Polskie Radio

Piątkowe Komentarze Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 18:15

Przemysław Szubartowicz: Zapraszam na polityczne podsumowanie tygodnia, podsumowanie polityczne oczywiście. Wraz ze mną senator Łukasz Abgarowicz, Platforma Obywatelska...

Łukasz Abgarowicz: Dobry wieczór państwu.

Przemysław Szubartowicz: Włodzimierz Czarzasty, Stowarzyszenie Ordynacka...

Włodzimierz Czarzasty: Dobry wieczór.

Przemysław Szubartowicz: I Maks Kraczkowski, Prawo i Sprawiedliwość.

Maks Kraczkowski: Dobry wieczór państwu.

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, pan też jest zwolennikiem kary śmierci, tak jak Jarosław Kaczyński i kilku kolegów, a w ogóle klub PiS-u?

Maks Kraczkowski: Ja myślę, że to nie jest kwestia tego, że dotyczy sprawa prezesa Jarosława Kaczyńskiego i kilku kolegów, tylko jest to debata, która powraca tak za Atlantykiem, jak i w Europie, i wielu Polaków zastanawia się nad tym, czy 7 lat za zabójstwo, bo to jest ten realny czas spędzony w więzieniu przez zabójców, to kara odpowiednia do czynu, czyli 3,5 roku za...

Przemysław Szubartowicz: No tak, ale kara śmierci w Europie i w cywilizowanych krajach nie istnieje.

Maks Kraczkowski: Czy Stany Zjednoczone nie są cywilizowanym krajem?

Przemysław Szubartowicz: To zależy, w którym stanie pewnie. A co panowie na to? Łukasz Abgarowicz.

Łukasz Abgarowicz: Kary rzeczywiście są za lekkie, poważne przestępstwa u nas są za słabo karane...

Przemysław Szubartowicz: Ale kara śmierci?

Łukasz Abgarowicz: ...ale oczywiście jesteśmy absolutnie przeciwnikami kary śmierci, a ja osobiście jestem zwyczajnie praktykującym katolikiem, chrześcijaninem, a więc ani aborcji, ani kary śmierci.

Przemysław Szubartowicz: Włodzimierz Czarzasty co na ten pomysł PiS-u?

Włodzimierz Czarzasty: Szukam w historii katolicyzmu takiego momentu, kiedy były kary śmierci wykonywane, i znalazłem, znalazłem, panie senatorze. Natomiast mówiąc poważnie, oczywiście przeciwko...

Przemysław Szubartowicz: Czyli wracamy do średniowiecza, gdyby to miało być wprowadzone.

Włodzimierz Czarzasty: Absolutnie cofnięcie się cywilizacyjne. To jest tak jak... przepraszam, że o tym powiem w tym momencie, ale to jest tak jak dyskusja o tym, czy in vitro stosować, czy nie stosować. Cywilizacja po prostu przyniesie określone rozwiązania bez względu na to, co Kościół będzie o tym myślał. Kara śmierci nie.

Przemysław Szubartowicz: Wszystko jasne. To będzie dyskusja pewnie tylko taka platoniczna. Patrzę na pana posła Kraczkowskiego, no bo to się nie uda, bo jesteśmy w Unii Europejskiej przede wszystkim...

Maks Kraczkowski: To nie ma związku z Unią Europejską...

Przemysław Szubartowicz: Ma zasadniczy, bo...

Maks Kraczkowski: Jeżeli chodzi o Radę Europy, to jest zupełnie inna kwestia. Czym innym jest Rada, a czym innym jest Unia. Nie podpisaliśmy umowy międzynarodowej w tym zakresie. Patrząc od strony prawnej wyłącznie, podpisaliśmy pewne oświadczenie, z którego można się wycofać.

Przemysław Szubartowicz: Czyli moglibyśmy się zbliżyć do Białorusi.

Maks Kraczkowski: Nie, nie, nie, mówię... O Stanach Zjednoczonych żeśmy rozmawiali przed chwilą, tam kara śmierci jest wykonywana. To jest kwestia tylko pewnego systemu, systemu sankcjonowania, systemu karnego.

Przemysław Szubartowicz: No, nie rozpoczniemy w tej chwili debaty o karze śmierci i o pomyłkach sądowych, to jest zupełnie inny temat, ale znamy stanowisko poszczególnych partii w tej sprawie – lewica jest przeciwko, Platforma przeciwko, właściwie tylko PiS jest za.

