Polskie Radio

Ludwik Andegaweński - jeden z najbardziej wojowniczych węgierskich królów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 13:30
Obserwuj nas na Google News
Niemal rokrocznie stawał na czele wypraw zbrojnych przeciwko sąsiadom. Dzięki staraniom matki, Elżbiety Łokietkówny, odziedziczył także koronę królestwa polskiego. 653 lata temu, 17 listopada 1370 roku, w katedrze wawelskiej koronowano Ludwika Andegaweńskiego, zwanego Węgierskim.
Król Ludwik Węgierski
Król Ludwik WęgierskiFoto: polona

Ludwik pochodził z rodu Andegawenów (gałąź Kapetyngów) – dynastii rządzącej Węgrami od 1308 do 1382. Jego ojcem był król Węgier Karol Robert, a matką Elżbieta Łokietkówna, córka króla Polski Władysława I Łokietka i siostra Kazimierza III Wielkiego. Na mocy układów między Węgrami i Polską, dynastia andegaweńska miała prawo przejąć tron polski, w wypadku śmierci króla, Kazimierza Wielkiego, gdyby ten nie zostawił dziedzica płci męskiej. Elżbieta była głównym doradcą Ludwika, a jej pozycja na Węgrzech była bardzo silna. Ludwik wstąpił na tron węgierski po śmierci ojca, Karola Roberta w 1342.

Ponadto w audycji: 

Zwierzę wielkości kota - ma długie i cienkie nogi zakończone kopytami, a jego głowę zdobi biały czub. Potrafi biegać z prędkością 40 km/h.

Dikdik - jedna z najmniejszych antylop świata – przyszedł na świat w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Płeć zwierzęcia nie jest jeszcze znana; określa się ją najczęściej po rogach, które wyrastają samcom. Dikdik w naturze żyje w Afryce Południowej i Wschodniej.

Czytaj również: 

***

Na "Eurekę" w piątek (17.11) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki. 

ans