Polskie Radio

Michał Pepol z płytą "Cellotapes"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 07:00
Płyta "Cellotapes" to bezkompromisowa, osobista i nieskończenie piękna opowieść artysty, dla którego muzyka to bezkresny pejzaż form, gatunków i środków wyrazu. Najnowszy krążek Michała Pepola wydała właśnie Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
Album Cellotapes to zbiór utworów na wiolonczelę (często nagrywaną na wiele nakładających się ścieżek) i subtelną elektronikę. Także gra słów: tytuł w języku angielskim oznacza zwrot taśmy klejące, a zamysłem Michała Pepola jest, aby te taśmy były ideą spinającą różne gatunkowo utwory w spójną całość.
Album "Cellotapes" to zbiór utworów na wiolonczelę (często nagrywaną na wiele nakładających się ścieżek) i subtelną elektronikę. Także gra słów: tytuł w języku angielskim oznacza zwrot 'taśmy klejące', a zamysłem Michała Pepola jest, aby te taśmy były ideą spinającą różne gatunkowo utwory w spójną całość. Foto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Michał Pepol to wiolonczelista, kompozytor i aranżer. Miłośnik artystycznego popu i rocka, i klasycznie wykształcony muzyk, który nie mieści się w ramach gatunków. Współtwórca Royal String Quartet, z którym koncertował na całym świecie. Artysta wiecznie głodny nowych doświadczeń, przekroczeń, nieoczywistych kontekstów. Po entuzjastycznie przyjętym albumie "Kora ∞", warszawski wirtuoz kładzie nacisk na swoją autorską twórczość i intrygujące odczytania utworów legendarnych kompozytorów światowego minimalizmu. 

 

"Cellotapes" to zbiór utworów na wiolonczelę (często nagrywaną na wiele nakładających się ścieżek) i subtelną elektronikę. Także gra słów: tytuł w języku angielskim oznacza po prostu taśmy klejące, a zamysłem Michała Pepola jest, aby te taśmy były ideą spinającą różne gatunkowo utwory w spójną całość: Bach vs. współczesność, fonograficzna premiera słynnej kompozycji Pawła Mykietyna, kultowe dzieła europejskiego i amerykańskiego minimalizmu. I - przede wszystkim - nowa, autorska muzyka, którą Pepol już teraz kreśli kierunki swoich działań w przyszłości. 


Zestaw otwiera "The Soul Is Free" - utwór autorski, zawierający cytaty z powieści luksemburskiej pisarki Claudine Muno. Zwielokrotniona wiolonczela w żywym ostinato nadaje niezwykłą energię i puls, iskrzy się i emanuje harmonicznym rozedrganiem. Z kolei w "Warmińskim spleenie" Pepol dialoguje z samym Bachem. Sarabanda z 5. Suity wiolonczelowej c-moll miksuje się tu z odgłosami padającego deszczu i odchodzącej burzy. 

 

"An Album Leaf" ("Kartka z albumu") Pawła Mykietyna to kompozycja powstała z myślą o spektaklu "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie "W poszukiwaniu straconego czasu". To fonograficzna premiera tego nastrojowego, oryginalnego utworu. 

"Spiegel im Spiegel" Arvo Pärta pochodzi z 1978 roku. Słynna kompozycja była wielokrotnie wykorzystywana w filmach i spektaklach teatralnych. Michał Pepol połączył ją z nagraniem terenowym, zarejestrowanym podczas jazdy samochodem, tworząc sugestywny, narracyjny efekt.

"Cello Counterpoint" Steve'a Reicha to muzyka na osiem wiolonczel, motoryczna i - zgodnie z tytułem - pełna wielopoziomowych kontrapunktów. 

 

Kończąca album autorska kompozycja "Solitude in P Minor" powstała z inspiracji niezwykłą pieśnią dziękczynną z Kwartetu op. 132 Ludwiga van Beethovena. Głos solowy prowadzi elektroniczna wiolonczela, a nagrana grupa żywych wiolonczel i efekty wygenerowane cyfrowo są tylko tłem dla spokojnie rozwijającej się linii melodycznej.  

 

Album zarejestrował i zmiksował Leszek Kamiński, który - obok Michała Pepola - jest też współproducentem albumu. Autorkami zdjęć towarzyszących płycie są wybitne fotografki Magda Wunsche i Aga Samsel

W formie fizycznej płyta jest dostępna jako CD. Albumu - najlepiej w całości, w skupieniu - można słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych. 

 

Lista utworów na płycie:

1. Michał Pepol: The Soul Is Free 5'05''
2. Johann Sebastian Bach / Michał Pepol: Warmiński spleen 4'20''
3. Paweł Mykietyn: An Album Leaf 9'55''
4. Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel 12'19''
5. Steve Reich: Cello Counterpoint 11'35''
6. Michał Pepol: Solitudie in P Minor 8'48''

mat. pras / rk

Czytaj także

Royal String Quartet i dwa utwory, które powstały na jego zamówienie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 09:00
Tym razem tematem audycji cyklu "Nowa Polska" były dwa kwartety smyczkowe, obydwa powstały na zamówienie Royal String Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pepol: gram na swoich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 11:57
– Jest dla mnie niezwykle ważne, że mogę przenosić muzykę ze sztywnej, filharmonicznej zasadniczości do pełnej wolności – mówi Michał Pepol. Wiolonczelista Royal String Quartet zastosował tę regułę przy nagrywaniu solowego albumu pt. "Kora nieskończoność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solitude in P Minor". Michał Pepol zapowiada nowy album [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 07:00
Kompozycja "Solitude in P Minor" wiolonczelisty Michała Pepola to skłaniające do kontemplacji dzieło sztuki muzycznej, stworzone na pograniczu współczesnej klasyki i elektronicznego ambientu. Singiel ukazał się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia i jest zapowiedzią nowego albumu artysty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pepol z utworem "The Soul Is Free"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 07:00
Muzyczny wizjoner prezentuje porywającą, neoklasyczną kompozycję na wiolonczelę, elektronikę i ludzki głos. Mowa o "The Soul Is Free" - drugiej kompozycji z zapowiadanej płyty "Cellotapes". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pepol i płyta "Cellotapes". "Gra solo to szansa na wewnętrzny monolog"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 18:34
Michał Pepol, współtwórca zespołu Royal String Quartet, w przyszłym miesiącu wyda swój solowy album "Cellotapes". W Dwójce artysta opowiedział m.in. o zmianie swojego myślenia o graniu solo.
rozwiń zwiń