No ale zajmijmy się zupełnie czymś innym. Proszę państwa, bardzo drogo, paliwo może być za 6 złotych już niedługo, 5,50 mniej więcej na stacjach benzynowych, euro drożeje, 4,50 zł za euro. A tymczasem może być jeszcze gorzej, bo zgodnie z projektem rządowym od 1 stycznia następnego roku akcyza na olej napędowy i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także na biokomponenty stanowiące samoistne paliwo ma wzrosnąć z 1048 zł za 1000 litrów do 1196 złotych. Posłuchajmy:

Paweł Olszewski: Podstawowym celem działań ministra finansów jest zabezpieczenie sytuacji finansów publicznych Polski i wiarygodności na arenie międzynarodowej.

Eugeniusz Grzeszczak: Ta akcyza to wypływa z konieczności dostosowania do przepisów unijnych, ale nie bądźmy obłudni, że ona będzie miała mieć pewien pozytywny wpływ na budżetowe wpływy.

Ryszard Kalisz: Starałem się dowiedzieć o tej konieczności, przeczytać przepisy, ostatnie dyrektywy i szczerze mówiąc nie za bardzo... znalazłem coś, ale z tego nie wynika taka bezwzględna konieczność.

Mariusz Błaszczak: Szczególnie dotkliwy będzie wzrost cen benzyny. Już dziś na stacjach benzynowych benzyna wysokooktanowa przekracza cenę 6 złotych.

Patryk Jaki: Mamy nadzieję, że rząd Donalda Tuska powie Polakom, dlaczego tak dużo muszą płacić za benzynę, i czy rząd Donalda Tuska zrobił wszystko, aby odciążyć Polaków w tym właśnie zakresie.

Przemysław Szubartowicz: Tak w minionym tygodniu mówili: Paweł Olszewski, Eugeniusz Grzeszczak, Ryszard Kalisz, Mariusz Błaszczak i Patryk Jaki. Łukasz Abgarowicz – panie senatorze, 10% mniej poparcia ma Platforma Obywatelska po exposè Donalda Tuska i po tych zapowiedziach cięć, no i po tych decyzjach.

Łukasz Abgarowicz: To nic dziwnego, szczególnie że tak praktycznie rzecz biorąc, ku mojemu zaskoczeniu nikt nie podjął merytorycznej debaty na temat propozycji przedstawionych w exposè przez premiera, a wszystkie środowiska niezależnie, jakie by one nie były, podjęły krytykę tych kawałków zapowiedzi, które ich dotyczą. Mnie się wydaje, że ta propozycja jest dobra, spójna, ona spowoduje przejście przez nas łagodne przez to, co się dzieje na świecie i w Europie, bez wielkich strat, bez wielkich zawirowań, ochroni też najsłabszych i wydaje mi się, jak zaczniemy stosować tę praktykę, to zwyczajnie my odrobimy te punkty, jestem co do tego przekonany...

Przemysław Szubartowicz: Ale czy same cięcia wystarczą? Bo to jest...

Łukasz Abgarowicz: A dlatego nie ma alternatywnej dyskusji, bo nie ma innej propozycji. Oczywiście, że nie wystarczą, ale to jest po pierwsze rząd kontynuacji, nie ma potrzeby, żeby mówić o tym, o czym dokładnie wiadomo i co będzie utrzymane przez tę koalicję, żeby relacjonować, jak sobie wyobrażamy naszą pozycję w Unii Europejskiej czy co chcemy robić w obszarach gospodarki. Zresztą już robimy, dlatego bo wiele deregulacyjnych ulg wchodzi od 1 stycznia, jak wiemy, prawda? Dlatego takich 28 pozycji zostało przyjętych z pakietu Szejnfelda jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji.

Tak że te rzeczy są znane, natomiast to, o czym musiał Tusk poinformować w moim przekonaniu społeczeństwo, to o rzeczach trudnych, trudnych dla wszystkich, ale tym niemniej koniecznych. Ponieważ każdy wie, że one są konieczne, merytorycznej dyskusji nie było.

Przemysław Szubartowicz: Czyli wszystko będzie droższe, bezrobocie będzie rosnąć, a ludzie się denerwują. Włodzimierz Czarzasty...

Łukasz Abgarowicz: Nie, nie, nie, właśnie nie tak, właśnie nie tak (...)

