Polskie Radio

Jak zaprezentować naukę w trzy minuty?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 15:40
Do końca października potrwa nabór do śląskiej edycji konkursu Three Minute Thesis. Jej inicjatorka prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska podkreśla, że tego typu trzyminutowe formy prezentacji nauki nie mogą być "tylko" skróceniem dłuższej wypowiedzi, ale przemyślaną historią.
Jak zaprezentować naukę w trzy minuty?
Jak zaprezentować naukę w trzy minuty?Foto: GalacticDreamer/shutterstock

Dlaczego dobre i merytoryczne przygotowanie krótkiej formy prezentacji zagadnienia naukowego jest tak trudne?

Gość: prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej.

Poza tym w audycji:

Jak różne aspekty dziedzictwa kulturowego wpływają na świadomość, odporność i pewność siebie mieszkańców Europy - sprawdzą eksperci z 10 krajów w ramach projektu META-MUSEUM. W badaniach wezmą również udział naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Głównym celem badaczy - neuronaukowców, socjologów, muzeologów i informatyków - jest zgłębienie zależności pomiędzy dziedzictwem kulturowym a neuronauką. Eksperci będą pracować nad nowym podejściem do komunikacji kulturowej oraz opracują narzędzia technologiczne, które wspierają dane procesy.

Gość: dr Zbigniew Bohdanowicz z z Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Ostatnio w audycji:

Jakie wyzwania w sektorze kosmicznym stoją przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej? Czy jest szansa na polski sukces w kosmicznym biznesie? Gościem "Eureki" była prof. Katarzyna Malinowska, dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego.

Zobacz także:

***

Na "Eurekę" w czwartek (12.09) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki.

DS