Szacuje się, że każdego roku w naszym kraju będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadmierną masą ciała, w tym 80 tys. będzie chorowało na otyłość. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie ponad 22 proc. uczniów ma zbyt wysoką wagę, podczas gdy w latach 70. XX wieku problem dotyczył mniej niż 10 proc.
W "Eurece" przeanalizowaliśmy, jak wygląda problem choroby otyłościowej oraz co w ramach edukacji zdrowotnej, opartej na badaniach naukowych, można zrobić na poziomie szkoły, aby zmienić świadomość i nawyki żywieniowe u najmłodszych Polaków. O tym opowiedzieli: prof. Lucyna Ostrowska, kierowniczka Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierowniczka Ośrodka Leczenia Otyłości i Chorób Dietozależnych w Białymstoku, dietetyczka - Joanna Jaczewska-Szyc oraz Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie, szkoły promującej zdrowie.
Zobacz też:
Ponadto w audycji:
- Katalog dobrych praktyk adaptacyjnych. Zmiany klimatu i ich konsekwencje stają się coraz bardziej odczuwalne, co zmusza środowisko naukowe do podjęcia pilnych i skoordynowanych działań na rzecz ochrony zdrowia i dobrostanu społeczeństw. Aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom, w 2012 roku utworzono Grupę Roboczą ds. Zdrowia w Kontekście Zmian Klimatu (HIC) działającą w ramach Europejskiej Grupy Zadaniowej ds. Środowiska i Zdrowia (EHTF). Pod koniec 2024 roku nominację do pełnienia funkcji Krajowego Punktu Kontaktowego HIC otrzymał dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, gdzie pełni funkcję kierownika Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska. Wypracowano tzw. katalog dobrych praktyk adaptacyjnych, który podpowiada, jak radzić sobie z obecnymi i przyszłymi następstwami zmian klimatu, które możliwe są do zastosowania w obszarach miejskich i terenach wiejskich.
W audycji dowiedzieliśmy się, jak chronić nasze zdrowie, nie ingerując mocno w zmiany środowiska w sytuacjach nadzwyczajnych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, takich jak: fale upałów, wzrost temperatury, intensywne opady, podtopienia, powodzie, susze czy silny wiatr. Powiedzieliśmy też o tym, jaki jest wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie.
- 4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Co roku 1200 dzieci i ich rodzin słyszą diagnozę nowotwór. "Sale Doświadczenia Świata" to projekt naukowo-edukacyjny wdrożony już w czterech ośrodkach onkologii dziecięcej w szpitalach w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie (Centrum Zdrowia Dziecka) i w Białymstoku. W każdym z ośrodków przeprowadzane jest średnio 20 sesji terapeutycznych polisensorycznych tygodniowo, co daje rocznie liczbę 4000 sesji w "Salach Doświadczenia Świata".
Chodzi o pomoc w przezwyciężeniu u dziecka trudnego i traumatycznego dla nich doświadczenia, jakim jest choroba i leczenie nowotworu. Stosuje się aktywizację i relaksację, niweluje monotonię szpitala, redukuje stres i lęk przed bolesnymi zabiegami. Terapia w "Salach Doświadczalnych Świata" zyskała wysoką ocenę lekarzy jako doskonałe narzędzie wzmacniające terapię onkologiczną u dzieci. Jak to działa opowiedziały: Agnieszka Perczyk i Bożena Ruta-Tomusiak realizujące program.
***
Na "Eurekę" we wtorek (4.02) o godz. 19.10 zaprosił Artur Wolski.
ans