Przemysław Szubartowicz: Dlatego pytam opozycję. Włodzimierz Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty: No nie, panie senatorze, na to, co pan mówi zgody nie ma. To jak w poprzedniej sprawie poszliśmy ręka w rękę, to w tej pewnie pójdziemy z PiS-em ręka w rękę, przynajmniej w tej audycji. Przede wszystkim trzeba było tym wszystkim powiedzieć, o czym powiedział Tusk w exposè, przed wyborami, bo przed wyborami, przypomnę, żeście mówili, że generalnie rzecz biorąc jesteśmy nadal „zieloną wyspą” Europy, że nie ma żadnego zagrożenia, że nie ma żadnych problemów. Po wyborach się okazuje już od exposè pana premiera Tuska, że tak – że mamy duży problem i że nie mamy za bardzo pomysłu, jak z niego wyjść.

Argument? Argument jest taki, że Rostowski przedstawia 3 warianty i nawet nie jest w stanie wskazać, który wariant jest najbardziej prawdopodobny. Idą podwyżki, 800 tysięcy młodych ludzi prawdopodobnie w przeciągu dwóch najbliższych lat będzie bez pracy. Generalnie rzecz biorąc kraj jest zadłużony i w tej chwili, dzisiaj przeczytałem artykuł, że rząd się zastanawia, jak manipulować kursem dolara i euro pod koniec roku, żeby nie przejść magicznej granicy 55% zadłużenia wielkości PKB. No, to po prostu są jaja, to znaczy...

Przemysław Szubartowicz: Ale złoty spadnie w tej chwili, to widać teraz od paru dni i zdecydowanie jest osłabienie.

Włodzimierz Czarzasty: Złoty słabnie i będzie słabł, a interwencja Narodowego Banku Polskiego spowodowała wzmocnienie złotego na 2 godziny o 3 grosze. W związku z tym jedną mam do was pretensję, bo rządy generalnie Platformy Obywatelskiej są takie, jakie są, żeście po prostu ludzi przed wyborami oszukali, naopowiadaliście bzdur, złapaliście te procenty, które dwa dni po wyborach żeście stracili. I dobrze wam tak.

Przemysław Szubartowicz: To Łukasz Abgarowicz odpowie i za chwilę Maks Kraczkowski, bo głos będzie pewnie podobny.

Łukasz Abgarowicz: W kampanii mówiliśmy, że idą trudne czasy i że my potrafimy sobie z nimi poradzić...

Włodzimierz Czarzasty: [śmiech] Łukasz, nie rób jaj, no proszę cię, proszę cię.

Łukasz Abgarowicz: Tak było, kochany, w zapowiedziach, żałuję, że nie mam swoich ulotek, ale było tak w naszych zapowiedziach...

Włodzimierz Czarzasty: [śmiech] Ulotek. To przynieś za tydzień.

Łukasz Abgarowicz: Mówiliśmy z jednej strony o naszych dokonaniach, i to była „zielona wyspa” rzeczywiście, i mówiliśmy, że idą trudne czasy i że jesteśmy najlepszą ekipą, która sobie poradzi z tymi trudnymi czasami. I tak...

Włodzimierz Czarzasty: No i co (...)

Łukasz Abgarowicz: I tak będzie, zapewniam. Co do samego kursu, kurs...

Włodzimierz Czarzasty: A kiedy będzie benzyna za 6 złotych?

Maks Kraczkowski: Już jest za 6 złotych.

Łukasz Abgarowicz: A ja nawet nie wiem, dlatego bo ja tak nie monitoruję, ile kosztuje benzyna (...) [szum głosów]

Włodzimierz Czarzasty: Bo nie stać mnie na samochód. [śmiech]

Maks Kraczkowski: Ja myślę, że zieloną wyspą...

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, gdzie jest za 6 złotych benzyna? Bo ja widziałem na razie za 5,50.

