W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmy, które są symbolem "drzewa życia" i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: "Hosanna!".
W liturgii Niedzieli Palmowej czytany jest opis Męki Pańskiej. Szaty liturgiczne są w kolorze czerwonym.
Na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Benedykt XVI tradycyjnie święci palmy i gałązki oliwne, a na zakończenie procesji odprawia Mszę św. Męki Pańskiej. W tegoroczną Niedzielę Palmową w Watykanie i w diecezjach Kościołów lokalnych będzie obchodzony jubileuszowy 25. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem: ,,Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?"
W Kościele palmy święci się od 9. wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Nie może to być jedynie osika, gdyż według ludowego podania, cała przyroda po śmierci Jezusa pogrążyła się w żalu, a tylko osika pozostała niewzruszona, uważając się za niewinną.
Historyczne przekazy o Niedzielach Palmowych
Najstarszy opis uroczystej procesji w Niedzielę Palmową pochodzi z 4. wieku z Jerozolimy. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. W 11. stuleciu w Rzymie połączono w liturgii zwyczaj poświęcenia palm z procesją, która rozpoczyna się poza świątynią. Papież rozdaje palmy, po czym wierni ruszają w procesji niosąc palmy i śpiewając pieśni. Przed bramą bazyliki zatrzymują się, by zaśpiewać hymn ku czci Chrystusa, a następnie jest sprawowana msza święta.
Spalanie palm w Wielką Sobotę
Tradycyjnie, w Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych.
Palma ma znaczenie symboliczne dla wielu narodów. W Arabii, Afryce i Polinezji jest Drzewem Życia, starożytni Grecy uważali ją za słońce i światło, a dla Rzymian była godłem igrzysk. Gałązki palmowe w pierwszy dzień żydowskiego Święta Szałasów oznaczają radość.
Przed wojną najbardziej dekoracyjne palmy wykonywano na Wileńszczyźnie, obecnie znane i cenione są palmy z Łowicza. Ponadto z pięknych palm słynie Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której od 1958 roku odbywa się znany w całej Polsce, konkurs palm wielkanocnych. Rekordowe palmy prezentowane w konkursie miały ponad 40 metrów wysokości.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)