W planach międzynarodowego zespołu jest także stworzenie zautomatyzowanego, wspieranego przez roboty, systemu dostarczającego leki do oka i wykonującego biopsję tkanek.
O celach Centrum opowie jego lider - profesor Maciej Wojtkowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, wybitny polski fizyk, laureat Nagrody FNP, twórca metody Spektralnej Tomografii Optycznej do badań oka.
Ostatnio w "Eurece":
W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023-2029, projekt polskich uczonych "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro. Jak przedstawiają się jego plany badawcze?
Celem zwycięskiego projektu jest rozwój Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, w światowej klasy Centrum Doskonałości, właśnie w obszarze RNA i biologii komórki. Dzięki niemu Instytut będzie przekładał osiągniecia naukowe na zastosowania biomedyczne poprzez profesjonalny transfer technologii. Gościem programu "Wieczór Odkrywców" była dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej prof. Marta Miączyńska - koordynatorka Projektu RACE.
Czytaj także:
***
Na audycję "Eureka" w ramach cyklu "Ludzie Nauki" zaprasza Krzysztof Michalski.
DS