Włodzimierz Czarzasty: Na stacjach benzynowych PiS-u. [śmiech]

Maks Kraczkowski: Zieloną wyspą ekonomii póki co jesteśmy, i to dzięki temu, co robi premier Tusk i jego ministrowie. Dlaczego? Dlatego że zasłanianie się Unią Europejską to jest metoda skuteczna, ale tylko przez pierwszy moment, później ludzie zaczynają zadawać pytania, czytać, i to nie tylko artykuły polskich ekonomistów, ale artykuły ekonomistów europejskich o tym, co dzieje się w Polsce.  Podobna sytuacja miała miejsce, podobnie jak teraz z paliwami, z akcyzą na wyroby tytoniowe, gdzie minister finansów mówił, że to jest wymóg Unii Europejskiej, niestety nie ma innej możliwości. Było to podawanie do publicznej wiadomości informacji nieprawdziwych. Dlaczego? Unia Europejska faktycznie wyznaczyła wymogi akcyzy bodajże dochodzące do 90 euro na 1000 sztuk, ale w określonej perspektywie czasowej, a Polska, jak zawsze, jako dobry uczeń wypełniła te zobowiązania przed czasem, dużo szybciej niż nasi partnerzy europejscy, powodując duże zamieszanie na krajowym rynku tytoniowym, a jesteśmy tutaj liderem. Oczywiście te działania miały skutek odwrotny do zamierzonych. Dlaczego? Bo zwiększyła się i stale powiększa szara strefa.

Jeżeli chodzi o kwestie obietnic i tego, co mówili moi przedmówcy – faktycznie Donald Tusk podzielił historię Polski ostatnich kilku lat na dwa okresy: ten sprzed wyborów i ten powyborczy. Przed wyborami byliśmy liderem gospodarczym, rosnącą w siłę gospodarką europejską, zieloną wyspą, a dzisiaj jesteśmy krajem, który ma perspektywę podnoszenia podatków przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu zatrudnienia w administracji publicznej, państwowej i samorządowej. Rząd się niestety po raz kolejny wyżywi, wyżywi się ekipa PO–PSL tak samorządach, jak i w rządzie, natomiast zrzucą się na to obywatele, płacąc przedsiębiorcy wyższe stawki rentowe, o 2 punkty ten wzrost następuje, będziemy płacili wyższą akcyzę, krótko mówiąc etatyzacja pozostanie na zupełnie niespotykanym...

Przemysław Szubartowicz: Czyli czarno widzi poseł Maks Kraczkowski to, co się będzie działo..

Maks Kraczkowski: Nie, to nie jest kwestia czarnowidztwa. To jest kwestia oceny danych twardych. Jeżeli mamy, porównując z Niemcami...

Przemysław Szubartowicz: No ale...

Maks Kraczkowski: ...tak wielką etatyzację w sferze publicznej w odniesieniu do sfery prywatnej, to nie może być tak, że zapłacą obywatele za przyjmowanie ludzi do pracy (...) politycznych.

Przemysław Szubartowicz: W każdym razie, proszę państwa, słyszeliśmy przed chwilą, senator Łukasz Abgarowicz zapewnia, że wszystko będzie dobrze, więc nic, tylko trzymać kciuki...

Maks Kraczkowski: Ale to chyba za mało jeszcze.

Przemysław Szubartowicz: ...żeby było rzeczywiście dobrze i żeby nie sprawdziły się te...

Włodzimierz Czarzasty: Ja tam trzymam za niego kciuki.

Przemysław Szubartowicz: Trzyma pan?

Włodzimierz Czarzasty: Trzymam, oczywiście.

Przemysław Szubartowicz: Dobrze, Włodzimierz Czarzasty trzyma kciuki za senatora Łukasza Abgarowicza i za to, że się uda, proszę państwa.

Nie udało się chyba na chwilę Gromosławowi Czempińskiemu. Możemy już wymieniać jego nazwisko, bo sam sobie tego życzy. Został zatrzymany przez CBA wraz z czterema innymi osobami. No i chodzi oczywiście o zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych, nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym i pranie brudnych pieniędzy. W przypadku spółek PLL LOT i Stoenu chodzi o prywatyzację. Oczywiście wszyscy wyszli w tej chwili już z aresztów, wpłacili kaucję, Gromosław Czempiński milion złotych.

Leszek Goławski: Zarzuty związane z przyjmowaniem korzyści majątkowych oraz praniem pieniędzy, tu mogę dodać, że chodzi o kwotę prania pieniędzy około 600 tysięcy euro, które były przelewane przez różne rachunki bankowe.

Leszek Miller: To jest osoba wielce zasłużona dla Polski, dla międzynarodowych agencji wywiadowczych, dla Stanów Zjednoczonych. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na rozwój wydarzeń.

Grażyna Kopińska: Słynna sprawa tak zwanego lobbysty, ale wolę nie używać tego słowa, pana Marka Dochnala, do dziś nie została rozwikłana i właściwie nie wiemy, czy jest on winny, czy też nie jest winny. W tej sprawie też będzie bardzo trudno doprowadzić do finału w postaci skazania kogokolwiek.

