Rybiki cukrowe, pająki, mrówki, mole, prusaki... Co zrobić, gdy pojawią się w naszym domu? Nie z każdym nieproszonym gościem trzeba walczyć. Obecność niektórych z nich może przynieść nam korzyści. A jak sobie poradzić z tymi, których sobie nie życzymy? Niekoniecznie chemią, a domowymi sposobami?
Poza tym w audycji:
- Międzynarodowy Dzień Wróbla - wróbel zwyczajny/domowy (Passer domesticus) pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej. Po raz pierwszy gatunek opisał Karol Linneusz w 1758 roku na podstawie holotypu ze Szwecji. Ptak ten skolonizował ludzkie osiedla wraz z rozwojem rolnictwa, prawdopodobnie przed kilkoma tysiącami lat. Występuje wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek.
W XIX i XX wieku należał do najpowszechniej występujących gatunków na terenach Polski, przenikając do języka potocznego i kultury ludowej we wszystkich regionach. W roku 1995 został objęty ścisłą ochroną gatunkową. Według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2013-2018 krajowa populacja wróbla liczyła ok. 6,2-6,8 mln par lęgowych, co dawało mu trzecie miejsce po skowronku i ziębie.
Gość: Monika Klimowicz-Kominowska, popularyzatorka przyrody z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Czytaj także:
- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego"
- Lektura: współczesna powieść Anny Zuzanny Ryś "Zgubione-znalezione" w interpretacji Leszka Filipowicza. To historia trochę zabawna, trochę smutna, tzw. cosy kryminał z elementami fantastyki o rodzinnej tajemnicy, która wpływa na losy kolejnego pokolenia.
***
Na audycję "Cztery pory roku" we wtorek (19.03) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Agnieszka Kunikowska.
kk