-
Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) zostanie w tym roku rozegrany w hali Liverpool Arena. W sumie wystąpi tam 37 krajów. W tym roku zabraknie tam reprezentanta Macedonii Północnej, Bułgarii i Czarnogóry, które zrezygnowały z tegorocznej rozgrywki. Z konkursu wykluczono też w ostatnich latach Rosję i Białoruś.
-
Gospodarzem Eurowizji w 2023 roku powinna być Ukraina, której poprzedni reprezentant - zespół Kalush Orchestra - wygrał ubiegłoroczną edycję. Jednak ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę - Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała, że konkurs nie może odbyć się w tym kraju. Widowisko odbywa się zatem w tym roku w Wielkiej Brytanii, która ostatnio zajęła drugie miejsce w konkursie.
-
Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU). Organizacja powstała w 1950 roku jako ciało skupiające publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskimi członkami EBU są Polskie Radio i Telewizja Polska (od 1993 roku).
-
Blanka Stajkow będzie reprezentowała Polskę w tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu, który odbywa się w maju (reprezentantka Polski wystąpi w drugim półfinale 11 maja 2023 i jeśli głosami widzów będzie wśród 10 najlepszych, spośród 16 uczestników, trafi do finału 13 maja 2023 roku).
Ognie na telebimach i na samej scenie, tancerze obok tancerek i dokładniej postawione akcenty w warstwie wokalnej. Spódniczkę mini i białe kozaczki Blanka zastąpiła zwiewną sukienką. Do tego widzowie mogą dostrzec powtarzalny gest opadającej dłoni, zarówno na ekranie, jak i w wykonaniu wokalistki i otaczających ją tancerzy. To fragmenty występu podczas prób na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu.
ZOBACZ WIDEO:
Źródło: serwis YouTube.com/ oficjalny kanał TVP - Bądźmy razem
Blanka ma całkiem sporo odtworzeń utworu w sieci, do czego również przyczynił się sam wybór piosenki i piosenkarki w polskich preselekcjach. Faworytem części polskiej publiczności był bowiem wokalista, który zajął drugą lokatę - Jann. Jego kompozycja znacznie różniła się od propozycji Blanki. Zamiast lekkiej, powtarzalnej frazy z nieskomplikowanym tekstem, Jann zaproponował utwór, który był wieloelementowym widowiskiem. Jednak to Blanka ostatecznie wygrała, na co złożyły się również głosy jurorów. Nie wszyscy widzowie byli zadowoleni z takiego rozwiązania i apelowali o szczegółowe wyjaśnienia zarówno u przedstawicieli TVP, która organizowała polskie preselekcje do konkursu, jak i u głównych organizatorów konkursu - przedstawicieli Eurowizji - Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
To odbiło się również na Blance, która musiała mierzyć się z negatywnymi ocenami internautów. Jeszcze kilka tygodni temu, także według europejskich komentatorów, polska reprezentantka miała (według szacunków) zająć w półfinale jedno z ostatnich miejsc. Teraz, po pierwszych próbach, Blanka (znów według prognoz) ma znaleźć się w pierwszej dziesiątce i awansować do finału.
Bukmacherzy
Na razie faworytami całego konkursu są (u bukmacherów): Szwecja, Ukraina i Finlandia. Pewne miejsce w finale konkursu mają mieć również Niemcy, Czechy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Norwegia i Izrael. Spore szanse mają mieć także Mołdawia, Portugalia, Szwajcaria, Chorwacja, Serbia oraz Australia, Litwa, Belgia, Słowenia, Estonia, Cypr, Gruzja, Austria, Armenia i... Polska.
Użytkownicy Spotify
Dane serwisu opierają się wyłącznie na odtworzeniach utworów, które mogą zawierać tak zwany "elektorat negatywny", ale zapewne i ten przyczynia się do rozpoznawalności poszczególnych piosenek. Tu na prowadzeniu jest Loreen ze Szwecji. Według danych Spotify Blanka zajęłaby w finale siódme miejsce.
Na całym świecie konkursowy utwór Blanki ma ponad 9 milionów odtworzeń i jest najchętniej streamowanym utworem tegorocznej Eurowizji w Polsce. Poza naszym krajem największą liczbę odtworzeń ma we Włoszech, Wielkiej Brytanii i w Niemczech.
Czytaj także:
Członkowie OGAE
Na przełomie kwietnia i maja - czyli przed opisywanymi występami Blanki - swoje punkty przyznały też 42 oddziały Stowarzyszenia OGAE (z francuskiego Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision czyli Ogólna Organizacja Miłośników Eurowizji). Tu również zwycięzcą jest Szwecja. Na piosenkę "Tatoo" Loreen oddano w sumie 423 głosów. Na drugiej pozycji znalazła się drużyna Finlandii, czyli Käärijä i "Cha Cha Cha" z sumą 394 punktów. Stawkę na podium zamyka Francuzka La Zarra z 302 punktami.
Blanka otrzymała zaledwie dwa punkty w głosowaniu i 25 miejsce w tym zestawieniu, ex aequo z reprezentacjami Niemiec i Malty.
To jednak nie zawsze jest miarodajne; w 2011 roku według zestawienia OGAE miała wygrać węgierska piosenkarka Kati Wolf, a w ostatecznych wynikach zajęła dopiero 22 miejsce. W ostatnich 15 konkursach, OGAE prawidłowo wytypowało zwycięzcę pięciokrotnie. Z kolei cztery razy wytypowano w pierwszej trójce kraje, które w ogóle nie awansowały do finału.
Czytaj także:
Obecnie teledysk do piosenki "Solo" obejrzano ponad 21 milionów razy w serwisie YouTube.com. Na oficjalnym kanale konkursu Eurowizji wyświetlono ją blisko 4 miliony razy.
W eurowizyjnym kanale serwisu YouTube można znaleźć również akustyczną wersję piosenki "Solo":
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest
Blanka (właściwie Blanka Stajkow) z tanecznym utworem "Solo" będzie reprezentowała Polskę w tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Wokalistka jest córką Polki i Bułgara, a w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę.
Zarówno pierwszy, jak i drugi (z udziałem Blanki!) półfinał Konkursu (we wtorek i czwartek) oraz finałowe, sobotnie starcie będzie transmitować Telewizja Polska. Koncerty będzie można również śledzić na stronach internetowych Polskiego Radia.
oprac. rk