Patryk Jaki: Przypominamy, że były szef UOP w autoryzowanych wywiadach chwalił się tym, że jest jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej, w związku z powyższym mieszkańcom naszego kraju należą się wyjaśnienia.

Przemysław Szubartowicz: Proszę państwa, mówili: rzecznik prokuratury Leszek Goławski, gen. Marek Dukaczewski, były premier Leszek Miller, Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego i rzecznik z klubu Solidarna Polska, poseł Patryk Jaki. No, widzę tutaj uśmiech na twarzy senatora Abgarowicza i nie tylko. Okazuje się, że ten zarzut, że gen. Gromosław Czempiński zakładał Platformę Obywatelską, jest wykorzystywany przez opozycję.

Łukasz Abgarowicz: Po pierwsze dlaczego zarzut? A po drugie nie uczestniczył w tym. Ja uczestniczyłem w powstawaniu Platformy od samego początku, od samego zjazdu Unii Wolności, w trakcie którego cała część... środowisko związane z dawnym KLD zostało wycięte kompletnie i gdzie zapadła decyzja o tworzeniu nowej formacji i wychodzeniu z Unii Wolności. To się zdarzyło na zjeździe i nie było czasu na żadne rozmowy. Potem dołączyli Olechowski... O rozmowach z Olechowskim generała Czempińskiego nic nie wiem (...) Natomiast co do...

Przemysław Szubartowicz: No to zostawmy ten wątek, natomiast co do samej sprawy.

Łukasz Abgarowicz: Wie pan, ja podchodzę do tego z dystansem, dlatego bo generał Czempiński po zakończeniu kariery w sposób oficjalny prowadził działalność lobbingową. Jeżeli brał pieniądze od swoich klientów, to nie przyjmował korzyści, tylko wynagrodzenie. Ja nie wiem, na razie nic nie słyszałem o przekazywaniu jakimś politykom tych środków, jak się pokaże polityk, który mu przekazał za decyzję środki, to jest to wtedy korupcja. Poczekajmy, zobaczymy, to są na razie jakieś zapowiedzi. Mówi się też o praniu pieniędzy. No jeżeli prał jakieś pieniądze nieczyste, no to zobaczymy, jeżeli będą przeprowadzone dowody... Ja byłbym ostrożny, dlatego bo to jest człowiek, który w końcu dowodził UOP-em, który ma wielką wiedzę i doświadczenie, też nie wiem, jakie tutaj mogą być elementy gry o charakterze, nie wiem, gry rozmaitych służb. Poczekajmy, niech to.... Przed sądem się wyjaśni, wtedy będziemy wiedzieli.

Przemysław Szubartowicz: Na razie wiemy, że mecenas Brochwicz, który reprezentuje generała Czempińskiego, zaskarżył zatrzymanie przez CBA, bo powiedział, że jeśli prokuratura by się zgłosiła, no to generał by i tak przyszedł. Włodzimierz Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty: Kilka jakby takich prostych stwierdzeń, bo myślę, że w takich sprawach nie ma co kombinować. Sprawa pierwsza – poczekajmy, aż postawiony mu zostanie zarzut, a sąd tę sprawę rozstrzygnie. Proste, oczywiste, często o tym w polityce zapominamy i wydajemy wyroki przed decyzją sądu. I to jest pierwsza uwaga.

Druga uwaga – absolutnie bym oddzielił działalność generała Czempińskiego zawodową swego czasu i to, co zrobił dla Polski, od tego, czy popełnił przestępstwo, czy nie. Takiego samego zdania zresztą byłem, jeżeli chodzi o pana Polańskiego, bo jedna sprawa to jest to, co człowiek umie i co człowiek zrobił, a inna sprawa to jest to, czy dokonał przestępstwa, czy nie dokonał przestępstwa. Ja za generała Czempińskiego trzymam kciuki, bo niepodobna mi jest, że osoba tej klasy by w jakieś przestępstwo wchodziła, ale prawo to rozstrzygnie.

I ostatnia, chyba najważniejsza sprawa – myślę, że... i do pana posła z PiS-u, i do pana senatora taki wniosek, a do pana Millera, jak się z nim spotkam, też mu to zgłoszę, dobrze by było, gdyby unormować ustawowo działalność lobbingową w Polsce, bo myślę, że to jest po prostu...

