Polskie Radio

Abp Michalik: po wielkiej katastrofie trzeba zrobić coś dla życia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 01:00
- Nie można zapominać, że to wielkie przeżycie będzie trudne na przyszłość jeśli z niego nie wyciągniemy wniosku - mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Audio
  • Benedykt XVI w Niedzielę Palmową - relacja Marka Lehnerta (IAR Rzym)

- Po mojej osobistej, po tej narodowej katastrofie, jeśli się nie zjednoczymy z Chrystusem, jeśli nie zaczniemy słuchać Ewangelii, jeśli nie będziemy przedkładać dobra nad zło, to nie wyciągnęliśmy wniosku i zmarnowaliśmy katastrofę i tę osobistą, i tę narodową - podkreślił podczas kazania do młodzieży, biorącej udział w 18. Spotkaniach Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej w Sanoku.

- Narzekamy na katastrofę smoleńską, katyńską, osobistą, ale po katastrofie trzeba coś dobrego zrobić dla życia. Nie można zapominać, że to wielkie przeżycie będzie trudne na przyszłość jeśli z niego nie wyciągniemy wniosku - powiedział hierarcha.

Zdaniem abp. Michalika, ludzi należy dzielić "nie tyle na wierzących i niewierzących", ale "modlących się i nie modlących". - Jeśli człowiek nie modli się, to znaczy, że z jego wiarą jest coś nie w porządku. Jeśli nawet grzeszy, a modli się, to ma kontakt z Bogiem, to rozwinie kontakt, poderwie się do realizowania bożych przykazań - mówił arcybiskup.

Przewodniczący KEP przestrzegał młodych przed relatywizmem. - Próbuje wmówić się, że wszystko jest względne, relatywne, i grzech, i granice moralne, że wszystko można ustalać tak jak człowiek chce. Nie - są pewne mocne zasady. Jest 10 przykazań, jest nie zabijaj, jest nie kradnij - przypominał hierarcha.

W niedzielę w Sanoku zakończyły się trzydniowe Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Odprawionej na rynku mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

"Wzrosły możliwości zła"

O walce pomiędzy przyciąganiem grzechu i bożej miłości mówił Benedykt XVI podczas uroczystości Niedzieli Palmowej w Watykanie. Papież nawiązał do katastrofy elektrowni atomowej w Japonii, która - jak mówił - jest dowodem na to, że człowiek nie jest nigdy panem stworzenia.

Procesja z palmami to "wspinaczka ku Bogu żywemu", mówił Benedykt XVI. Przerasta ona jednak siły człowieka, który zawsze żywił pragnienie, aby "być jak Bóg", wnieść się na wysokość Boga. Stara się on o to we wszystkich wynalazkach.

- Tak wiele rzeczy udało się ludzkości zrealizować: jesteśmy w stanie latać. Możemy widzieć się, słyszeć i rozmawiać ze sobą z jednego krańca świata na drugi. Jednak wraz z naszymi zdolnościami nie wzrosło jedynie dobro. Wzrosły również możliwości zła - mówił papież.

Również nasze ograniczenia pozostały: - Człowiek znajduje się w miejscu, w którym stykają się dwa pola przyciągania, wyjaśnił papież. Jest siła, która ciągnie go w dół - do egoizmu, do kłamstwa i do zła; ciążenie, które poniża go i oddala od wysokości Boga. I jest siła przyciągania miłości Boga. Człowiek znajduje się pośrodku obu tych sił i wszystko zależy od ucieczki od pola przyciągania zła - dodał papież.

Zapewniają to, podkreślił Benedykt XVI, niewinne ręce, czyste serce, odrzucenie kłamstwa, poszukiwanie oblicza Boga. Wielkie zdobycze techniki sprawiają, że jesteśmy wolni i są elementami postępu ludzkości tylko wtedy, gdy nasze ręce stają się niewinne, a nasze serce czyste, gdy poszukujemy prawdy poszukując samego Boga, gdy pozwalamy, by dotknęła nas Jego miłość.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Święcenie palm, symbolu życia i zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 08:37
Dziś przypada Niedziela Palmowa, ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający święta Wielkanocne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedziela Palmowa: święcimy palmy, symbol życia i zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 07:51
Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową, ustanowioną na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Dzień ten rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający święta Wielkanocne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komorowski: palmy są dowodem, że świat może być barwny i dobry

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 09:18
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką w Lipnicy Murowanej uczestniczą w uroczystościach Niedzieli Palmowej.
rozwiń zwiń