Stanisław Wyspiański to autor słynnych dramatów: "Wesele", "Noc Listopadowa", "Wyzwolenie" i "Warszawianka". Jego twórczość malarska natomiast obejmuje obrazy, witraże i polichromie, projektował także meble, architekturę i książkę artystyczną. Nazywany był "czwartym wieszczem" polskim, obok romantyków - Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego.
Na malarską twórczość Wyspiańskiego, realizowaną głównie techniką pastelu składają się portrety, autoportrety, wizerunki dzieci, a także pejzaże i kwiaty. W jego dziełach dominuje symbolizm i stylizacja secesyjna. Tworzył też grafikę. W dziedzinie teatru Wyspiański był pionierem nowoczesnego pojmowania adaptacji i kreacji. W latach 1898-1903 pełnił funkcję dekoratora i inscenizatora w Teatrze Miejskim. Zajmował się też reżyserią.
---
W ostatnim wydaniu audycji "Skarby kultury polskiej" mówiliśmy o jubileuszu 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
W 1923 roku w budynku byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku 2 otwarto nową placówkę kulturalną. Jej pierwszym dyrektorem został ks. Jan Klein, który uporządkował zbiory gromadzone dotąd przez Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego, przechowywane na chórze kościoła Klarysek.
***
Do wysłuchana audycji "Skarby kultury polskiej", w środę (24.01) po godz. 23.35, zaprasza Anna Stempniak.
mg/DS