Przemysław Szubartowicz: A to jest wielki temat i należy o tym dyskutować...

Włodzimierz Czarzasty: To jest wielki temat... No nie, ale rzucam tylko hasłowo, bo generalnie rzecz biorąc od lobbingu nie uciekniemy, bo to jest normalna sprawa, w związku z tym lobbingujmy tak, żeby każdy lobbysta nie był podejrzewany o to, że bierze łapówki.

Przemysław Szubartowicz: A co na to Maks Kraczkowski?

Maks Kraczkowski: Przede wszystkim nie możemy faktycznie – i tu się zgodzę z przedmówcami – przesądzać o winie bądź niewinności kogokolwiek, ale jedna rzecz pozostaje pewna – wątpliwości prokuratury, które dzisiaj zostały zaprezentowane i w dniu wczorajszym jasno wskazują na to, że posłowie tacy, jak Gabriel Janowski, którzy mówili o potencjalnych nieprawidłowościach przy obydwu tych prywatyzacjach, a byli wówczas wyśmiewani tak przez media, jak i przez środowiska polityczne...

Włodzimierz Czarzasty: Nie no, ale za co innego byli wyśmiewani (...)

Maks Kraczkowski: Ja pamiętam dokładnie, Gabriel Janowski w tej sprawie blokował mównicę. Zwracali uwagę na coś, co dzisiaj po kilku latach wypływa jako sprawa być może aferalna. To jest pierwsza kwestia.

Druga kwestia – dlaczego zawsze Polak mądry po szkodzie, to znaczy dlaczego ciągle wmawia się nam, że lepszy jest właściciel mienia państwowego Polski prywatny, a później się okazuje, że ten prywatny właściciel to jest właściciel tak naprawdę publiczny, tylko skarbu państwa innego państwa.  Jeden z tych... Krótko mówiąc dlaczego polskie przedsiębiorstwa...

Włodzimierz Czarzasty: To już pan tak zagmatwał, że już nawet inteligentny senator Abgarowicz tego nie zrozumiał.

Maks Kraczkowski: Myślę, że pan senator zrozumiał. Dlaczego w Polsce kultywowana jest tradycja prywatyzacji majątku państwowego...

Łukasz Abgarowicz: Ja akurat podzielam tutaj do pewnego stopnia zastrzeżenia pana Maksa Kraczkowskiego.

Maks Kraczkowski: ...na rzecz prywatyzacji często przez firmy, które są w posiadaniu skarbów państwa innych państw?

Przemysław Szubartowicz: Dobrze, panowie, to ostatnia sprawa, ale bardzo krótko, dosłownie pół zdania – trzymacie panowie kciuki za Grzegorza Latę, czy wprost przeciwnie? Dzisiaj pokazały się...

Łukasz Abgarowicz: Wprost przeciwnie.

Przemysław Szubartowicz: ...materiały, które pokazywały czy też wskazują na jakieś dziwne rozmowy. Nie wiadomo, CBA analizuje nagrania dotyczące Grzegorza Laty.

Włodzimierz Czarzasty: No to właśnie obłuda Platformy, to znaczy w sprawie generała to pan nie wie, jak będzie...

Łukasz Abgarowicz: Nie, ja nie... momencik...

Włodzimierz Czarzasty: ...ale w sprawie Laty to wprost przeciwnie. Ja mówię to samo co w sprawie generała Czempińskiego – sąd, uczciwość, proces, jeżeli zarzuty, historie... Jak na razie jest dla mnie niewinny.

Łukasz Abgarowicz: Dla mnie tak samo, ale kciuków za niego nie będę trzymał, wprost przeciwnie, bo uważam, że jest winien stanowi polskiego futbolu. Dziękuję.

Przemysław Szubartowicz: A Maks Kraczkowski?

Maks Kraczkowski: Kompromitacja PZPN-u z orłem na koszulkach powoduje to, że za taką osobę trzymać kciuków po prostu nie wypada.

Przemysław Szubartowicz: Proszę państwa, nie powiedzieliśmy dzisiaj jeszcze o tym, że prezydent Bronisław Komorowski chce, żeby nie można było zasłaniać twarzy na demonstracjach, ale jak uchwalona zostanie ta ustawa przez sejm, to zapewne do tego wrócimy. Łukasz Abgarowicz, Włodzimierz Czarzasty, Maks Kraczkowski, Przemysław Szubartowicz, dziękuję, do usłyszenia.

(J.M.)