W audycji również:
WroSpace, czyli każdy z nas może poznawać Wszechświat. Połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS, edukacyjne misje stratosferyczne z wykorzystaniem balonów, testowanie nowych urządzeń dla radioamatorów to niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie WroSpace powstałe w 2018 roku. Stowarzyszenie tworzą wolontariusze, którzy na wiele sposobów popularyzują wiedzę o technice i technologii kosmicznej oraz o astronomii. Swoje działania kierują do wszystkich Polaków niezależnie od wieku.
O tym: Anna Bukiewicz-Szulc, Włodzimierz Tarnowski (Stowarzyszenie WroSpace).
---
W jednym z wydań audycji "Eureka" mówiliśmy o zimowych obserwacjach nieba.
- Zdecydowanie jest na co patrzeć. Przede wszystkim noce są długie, szybko robi się ciemno, jest to prawdziwa astronomiczna noc. Dlatego dużo więcej można zobaczyć przez lornetkę czy prosty, amatorski teleskop. Z drugiej strony pogoda jest nieco gorsza w naszym kraju. Jeśli popatrzymy na statystyki obserwacji wykonywanych w ramach PTMA, to możemy łatwo zauważyć, że tych zimowych jest znacznie mniej niż np. w lecie - komentował Daniel Błażewicz z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Daniel Błażewicz podpowiadał słuchaczom, że w pierwszej kolejności warto pomyśleć o odpowiednim ubiorze. - W praktyce dobrze ubrać się, jakby było na zewnątrz 10 czy 15 stopni mniej niż pokazuje termometr. Zimą obowiązkowym wyposażeniem są podwójne spodnie albo spodnie narciarskie, dodatkowy sweter, rękawiczki, czapka itd. Dobrze jest zabrać coś ciepłego ze sobą - mówił. Dodawał, że jeśli chodzi o sprzęt, to na początek wystarczą albo własne oczy albo lornetka dedykowana do obserwacji nocnych.
***
Do wysłuchania audycji "Eureka", we wtorek (23.01) o godz. 19.30, zaprasza Dorota Truszczak.
mg/DS