Polskie Radio

Anna Dudzińska o Nagrodzie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 12:45
Pod koniec tego roku ponownie zostanie przyznana Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia. 
Do połowy września można zgłaszać propozycje do Narody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: tekst, foto, audio i wideo.
Do połowy września można zgłaszać propozycje do Narody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: tekst, foto, audio i wideo. Foto: mat. pras.

Do 15 września 2024 roku można zgłaszać propozycje do Narody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: tekst, foto, audio i wideo. To już szósta edycja przyznawania tych nagród. 

- Ryszard Kapuściński jest bardzo ważną postacią dla każdego dziennikarza. […] Dla mnie najważniejsze jest to, że on był ciągle w drodze, w podróży… - mówi Anna Dudzińska, dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia, członkini kapituły Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Trwa nabór prac konkursowych w czterech kategoriach: materiały prasowe, audycje radiowe, realizacje wideo oraz fotografie. 

 

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do Nagrody relacje, kluczowe miejsce zajmuje rzetelność, rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, aby czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną, a w przypadku tematów kontrowersyjnych - zapoznać się z różnymi stanowiskami przedstawionymi w sposób bezstronny. 

Wielkie znaczenie ma również wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny wiadomości opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności. 

Czytaj także: 

Kategorie Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego 

Wśród materiałów w kategorii tekstowej - można zgłaszać: artykuły, relacje, reportaże, materiały informacyjne opublikowane w prasie lub w internecie - z wyłączeniem książek.

Drugą kategorią są materiały audio: reportaże, programy radiowe oraz podcasty.

W trzeciej kategorii - wideo, zgłaszać można filmy dokumentalne, reportaże, programy (cykle lub pojedyncze odcinki), podcasty wideo, autorskie kanały tematyczne.

Ostatnią kategorię stanowią fotografie: możliwe jest przesłanie do trzech plików zdjęciowych ilustrujących konkretne wydarzenie, z których kapituła konkursu wybierze, w jej ocenie, najlepsze.

Do konkursu mogą być zgłoszone materiały, które wcześniej nie otrzymały żadnej nagrody głównej (dopuszczalne są wyróżnienia i nagrody specjalne.) Dodatkowo, w kategoriach tekst, audio i wideo przyjmowane są materiały, które ukazały się od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024 roku. W przypadku kategorii foto przyjmowane są zdjęcia wykonane w okresie od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024 roku. 

Czytaj także: 

Konkurs odbywa się pod patronatem Polskiego Radia - obok Telewizji Polskiej i portalu Press.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Nagrody PAP imienia Ryszarda Kapuścińskiego

 

mat. pras. / oprac rk 

Czytaj także

Cesarz reportażu. Jaki był Ryszard Kapuściński?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:30
Był świadkiem dwudziestu siedmiu rewolucji, przybywał na frontach dwunastu wojen i cztery razy był przeznaczony do rozstrzelania. Jego życie składało się z podróży, opisywania świata i rozmów z ludźmi. Ryszard Kapuściński nazywany był "cesarzem reportażu". Jak go zapamiętano? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:42
W budynku przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, w latach 1965-1988 mieszkał światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński. Właśnie tam, w  domowej pracowni powstały książki, które przyniosły mu tak dużą popularność w wielu krajach, m.in. "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach". W poniedziałek, 20 czerwca, na budynku została odsłonięta pamiątkowa tablica. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kapuściński. Trudny talent" - spotkanie z Krystyną Strączek

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 22:00
W tym wydaniu audycji "Rozmowy po zmroku" Wacław Holewiński gościł Krystynę Strączek, autorkę książki "Kapuściński. Trudny talent".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 17:40
- Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z pazurem".
rozwiń zwiń