Polskie Radio

Finlandia pierwsza w drodze do NATO? Premier Szwecji: to byłoby złe dla regionu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 09:52
Szwedzki premier Ulf Kristersson przestrzega przed rozdzieleniem wniosków Szwecji i Finlandii na drodze do NATO. W rozmowie z dziennikiem "Financial Times" polityk oświadczył: "Byłoby to złe dla Szwecji, regionu oraz Sojuszu".
Szwecja i Finlandia chcązostać przyjęte do NATO, ale zgody na akcesję nie dały Szwecja i Węgry
Szwecja i Finlandia chcą zostać przyjęte do NATO, ale zgody na akcesję nie dały Szwecja i WęgryFoto: Dragos Asaftei/ Shutterstock

Według szefa szwedzkiego rządu, jeśli Finlandia wejdzie do NATO przed Szwecją, to mająca dziś miejsce ścisła współpraca obronna między dwoma krajami będzie "bardziej skomplikowana".

- Finlandia i Szwecja wspólnie zapewniają bezpieczeństwo w północnej Europie. W naszej części świata dysponujemy zdolnościami, z których korzystają wszystkie kraje NATO, w tym Turcja - podkreślił Ulf Kristersson.

"Decyzja poszczególnych członków NATO"

Dodał, że "jest dużo ważnych powodów", aby wnioski obu krajów zostały ratyfikowane przed szczytem NATO w Wilnie, zaplanowanym na 11-12 lipca.

Pytany, o to, co zrobi, gdy jednak Finlandia jako pierwsza zostanie członkiem Sojuszu, odpowiedział, że "nie zamierza specjalnie reagować". - Jest to decyzja poszczególnych członków NATO - zaznaczył.

Wstrzymane rozmowy akcesyjne

W mediach pojawiły się sygnały ze strony fińskiej, że Helsinki są gotowe wejść do NATO przed Sztokholmem. Taką możliwość oficjalnie zasygnalizowała Turcja, ogłaszając, że Finlandia spełnia stawiane jej warunki. Po spaleniu Koranu pod koniec stycznia przez duńsko-szwedzkiego aktywistę Ankara wstrzymała rozmowy ze Szwecją na temat akcesji tego kraju.

Oprócz Turcji wniosku Szwecji i Finlandii do NATO nie ratyfikowały jeszcze tylko Węgry. Budapeszt nie artykułował konkretnego sprzeciwu, ale termin głosowania był wielokrotnie przesuwany.

Posłuchaj
00:47 biden w pl - szczegóły - spec - wałkuski 12210204_1.mp3 Podczas rozpoczaynającej się we wtorek wizyty w Warszweie, prezydent USA Joe Biden spotka się z także sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i pracownikami ambasady USA w Warszawie. Biały Dom opublikował kolejne szczegóły dotyczące wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce. Zna je korespondent Polskiego Radia Waszyngtonu Marek Walkuski, który już wraz z korpusem prasowym Białego Domu w Warszawie (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Czytaj także

Polskie oczekiwania po wizycie Bidena? Gen. Komornicki mówi o stałych bazach w postaci dywizji ciężkich

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 15:00
- Rosyjska polityka imperialna jest oparta na fundamencie ideologii, dziś na ideologii Putina, który wyłożył ją w manifeście o niepodzielnym trójnarodzie. Rosja musi zostać więc osłabiona - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent Duda w "Financial Times": NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 05:33
NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny - to apel polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który pada w rozmowie z dziennikiem Financial Times.
rozwiń zwiń