inspirującymi nokturny Chopina, zapoznając się z trzema pierwszymi nokturnowymi opusami i z kontekstem społecznym, w jakim funkcjonowały. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
20:00 "Chopin inspiruje" - Wojciecha Krzyżanowskiego
Trzecia część cyklu audycji poświęconych ukraińskiej muzyce. Autor programu, Wojciech Krzyżanowski razem z gośćmi: Ostapem Manko i Ostapem Manulyakiem będą rozmawiać o podobieństwach między dumką ukraińską a niektórymi kompozycjami Fryderyka Chopina.
22:00 "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego
„Jeżeli ta mała będzie pracować – zajdzie daleko” – powiedział o młodej Jeanne-Marie Darré Camille Saint-Saëns. „Mała” pracowała ze zdwojoną siłą. Niebawem została jedną z najwybitniejszych absolwentek Konserwatorium Paryskiego i wróciła do Saint-Saënsa na lekcje interpretacji jego muzyki. Mając 21 lat jednego wieczoru wykonała wszystkich pięć (!) jego Koncertów fortepianowych, z młodej pianistki przemieniając się w młodą gwiazdę. W Czarne na białych słuchamy jej w muzyce jej najbliższej: Liszta, Chopina i w II Koncercie Saint-Saënsa, pod tą samą błyskotliwą batutą Paula Paray, pod którą grała w pamiętnym dla niej roku 1926.
Zapraszamy!