Polskie Radio

Kardiologia inwazyjna w perspektywie najbliższych 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 09:48
Prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opowie w "Eurece", jak nowe technologie, sztuczna inteligencja, wyspecjalizowana diagnostyka obrazowania zmienia polską kardiologię inwazyjną, zwiększając w ten sposób skuteczność leczenia i szanse przeżycia pacjentów z incydentami sercowo-naczyniowymi. W jakim kierunku podąża polska kardiologia inwazyjna i jaka ona będzie za 10 lat?
W jakim kierunku podąża polska kardiologia inwazyjna i jaka ona będzie za 10 lat?
W jakim kierunku podąża polska kardiologia inwazyjna i jaka ona będzie za 10 lat?Foto: Shutterstock/Gerain0812

Kardiologia to jedna z tych dziedzin medycyny, gdzie postęp technologiczny jest najbardziej odczuwalny. Zmian można oczekiwać już na etapie diagnostyki, gdzie inwazyjną koronarografię w wielu przypadkach zastąpi angiografia tętnic wieńcowych przy użyciu tomografii komputerowej, przeprowadzana ambulatoryjnie, bez hospitalizacji. To rozwiązanie, dostępne już w kilku ośrodkach w Polsce, pomaga również ocenić skuteczność farmakoterapii.

Również w leczeniu pojawiają się nowe rozwiązania, jak przezskórna implantacja zastawki w stenozie aortalnej, a także w niedomykalności mitralnej. Na etapie testów są dziesiątki urządzeń, które mogłyby wesprzeć farmakoterapię w niewydolności serca.

Zobacz też: 

Ponadto w audycji: 

  • Jak nauczać chemii w szkole?

O wyzwaniach stojących przed liceami i technikami, związanych z tym, aby nauczać chemii tak, aby była zrozumiała, ciekawa i otwierała drzwi po maturze na studia, opowie Joanna Heropolitańska-Janik - nauczycielka chemii z XXX LO im. Jana Śniadeckiego w W-wie. Wysłuchamy też opinii uczniów.

***

Na "Eurekę" w środę (26.06) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski. 

ans/wmkor