Polskie Radio

Kryzys demograficzny w Polsce. Rodzi się mniej Polaków niż podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 21:41
O kryzysie demograficznym w Polsce mówi się od dłuższego czasu. Kiedy ostatni raz urodziło się tak mało dzieci? Nawet w czasie II wojny światowej rodziło się więcej Polaków. Cofając się do danych z XIX i XVIII wieku, dojdziemy do wniosku, że liczba urodzeń także w tamtym okresie była wyższa, choć należy przy tym oczywiście pamiętać, że w tamtych czasach przeżywalność dzieci była znacznie niższa. Możemy więc mówić o najmniejszej liczbie urodzeń od setek lat.
W Polsce rodzi się mniej dzieci niż w XX, XIX czy XVIII wieku
W Polsce rodzi się mniej dzieci niż w XX, XIX czy XVIII wiekuFoto: Lopolo/shutterstock

Kryzys demograficzny będzie olbrzymim wyzwaniem dla państwa: koszty związane z systemem emerytalnym i ochroną zdrowia, problemy na rynku pracy, rekordowo niskie bezrobocie jest m.in. wynikiem niewielkiej liczby młodych pracowników. W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o przyczynach kryzysu demograficznego, a naszym gościem był socjolog Justyna Pokojska.

Poza tym w audycji:

- Gry fabularne (ang. Role Playing Games) są towarzyską zabawą, która polega na odgrywaniu ról w różnych okolicznościach. Przed zespołem graczy stawiane są zadania, zagadki i problemy, na które należy znaleźć rozwiązanie, wykorzystując do tego spryt, zdolność improwizacji oraz współpracę w grupie. Gry fabularne pokazują, że nie trzeba być uznanym autorem, by móc czerpać radość z tworzenia nierzeczywistych sytuacji, bohaterów, a nawet całych światów.

Kto to widział, żeby instrukcja do gry otwarcie sugerowała, że opisane w niej zasady są tylko zbiorem sugestii, bo najważniejsza jest dobra zabawa mistrza gry i graczy. Rozmawialiśmy o tym, skąd brać inspiracje do gier, jak grać z dziećmi w RPG. Gość: Marcin Wiktor.

- Zupa rakowa, kiszony dereń, marynowane dziki i jelenie, do tego mnóstwo przypraw z cynamonem, imbirem i szafranem - to niektóre elementy staropolskiej kuchni, które pojawiały się w przeszłości na zabawach karnawałowych. Dziś wielu z tych potraw próżno szukać na stole, inne z kolei pozostały z nami do dzisiejszych czasów, choć nieco zmieniły swoją formę. Gość: Joanna Jaroć, edukatorka kulinarna z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Poza tym w audycji:

- Konkurs "Kto to, co to".

- Lektura w Jedynce: od 27 stycznia do 7 lutego 2025 roku nadamy fragmenty książki autorstwa Geralda Durrella pt. "Groch z kapustą i inne historie", w tłumaczeniu Ewy Horodyskiej, wydanej przez Noir sur Blanc, w interpretacji Andrzeja Ferenca.

Zobacz także:

***

Na "Cztery pory roku" w poniedziałek (3.02) w godz. 9.00-12.00 zaprosiła Agnieszka Kunikowska.

DS