- Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, a rok później dołączyła Warszawa oraz kolejne miasta w Polsce. Polskie Radio od lat jest obecne na Nocy Muzeów.
- W Pałacu Staszica w Warszawie można było spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć m.in. opowieści o radiowych archiwach, których historia sięga lat 20. poprzedniego wieku.
- Zaprezentowano także nadzwyczajne nagrania z Archiwum Polskiego Radia.
- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Możemy zaproponować kontakt z wybitnymi postaciami polskiego życia politycznego, kulturalnego i polskiej historii, tak jakbyśmy je słyszeli na wyciągnięcie ręki. Umożliwimy kontakt z dźwiękowym dorobkiem tych blisko 100 lat - mówi Andrzej Mietkowski, szef Archiwum Polskiego Radia. - W naszych zasobach mamy skumulowane archiwalia z Polskiego Radia, ale również z radiofonii, które nadawały spoza żelaznej kurtyny do Polski w latach 1945-1989, czyli BBC, Głos Ameryki, Radio Wolna Europa - dodaje.
00:32 12990121_1.mp3 Polskie Radio na Nocy Muzeów 2024 (IAR/Polskie Radio)
Spotkanie ze współczesnym Polskim Radiem
W spotkaniu w Pałacu Staszica udział wzięli: Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (godz. 19.30), Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka-redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia (godz. 20.00), Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora-redaktora naczelnego Polskiego Radia dla Zagranicy (godz. 20.30), Agnieszka Szydłowska, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Trójki (godz.21.00), Monika Mandau i Stefan Kruczkowski, pracownicy Archiwum Polskiego Radia (godz. 21.30), Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia (godz. 22.00), oraz Przemysław Psikuta, dziennikarz radiowej Dwójki (godz. 22.30).
Jednym z tematów były cymelia (najcenniejsze zbiory) z Archiwum Polskiego Radia. Stefan Kruczkowski i Monika Mandau odtworzyli unikatowe i nieznane nagrania ze zbiorów Archiwum. Przedstawili problemy autentyczności oraz jakości dokumentów dźwiękowych i ich nośników oraz możliwość błędów w ich kopiowaniu i odtwarzaniu (tzw. problem kolejnej kopii), mając na względzie podstawową zasadę wieczystego zachowania dziedzictwa fonograficznego.
Polskie Radio na Nocy Muzeów. Prezentacja archiwalnych nagrań
W godz. 19.00-00.00 odbyła się prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia - "Historie zaklęte w dźwięku". Polskie Radio zaprosiło także na emisję filmu "Był sobie fonogram".
Polskie Radio na Nocy Muzeów.
Przedstawiona została kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3D, a uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z niezwykłymi eksponatami historycznymi Polskiego Radia.
Polskie Radio na Nocy Muzeów w Pałacu Staszica, fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
"Niezwykłe głosy" w Polskim Radiu
Andrzej Mietkowski poprowadził spotkanie pt. "Niezwykłe głosy". - Jestem pasjonatem archiwaliów radiowych. Kiedy siadam przy komputerze i zaczynam w tych głosach grzebać, to już wiem, że utonąłem. Jeden głos wywołuje następny. One są coraz lepiej uporządkowane w archiwach Polskiego Radia, ale również prezentowane na stronach internetowych - mówił.
Portal Polskiego Radia prowadzi cały szereg serwisów historycznych, tzn. przy różnych okazjach przypominaliśmy rocznice wydarzeń, ale również wybitne postaci polskiej kultury i literatury - mówi.
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Andrzej Mietkowski, fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
- Archiwum Polskiego Radia to miliony dźwięków zgromadzone przez Polskie Radio w ciągu 100 lat historii. Pierwsze dźwięki sięgają lat 20. ubiegłego stulecia. Mamy ikoniczne dźwięki: marszałka Piłsudskiego, uczestników wojny 1920 roku z bolszewikami, uczestników przypominających dni odzyskania niepodległości w 1918 roku czy też słynne nagranie spikera Polskiego Radia "a więc wojna!" z 1 września 1939 roku. Mamy również niesłychane głosy przypominające arcydzieła kultury polskiej międzywojennej, wojennej i powojennej, uczestników kampanii Monte Cassino. Ocieramy się o historię opisaną przez duże H - dodaje.
>>>Polskie Radio zaprasza na Noc Muzeów 2024. Kliknij TUTAJ<<<
- To jest okazja, żeby zobaczyć Polskie Radio w nowej odsłonie. Nowoczesne Polskie Radio, które nadaje dziś Jedynkę, Trójkę, Studio Reportażu. Jesteśmy fabryką dźwięku, która produkowała przez 100 lat, która produkuje dziś i będzie produkować jutro, pojutrze i w przyszłości. Chcemy to uświadomić i powiedzieć, że jeszcze radio nie zginęło, bo opowieści o zakończeniu misji radiowej są mocno przesadzone - twierdzi Andrzej Mietkowski.
Wśród dokumentów dźwiękowych można było znaleźć wiele prawykonań utworów m.in. Witolda Lutosławskiego. Archiwum PR przypomniało działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz zaprezentowało nagrania orkiestr radiowych powstających w Polskim Radiu na przestrzeni lat.
Noc Muzeów w Pałacu Staszica była również okazją do rozmów o przeszłości publicznej radiofonii. Ze zwiedzającymi spotkała się dyrektorka radiowej Trójki Agnieszka Szydłowska.
Polskie Radio na Nocy Muzeów. Dyrektorka radiowej Trójki Agnieszka Szydłowska
Andrzej Zieliński z Dwójki o przyszłości publicznej radiofonii rozmawiał z dyrektorką radiowej Jedynki Pauliną Stolarek Marat.
Noc Muzeów z Polskim Radiem. Dyrektorka radiowej Jedynki Paulina Stolarek-Marat i Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki
kh/id